Zrodzony z fantastyki

Patryk.U
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Umagicznianie broni

sob sie 09, 2008 4:46 am

Elo od wczoraj zacząłem być MG no i już mam problem z graczem bo umagicznić sobie broń czarami czarodzieja i umagicznił sobie broń +4 i teraz sądzi że jak ma maksymalizacje to zadaje maksymalne obrażenia od umagicznienia na czary inne na broni puścił ciągłość i teraz ma +20 do Bazowego ataku i leczy się po 100 pw i zadaje obrażenia po 400 proszę o pomoc bo na pewno gdzieś pisze że nie można tak umagiczniać sobie broni i że maksymalizacja nie działa na umagicznienie broni.

Obliv
Częsty bywalec
Częsty bywalec

sob sie 09, 2008 6:11 am

Witam, jestem ciekaw czy jako MG zapoznałeś się z mechaniką gry.Przecież atut maksymalizacja odnosi się tylko i wyłącznie do czarów.Umagicznianie to całkiem inna bajka...

Polecam zapoznanie się z http://www.d20srd.org/srd/magicItems/cr ... cItems.htm lub tym samym rozdziałem w PMP.

Co do umagicznienia. Przeważnie do broni +x dodaje się dodatki typu Icy Brust
na broni puścił ciągłość i teraz ma +20 do Bazowego ataku

Chodzi zapewne o True Strike a tam wyraźnie jest napisane
you gain temporary, intuitive insight into the immediate future during your next attack.

Więc trzeba użyć akcji standardowej na użycie tej mocy (co wyklucza atak w danej rundzie), aby w następnej mieć jednorazy bonus +20 do ataku ( przy okazji to nie jest bazowy atak )

Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion

sob sie 09, 2008 8:27 am

Obliv pisze:
Więc trzeba użyć akcji standardowej na użycie tej mocy (co wyklucza atak w danej rundzie), aby w następnej mieć jednorazy bonus +20 do ataku ( przy okazji to nie jest bazowy atak )

Patryk napisał, że jego gracz rzucił ciągłość na ten czar :)
Ale po kolei. Po pierwsze tego czaru nie można rzucić na broń (zasięg osobisty oznacza, że możesz rzucić tylko na siebie).
Po drugie, true strike ma czas działania "dopóki nie wykonasz ataku". Nie możesz przedłużyć takiego czaru za pomocą ciągłości (możesz tylko czary o ustalonej długości np. runda na poziom, minuta na poziom, godzina na poziom itp).

Po trzecie, maksymalizacja czaru powoduje, że czar zadaje maksymalne obrażenia. Umagicznienie broni (magic weapon) nie zadaje obrażeń, tylko umagicznia broń. Zatem obrażenia jakie zadaje broń nie podlegają efektom maksymalizacji czaru.

I jeszcze w kwestii maksymalizacji: czary typu Miecz Mordenkainena również nie podlegają maksymalizacji. Dlaczego? Otóż, efektem rzucenia czaru jest przyzwanie miecza. Tak samo zmaksymalizowane przyzwanie istot nie spowoduje, że przyzwane istoty będą mieć maksymalną liczbę punktów życia, czy zadawać maksymalne obrażenia.

Patryk.U
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

sob sie 09, 2008 1:09 pm

No ja wiem że nie można tak tylko jak ja mam to graczowi udowodnić najlepiej jakby to w podręczniku pisało

Obliv
Częsty bywalec
Częsty bywalec

sob sie 09, 2008 1:26 pm

Maximize Spell [Metamagic]
Benefit

All variable, numeric effects of a spell modified by this feat are maximized. Saving throws and opposed rolls are not affected, nor are spells without random variables. A maximized spell uses up a spell slot three levels higher than the spell’s actual level.

An empowered, maximized spell gains the separate benefits of each feat: the maximum result plus one-half the normally rolled result.

Jak widać atut odnosi się tylko i wyłącznie do czarów. Maksymalizuje, ale wymaga podbicia poziomu zaklęcia. Nie wpływa także na umagicznioną broń, przywoływane stworzenia lub czary rzucane przez kogoś innego na gracza (kapłan leczy czarodzieja zawsze maksymalnie - czy coś w tym stylu) itp. Poza tym to ty jesteś MP i twoim zadaniem jest pilnowanie równowagi gry. Gracz powinien przyjąć twoją decyzje nawet bez przedstawienia konkretnego akapitu w książce, a nie wykorzystywać małe doświadczenie z danym systemem.

( Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale wydaje mi się, że gracz za pomocą maksymalizacji zmienia wszelkie wartości losowe - obrażenia, leczenie. Jeżeli źle zrozumiałem proszę mnie poprawić)

Awatar użytkownika
Gwjazdor
Zespolony z forum
Zespolony z forum

sob sie 09, 2008 2:03 pm

Obliv pisze:
Jak widać atut odnosi się tylko i wyłącznie do czarów

No tak, czyli maksymalizujesz czar. Miecz ze zmaksymalizowanym czarem zadającym 1k6 dodatkowych obrażeń będzie zadawał dodatkowe 6 obrażeń.
Obliv pisze:
Maksymalizuje, ale wymaga podbicia poziomu zaklęcia.

A co to przeszkadza? Po prostu musi mieć wyższy level aby mieć dostępne wyższe komórki na czary aby zrobić przedmiot ze zmaksymlizowanym czarem
PMP 3.0 pisze:
Twórca może też wykorzystać metamagiczne atuty i nasączyć przedmiot wzmocnionymi zaklęciami.

Źródło - PMP 3.0, w 3.5 może sie to zmieniło.

Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion

sob sie 09, 2008 5:44 pm

Gwjazdor pisze:
Miecz ze zmaksymalizowanym czarem zadającym 1k6 dodatkowych obrażeń będzie zadawał dodatkowe 6 obrażeń.

O jakim czarze piszesz?
Gwjazdor pisze:
Źródło - PMP 3.0, w 3.5 może sie to zmieniło.

Nic się nie zmieniło. Możesz mieć różdżkę zmaksymalizowanych magicznych pocisków. Ale nie będziesz mieć miecza zadającego maksymalne obrażenia.

Awatar użytkownika
Gwjazdor
Zespolony z forum
Zespolony z forum

sob sie 09, 2008 7:06 pm

Suldar obojętnie o jakim, to tylko przykład. Takim aby zadawał dodatkowe obrażenia.

I nie miecza zadającego maksymalne obrażenia, a miecza nasączonego czarem zadającym maksymalne obrażenia

Awatar użytkownika
PoPoT
Stały bywalec
Stały bywalec

sob sie 09, 2008 7:30 pm

Gwjazdor pisze:
Miecz ze zmaksymalizowanym czarem zadającym 1k6 dodatkowych obrażeń będzie zadawał dodatkowe 6 obrażeń.

Tak, ale do tego, jeśli się nie mylę, trzeba atutu Stworzenia magicznej broni, bo czar zadający 1k6 obrażeń zmaksymalizowany i rzucony na miecz zada mu 6 obrażeń.

Najlepszym pomysłem jest chyba pokazanie graczowi tego tematu i niech sam przeczyta.

Awatar użytkownika
Gwjazdor
Zespolony z forum
Zespolony z forum

sob sie 09, 2008 9:37 pm

No a jak inaczej masz zamiar zrobić magiczny miecz bez tego atutu?

Awatar użytkownika
Matheous
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

sob sie 09, 2008 10:13 pm

Gwjazdor, to nie tak. Gdybyś miał broń, która np przy każdym uderzeniu duplikowałaby efekt Płonących dłoni czy Porażającego uścisku, to wtedy owszem - maksymalizacja by na to mogła zadziałać. Ale dodatkowe obrażenia od żywiołów nie są czarem. Te 1k6 od ognia to nie jest wsączony w broń czar Minikuli ognia zadającej 1k6 obrażeń - nie, to po prostu umagicznienie broni, pozwalające jej zadać dodatkowe 1k6 obrażeń od ognia. To nie jest czar - to umagicznienie broni. Oręż czaru, opisany bodajże w przewodniku gracza po Faerunie, może mieć ten czar zmaksymalizowany - oczywiście wiąże się to ze zmianą kosztów, poziomu czaru, etc - ale nie można maksymalizować rzeczy takich, jak dodatkowe obrażenia od żywiołów.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Gwjazdor
Zespolony z forum
Zespolony z forum

sob sie 09, 2008 11:36 pm

Tak tak, masz rację, ale ja nie mówię o obrażeniach od oręża ognistego czy czegoś w tym stylu, ale od oręża który jest umagiczniony czarem. Zakładam, że jest coś takiego możliwe bo nie ma chyba nigdzie napisane, że nie.

Awatar użytkownika
Matheous
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

ndz sie 10, 2008 12:06 am

Chodzi Ci o takie rzeczy, jak Magiczny kieł et caetera? Owszem, można - ale tu nie ma żadnych zmiennych liczbowych. No i nie sądzę, by pozwalało to graczowi na wyciągnięcie 400 obrażeń :P

Przyszło mi do głowy, że może gracz Patryka.U uciąglił i zmaksymalizował sobie czary rozładowujące się przy ataku - jak Porażający Uścisk, czy Wampiryczny dotyk... No, albo takie uciąglenie byłoby cholernie drogie, albo najzwyczajniej w świecie niemożliwe, ale chyba dopiero przy czymś takim możliwe by było zadanie takiej liczby obrażeń(zakładam, że gracze Patryka.U nie znają się zbytnio na powergamingu i 400 obrażeń nie jest wynikiem po prostu dobrego builda)...

Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion

ndz sie 10, 2008 12:37 am

Gwjazdor pisze:
Zakładam, że jest coś takiego możliwe bo nie ma chyba nigdzie napisane, że nie.

Znajdź taki czar, bo w tej chwili zupełnie nie wiem o czym piszesz. Jest to na pewno możliwe dla broni ze zdolnością spell storing, ale to osobna para kaloszy, bo to zdolność jednorazowa.
Umagicznienia broni nie da się maksymalizować, a nie kojarzę czaru, którego zastosowanie pokrywałoby się z Twoim opisem.

jednabrew
Częsty bywalec
Częsty bywalec

czw sie 14, 2008 6:00 pm

Suldarr'essalar pisze:
Znajdź taki czar, bo w tej chwili zupełnie nie wiem o czym piszesz.

Przypuszczam, że chodzi mu o coś w rodzaju tego, ale dotyczący broni białej (nigdy nie spotkałem się z takowym).

Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion

czw sie 14, 2008 10:06 pm

jednabrew pisze:
Przypuszczam, że chodzi mu o coś w rodzaju tego, ale dotyczący broni białej (nigdy nie spotkałem się z takowym).

Ten czar nie zadaje obrażeń, więc jego maksymalizacja nic nie da.
Jasno jest napisane, że obrażenia zadaje amunicja.
Gdyby czar działał na np. 2k10 strzał, to maksymalizacja pozwoliłaby na zaaplikowanie czaru do 20 strzał, natomiast dodatkowe obrażenia nie są maksymalizowane.

Awatar użytkownika
Szarlih
Zespolony z forum
Zespolony z forum

czw sie 14, 2008 10:33 pm

Patryk.U pisze:
Elo od wczoraj zacząłem być MG no i już mam problem z graczem bo umagicznić sobie broń czarami czarodzieja i umagicznił sobie broń +4 i teraz sądzi że jak ma maksymalizacje to zadaje maksymalne obrażenia od umagicznienia na czary inne na broni puścił ciągłość i teraz ma +20 do Bazowego ataku i leczy się po 100 pw i zadaje obrażenia po 400 proszę o pomoc bo na pewno gdzieś pisze że nie można tak umagiczniać sobie broni i że maksymalizacja nie działa na umagicznienie broni.

Elo ja ten post no weź tego i teraz będzie no chaos przyczytaj posta zanim go zamieścisz.

Nie oczekuj że znajdziesz gdzieś w Przewodniku Mistrza Podziemi coś w tym stylu:

Nie wolno umagiczniać sobie broni +4 tak żeby zadawać zmaksymalizowane obrażenia rzędu 400 mieć +20 do ataku i leczyć się 100 pw

Po prostu poproś gracza żeby znalazł w podręcznikach wzmiankę, że jest to dozwolone. Troche się przy tym spoci, więc lepiej otwórz okno. Jak gracz tak bardzo chce zadawać 400 (i rujnować wszystkim dobrą zabawę) to niech uderza do wypowiadającego się w tym temacie Suldarra'essalara, Borg czy Ammanasa. Z nimi masz nie 400 obrażeń, a 400k8 obrażeń.