Zrodzony z fantastyki

Czy tworzysz wlasny swiat w D&D czy kożystasz z gotowych???

Zawsze inny wymyslony przeze mnie swiat
8 (80%)
Forgotten Realms rzadzi!!
1 (10%)
Faerun lepszy
Brak głosów
inne zrobine przez innych
Brak głosów
uzywam gotowych swiatow ale odpowiedznio je zmieniam
1 (10%)
 
Liczba głosów: 10
 
Balduvian
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 34
Rejestracja: ndz cze 29, 2008 11:14 pm

Budowa świata - wskazówki dla poczatkujacych

wt sie 26, 2008 10:37 am

Tworzenie wlasnego swiata i kampanii rozgrywajacej sie w tym swiecie to najwieksza przyjemnosc dla MP. Jednak wtedy nasuwa sie pytanie "Jak zrobic swiat realistyczny zeby gracze mogli sie wczuc w otoczenie i wo gule????"

I prosze was troche bardziej doswiadczonych MP byscie pomogli ludziom takim miedzy innymi jak ja w budowie naszego wlasnego swiata

jak macie jakies pytania to piszcie, jak macie jakies dobre wskazówki tez piszcie mysle ze ten temat pomoze wielu ludziom
__________________

Nazwa tematu poprawiona, wątek przeniesiony do właściwego działu, a ankieta - usunięta jako nie spełniająca swojej funkcji i bezsensowna. Kolejne notki - o ile będą równie niedbale zapisane - będą kasowane.
Moderator Zsu-Et-Am

__________________
 
Awatar użytkownika
Ardavel
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 341
Rejestracja: czw kwie 03, 2008 3:26 pm

wt sie 26, 2008 11:26 am

1. Trochę ortografii w postach (interpunkcji i gramatyki też).
2. Ankieta straszna. Faerun, to część Forgotten Realms, a potraktowanie po macoszemu światów innych razi.
3. Podejrzewam, że ten temat poleci, jak nie zmienisz posta i ankiety.

Pozdrawiam :)
 
Awatar użytkownika
Gwjazdor
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1287
Rejestracja: czw sty 25, 2007 10:53 pm

wt sie 26, 2008 11:42 am

Ja zawsze gram w FR :razz: Chociaż bardzo chętnie zagrałbym w Ravenlofta oraz pewien setting który nie wiem jak dokładnie się nazywa... Grimm? Hehe Czerwny Kapturek jako przemytnik a Dziewczynka z Zapałkami jako groźny podpalacz to może byc ciekawe :hahaha: Nie wiecie, czy zostało to już wydane? Może nawet w Polsce?
 
Awatar użytkownika
Dark_Archon_
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 692
Rejestracja: sob gru 29, 2007 2:29 pm

wt sie 26, 2008 11:44 am

Pomocna może być seria artykułów ShadEnca - Światotworzenie
 
Awatar użytkownika
AGrzes
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1140
Rejestracja: pn gru 30, 2002 5:42 pm

wt sie 26, 2008 9:40 pm

Jeśli chodzi o wskazówki, to parę mam:

Po pierwsze skupić się na tym co potrzebne do gry, jeśli nie ma się ambicji na publikację świata to opracowywanie elementów z którymi gracze nie wejda w interakcję jest stratą czasu. Nie mówię oczywiście o tym żeby przygotowywać tylko i wyłącznie scenariusz sesji a wszystko na więcej niż 10 metrów od osi fabuły zastąpić kartonowymi makietami. Ale o tym aby sporo uwagi poświęcić najbliższemu otoczeniu a dalsze krainy tylko naszkicować.

Po drugie przekazywać graczom wiedzę o świecie, bo cóż z tego że świat jest świetnie opracowany jeśli jest on tylko w głowie czy zeszycie MG a gracze rozgrywając dungeon crawle nie widzą żadnej różnicy pomiędzy nim a generycznym fantasy. Jeśli gracze mają się wczuć to muszą mieć dość punktów zaczepienia.
Dodatkowo można wciągnąć graczy do kreacji świata, jak ktoś już tworzy postać to może też wymyślić przy okazji i rodzinę, miasto pochodzenia a nawet kraj gdzie się urodził. Wymaga to pewnej kontroli MG ale może też stanowić dobry sposób na wypełnienie białych plam.

Po trzecie, uważać z niektórymi pomysłami racjonalizatorskimi, ja na przykład kiedyś próbowałem zrobić narody z językami narodowymi. Niby bardziej realistyczne niż wsp€lny, ale skończyło się najpierw półgodzinnym tłumaczeniem kto skąd pochodząc będzie miał jakie języki, potem szukaniem na kartach wspólnego dla par które chciały porozmawiać a jeszcze później zapomnieniem że w ogóle są inne języki niż normalnie.

Później może dopisze więcej porad.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości