Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Na stronie WotC ukazało się kilka nowych...

wt wrz 02, 2008 9:07 pm

Cóż, od pewnego czasu większość informacji ze strony głównej zajmują takie informacje:
Na stronie Wizards of the Coast pojawiło się kilka nowych artykułów. Więcej w rozszerzeniu wieści.

Czemu o tym piszę? Uważam, że takich rzeczy nie należy pisać na stronie głównej, tylko spychają inne nowości.
1. Na stronie WotC codziennie się coś ukazuje.
2. Nowości ze strony WotC są tam wyraźnie przestawione; w kategoriach przedstawione są najnowsze artykuły.
3. Strona WotC w tym aspekcie jest przejrzysta. Jeżeli ktoś nie może korzystać z działu nowości WotC, to znaczy, że nie zrozumie tego, co napisano w artykule.
4. Jak kogoś interesują podrzędne artykuły, to tam zagląda.

Przyznam, że mam takie wrażenie, iż jest to mechanizm do nabijania sobie Poltkowych punktów, choć nikt tego otwarcie nie przyznaje. Nie jestem przeciwnikiem pisania wcale o tym, co pojawia się na stronie WotC, ale sądzę, że należy to ograniczyć do rzeczy, które na prawdę coś zmieniają np. zmian w licencji.

Piszę między innymi dlatego, że nowości najchętniej zasięgam ze stronie Poltera.
 
Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1267
Rejestracja: wt maja 02, 2006 10:20 am

wt wrz 02, 2008 9:26 pm

Jestem przeciwnego zdania - jeśli kogoś interesują wyłącznie artykuły/nowości na konkretny temat, a nie ma czasu/ochoty na codzienne przeglądanie strony WotC, to jest to dla niego wielce korzystne rozwiązane.
Kamulec pisze:
Przyznam, że mam takie wrażenie, iż jest to mechanizm do nabijania sobie Poltkowych punktów, choć nikt tego otwarcie nie przyznaje.

A nawet jeśli, to co z tego? Żal Ci?
Kamulec pisze:
Czemu o tym piszę? Uważam, że takich rzeczy nie należy pisać na stronie głównej, tylko spychają inne nowości.

Toż to wielka trudność, wymagająca istnie nadludzkiego wysiłku i intelektu, a strona poltera jest tak absurdalnie nieczytelna, że przeglądanie nowości można przyrównać tylko do tortur piekielnych.
 
Awatar użytkownika
Namrasit
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2079
Rejestracja: ndz maja 21, 2006 11:12 pm

wt wrz 02, 2008 10:41 pm

Przynajmniej WotC ma reklamę.
Ja tam i tak na to nie patrze bo mało mnie interesuje co tam sie pojawia.

Ale jaki ma sens pisanie co ukazało sie na takiej a takiej stronie jak zainteresowani dawno już o tym wiedzą, bo ową stronę bezpośrednio przeglądają...

Kymil Nimesin i tak jak chcesz przejrzeć te nowości to i tak musisz na tamtą stronę zawitać, bo na stronie nikt tego nie tłumaczy.
Ktoś powinien prowadzić ranking przydatności tematów, wtedy byłoby wiadomo co warto umieszczać a co nie :), choć jak na oficjalną stronę takie zabiegi dziwić nie powinny.
 
Awatar użytkownika
rincewind bpm
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1931
Rejestracja: pn wrz 27, 2004 5:24 pm

śr wrz 03, 2008 3:49 pm

Kamulec pisze:
Czemu o tym piszę? Uważam, że takich rzeczy nie należy pisać na stronie głównej, tylko spychają inne nowości.

News o ostatniej aktualce, jako wyróżniony, i tak zajmuje najczęściej miejsce na samej górze :) A informacja jest też w boksie na górze po lewej i w "najnowszych artykułach" po prawej.
Kamulec pisze:
Przyznam, że mam takie wrażenie, iż jest to mechanizm do nabijania sobie Poltkowych punktów, choć nikt tego otwarcie nie przyznaje.

No dobra, otwarcie przyznam, jak wygląda pisanie takich newsów z mojej perspektywy (gg):
Zsu: Masz chwilkę?
rince (naiwnie): No, niby właśnie skończyłem pracę na dziś. A co?
Zsu (myśli: Got him!): Jest news do napisania, długi, co ty na to?
rince (wzdycha, po czym wzdycha od nowa): No... Doobra... Ech.
Zsu: Ok.
rince: ...
Zsu: Już?
rince: jeszcze nie
Zsu: Hm?
rince: już zaraz
rince: dam ci znać
rince (pół godziny później): No dobra, wrzuciłem, moderuj.

Ilość punktów: 4

rince w pamiętniczku: Nigdy więcej!

W skrócie: aktualki o nowościach na wotc to najbardziej niewdzięczny sposób punktowania, porównywalny tylko z publikowaniem tekstów.
 
Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1267
Rejestracja: wt maja 02, 2006 10:20 am

śr wrz 03, 2008 4:09 pm

Namrasit pisze:
Kymil Nimesin i tak jak chcesz przejrzeć te nowości to i tak musisz na tamtą stronę zawitać, bo na stronie nikt tego nie tłumaczy.

Właśnie - jeśli chcę.
Wygląda to mniej więcej tak: zaglądam na poltera, sprawdzam co nam tam WotC dziś serwuje, jeśli nic mi się nie podoba, to zajmuję się czymś innym, jeśli coś mnie ciekawi, używam linka, który kieruje mnie bezpośrednio do interesującego artykułu/nowości. I nie muszę się ''przebijać'' przez witrynę Czarodziei i z Wybrzeża.

Gwoli ścisłości - codziennie sam sprawdzam stronę WotC (polter w końcu ma pewien poślizg), ale nie każdy musi.
 
Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2815
Rejestracja: czw paź 20, 2005 7:56 pm

śr wrz 03, 2008 6:59 pm

No dobra, otwarcie przyznam, jak wygląda pisanie takich newsów z mojej perspektywy (gg):
To samo! :D

Pragnę zauważyć, że w przeszłości newsowaliśmy także z innych źródeł, typu co kto tam wydaje, jakiego pdfa zamieścił etc. Od czasu wydania 4. edycji zmieniło się to jednak, ponieważ WotC ma niejaki "monopol" na wiadomości - tylko oni wydają coś nowego (i wartego uwagi) do D&D i póki nie rozwinie się jakaś konkurencja (AFAIR licencję kupiły co najmniej FFG i Green Ronin) z wiadomościami, o których warto by informować, dopóty WotC będzie królowało (a podejrzewam).

A opóźnienia wynikają często z tego, że redakcji się zwyczajnie nie chce - ja przykładowo wolałbym zrobić korektę czegoś tam, dokończyć reckę, którą piszę od miesiąca, czy zająć się nowym tłumaczeniem. Co jakiś czas użytkownicy nadsyłają nowości, za co chwała im, chociaż i tak trzeba spędzić chwilę na moderacji - napisanie fajnego newsa to nie takie hopsiup - trzeba obrazek dodać (bo przypadkowi userzy często mylą okna), linki sprawdzić, błędy poprawić, otagować... no trochę tego jest, a punktów nie tak wiele.
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

czw wrz 04, 2008 4:27 pm

Kymil Nimesin
1. Skoro codziennie sprawdzasz stronę, to jest to Ci nie potrzebne.
2. Na stronie WotC jest tak samo czytelnie. Nie trzeba się przez to przewijać.

Nowości na stronie WotC: To jest zbyt enigmatyczne. Jeżeli pojawi się news "Errata do tego a tego podręcznika została dodana", albo "Errata do PG 4.0 została zaktualizowana", to (zakładając, że gram w 4.0, a takie osoby stanowią w Polsce zdecydowaną mniejszość i ja do nich nie należę) to faktycznie nie musze szukać, a mam coś ważnego. Jeżeli dostaje newsa, w którym napisane jest, że dodano proste zaklęcie oraz przedpremierowo "ujawniono" kilka mocy z jakiegoś tam podręcznika, to są to rzeczy, jakie na co dzień dostarcza WotC. Jak coś takiego kogoś interesuje, to zagląda.

Proponuję wiadomości o nowościach na WotC adresować do osób, które regularnie jej nie odwiedzają, choć znają angielski.

Odnośnie punktów: W porownaniu do newsów z innych źródeł te ze strony głównej WotC pisze się łatwo, a dla osoby znającej biegle angielski wręcz prozaicznie.

Przy okazji: Czy D&D Polter może sam zmienić punkty za różne rzeczy (tzn mam pewną propozycję i nie wiem czy tu, czy w dziale ogólnym :wink: )
 
Anonim_1

czw wrz 04, 2008 4:47 pm

Kamulec - w dużej części Twojej notki się nie zgadzam (np. w kwestii punktów, których aż tak wiele nie jest, żeby ludzie masowo dodawali wieści o najmarniejszych aktualizacjach), ale trochę racji masz.

Myślę, ze najwygodniejszym sposobem na zadowolenie fanów D&D, którzy zaglądają na stronę WotC i tych, którym się nie chce szperać po stronie Wizardów byłaby publikacja krótkiego artykułu - raz w tygodniu, najlepiej w piątkowy wieczór - podsumowującego wszystkie nowości.

Gdyby aktualizacje były jeszcze skomentowane przez autora takiego podsumowania (choćby 2-3 zdaniowego), na pewno byłbym jego stałym czytelnikiem. :)
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

czw wrz 04, 2008 4:52 pm

iron_master pisze:
trzeba obrazek dodać (bo przypadkowi userzy często mylą okna), linki sprawdzić, błędy poprawić, otagować... no trochę tego jest, a punktów nie tak wiele.

Przy wieściach z WotC, aż prosi się o stworzenie szablonu, do którego wklei się linka + napisze jedno zdanie opisu. Reszta się przecież powtarza.
 
Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1267
Rejestracja: wt maja 02, 2006 10:20 am

czw wrz 04, 2008 5:20 pm

Kamulec pisze:
1. Skoro codziennie sprawdzasz stronę, to jest to Ci nie potrzebne.

Taki już ze mnie polterowy altruista.
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

czw wrz 04, 2008 6:33 pm

ShadEnc pisze:
Kamulec - w dużej części Twojej notki się nie zgadzam (np. w kwestii punktów, których aż tak wiele nie jest, żeby ludzie masowo dodawali wieści o najmarniejszych aktualizacjach), ale trochę racji masz.

Mam na myśli proporcję. Za nowości tego typu powinno być mniej punktów (nie mówię, czy za to zmniejszyć, czy za inne zwiększyć, gdyż nie wymagają szukania odpowiedniego źródła). Ten postulat jest dodatkiem do meritum tematu, nie zaś jego najważniejszą częścią i trudno mi się upierać :wink:

ShadEnc pisze:
Myślę, ze najwygodniejszym sposobem na zadowolenie fanów D&D, którzy zaglądają na stronę WotC i tych, którym się nie chce szperać po stronie Wizardów byłaby publikacja krótkiego artykułu - raz w tygodniu, najlepiej w piątkowy wieczór - podsumowującego wszystkie nowości.

Uważam, że to dobry pomysł, choć wciąż uważam, że wprowadzenie sugerowanych przeze mnie zmian ma sens (oba pomysły się właściwie uzupełniają) :D

Suldarr'essalar pisze:
Przy wieściach z WotC, aż prosi się o stworzenie szablonu, do którego wklei się linka + napisze jedno zdanie opisu. Reszta się przecież powtarza.
Zgadzam się, choć moim zdaniem jest to kwestia drugorzędna, jeżeli przyjąć mój postulat.
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

czw wrz 04, 2008 9:05 pm

Kamulec pisze:
Zgadzam się, choć moim zdaniem jest to kwestia drugorzędna, jeżeli przyjąć mój postulat.

Chodziło mi o to, że pisanie takich wieści wcale nie musi być czasochłonne, jak zostało to przedstawione. Prosty szablon może załatwić sprawę - dodawanie takiego newsa będzie zajmowało góra 5 minut.
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

czw wrz 04, 2008 9:14 pm

Jeśli wieść jest opracowana porządnie, zawiera informacje (choćby zdanie-dwa) na temat każdego tekstu, do którego odsyła. To, że np. aktualizacje strony WotC są tak częste (3 stałe aktualizacje w tygodniu, poza tym 1-2 dodatkowe się zdarzają) niczego nie zmienia dla osoby, która decyduje się poświęcić swój czas na przygotowanie newsa. W przypadku kilku publikacji w jednym czasie (wieści zbiorcze) zajmuje to nawet więcej czasu - a punktowane jest to tak samo.

Ogółem odnośnie tematu - wieść może napisać każdy, kto akurat ma chwilę. Pierwotnie pojawiały się osobne wieści przy okazji każdej "nowinki" - obecnie, właśnie z racji na ograniczoną wagę tego typu wiadomości, pojawiają się tylko wieści zbiorcze. Muszę jednak zwrócić Twoją uwagę na fakt, że ważniejszych informacji (np. o erratach) nigdy nie wrzucamy do jednego wora z pozostałymi, powszednimi aktualizacjami.

Co się tyczy pomysłów na zmianę obecnego stanu rzeczy, który wyraźnie niektórym nie odpowiada: najpewniej zrezygnujemy całkowicie z informowania o publikacjach e-zinów: Dungeona i Dragona (być może na rzecz comiesięcznych podsumowań nowych numerów obu pism, już w finalnej wersji), może poza np. testowymi wersjami nowych klas. Na stronę na bieżąco będą trafiały tylko istotne z punktu widzenia czytelników informacje: o podręcznikach (excerpts, erraty, zapowiedzi, zmiany okładek i temu podobne), polityce wydawnictwa (SRD, stanowisko w sprawie stron fanowskich, licencje) i "szczególnych przypadkach" (wydarzenia, imprezy, ogłoszenia i inne), zawsze - opisane przynajmniej kilkoma zdaniami.

Wprowadzenie szablonu też jest jakimś pomysłem, choć w tym przypadku trudno będzie zbyt wiele przekazać - ot, same podlinkowane tytuły tekstów (co w przypadku części tekstów WotC mówi stanowczo za mało o treści).

Czekamy na inne propozycje.
 
Awatar użytkownika
Froger
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 560
Rejestracja: wt lut 05, 2008 4:52 pm

czw wrz 04, 2008 9:40 pm

Gdzieś tam widziałem świetny pomysł. Opisanie co piątek wszystkich ważniejszych newsów.
Jeśli będzie do tego dodany komentarz autora, i krótki opis newsa będzie świetnie. No i oczywiście wtedy, kiedy będzie to napisane po polsku. Przecież jeśli chciałbym po angielsku, to sam wszedłbym na stronę WotC.
Jestem całym sercem i duszą za tą ideą. Niestety nie dysponuje wystarczającą ilością wolnego czasu. :)
 
Anonim_1

czw wrz 04, 2008 10:54 pm

Kamulec pisze:
Za nowości tego typu powinno być mniej punktów

Nah, podejrzewam, że Ci, co je wrzucają i tak nie patrzą na punkty. Mnie na przykład by się nie chciało - męczy się człowiek przez 10 minut a potem i tak narzekają ;)

Froger pisze:
Gdzieś tam widziałem świetny pomysł. Opisanie co piątek wszystkich ważniejszych newsów.

No mój, 6 postów wyżej :papieros:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość