Zrodzony z fantastyki

Azrius
Użytkownik
Użytkownik

D&D 3.0?

sob wrz 13, 2008 11:32 am

Witam mam pytanie. Czy opłaca się jeszcze zakupić serię 3.0? Nie za bardzo mi idzie z angielskim a 3.0 posiada więcej dodatków PL. Tak więc... czy się opłaca?

Aureus

sob wrz 13, 2008 11:41 am

Nie opłaca.

To, że nie idzie Ci z angielskim oznacza tylko, że nie przeczytasz edycji 4.0. Ale między 3.0 i 3.5 jest duża róznica, dla większości ludzi przechylająca się w stronę 3.5. Niemniej edycja 4.0 w ciągu najbliższych lat (roku?) również zostanie przetłumaczona.

Polecam kupić Podręcznik Gracza, Przewodnik Mistrza Podziemii i Księgę Potworów. I czekać na edycję czwarą. Wystarczy.

Poza tym zawsze możesz korzystać z SRD.

Awatar użytkownika
M.S.
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

sob wrz 13, 2008 5:16 pm

Jeśli zamierzasz ograniczyć się wyłącznie do podręczników podstawowych, ewentualnie do paru fabularnych dodatków, wtedy poleciłbym edycję 3.5 jako bardziej dopracowaną. Jeżeli zaś zależy Ci na wzbogacaniu gry materiałami z wielu modułów, wtedy zostaje ci poprzednia odsłona systemu. I nie jest to wcale zła inwestycja - sam z niej korzystam i jestem bardzo zadowolony (bardziej, niż z niektórych aspektów edycji 3.5).

Jak wyjdzie 4.0, to pewnie i tak przerzucę się właśnie na nią. Niemniej do tego momentu minie jeszcze dużo czasu, tak więc wybieraj między 3.0 a 3.5.

Awatar użytkownika
wsiour
Częsty bywalec
Częsty bywalec

sob wrz 13, 2008 5:23 pm

Ja ze znajomymi, graliśmy w 3.0, ale teraz przerzucamy się na 3.5, bo jakieś takie fajniejsze. A dodatki można spokojnie skonwertować z 3.0 na 3.5. 4.0 nie znam i wątpię czy będzie mi się chciało w nią grać - przecież w edycjach 3.x jest wszystko co do życia potrzebne.

Eard
Użytkownik
Użytkownik

sob wrz 13, 2008 10:39 pm

tak naprawdze na dobry początek gry nie trzeba wcale kupowac podreczników. wiekszość zasad (i podreczników-oczywiscie z zadnym wypadku nie zachecam do sciągania) mozna znalezc w necie na takich chocby stronach jak:
http://isa.pl/srd.html...
(Tu są opisany SRD do 3.5 ale napewno po kilku chwilach szukania znajdzie sie cos do 3.0)

Awatar użytkownika
Krzyszman
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

wt wrz 16, 2008 8:41 pm

Ja kupuję teraz Potwory faerunu , I przewodnik gracza po faerunie z kolegami.My korzystamy SRD. Zbieramy na potwory z 4.0 (księga potworów).Co do 3.0 i 3.5 to musiał bym się w tym poorientować :|
Ostatnio zmieniony śr wrz 17, 2008 7:31 am przez Krzyszman, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Makteshim Agan
Użytkownik
Użytkownik

śr wrz 17, 2008 5:45 am

@Azuris
Ja grałem na 3.0 i na 3.5 ( gram dalej xDD) i powiem Ci jedno, na 3.0 można wyciągnąć większa ilość koxiarskich buildów ,a to do przyjemnej gry jak dla mnie jest niezbędne, przynajmniej ja tak uważam .Zresztą graj na której edycji chcesz i tak to Ty będziesz grał a nie forumowi nołlajferzy ;)

Pozdrawiam mangowfcuf

Awatar użytkownika
Breeg
Stały bywalec
Stały bywalec

śr wrz 17, 2008 11:57 am

Makteshim Agan pisze:
@Azuris
Ja grałem na 3.0 i na 3.5 ( gram dalej xDD) i powiem Ci jedno, na 3.0 można wyciągnąć większa ilość koxiarskich buildów ,a to do przyjemnej gry jak dla mnie jest niezbędne, przynajmniej ja tak uważam .Zresztą graj na której edycji chcesz i tak to Ty będziesz grał a nie forumowi nołlajferzy ;)

Pozdrawiam mangowfcuf

Witam.
Krzyszman pisze:
Ja kupuję teraz Potwory faerunu , I przewodnik gracza po faerunie z kolegami.My korzystamy SRD. Zbieramy na potwory z 4.0 (księga potworów).

Po co Ci "Księga Potworów" do 4.0 ed.? :shock: Przecież zgodnie z tym co piszesz, gracie w 3,5? Poza tym sam podręcznik kosztuje ok. 70 PLN i jest po angielsku, co może stanowić dla niektórych barierę nie do pokonania...
Azrius pisze:
Czy opłaca się jeszcze zakupić serię 3.0? Nie za bardzo mi idzie z angielskim a 3.0 posiada więcej dodatków PL.

Jak to "się opłaca"? Grasz w D&D, żeby Ci się pieniądze za podręczniki zwróciły? :razz: Moim zdaniem pokorzystaj na razie z SRD, poznaj nieźle zasady przy paru sesyjkach i wtedy myśl nad kupnem podręczników; najpierw źródłowych, potem innych, które Cię zainteresują. Co do samej gry polecam 3,5 ed.
Makteshim Agan pisze:
Ja grałem na 3.0 i na 3.5 ( gram dalej xDD) i powiem Ci jedno, na 3.0 można wyciągnąć większa ilość koxiarskich buildów ,a to do przyjemnej gry jak dla mnie jest niezbędne, przynajmniej ja tak uważam

Tak, ale po co? W zasadzie to szukanie kruczków w dziurawym wiaderku, jakim jest/ była 3.0 ed. W 3,5 ed. Naprawiono większość "koxiarskich" błędów i zrównoważono postaci.
Nie za bardzo mi idzie z angielskim a 3.0 posiada więcej dodatków PL.

No i? Nie popadaj w fazę zakupu wszystkiego co ma D&D w nazwie... Ja sam co prawda mam wszystko co wyszło z linii 3,5 ed., lecz trzeba to przerabiać metodycznie IHMO, bez doświadczenia będą to pieniądze rzucone w błoto.
Pozdrawiam,
Breeg.

Awatar użytkownika
Gwjazdor
Zespolony z forum
Zespolony z forum

śr wrz 17, 2008 12:14 pm

A ja do tej pory gram w edycję 3.0 :wink: Ma też nieco dodatków po angielsku jak i po polsku do 3.5 i konwertuję sobie na 3.0 :D Po prostu do 3.0 wyszło dużo wiecej dodatków niż na 3.5 a ja często z nich korzystam więc prościej mi brać gotowe z 3.0 a konwertować tylko te nieliczne z 3.5 niż na odwrót. A na 4.0 nie zamierzam się przerzucać :wink:

Awatar użytkownika
Behir
Stały bywalec
Stały bywalec

śr wrz 17, 2008 6:35 pm

Krzyszman pisze:
4.0 potwory. hmmm nie wiem chcielibyśmy mieć coś z 4.0 a nie porzucać 3.5

Ale 3,5 nie jest kompatybilna z 4,0. To dwie różne gry, które łączy tylko rzut k20 + coś vs ST. I część terminów (chociaż część rzeczy, które występowały w 3,5 ma trochę inną rolę w 4,0).

Nukereal

śr wrz 17, 2008 6:50 pm

Gwjazdor pisze:
Po prostu do 3.0 wyszło dużo wiecej dodatków niż na 3.5

Bzdura wielka, panie :razz: .

Breeg pisze:
Krzyszman napisał:
Ja kupuję teraz Potwory faerunu , I przewodnik gracza po faerunie z kolegami.My korzystamy SRD. Zbieramy na potwory z 4.0 (księga potworów).

Po co Ci "Księga Potworów" do 4.0 ed.? Shocked Przecież zgodnie z tym co piszesz, gracie w 3,5? Poza tym sam podręcznik kosztuje ok. 70 PLN i jest po angielsku, co może stanowić dla niektórych barierę nie do pokonania...

Polskie mają tą samą cenę- a podręcznik jak mówił przedmówca w żadnym stopniu nie są kompatybilne, summa summarum w nowym D&Dku potwory stały się bardziej pakerne.

Makteshim Agan pisze:
na 3.0 można wyciągnąć większa ilość koxiarskich buildów ,a to do przyjemnej gry jak dla mnie jest niezbędne, przynajmniej ja tak uważam

Postacie do maksowania- pewnie, to bardzo fajna rzecz. Przegięte postacie ala Pun-Pun oraz KoS- nie. Czwarta edycja zostawia to pierwsze z dość dużym polem do popisu (powoli się rozkręca, dzięki Dungeon&Dragon przyspieszyło) .

Awatar użytkownika
Krzyszman
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

sob paź 04, 2008 11:25 pm

My z kolegami chyba kupimy Podr.Gracza 3.0
30 zyla a jakieś 25% forumowiczów (z tego działu) gra w 3.0 i im dobrze

Edzia kochana: Moja mama w pracy może se drukować ile chce więc jej dam na pen drivie podr do 3.5 i mi druknie! Kartki zwiąże się linką polipropylenową..

Awatar użytkownika
Wędrowycz
Stały bywalec
Stały bywalec

ndz paź 05, 2008 11:32 am

Krzyszman

Najpierw piszesz, że gracie na SRD 3.5, potem że kupujesz podr. gracza do 3.0. Rozumiem, że zależy ci na książkowym podręczniku, ale skoro z całej reszty (KP, PMP - SRD) korzystasz z 3.5, to to pieniądze wyrzucone w błoto IMO. A, i jeszcze jedno
Moja mama w pracy może se drukować ile chce więc jej dam na pen drivie podr do 3.5 i mi druknie

Czy to aby nie jest zabronione? Pytam z ciekawości, ale to chyba tak, jak z Pathfinderem...

To tak OT, a jeżeli chodzi o temat, to zdecydowanie 3.5. Masz SRD i masę darmowych dodatków w sieci. Jest jeszcze IMHO świetny Pathfinder, ale jeżeli kłopot z angielskim, to raczej nie.

Awatar użytkownika
Breeg
Stały bywalec
Stały bywalec

ndz paź 05, 2008 11:41 am

Wędrowycz pisze:
Czy to aby nie jest zabronione?

Zabronione jak jasna cholera. Chyba kogoś kiedyś za taki post zbanowali...
Krzyszman pisze:
Moja mama w pracy może se drukować ile chce więc jej dam na pen drivie podr do 3.5 i mi druknie! Kartki zwiąże się linką polipropylenową..

Ja już powoli tracę siły na komentarze odnoszące się do Ciebie, krzyszman...

Awatar użytkownika
Krzyszman
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

ndz paź 05, 2008 11:43 am

Nie ,nie jest tuszu można korzystać ile wlezie nawet na swoje potrzeby ,a kartki trzeba kupować :/
Być jest ale szef pracy też drukuje więc ...
I tak na tusz przymyka oko ale na kartki nie

Awatar użytkownika
Wędrowycz
Stały bywalec
Stały bywalec

ndz paź 05, 2008 12:07 pm

Krzyszman

Ale chodzi mi o to, że drukowanie podów z internetu jest zabronione (poprawcie mnie, jeśli się mylę). To, co twoja mama może w pracy, mało mnie obchodzi.

Sorry za OT, ale męczy mnie ta sprawa

MaWro
Stały bywalec
Stały bywalec

ndz paź 05, 2008 12:40 pm

Jeśli chodzi o SRD, to chyba wolno drukować, a podręcznikó do 3.5 to nawet ściągnać nie wolno, a co dopiero drukować.

Jakiś dziwny jest ten szef, przecież tusz jest droższy od papieru.

Pozatym, kiedyś drukowałem sobie opowiadania z neta, i dłuższe bardzo kiepsko sie czyta, jeśli kartki są związane.

Awatar użytkownika
Szarlih
Zespolony z forum
Zespolony z forum

ndz paź 05, 2008 1:27 pm

BoB, czyli Błagam o Bana dla Tego Pana.

Ja wciąż gram na 3.0 (ok, zmodyfikowanym) ale dużo podręczników mam z edycji 3.5. Z konwersją nie mam żadnego problemu. Czasami problemy sprawia RO, to chyba ten element najtrudniejszy do skonwertowania (zmieniam z 3.5 na 3.0, bo stara redukcja bardziej m pasowała). Cała reszta za bardzo się nie różni.

Podobają mi się poprawione zasady i czary z 3.5, ale redukcję zostawiam trójkową. Kilka przepakowanych atutów i vorpala z 3.0 wywaliłem. Konwersje przeprowadzam na bieżąco, zmieniając zasady dosyć płynnie (jako MP). Może się to wydawać trudne i destabilizujące grę, ale działą jak należy.
Ostatnio zmieniony ndz paź 05, 2008 1:31 pm przez Szarlih, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony

ndz paź 05, 2008 1:28 pm

Wędrowycz pisze:
Ale chodzi mi o to, że drukowanie podów z internetu jest zabronione (poprawcie mnie, jeśli się mylę)
Jesli PDF jest zdobyty drogą legalną (np. kupiony na RPGNow) to drukowanie go na własny użytek jest jak najbardziej legalne.

Kryszman - Twoje śmieć-notki zostały skasowane.

Awatar użytkownika
Krzyszman
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

pn paź 06, 2008 6:06 pm

Mam już . Jakość zła. Oczywiście brak kolorowych obrazków i tp.
Polecam wersję książkową