Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
b9oski
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 84
Rejestracja: ndz kwie 30, 2006 7:45 pm

Szablon: Diploidalny [3.0]

czw sie 07, 2008 2:35 pm

Szablon: Diploidalny

Jeden umysł w dwóch ciałach – tak najprościej można opisać diploidalnego, niezwykłą istotę, która pojawia się wśród wszystkich ras. Dla niewtajemniczonych taki przypadek wygląda na zwykłe bliźniaki, tak też jest traktowany w dzieciństwie, jednak kiedy dorasta zdaje sobie sprawę z tego, iż jest jedną osobą. Jedyną cechą zewnętrzną jest niezwykłe podobieństwo – oba ciała są zbudowane identycznie. Resztę różnic może zobaczyć sam diploidalny. Jest to jeden umysł i jedna świadomość.
Każde z ciał posiada dokładnie tą samą wiedzę i wspomnienia, dokładnie wie co się dzieje z drugim, lecz może działać niezależnie, w tym nawet prowadzić dwie rozmowy, lub uczestniczyć w dwóch walkach – wynika to z niezwykłej inteligencji.
Diploidalny postrzega świat jak istota o czterech oczach i czterech uszach. Może dokładnie określić w przestrzeni odległość dzielącą oba ciała. Dodatkowo, by oba ciała mogły działać niezależnie, w początku życia wykształca potężny umysł, przez co staje się niezwykle inteligentny i spostrzegawczy.
Niekiedy zdarza się niezwykły przypadek posiadający więcej ciał, jednak zostało to potwierdzone tylko w dwóch przypadkach w całej historii.

Diploidalny to szablon, który można nałożyć na każe stworzenie posiadające inteligencję. Szablon wykorzystuje statystyki stworzenia bazowego, z podanymi poniżej wyjątkami:

PW: każde z ciał posiada pełne PW stworzenia bazowego
Atrybuty: Int + 6, Rzt + 2
Specjalne cechy:
Wspólny umysł – Diploidalny jest jedną istotą o dwóch ciałach, to powoduje, że wszystkie efekty wpływające na umysł działają na oba ciała jednocześnie, a kiedy jedno ciało otrzyma obrażenia, a drugie będzie wykonać czynność wymagającą koncentracji, to musi wykonać test na koncentracje, tak jakby samo otrzymało obrażenia. Dodatkowo może określić w jakim kierunku i odległości (w przybliżeniu), od jednego ciała, znajduje się drugie ciało.
Nieśmiertelny – Diploidalny żyje, dopóki żyje choć jedno z jego ciał. Kiedy jedno z jego ciał zostaje zabite, leczy się tak jakby było umierające. Jeżeli zostanie doszczętnie zniszczone, diploidalny może je odnowić poświęcając 10 swoich PW. Nowe ciało pojawia się obok żywego posiadając 0 PW.
Jedno postrzeganie – Diploidalny postrzega jak jedna istota, więc kiedy oba ciała używają jedną z umiejętności: nasłuchiwanie, przeszukiwanie, zauważanie razem, wykonuje się jeden test z premią +2.
Wspólna walka: Kiedy oba ciała walczą (w jakikolwiek sposób) z jednym przeciwnikiem, oba otrzymują premie + 1 do testów ataku i KP. Dodatkowo dwie pary oczu pozwalają szybciej reagować, więc Diploidalny otrzymuje + 2 do rzutów obronnych na refleks.
Jedna magia – Jeżeli diploidalny opanował magię, to do jej używania może wykorzystywać dowolne z ciał, ale posiada jedną pulę zaklęć. Diploidalny może użyć 2 ciał do rzucenia 2 zaklęć w jednej turze, ale musi mu się powieść test koncentracji o st. równej 5 + poziom pierwszego zaklęcia + poziom drugiego zaklęcia.

Rzuty obronne: + 4 do rzutów obronnych na wolę. Tak skomplikowany umysł ciężko jest opanować.
Umiejętności: premia rasowa +4 do koncentracji. Diploidalny ma niezwykle potężny umysł i ciężko jest go rozproszyć.
Atuty: Jak stworzenie bazowe
Klimat/Teren: Jak stworzenie bazowe
Występowanie: Jak stworzenie bazowe
Skala Wyzwania: +2
LA: +4
Skarb: Jak stworzenie bazowe
Charakter: Jak stworzenie bazowe
Rozwój: Jak stworzenie bazowe

Zasady dotyczące przyznawania PD: Kiedy oba ciała uczestniczą w walce diploidalny otrzymuje doświadczenie jak każdy inny (jak jedna osoba), jednak kiedy uczestniczy jedno ciało, otrzymuje on doświadczenie jak pół osoby (ale jego poziom przy wyliczaniu doświadczenia jest zmniejszony o 3). Na przykład w walce uczestniczyło 5 osób: 4 normalne i jedno ciało diploidalnego. Dostali oni 1500 PD do podziału na „4,5” osoby (przy uwzględnieniu obniżonego poziomu Diploidalnego). To oznacza, że 4 z tych osób otrzymają: 1500/4,5 = 333 PD, a Diploidalny 333/2 = 167 PD.

PS: No to skończone. Zapraszam do komentowania. Jeżeli szablon wam się nie podoba, to mnie zbluzgajcie (ale napiszcie dla czego i najpierw przeczytajcie do końca i od początku) :).
PS2: Co do SW to porównywałem do 2 istot tego samego typu i IMO jest dobrze, ale LA robiłem "na oko" i może być złe.
 
Awatar użytkownika
von Mansfeld
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1778
Rejestracja: wt lip 29, 2008 7:31 am

czw sie 07, 2008 3:48 pm

Sugerowałbym LA: +3, ale nie wiem, czy sama obecność dwóch ciał nie zawyża jeszcze bardziej...

Nigdy nie spotkałem się z jakąkolwiek autorską rasą, która by obejmowała dwie istoty jako jeden organizm (jednostka autonomiczna). Plus za oryginalność.

Jednakże - o ile LA: 4 nie jest czynnikiem aż tak odstraszającym od grywalności, o ile taki gracz, co chciałby zagrać Diploidalną postacią, mógłby mieć spory kłopot u MP, ze względu na to, ze de facto są dwa ciała BG, należące do jednej duszy BG. ;) Chociaż - ja tylko informuję o hipotetycznej wątpliwości... (minus)

Niemniej - pomysł niebanalny, na oko modyfikatory atrybutów IMHO w porządku, tylkoNieśmiertelny z lekka przepakowane (tak naprawdę, to bez Dezintegracji czy zaklęcia obszarowego, jeżeli postacie są obok siebie, ani rusz, by je pokonać. ;) ). Ale najwyżej podniesie się trochę LA...

To tyle od siebie...
 
Asurmar
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 441
Rejestracja: pt sie 03, 2007 11:47 am

czw sie 07, 2008 4:03 pm

Questu poznawania edycji 3.0 ciąg dalszy.;)

Miałeś niezły pomysł, wykonanie też jest niemal bez zarzutu, ale przyczepię się do kilku rzeczy. Najcięższą artylerię wytoczę na końcu...
b9oski pisze:
Atrybuty: Int + 6, Rzt + 2

Jak na LA +4 całkiem nieźle pasuje. Ale (i to odnosi się również do LA) lepiej byłoby obniżyć premię z Int do +4 i, być może, dodać karę do charyzmy (to trochę dziwne dla ludzi gdy dwie istoty zachowują się identycznie, czuje się, że coś jest nie tak). Ewentualnie daj karę -2 do testów Dyplomacji. Dzięki temu wszystkiemu zyskujesz podkładkę do zmniejszenia LA o 1 i szablon staje się bardziej grywalny.

Pogrób też nazwy zdolności albo oddziel je od siebie bo zlewa się to wszystko w jedną całość.

Zdolność Jedna magia jest niedopracowana IMHO. To jest jeden umysł w dwóch ciałach, dlaczego ma rzucać dwa zaklęcia jednocześnie. To nie jest moc Schizma.

I na koniec strzał z armaty...powstała już bardzo podobna praca po angielsku. Oczywiście nie musiałeś o tym wiedzieć. Ta rasa nosi nazwę dvati, poszukaj w necie.

To tyle. Biorąc to wszystko pod uwagę dobrze się spisałeś. Ponieważ gracze w 3.0 lubią szkolne cenzurki daję ci 5-/6. Dobra robota.
 
Awatar użytkownika
Darkmo
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 80
Rejestracja: pn sie 06, 2007 4:18 pm

czw sie 07, 2008 8:56 pm

Bardzo ładna praca, godna pochwały. Jednak do wszystkiego zawsze można się przyczepić.
Nie napisałeś ile czasu zajmuje użycie zdolności Nieśmiertelność w przypadku odtworzenia zniszczonego ciała.
Zgadzam się z Asurmarem, że z Jedną magią jest coś nie tak, ale moim zdaniem wystarczy zwiększyć ST testu Koncentracji np. 10 + suma poziomów czarów.
Można by też się kłócić w sprawie premii do Koncentracji. Taki Diploid odbiera dwa razy więcej rozpraszających bodźców.

Nie znalazłem nic więcej. Jeszcze raz gratuluję.
 
Awatar użytkownika
Matheous
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 91
Rejestracja: śr lip 11, 2007 6:23 pm

czw sie 07, 2008 9:10 pm

Oryginalna praca, mam jednak jedną refleksję - moim zdaniem plusy do ataków, umiejętności etc. wynikające z posiadania dwóch ciał powinny być przyznawane tylko gdy oba ciała są w odległości, powiedzmy, do 3m od siebie(albo więcej, można np. 1.5m na każdy punkt Roztropności). Po prostu wydaje mi się bez sensu, że jedno ciało jest np w Europie, drugie w Australii, a ciągle nawzajem poprawiają swoje umiejętności Nasłuchiwania :P

No i pytanie - czy oba ciała awansują równolegle, czy też każde z nich ma osobną pulę doświadczenia? Bo np taki diploid może używać jednego ciała jako wojownika, bodigarda, adventurera zabijającego smoki, a drugiego do działań społecznych, jako ciało sympatycznego szlachcica który cośtam - czy wtedy diploid będzie miał jedno ciało o atrybutach wojownika na 10 poziomie, a drugie arystokraty na 4? I co z atrybutami? Przypuszczam, że szablon tak jakby nakłada się na 2 istoty i dalej pozostają to 2 osobne istoty, ale wolę się upewnić.

Szablon dobry, ale bardziej dla NPC - takie wykorzystywanie sobowtóra na własną korzyść... z dodatkowym kopem :)

Co do zdolności jedna magia - po pierwsze, ST koncentracji jest śmiesznie niskie - wynosi maksymalnie 23... podwyższyłbym o 5. A po drugie, takie rzucanie 2óch czarów naraz - moim zdaniem powinno nałożyć na czar karę w postaci np. -2 do poziomu czarującego, albo -2 do ST, albo oba naraz...
 
Awatar użytkownika
Darkmo
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 80
Rejestracja: pn sie 06, 2007 4:18 pm

czw sie 07, 2008 9:41 pm

b9oski pisze:
Każde z ciał posiada dokładnie tą samą wiedzę i wspomnienia, dokładnie wie co się dzieje z drugim, lecz może działać niezależnie, w tym nawet prowadzić dwie rozmowy, lub uczestniczyć w dwóch walkach – wynika to z niezwykłej inteligencji.

Moim zdaniem z tego wynika, że ciała mają wspólne doświadczenie.
 
Awatar użytkownika
Namrasit
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2089
Rejestracja: ndz maja 21, 2006 11:12 pm

sob sie 30, 2008 3:05 pm

Praca tyleż ciekawa co nielogiczna.

Zdolność niesmiertelny jest przepakowana. Ot zostawiamy sobie jedno ciało w bezpiecznym miejscu i idziemy kroić kogo chcemy, bo jak nas nawet zabiją, rachu ciachu i wracamy. Strata ciałą powinna wiązać sie z potrzebą wskrzeszenia go, a do tego czasu istota powinna tracić szablon. Takie przyzywanie za 10 PW to sorry ale to nawet bezcen nie jest.

Jedna magia- jak już zauważono, nielogiczne i przepakowane.

I o co chodzi z tym doświadczeniem, bo w końcu awansują ciała czy umysł (skoro te ciałą i tak sa takie same, to istota powinna być traktowana normalnie. A do równowazenia jest właśnie LA.
 
Awatar użytkownika
Hezor
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3788
Rejestracja: pn lip 23, 2007 10:31 pm

ndz sie 31, 2008 11:52 pm

Dragon Compendium, rasa -> Dvati. Jestem pewiem, że google pomogą w poszukiwaniach co tamta rasa wlasciwie robi ;P
 
Awatar użytkownika
Shaikan of Blood Song
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 33
Rejestracja: śr wrz 17, 2008 9:16 pm

pt wrz 19, 2008 7:44 am

Szablon bardzo fajny, tylko pisałeś, że czasami zdarzają się więcej niż dwa ciała. A jeśli gracz chciałby mieć 3? Proponowałbym LA +2 za każde nowe ciało. To tyle z mojej strony. Dostajesz 5- więc gratuluję i rzyczę dalszych sukcesów.
Pozdrowienia, Shaikan of Blood Song

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości