Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
TOR
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1188
Rejestracja: wt maja 11, 2004 1:04 pm

Lektury obowiązkowe

wt paź 21, 2008 1:59 pm

Temat może nieco nietypowy... Ale chciałbym pozbierać propozycję na quasi-naukowo-ihstoryczną biblioteczkę fana 7th Sea (innymi słowy: proszę o nie dodawanie beletrystyki).

Pierwsza propozycja z mojej strony:

The Invisible Hook: The Hidden Economics of Pirates
Peter T. Leeson

http://press.princeton.edu/titles/8850.html

"Leeson contends that pirates exemplified the virtues of vice--their self-seeking interests generated socially desirable effects and their greedy criminality secured social order. Pirates proved that anarchy could be organized."

Jak dla mnie obowiązkowa lektura dla każdego miłośnika piratów. :)
 
Hajdamaka

wt paź 21, 2008 2:13 pm

Temat swietny.

To ja dodam cos jeszcze bardziej nietypowo: Pierre Dubois "Wielka encyklopedia skrzatów".
Przyda sie podczas przygod i kampanii w Avalonie, ale nie tylko - wszak Montaigne czy Vodacce tez maja swoje tajemnice... :)
 
Awatar użytkownika
Drachu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1617
Rejestracja: sob cze 26, 2004 1:50 pm

wt paź 21, 2008 2:50 pm

Osprey Publishing:

The Spanish Main 1492 - 1800
Spanish Galleon 1530 - 1690
The Pirate Ship 1660 - 1730
The French Wars 1667 - 1714
Buccaneers 1620 - 1700
Pirates 1660 - 1730
The Thirty Years War 1618-1648
Louis XIV Army
Tudor Warships
Armies of Ivan the Terrible
Elizabethan Sea Dogs 1560 - 1605
The Wars of the Barbary Pirates
Naseby 1645

Tyle. Głównie (w zasadzie całkowicie) militarnie. Większośc czytałem i są git - to krótkie opracowania, po 70 stron wielkimi bykami z kupą ilustracji i kolorowymi wstawkami. Nie jest to jakaś megasmega wiedza, ale łatwo się ją przyswaja.
 
Hajdamaka

wt paź 21, 2008 3:09 pm

O wlasnie, Drachu przypomniales mi swoja seria (doskonala, naprawde polecam to wydawnictwo - niestety, jak na objetosc ich ksiazeczki sa bardzo drogie) o:
naprawde warto przeczytac chociazny zbiorcza historie powszechna z danego przedzialu czasowego.

A najlepiej to zdobyc historie danego odpowiednika panstwa z ktorego chcemy zrobic postac/poprowadzic kampanie.
O ile chodzi o Usurie polecic moge Bazylowa "Historia Rosji".

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość