Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Kondeks
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 65
Rejestracja: czw lip 28, 2005 12:08 pm

Jezyki

wt paź 21, 2008 6:15 pm

Otóż nie zabardzo wiem gdzie ten temat napisać, ani czy w jakimś miejscu podręcznika nie znalazła się wzmianka o tym. Chciałbym Was jednak zapytać o to jak ustalić jakimi językami władają postacie.

Dziś prowadziłem sesję dla 2 Agaryjczyków, Kordyjczyka i Gordyjki (wychowanej w Agarii) w Cynazji i pojawił się ten problem. Znaczy dla takich postaci, bo moi gracze nie pochodza z Dominium.

Oczywiście można znać parę słów w jakimś innym języku. Narzazie ustaliłem zasadę, że duchowni będą znali Doryjski, emisariusz może władać Kordyjskim i Doryjskim, a reszta najwyżej jednym językiem. Oczywiście wszystko modyfikuje historia postaci. Tylko czy nie przydała by się jakąś zasada - w końcu znajomość języka to bardzo przydatna zdolność. Czy powinienem to potraktować jako umiejętność? Jak wy robicie na swoich sesjach?
 
Awatar użytkownika
R@phael
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 289
Rejestracja: czw cze 03, 2004 3:04 pm

wt paź 21, 2008 7:11 pm

Języki na sesji to zawsze była zmora. Teoretycznie gracze jednego państwa wędrując do drugiego nie znają języka co mocno komplikuje komunikację. Gracze prowadzą mniej dialogów, a sesja często się nie klei.
Niektórzy może to lubią ale mnie to wkurza, dlatego wprowadziłem że w Dominium mówi się wszędzie doryjskim w różnych dialektach, tak jednak że idzie się z ludźmi dogadać. A prawdziwe języki obce można spotkać jedynie w Valdorze. Ot poszedłem na łatwiznę...
 
Awatar użytkownika
Feniks
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5008
Rejestracja: ndz lis 07, 2004 10:34 am

wt paź 21, 2008 7:13 pm

http://monastyr.polter.pl/pliki/Jezyki_Dominium.pdf

Jednocześnie jest to oficjalne zdanie autorów i można traktować to jako część podręcznika.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości