Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Kot
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2551
Rejestracja: wt lut 03, 2004 11:20 am

[Inicjatywa] WoD na Wikipedii

sob lis 08, 2008 6:01 pm

Niektórzy z was zapewne widzieli jak wyglądają artykuły na Wikipedii traktujące o Świecie Mroku. Tym którzy nie widzieli, przybliżę.

Głównym artykułem jest ten starym WoDzie. Odnośnik do nWoDu jest mało widoczny. Sama zawartość artów nWoDowych jest koszmarna, zero konkretów, w Przebudzeniu jakieś bzdury o walce z bogami 'więżącymi' ludzkość. Nie komentuję oneirosowej i KK-owej kryptoreklamy, nieaktualnej z resztą (widział to kto, by umieszczać informacje o tym kto tłumaczył polski podręcznik, kiedy sam artykuł na wiki składa się z listy podsystemów WoDu).

Jedno pytanie się nasuwa. Zrobimy z tym coś, czy będziemy narzekać jak to Świat Mroku umarł?
 
Awatar użytkownika
TOR
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1188
Rejestracja: wt maja 11, 2004 1:04 pm

sob lis 08, 2008 6:12 pm

Mackot poprosił mnie o pomoc w tym projekcie. Spędziłem circa 4 lata na Wikipedii, więc mogę się na coś przydać, zwłaszcza, że zarówno techniczna strona pisania artykułów, jak i zasady jakimi rządzi się Wikipedia do rzeczy prostych nie należą.

Jedna rada na początek: Wikipedia nie ma być miejscem, w którym mają się znaleźć wszystkie możliwe informacje na temat WoDu. Jest encyklopedią, w związku z czym opisać możemy wszystkie główne linie wydawnicze, dodać nieco informacji o mechanice, ale już opisywanie ze szczegółami poszczególnych frakcji i odłamów nie wydaje się być sensowne.

Postaram się w miare wolnego czasu zacząć te wysiłki, koncentrując się raczej na poprawianiu istniejących treści i formatowania, niż dodawaniu większej ilości szczegółów.

Jeśli będziecie mieli jakiekolwiek pytania związane z Wikipedią, zachęcam do zaczepiania mnie via PW lub GG.
 
Awatar użytkownika
Faviela
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 962
Rejestracja: pn paź 29, 2007 8:22 am

sob lis 08, 2008 11:32 pm

Bardzo się cieszę, że taki temat powstał. Od jakieś czasu chciałam rzucić problem na światło dzienne, pytanie, czy na inicjatywie się nie skończy ;)

I dalej, jak chcecie by wyglądał proces tworzenia tego tekstu? Myślę, że najlepiej byłoby spisać całość na spokojnie i dać jakiemuś redaktorowi do korekty stylistycznej. Nie, nie popadam w skrajności, po prostu myślę, że jak coś robimy to róbmy to dobrze :)
 
Awatar użytkownika
Dr4kun
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 41
Rejestracja: sob lis 08, 2008 10:20 pm

ndz lis 09, 2008 1:24 am

Jedna rada na początek: Wikipedia nie ma być miejscem, w którym mają się znaleźć wszystkie możliwe informacje na temat WoDu. Jest encyklopedią, w związku z czym opisać możemy wszystkie główne linie wydawnicze, dodać nieco informacji o mechanice, ale już opisywanie ze szczegółami poszczególnych frakcji i odłamów nie wydaje się być sensowne.


Niby racja, ale...


Ale małe porównanie:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Tremere
http://en.wikipedia.org/wiki/Tremere
Ostatnio zmieniony ndz lis 09, 2008 2:08 pm przez Dr4kun, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Kot
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2551
Rejestracja: wt lut 03, 2004 11:20 am

ndz lis 09, 2008 9:46 am

Drakun pisze:
Niby racja, ale...

... ale stary Świat Mroku nie żyje. W nWoDzie Tremere są nieumarłymi magami 'żywiącymi' się niejako kradzionymi duszami ludzi i innych magów.

Bardziej rozbudowane artykuły powinny dotyczyć takich zagadnień jak podręczniki główne i settingi, mechanika, linie wydawnicze. Resztę można opisać ciekawie a pobieżnie. Założenie jest takie, żeby zainteresować czytelnika udostępniając mu rzetelne podstawowe informacje na temat systemu.

I nadal postuluję, by odsunąć na bok stary WoD. Odnośnik do 'Świat Mroku' powinien prowadzić do wpisu o nowym WoDzie.
 
Awatar użytkownika
NoOne3
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1908
Rejestracja: ndz wrz 18, 2005 4:42 pm

ndz lis 09, 2008 11:46 am

MacKotek pisze:
I nadal postuluję, by odsunąć na bok stary WoD. Odnośnik do 'Świat Mroku' powinien prowadzić do wpisu o nowym WoDzie.

Notka na Wiki to przede wszystkim informacja, nie powinno chodzić o reklamę systemu. Dlaczego by nie przebudować jej na wzór angielskiej Wiki? Opisane są tam, w jednym artykule, krótko obydwie edycje (i wspomniany Monte Cook). Nie rozumiem dlaczego trzeba je koniecznie rozdzielać? W końcu Świat Mroku to główna idea i nazwa wspólna dla obydwu.
 
Awatar użytkownika
Teukros
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 475
Rejestracja: pt maja 16, 2003 11:39 am

ndz lis 09, 2008 11:58 am

Tak, połączenie starego i nowego WoDa w jeden artykuł jest najlepszym pomysłem. Wikipedia to jednak encyklopedia, i chyba nie ma sensu pisać jakiś rozbudowanych elaboratów na oba tematy osobono. Aczkolwiek trzeba zauważyć, że artykułowi na http://en.wikipedia.org/wiki/World_of_Darkness daleko jest do doskonałości - kompletny brak źródeł i bibliografii (a co za tym idzie, weryfikowalności), kiedyś była "wolna amerykanka", ale teraz zwraca się już na naszej Wikipedii na to uwagę.

Natomiast z tego co widzę (siedzę na Wikipedii od jakiegoś czasu), Projekt RPG zdechł i praktycznie nic się przy nim nie dzieje, więc jeżeli sami czegoś nie zrobimy, to marna szansa, aby coś się ruszyło. W tej chwili jest tam dosłownie jeden wikipedysta, który coś pisze (np. powstały niedawno http://pl.wikipedia.org/wiki/Changeling:_The_Lost ).
 
Awatar użytkownika
Kot
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2551
Rejestracja: wt lut 03, 2004 11:20 am

ndz lis 09, 2008 1:20 pm

Szybki rzut oka na autorów powinien wyjaśnić z kim kontaktować się w tej sprawie... Ale ja nie o tym.

Myślałem raczej o kolektywnym wypracowaniu jakiejś spójnej treści artów zgodnych z szablonami wikpedii, a następnie po konsultacji z TORem chociażby umieszczenia jej na wiki.
 
Awatar użytkownika
TOR
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1188
Rejestracja: wt maja 11, 2004 1:04 pm

ndz lis 09, 2008 3:42 pm

Faviela pisze:
I dalej, jak chcecie by wyglądał proces tworzenia tego tekstu? Myślę, że najlepiej byłoby spisać całość na spokojnie i dać jakiemuś redaktorowi do korekty stylistycznej. Nie, nie popadam w skrajności, po prostu myślę, że jak coś robimy to róbmy to dobrze :)

Wikipedia działa nieco inaczej, Kamilo. Nie można tu mówić o artykule skończonym, a redakcja i korekta robione są w locie. Naprawdę nie ma co się przejmować tym, że w pierwszej wersji artykułu będą błędy -- wikipedyści się za to nie obrażą.

Moja koncepcja procesu jest jako te teorie profesora z UVoD -- "simple yet brilliant": po prostu piszcie. :) Zdaję sobie sprawę, że trudno jest się przestawić na nastawienie "to się poprawi później", ale z doświadczenia wiem, że to działa.

Pisząc należy pamiętać jedynie o tym, że:
NoOne3 pisze:
Notka na Wiki to przede wszystkim informacja, nie powinno chodzić o reklamę systemu

Wystrzegajcie się więc wartościowania, wychwalania, etc. Wszystko powinno być wyrażone językiem neutralnym, a ewentualne zarzuty lub pochwały winny być przytoczonym zdaniem autorytetów w danej dziedzinie.

To znaczy: Nie wolno nam napisać, że Changeling jest wspaniałym systemem, ale wolno nam napisać, że zdobył nagrodę Orgins, podając przy tym link do zewnętrznej strony z tą informacją.

Jeśli chodzi o problem zilustrowany przypadkiem Tremere, to ja bym to jednak rozbił na dwa osobne wpisy, dlatego że jedni z drugimi mają poza nazwą dość niewiel wspólnego. Można natomiast w każdym z tych dwóch artykułów umieścić link do drugiego.
 
Awatar użytkownika
Dr4kun
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 41
Rejestracja: sob lis 08, 2008 10:20 pm

ndz lis 09, 2008 4:04 pm

Z tymi Tremerami to ja piłem bardziej do:

Jest encyklopedią, w związku z czym opisać możemy wszystkie główne linie wydawnicze, dodać nieco informacji o mechanice, ale już opisywanie ze szczegółami poszczególnych frakcji i odłamów nie wydaje się być sensowne.


Angielska wiki ma ten klan (czy frakcję/odłam/whateva) opisany dość szeroko i wnikliwie - i prawde powiedziawszy, nie widzę w tym niczego zdrożnego.
 
Awatar użytkownika
Kot
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2551
Rejestracja: wt lut 03, 2004 11:20 am

pt gru 26, 2008 5:27 pm

Jak widać, TOR nie zasypiał mrocznych gruszek w popiele. Wiki Świata Mroku została otwarta!

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości