Zrodzony z fantastyki

Awatar użytkownika
Gwjazdor
Zespolony z forum
Zespolony z forum

D&D przez internet

wt lip 15, 2008 7:50 pm

Witam!
Nie wiem czy był taki temat na tym forum, w każdym razie ja nie znalazłem (może źle szukałem, ale w każdym razie nie znalazłem).

Czy macie jakieś pomysły jak rozgrywać przygody w DnD przez internet? Jakiś "czat publiczny" na którym pisaliby gracze i MG, taki no ogólnie do grania oraz możliwość aby pojedynczy gracze mogli komunikować się bez pośrednio z MG jakby na priv np gdy MG opisuje mu coś czego nie powinni znać inni gracze... No i rzuty kośćmi, aby gracze np mogli sami rzucać ale tak, żeby MG widział wynik... Znacie może jakiś programik do tego lub czy było to rozważane na forum?

Awatar użytkownika
Balgator
Zespolony z forum
Zespolony z forum

wt lip 15, 2008 8:00 pm

www.rptools.net - to darmowy program do prowadzenia sesji (nie tylko w D&D). Był na forum temat przeze mnie założony o nim.

Awatar użytkownika
dreamwalker
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pt lis 07, 2008 11:33 am

Do rzucania kośćmi jest kostnica: http://kostnica.eu
Rzuty zabezpieczone hasłem, można podawać linki do rzutów innym

Jest kilka możliwości
  1. Czat/irc/gg - zakładamy czat/pokój/konferencję i tam prowadzimy sesję. Dzięki prywatnym wiadomościom możemy rozmawiać z graczami na osobności.
  2. Forum - sesja PBF (play-by-forum). Na tym forum jest na przykład dział z takimi sesjami
  3. OpenRPG - program do prowadzenia sesji przez internet. Oprócz wbudowanego czata i generatora kostek, mamy mapkę i możliwość załadowania kart postaci z PCGena
  4. maptool - troszkę uboższy programik. ma czata, kostnicę i mapkę, ale za to mały i nie trzeba nic nowego instalować by zaczął działać,
  5. Skype - robimy konferencję głosową (videokonferencję jak ktoś ma kamerę) i prowadzimy sesję prawie tak jak zwykłą przy stole

Generalnie z sesjami przez internet jest taki problem, że gdy gramy na jakimś czacie problem jest z oczekiwaniem na odpowiedź. Dobre jest forum, bo można odpowiedzieć po pewnym czasie. Ale jak nie masz przygotowanych odpowiedzi, albo graczy wyskoczą z czymś dziwnym, to sesja na czacie/gg zmienia się w wieczne oczekiwanie na czyjś odpis.
Dlatego niektórzy stosują metodę: sesja forumowa + openrpg albo maptool do walk, czy też skype to mówienia + programik do kości i prezentowania tego co się dzieje na mapce.

Awatar użytkownika
RPG_Master
Użytkownik
Użytkownik

wt lis 11, 2008 8:28 pm

Moim zdaniem gra przez internet ma swoje dobre i złe strony. Z jednej strony fajnie by było, gdyby kilka teamów mogło grać przeciwko sobie, no a z drugiej psuje to całą radość grania w domu razem z przyjaciółmi.

Awatar użytkownika
Breeg
Stały bywalec
Stały bywalec

wt lis 11, 2008 9:51 pm

Witam, Archeologu.
RPG_Master pisze:
Z jednej strony fajnie by było, gdyby kilka teamów mogło grać przeciwko sobie, no a z drugiej psuje to całą radość grania w domu razem z przyjaciółmi.

Zainwestuj w "WoW"-a i nie zaśmiecaj forum durnymi uwagami po tak wyczerpujących temat postach jak ten dreamwalkera.
I nie odkopuj, na Thora, tematów martwych. Nekrofil. Fe! :(
Pozdrawiam,
Breeg.
PS. Proszę o kasację tego posta po uświadomieniu RPG_Master.

Awatar użytkownika
von Mansfeld
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

wt lis 11, 2008 10:02 pm

Wiem, że wiele nie dodam, ale przynajmniej coś dodam. ;)

Moim zdaniem, można spróbować takie rozwiązania, odnośnie grania w D&D przez internet. Zastrzegam jednak, że będą jedynie namiastką pełni możlwości oferowanych przez ten system.

- Granie w trybie multiplayer w gry komputerowe, gdzie mamy system D&D, i takie, gdzie jest tzw. MG. Który często, poza ustalaniem i kontrolowaniem rozgrywki, jednakże wiele nie robi (dokładnie nie znam się odnośnie tej kwestii. ;) )
- System Prywatnych Wiadomości (dla sesji solowych). Tylko tutaj łatwo przez nieuwagę zgubić poprzednie wiadomości gracza/MG. Analogicznie - e-mail.

Więcej nie znalazłem sposobów, bo tak naprawdę wiele ich nie ma. Z pewnością rozmowa telefoniczna (dla sesji solowych) byłaby trochę zbyt uciążliwa i kosztowna. ;)

Zasadniczo - dla mnie PBF-y mają tylko dwie wady - powolność biegu akcji oraz utrudnione (choć wcale nie umożliwione) wczucie się w klimat. Z drugiej strony, nawet dla dialogu prowadzonego na GG, można mieć czas na sformułowanie tak zdań w dialogu, że wyjdzie to o niebo lepiej, niż w sesji w realu.

Natomiast perspektywa grania przeznp.: RPTools czy OpenRPG wydaje mi się dość interesująca...

Aramil_Amakir
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

sob lis 15, 2008 12:14 am

A ja powiem tak: sesja w internecie to pewne ryzyko ponieważ bardzo często nieuczciwi gracze oszukują. Nie zwraca się uwagi na małe detale, które odgrywają (prawie zawsze) najciekawszą rolę w grze przy stole z przyjaciółmi. Widziałem nawet kolesi którzy podawali samą rasę i klasę i poziom. A statystyk żadnych. Zgadzam się z Laverisem, że wadą sesji przez neta jest rzeczywiście bardzo duża powolność akcji. No dobrze, jeśli chodzi o sesję przez gg to pół biedy ale jeżeli chodzi o sesję na forum to totalna katastrofa. Następnym minusem jest brak jakich kolwiek pomocy (np. księgi potworów, z której MP korzyste w sesji w domu). Podsumowując: Sesja w necie jest dużo bardziej sztywna i naciągana niż sesja w domu i WEDŁUG MNIE sesja w domu jest o niebo lepsza niż w internecie.

Awatar użytkownika
dreamwalker
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

sob lis 15, 2008 12:20 am

To zapraszam do gry :)
Może zmienisz zdanie?

Na forum mamy jednak pewne zasady - do sesji wymagamy całej karty postaci wraz z historią (niektórzy rygorystycznie wymagają historii na 2 strony A4, np nie szukając daleko - ja)
Poza tym - sesje forumowe to fajna okazji aby poćwiczyć pisanie. Ja dotąd łapię się na tym, że coś opiszę nie do końca i gracze to interpretują zupełnie inaczej albo po swojemu :)
Life is brutal, ale dzięki temu uczę się pisać dobre opisy.

Aramil_Amakir
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

sob lis 15, 2008 12:28 am

Oki podaj link może u was na forum będzie inaczej :) Alu u mnie jest jeszcze jeden problem, a mianowicie szybkość neta :) (bezprzewodowy)

Awatar użytkownika
dreamwalker
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

sob lis 15, 2008 12:31 am

Problem jest taki, że nie ma teraz aktywnej rekrutacji na Polterze
Ogólnie w sesjach jakaś posucha ostatnio :/
Ale możesz poszukać na:
Bissel (Dobre, polecam)
Cleric (Moje forum XD)