Zrodzony z fantastyki

Awatar użytkownika
faenrir
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

Wuxia

pt gru 12, 2008 7:52 pm

Ostatnimi czasy zachwycają mnie filmy z gatunku wuxia - Hero, Dom Latających Sztyletów, Cesarzowa (czyli dokonania Yimou Zhang), ewentualnie Przyczajony Tygrys. Chciałbym spytać, jakie tytuły/reżyserowie są warte obejrzenia, co jest klasyką gatunku.

Craven

sob gru 13, 2008 12:06 am

Tai Chi Master - http://www.imdb.com/title/tt0108281/ w reżyserii Yuena Woo-Pinga (twórca choreografii do Matrixa i Kill Billa)
Dawno temu w chinach - http://www.imdb.com/title/tt0103285/ życiowe role Jeta Li jako Wong Fei-Hunga. Totalne klasyki gatunku.
Iron Monkey - http://www.imdb.com/title/tt0108148/ młody Wong Fei-Hung i Donnie Yen w roli jego ojca. Nie tak klasyczne, ale absolutnie warte obejrzenia (też robota Woo-Pinga).
Shaolin Soccer - http://www.imdb.com/title/tt0286112/ Mało znany, a jest jednym z najlepszych filmów w ogóle jakie powstały na tej planecie. Pomieszanie kraskówki Kapitan Hawk, Matrix i Hero.

Rozważałbym jeszcze Chińskie Duchy ale to już pewien hardkor i nie do końca wuxia.

Awatar użytkownika
NoOne3
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

sob gru 13, 2008 1:05 am

Craven pisze:
Shaolin Soccer
Zanim mi się skonczył abonament, był na HBO chyba kolejny podobny film. Parodia wuxiów w tym samym stylu. Niech no poszukam trochę...

Edit:
To oczywiście "Kung-Fu Hustle". :)
Ostatnio zmieniony pt paź 26, 2012 9:17 am przez NoOne3, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:

Craven

sob gru 13, 2008 8:18 am

Późniejszy film tego samego twórcy. Nie tak dobry :)

Awatar użytkownika
Balgator
Zespolony z forum
Zespolony z forum

sob gru 13, 2008 12:20 pm

I Kung-Fu Panda też :)

Awatar użytkownika
NoOne3
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

sob gru 13, 2008 1:32 pm

Kung-Fu panda to niestety średnio składny, amerykański Disney i widać to po nim na każdym kroku. Jest wprawdzie kilka nienajgorszych dowcipów, ale giną w ogólnym niezdecydowaniu na to, co to ma być za film. Syndrom Hancocka.
W kierunku dalekowschodniego kina bohaterskiego zaledwie delikatnie się uśmiecha.
Craven pisze:
Nie tak dobry
Patrząc po całości przyznaję Ci rację, ale miał za to więcej efektów specjalnych, przerobionych na prześmieszne gagi. Jakby reżyser się po pierwszym filmie ośmielił, przekonał że pomysł chwycił i bardziej się rozkręcił.

Awatar użytkownika
Sethariel
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pn gru 15, 2008 1:34 am

To ja dodam kilka tytułów :)

- Forbidden Kingdom (Jet Li i Jackie Chan w jednym filmie, trzeba zobaczyć! Lekki i przyjemny film na wieczór)

- Nieustraszony (Jet Li + choreografia Yuena Woo-Pinga)

- Fighter in the wind (to akurat koreański film sztuk walki, ale niezły)

- Fist of legend (Jet Li w nowej wersji klasycznego "Fist of Fury" Bruce Lee)

- Seven Swords

- Sword in the moon

- Musa the warrior (choć to nie jest typowy film wuxia, to warto obejrzeć)

- Wąż w cieniu orła (Jackie Chan)

- Pijany Mistrz (Jackie Chan)

- Legenda Pijanego Mistrza (Jakcie Chan)

- Generalnie stare filmy Jackie Chana

Craven

pn gru 15, 2008 10:18 am

To ja skomentuję :-). Forbidden Kingdom jest sympatyczne ale okrutnie amerykańskie. Nieustraszony i Fighter in the wind, oba biograficzne nie są Wuxia. Nie odradzam, ale to nie ten gatunek. Seven Swords natomiast odradzam. Świetna, genialna, rewelacyjna muzyka, ale film siorbie na całego. No i shame on me za pominięcie pijanego mistrza ;-)

Awatar użytkownika
Sethariel
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pn gru 15, 2008 12:37 pm

Seven Swords nie jest tak udaną produkcją jak Przyczajony Tygrys czy Hero, ale jest moim zdaniem i tak lepszy od Domu Latających Sztyletów, czy ostatnich spektakularnych chińskich produkcji, które zawitały w polskich kinach.

Awatar użytkownika
szelest
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pn gru 15, 2008 2:26 pm

http://www.imdb.com/title/tt0240468/
Kung Pow - i wszystko jasne;)

Awatar użytkownika
sirDuch
Częsty bywalec
Częsty bywalec

czw sty 22, 2009 10:59 am

Do listy dorzucę jeszcze "Shadowless sword". Nie jest to film tej klasy co np "Hero", ale to dobrze zrealizowane przyzwoite kino spod znaku wuxia.

Awatar użytkownika
Namrasit
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

wt mar 31, 2009 5:40 pm

szelest Kung Pow to chyba jeden z najbardziej zrytych filmów jakie wiudziałem, no a walka ze strażnikiem łąki to już chyba będzie legenda :D:D:D

Chomar
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

sob cze 06, 2009 5:44 pm

Ja bym polecił jeszcze poza tym co wymieniono:
-władcy wojny
-trzy królestwa -światowa premiera już była, Polska nie
-wojownik musa -zapowiada się ciekawie
-Saam gwok dzi gin lung se gap - też się akurat średnio zapowiada
-cesarzowa i wojownicy
Z tego co wymieniono to polecam
-Dawno temu w chinach (niestety widziałem tylko 2 i 3)
-seven sword -miałem wrażenie jakbym oglądał siedmiu wspaniałych w chińskiej wersji, ale na szary deszczowy wieczór można poświęcić czas i obejrzeć
-filmy o pijanym mistrzu

W ostatnich latach Chińczycy wydają min. 1 film ze stylu hero/cesarzowa więc co roku można coś sobie obejrzeć.

Craven

sob cze 06, 2009 6:09 pm

Chomar pisze:
-Dawno temu w chinach (niestety widziałem tylko 2 i 3)

To pilnuj programu TV4 - często tam puszczają jedynkę. Świetna.

Chomar pisze:
-seven sword -miałem wrażenie jakbym oglądał siedmiu wspaniałych w chińskiej wersji, ale na szary deszczowy wieczór można poświęcić czas i obejrzeć

Brrr, jak dla mnie poza genialną muzyką, ten film to straszliwa kupa. Zero skojarzeń z siedmioma samurajami.

Chomar
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

sob cze 06, 2009 7:01 pm

Miałem na myśli western 'siedmiu wspaniałych';) niestety filmu siedmiu samurajów nie widziałem (tylko anime które jest bardzo luźną adaptacją oryginalnego filmu) dlatego odniosłem się do westernu (chodź był on wzorowany na siedmiu samurajach).

Dzięki za rade.

Co do muzyki w tych filmach to motyw z dawno temu w chinach (z 2 i 3 nie wiem jak jest w reszcie) też jest świetny. Idealnie pasuje do tego filmu.

Craven

sob cze 06, 2009 7:42 pm

Wykonałem pewien skrót myślowy - jako że Siedmiu Wspaniałych to remake Siedmiu Samurajów.

Awatar użytkownika
nimdil
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

śr lip 08, 2009 9:13 pm

Craven pisze:
Wykonałem pewien skrót myślowy - jako że Siedmiu Wspaniałych to remake Siedmiu Samurajów.

To żaden remake - nikt nie robi (chyba) remake'ów po kilku latach od pierwowzoru. "Siedmiu wspaniałych" to przeciętne przetłumaczenie świetnego filmu na język zjadliwy dla amerykańskiego widza ;)

Co do porównania Kung Fu Hustle i Shaolin Soccer to moje odczucia są odwrotne - raczej stawiałbym na ten pierwsze, w moim odczuciu lepszy - choć nie znacznie lepszy. Zresztą w planach jest kontynuacja Kung Fu Hustle.

Ja mogę dorzucić jako cegiełkę jeszcze "The Emperor & the assassin" - nie jest to może ściśle film w tym stylu, ale interesujący film i dodatkowo ładnie współgra z "Hero" (ten sam władca Qin tam występuje). Obejrzenie tego filmu pozwala lepiej zrozumieć "Hero" jeżeli ktoś jest zielony ze starożytnej historii Chin.

Awatar użytkownika
Sethariel
Częsty bywalec
Częsty bywalec

ndz lip 19, 2009 9:50 am

To dorzucam kilka nowych:

- IP Man

- Chinese Ghost Story

- Shinobi (może nie Wuxia, ale skoro wymieniamy też inne azjatyckie filmy walki, to ten jest całkiem sympatyczny)

- Jednoręki szermierz (klasyk)