Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Kondeks
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 65
Rejestracja: czw lip 28, 2005 12:08 pm

Czy początkujący MG da sobie radę?

śr lip 02, 2008 11:59 pm

Otóż mój kolega postanowił (zresztą nie bez mojego wsparcia) kupić podręcznik do jakiegoś systemu i prowadzić. Dziś dowiedziałem się, że jest nim właśnie Monastyr. Ucieszył mnie ten wybór niezmiernie, ponieważ jak poczytałem to bardzo interesujący i wymagający inteligencji system nastawiony na RP w określeniu RPG. Jednak naszły mnie pewne obawy czy osoba, która nigdy nie prowadziła i grająca w gry RPG (tylko D&D po średnio z 6 h poza dniami wolnymi) od roku jest wstanie sobie poradzić z wyzwaniem, które stawia ów setting? Jako bardziej doświadczony MG będę go oczywiście wspierał. Doświadczony to ma taki wymiar: gram 5 lat z dość dużą częstotliwością (np. w ostatnim tygodniu grałem około 36h + jednorazowy pobyt na dniach fantastyki, a nie w wakacje średnio 3 sesje na tydzień). Oboje jesteśmy ludźmi inteligentnymi w wieku licealnym, chodzimy do jednych z najlepszych szkół w mieście.
Tak ot wyglądają nasze kwalifikacje.
Czy możecie powiedzieć mi jak pomóc nowemu MG w prowadzeniu tego systemu? Chciałbym by pod moim okiem nauczył się dobrze prowadzić. Czy jest możliwe zaczynanie prowadzenia od tego systemu (szczególnie, że grał w D&D, wprawdzie wersję mocno zmodyfikowaną i nastawioną na RP, ale jednak...)?

Mam nadzieję, że nie znudził was mój apel i proszę o każdą pomocną radę. Wybaczcie jeśli napisałem niezbyt składnie, ale jestem zmęczony. Z góry dziękuję szanownych państwa z forum.
Ostatnio zmieniony czw lip 03, 2008 8:54 pm przez Kondeks, łącznie zmieniany 1 raz.
 
hallucyon

czw lip 03, 2008 1:31 pm

W temacie wątku jest błąd ortograficzny: winno być "początkujący", a nie "poczontkujący".
 
Awatar użytkownika
szelest
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1680
Rejestracja: sob lis 15, 2003 7:29 pm

czw lip 03, 2008 1:36 pm

Kwalifikacje? Apel? Państwo? WTF?

Tak czy inaczej. Przeczytajcie podręcznik, rozegrajcie sobie sesję i po niej po prostu pogadajcie co było fajne co było złe, co się podobało a co nie. Każdy kiedyś zaczyna i nawet jak na początku nie całkiem wychodzi nie trzeba się zrażać.

Z takimi błędami to nie najlepiej świadczy o Waszym liceum;)
Ostatnio zmieniony czw lip 03, 2008 1:43 pm przez szelest, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
rincewind bpm
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1931
Rejestracja: pn wrz 27, 2004 5:24 pm

czw lip 03, 2008 1:41 pm

Kondeks pisze:
. Oboje jesteśmy ludźmi inteligentnymi w wieku licealnym, chodzimy do jednych z najlepszych szkół w mieście.

Tylko, jeżeli mieliście z testu gimnazjalnego przynajmniej 95 punktów, a wasze IQ wynosi 144. Mistrz Gry dodatkowo powinien mieć już przynajmniej jeden tytuł laureata olimpiady polonistycznej (ew. z wiedzy o teatrze).

Jeżeli nie, to z RP nici.

A tak na serio: come on, to system jak każdy inny :) Każdy może prowadzić, każdy może grać.
 
Awatar użytkownika
Kondeks
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 65
Rejestracja: czw lip 28, 2005 12:08 pm

czw lip 03, 2008 8:53 pm

Dziękuję, wasze komentarze są budujące. Szczególnie ten pierwszy. :razz:

Chciałem prosić o jakieś rady. Czy coś mogło by pomóc na pierwszych sesjach? Jak się przygotować do gry? Jakieś uproszczenie?

Dziwi mnie, że tracicie czas na pisanie banałów.
Myślicie, ze jeśli oczekiwał bym takich wypowiedzi to bym pytał?
Przecież wiem na czym polega RPG. Szczerze mnie rozczarowaliście. Jak wam się nie chce myśleć to nie piszcie, bo czasu szkoda.
 
Awatar użytkownika
Bleddyn
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 885
Rejestracja: wt maja 25, 2004 1:25 pm

czw lip 03, 2008 9:16 pm

To zwykłe RPG. Wystarczy po prostu przeczytać podręcznik. Można też kupić jakąś przygodę do Monka, polecam Dar Drugiej Siostry lub Słuchając głosów z GP11. Pewnie najwięcej problemów sprawi mechanika, więc warto, żeby to razem omówić przed sesją, rozegrać kilka potyczek, wykonać parę testów.
 
Awatar użytkownika
rincewind bpm
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1931
Rejestracja: pn wrz 27, 2004 5:24 pm

pt lip 04, 2008 9:37 am

Kondeks pisze:
Dziwi mnie, że tracicie czas na pisanie banałów.
Myślicie, ze jeśli oczekiwał bym takich wypowiedzi to bym pytał?

Temat nazywa się "czy początkujący MG da sobie radę?".

Odpowiadamy: oczywiście, że da.

Pytasz jeszcze: "jak tego dokonać?".

Odpowiadamy: przeczytaj podręcznik i zagraj.

Tyle, nie ma w sumie nic więcej do powiedzenia. Temat mógłby zostać już zamknięty.
 
Awatar użytkownika
szelest
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1680
Rejestracja: sob lis 15, 2003 7:29 pm

pt lip 04, 2008 10:15 am

W dodatku podejrzewam, że sam chcesz to poprowadzić ale duma nie pozwala Ci się przyznać. Bo skoro piszesz o sobie doświadczony MG to przecież tacy nie potrzebują pomocy;)
 
Awatar użytkownika
Feniks
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5008
Rejestracja: ndz lis 07, 2004 10:34 am

pt lip 04, 2008 1:32 pm

I tak więc rozszyfrowaliśmy Twoją intrygę dzięki tej krótkiej psychoanalizie :P

Żeby było na temat to potwierdzam to co mówi reszta początkujący MG da sobie radę doświadczenie w RPG ma znacznie mniej tutaj do rzeczy niż odrobina pomyślunku i dojrzałości.
 
Awatar użytkownika
R@phael
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 289
Rejestracja: czw cze 03, 2004 3:04 pm

wt lip 22, 2008 4:55 am

Grunt że kupił podręcznik :razz: , a jak będzie prowadził to jego sprawa, może być nawet monko-D&D :razz:
 
OZZman_
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: wt sie 05, 2008 11:39 pm

O ZGROZO!!!

wt sie 05, 2008 11:57 pm

Ludzie co wy za glupoty opowiadacie???
Kondeks posłuchaj mnie proszę!!!
Jeśli chodzisz do dobrego liceum to na pewno łebski z Ciebie gość... zatem ufam, że uda Ci się odwieść swojego szalonego Qmpla od tej beznadziejnej misji! CHŁOPIE ON NIE MA ŻADNYCH SZANS W BRUTALNYM ŚWIECIE GRIER RPG!!! A cała to chałastra znawców robi z Ciebie drogi Kondeksie wała!!! Odradź mu to i to STANOWCZO!!! NIECH CHŁOPAK CZASU NIE MARNUJE i się weźmie do nauki!!! Ot, co!
 
Awatar użytkownika
Kondeks
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 65
Rejestracja: czw lip 28, 2005 12:08 pm

wt lut 10, 2009 2:01 pm

Mineło trochę czasu i sam mogę coś powiedzieć na ten temat. Aktualnie już prowadzę trochę czasu. Niestety nie gram u owej osoby z racji braku jego czasu. Zapewne moje doświadczenie w tej materii jest mniejsze od waszego, jednak może to i dobrze (w tym wypadku).
Pewnie najwięcej problemów sprawi mechanika, więc warto, żeby to razem omówić przed sesją, rozegrać kilka potyczek, wykonać parę testów.

Mechanika nie sprawia akurat najwiękrzego problemu, jednak rada jest godna polecenia.
Temat nazywa się "czy początkujący MG da sobie radę?".

Odpowiadamy: oczywiście, że da.

Ja jednak odpowiem, że nie da bez dobrych graczy/a. Szczerze nie polecam zaczynanie od tego systemu, bo jest to skok na głęboką wodę. Sam mam problemy z prowadzeniem dobrej fabuły, może to wina graczy (nowych w RPG), a może moja. Najprawdopodobniej oba te czynniki. Mimo, że teraz dla mnie prowadzenie to nie pierwszyzna (rewelacyjny też nie jestem - nie ukrywajmy), to Mon to wyzwanie. Można powiedzieć, że to system bardzo wiele wymagający z samej idei - pracy, zangarzowania i bystrości umysłu.
W dodatku podejrzewam, że sam chcesz to poprowadzić ale duma nie pozwala Ci się przyznać. Bo skoro piszesz o sobie doświadczony MG to przecież tacy nie potrzebują pomocy;)

Faktyczie chciałem to poprowadzić, ale grając z kimś innym. Tak naprawdę bardzo chciałbym zagrać w monastyra jako gracz, szczególnie z jakimś doświadczonym MG.
I tak więc rozszyfrowaliśmy Twoją intrygę dzięki tej krótkiej
Mój gracz was też rozszyfrował, ale o tym sza. ;P
Na razie tyle odemnie, nie mam niestety już czasu na dalszą dyskusje, muszę lecie.

Wybaczcie za niepoprawność ort/int, jednak spieszyłem się, a nie mam na tym komputerze programu do pisania.
 
Awatar użytkownika
Michap
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 106
Rejestracja: sob lip 22, 2006 9:51 am

wt lut 10, 2009 4:15 pm

Kondeks pisze:
Faktyczie chciałem to poprowadzić, ale grając z kimś innym. Tak naprawdę bardzo chciałbym zagrać w monastyra jako gracz, szczególnie z jakimś doświadczonym MG.


Zapraszam do zapisania się do bazy graczy na http://monastyr.polter.pl/Gracze-i-MG-c19410

A nóż się znajdzie drużyna w pobliżu?

I na najpodlejsze z podłych devirai! Odmieniamy monastyru, nie monastyra!!! Choć akurat w tym przypadku w ogóle nie odmieniamy.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość