Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
DibiZibi
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4316
Rejestracja: śr lis 15, 2006 9:50 pm

Książki futurystyczne

wt lut 10, 2009 11:10 pm

Witam...

Poszukuję książek s-f, futurystycznych lub innych podobnych. przedstawiających ciekawe wizje przyszłości. Nie chodzi mi o jakąś niesamowicie wciągającą fabułę, ale raczej o ciekawie opisaną i wykreowaną przyszłość naszego świata.

Najlepiej jeszcze, żeby było w miarę znane, i pisane przez polskiego autora.
Jakie są wasze typy?

Jak się łatwo domyślić, to na moją pracę maturalną :)
 
Awatar użytkownika
Siriel
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2022
Rejestracja: śr cze 22, 2005 10:42 am

śr lut 11, 2009 9:18 am

Z polskiej klasyki to pewnie Lem i Zajdel. Z nowszych to "Pieprzony los kataryniarza" Ziemkiewicza.
Klasyka zagraniczna to Wellsa "Wehikuł czasu".

Wizji przyszłości można też szukać w:
- cyberpunku
- "Roku 1984" Orwella
- wszelkiego rodzaju postapokalipsie (np. "Ostatni brzeg" Nevilla Shute'a) -> http://pl.wikipedia.org/wiki/Postapokalipsa (na dole masz tytuły książek)

Ciekawym eksperymentem może być wrzucenie kilku tytułów z historii alternatywnej (na poważnie to "Człowiek z Wysokiego Zamku" Dicka, na śmiesznie "Noteka 2015").
 
Awatar użytkownika
Einherjer
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 95
Rejestracja: pt lut 10, 2006 4:22 pm

śr lut 11, 2009 4:41 pm

Ja robiłem swoją prezentację maturalną pod tytułem "Różne wizje świata w literaturze s-f" na podstawie "Diuny" Franka Herberta, "Wehikułu Czasu" H. G. Wellsa, "Czarnych Oceanów" i "Perfekcyjnej niedoskonałości" Jacka Dukaja. Wybierając bibliografię myślałem jeszcze o "Powrocie z gwiazd" Lema, "Extensie" Dukaja i "Walcu stulecia" Ziemkiewicza.
 
Awatar użytkownika
Fladnag
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 50
Rejestracja: wt maja 04, 2004 1:22 pm

sob lut 21, 2009 9:39 pm

Rzuć okiem na "Zamknięty świat" Roberta Silverberga. Ciekawa wizja świata i zarazem interesujące studium psychologii społeczeństwa zamkniętego.
 
Awatar użytkownika
Nephren
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 69
Rejestracja: sob lis 18, 2006 6:01 pm

ndz lut 22, 2009 4:48 pm

Dobry mógłby być Diamentowy Wiek Neala Stephensona - gdzie rozwój nanotechnologii prowadzi do kompletnej rewolucji społecznej i zaniku instytucji państwa w tradycyjnym tego słowa rozumieniu. Powieść z tych, gdzie wizja świata poraża, natomiast fabuła już niestety kuleje.
 
Awatar użytkownika
Dark One
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 672
Rejestracja: czw paź 06, 2005 5:47 pm

ndz lut 22, 2009 11:20 pm

Ja bym bezkonkurencyjnie stawiał na "Czarne Oceany" Dukaja, jak dla mnie to z polskich autorów bezkonkurencyjny pod tym względem. No a oprócz tego to może też wspomniany "Neuromancer" Gibbsona?
 
Awatar użytkownika
SkeezaPhrenyak
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 122
Rejestracja: czw wrz 29, 2005 8:46 am

pn lut 23, 2009 6:09 pm

Dark One pisze:
No a oprócz tego to może też wspomniany "Neuromancer" Gibbsona?


Neuromancer to świetna książka, ale futurystycznej wartości nie ma już za grosz; nasza teraźniejszość dogoniła już gibsonowską "przyszłość", zdeptała ją, prześcignęła i odesłała do lamusa.
Ja bym polecił dwie ostatnie pozycje z Uczty Wyobraźni wydawnictwa Mag, czyli Ślepowidzenie Petera Wattsa i Accelerando Charlesa Strossa. Zawarte tam wizje przyszłości, oparte zostały o najnowsze zdobycze nauki. Są one ponadto zbudowane z niebywałą konsekwencją i porażają wręcz rozmachem wyobraźni.
 
Awatar użytkownika
Khubas
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 152
Rejestracja: pt lut 06, 2009 5:45 pm

pn lut 23, 2009 7:20 pm

DibiZibi pisze:
ale raczej o ciekawie opisaną i wykreowaną przyszłość naszego świata.
Najlepiej jeszcze, żeby było w miarę znane, i pisane przez polskiego autora.


Ze swojej strony polecę Przenajświętszą Rzeczpospolitą autorstwa Jacka Piekary. Co prawda ogranicza się tylko do pokazania przyszłości Polski, a nie całego świata, ale chyba się nada.
 
Awatar użytkownika
Dark One
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 672
Rejestracja: czw paź 06, 2005 5:47 pm

wt lut 24, 2009 12:15 pm

SkeezaPhrenyak pisze:
nasza teraźniejszość dogoniła już gibsonowską "przyszłość", zdeptała ją, prześcignęła i odesłała do lamusa.


W sumie to racja, co prawda to prawda. Wizja Gibbsona wydawała się nieprawdopodobna jeszcze x lat temu, ale w tej chwili to już jest coraz bardziej prawdopodobne i (tak jak mówisz) jest tym gorsze, że dzieje się naprawdę. Mało przyjemna świadomość... :(
 
Awatar użytkownika
azef
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 200
Rejestracja: pt kwie 04, 2008 5:17 pm

czw lut 26, 2009 1:32 pm

"Cieplarnia" Aldissa, praktycznie zerowa ilość techniki w świecie przyszłości, "Wehikuł czasu" Wellsa,"Prawda pół ostateczna" Dicka. Ja wziąłem sobie te książki na prezentacje maturalna i okazały się bardzo pomocne.
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

pt lut 27, 2009 8:07 pm

Seria "Świat rzeki" Farmera. W końcu przydałoby się jeszcze parę żyć. :mrgreen:
 
Awatar użytkownika
Kumo
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 471
Rejestracja: pn maja 05, 2008 3:34 pm

pt lut 27, 2009 11:12 pm

"Kongres Futurologiczny" S. Lema.
Niektóre opowiadania Zajdla, np. "Skorpion".
Początek "Tam będą smoki" Johna Ringo. Ciekawa i spójna wizja świata, w którym ludzie nie muszą w zasadzie zajmować się niczym oprócz beztroskiej konsumpcji i rozrywki. Do czasu, aż wszystko się "rypnie".
 
Awatar użytkownika
27383
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3267
Rejestracja: śr sie 01, 2007 5:44 pm

pn mar 02, 2009 9:22 am

Hmm, może jakieś książki Webera? Mi podobała się seria Starfire. Z polskich autorów to jeszcze Szmit i "Apokalipsa według Pana Jana".
 
Awatar użytkownika
Kumo
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 471
Rejestracja: pn maja 05, 2008 3:34 pm

pn mar 02, 2009 10:17 am

Ben Bova - cykl "Droga przez Układ Słoneczny".
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

wt mar 03, 2009 7:29 pm

Po zastanowieniu uznałem za najbardziej normalny, nie możliwy, świat jak z Honor Harrington. Mimo upływu czasu ludzie nadal są ludźmi. Robią sobie nawzajem mało przyjemne rzeczy, równocześnie jednak starają się utrzymać poziom, przynajmniej większość. Wszystko zmieniło się, a nie zmieniło się nic. Tak jak w powiedzeniu Ben Akiby; wszystko co najgorsze już było. Czysty optymizm. :razz: A to czy nadprzestrzeń czy antygrawitacja są możliwe, to już inna sprawa, zostawmy ją jajogłowym. :mrgreen:

Kumo pisze:
Początek "Tam będą smoki" Johna Ringo. Ciekawa i spójna wizja świata, w którym ludzie nie muszą w zasadzie zajmować się niczym oprócz beztroskiej konsumpcji i rozrywki. Do czasu, aż wszystko się "rypnie".

I to późniejsze, po rypnięciu, jet bardziej wiarygodne. :razz: Ciekawe również.
 
Awatar użytkownika
Kumo
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 471
Rejestracja: pn maja 05, 2008 3:34 pm

śr mar 04, 2009 10:06 am

Po zastanowieniu uznałem za najbardziej normalny, nie możliwy, świat jak z Honor Harrington.

Przyznam że przeczytałem tylko pierwszą część... Ale mam wrażenie, że bardziej "realistyczny" jest cykl Elizabeth Moon o przygodach Esmay Suizy ("Być bohaterem", "Zasady walki", "Zmiana dowództwa", "Przeciw wszystkim"). Polecam nawet do zwykłej lektury, bo to naprawdę dobrze napisana i przemyślana militarna space opera.
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

pt mar 06, 2009 7:51 pm

Kumo pisze:
Ale mam wrażenie, że bardziej "realistyczny" jest cykl Elizabeth Moon o przygodach Esmay Suizy

No nie wiem, miejscami nazbyt udziwnione jako normalny wszechświat. Choć seria sama w sobie jest świetna.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości