Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Korothir
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: pn lut 16, 2009 9:16 pm

Kilka ułatwień dla MG

pn lut 16, 2009 10:11 pm

Osobiście z RPG bawię się już od jakiegoś czasu i wypracowałem pewien system, który niejako znacznie ułatwia i przyśpiesza moje działania w czasie sesji.

1.WALKA

Wielu nowych MG narzeka często na mnogość zasad, to że ciężko je znaleźć i zapamiętać, i to jest fakt, sam muszę przyznać że opanowanie zasad w stopniu pozwalającym na w miarę sprawne prowadzenie sesji zajęło mi sporo czasu dlatego skorzystałem z pewnych dobrodziejstw XXI wieku i ułatwiłem sobie życie. Sesje prowadzę z moim kolegą laptopem więc proponuję posiadaczom takowych cacek następujące rozwiązanie. Stworzenie sobie pliku tekstowego w dowolnym programie, który to będzie zawierał najczęściej używane akcje w czasie twoich sesji jak powalanie, rozbrajanie, skakanie czy inne bardziej skomplikowane akcje, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z D&D to postaw na logikę. Takowy zbiór zasad wystarczy zaopatrzyć w indeks bądź spis treści w postaci odnośników co pozwoli nam poprzez jedno kliknięcie znaleźć się w miejscu, w którym sami opisaliśmy dana zasadę. Ten sam sposób można wykorzystać do stworzenia bazy czarów naszych bohaterów, z tym wyjątkiem że tu proponuję utworzenie prostej bazy danych wyszukującej po nazwie czaru. I bezproblemowo znajdujemy czar, którym nasz kolega chce zmieść przeciwników a co do którego działania mamy zastrzeżenia. Mam świadomość, że są to dość czaso- i pracochłonne pomysły jednak na dłuższą metę zaoszczędzają tony czasu i nerwów.

2.KLIMAT

Masz problemy z klimatyczną grą? Czasami głupi Ci wczuć się w wieśniaka, który właśnie próbuje wydobyć kilka miedziaków od naszych bohaterów za informacje? Kilka kosmetycznych poprawek w czasie sesji może zmienić twoje opory jak i te twoich graczy. Bardzo ważnym aspektem sesji jest jej klimat, o który ty jako MG powinieneś zadbać. Zacznijmy od miejsca, przysłonienie firanek i zasłon, przygaszone światło i kilka świeczek na stoliku dających minimum światła by móc rozeznać się w sytuacji i w takim półmroku od razu łatwiej wczuć się w naszego bohatera zwłaszcza gdy nasi koledzy w pełni nas nie widzą o zawsze ułatwia graczom przełamanie się. Lubisz Baldurs Gate? Fallouta? Bądź inne gry? Zdobądź ścieżkę dźwiękową z tych gier i w czasie trwania sesji puść kilka kawałków, dopasuj je do akcji w danym momencie, przycisz bądź pogłośnij a twoi gracze poczują różnicę i docenią twoje starania.


Jako, że jest już trochę późno to na tym zakończę te kilka porad, które chciałem tu umieścić mam nadzieję, że nie dubluje niczego ani nikogo. Niedługo dorzucę kolejne pomysły dla MG:)
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

pn lut 16, 2009 10:18 pm

Fajnie. Szkoda, że to wszystko pojawiało się już na forum wielokrotnie.
Jeśli pojawi się tutaj coś rzeczywiście nowego to okej. Jeśli nie, to do zamknięcia.
 
Awatar użytkownika
shushu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 6:14 pm

pt kwie 03, 2009 10:18 pm

Mysle ze wszelkie rekwizyty mogą poprawic klimat sesjii. Np pergaminowe mapy ubródzone w błocie czy oleju, ew przypalone. Warto tez kupic miecz (taki kolekcjionerski) to naprawde czesto sie przydaje na sesjach. Trzeba tylko uwac bo jak za bardzo sie wczujesz ktos moze odniesc pewne szkody. Najlejej byłoby miec zbroje ale taka kosztuje naprawde sporo.
 
Awatar użytkownika
sarven12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: ndz maja 13, 2007 12:49 pm

sob kwie 04, 2009 11:12 am

Nie wiem jak innym ale dla mnie używanie jakiegokolwiek urządzenia na prąd( z wyjątkiem lapki) a w szczególności komputera czy laptopa psuje klimat. Jeżeli chodzi o czary to powiedz GB że, 1) weżmie atut który pozwala usunięcie komponętów do czarów(do 1 sz) oraz niech wie miej więcej co robią i jaki zasięg mają jego czary.

Moim graczą wystarczą samoprzylepne karteczki. Przyklejają na karty i problem z głowy. Tobie radzę kupić ekran MP. Niewielki koszt a pozwala mieć wszystkie zasady przy sobie.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości