Zrodzony z fantastyki

 
devisnh
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: sob sty 17, 2009 7:04 pm

Nie rozumiem ...

pt sty 23, 2009 5:55 pm

Nie rozumiem kulu rzeczy w podręczniku gracza :
bazowe premie do atakow i rzutow obronnychm
kostki wytrzymalosci co daja ?
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

pt sty 23, 2009 6:03 pm

Pisownia. Wielkie litery. Pytanie można było zadać w którymś z istniejących tematów, ale na razie wstrzymam się od przenoszenia.
Pominę, że wszystko JEST naprawdę opisane dobrze w podręczniku.
Sprecyzuj pytania, to wyjasnimy.
 
devisnh
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: sob sty 17, 2009 7:04 pm

pt sty 23, 2009 6:43 pm

owszem JEST w podręczniku, ale nie rozumiem tego.
Pytania zadałem, to są te słowa ana górze (zacytowałem z podręcznika), wystarczy wyjaśnić te pojęcia.
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

pt sty 23, 2009 6:45 pm

Za niezastosowanie się do sugestii w sprawie poprawny notek i niezedytowanie notki otwierającej temat daję Ci warna.

Base Attack Bonus - zależna od levelu premia dodawana do ataku. W tabelce sprawdzasz plusy dla Twojego poziomu i doliczasz do tego wszelkie modyfikatory z siły, magicznej broni, Weapon Focus, etc.

Kości wytrzymałości dają dodakowe HPki.
 
devisnh
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: sob sty 17, 2009 7:04 pm

pt sty 23, 2009 6:54 pm

Dobra, jescze jedno pyt. kostka wytrzymałości to obrona na atak ?
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

pt sty 23, 2009 7:03 pm

Czy Ty naprawdę nie możesz pisać w pełni poprawnie? Bez błędów?

Nie. Kostka wytrzymałości to kostka określająca żywotność.
 
devisnh
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: sob sty 17, 2009 7:04 pm

pt sty 23, 2009 8:06 pm

Niestety mam kolejne pytanie, czym jest modyfikator ?
Patrzyłem na "gugle" ale nic nie znalazłem tam (chyba że mowa o lampie).

Proszę o pomoc, z góry dzięki.
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

pt sty 23, 2009 8:07 pm

SJP pisze:
modyfikator «czynnik powodujący częściową zmianę czegoś lub w czymś»


Teraz poważne pytanie. Ile masz lat?

EDIT:
14 lat i nie zna słowa modyfikator? O tempora! O mores!
Ostatnio zmieniony pt sty 23, 2009 8:12 pm przez Malaggar, łącznie zmieniany 2 razy.
 
devisnh
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: sob sty 17, 2009 7:04 pm

pt sty 23, 2009 8:09 pm

Dzięki, hmmm ochrona danych osobowych.
A tak poważnie to 14, skończone.
 
Awatar użytkownika
Bel esprit
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 281
Rejestracja: czw sty 11, 2007 6:14 pm

pt sty 23, 2009 8:17 pm

Myślę, że nie trzeba było od razu zakładać nowego tematu - są przecież pytania o mechanikę, jeżeli czegoś jeszcze nie będziesz rozumiał to przejrzyj ten temat albo skorzystaj z opcji szukaj :wink:
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

pt sty 23, 2009 8:21 pm

Uznałem, że nie podpada to pod mechanikę, bo od początku bałem się pytań typu "a co to modyfikator". A to by było zaśmiecanie przydatnego wątku o pytaniach w sprawie mechaniki.
 
Awatar użytkownika
Chochliczek
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 178
Rejestracja: pn lis 10, 2008 9:55 pm

pt sty 23, 2009 8:56 pm

OMG :hahaha: .
Sry, ale najpierw nic innego nie mogłem wykrztusić...

Kurde, i później ludzie mają o mnie złe zdanie jak mówię że mam 14 lat...
No, ale dobra. Spróbuję.
Wyjaśnienia:
- Kostka Wytrzymałości (KW) - Co level [lvl, poziom] rzucasz kostką [odpowiednią dla klasy], do wyniku dodajesz twój modyfikator z budowy [kurcze, modyfikatora nie umiem wyjaśnić, niech ktoś inny to zrobi*] - następnie dodajesz to do liczby punktów wytrzymałości [pw, hp].
- Premia do ataku [BaB] - Stosujesz zawsze gdy musisz kogoś/coś zaatakować. Rzucasz 1k20 [jedną kostką dwudziestościenną] i dodajesz twój BaB. Jeśli twój wynik jest wyższy niż Klasa Pancerza przeciwnika [KP] to trafiasz i rzucasz na obrażenia.
- Premie do rzutów obronnych - j/w tylko stosujesz w innych, konkretnych sytuacjach [opisanych w Podręczniku Gracza] - np. Premia do rzutu na Wolę w celu przełamania iluzji, premia do refleksu w celu uniknięcia kuli ognia [i otrzymania połowy obrażeń] etc.

Jak coś jeszcze to pytaj.
:razz:

* Może bonus? Lub premię? (to byłem ja, Malaggar)
 
Awatar użytkownika
Gunther
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 41
Rejestracja: śr lut 20, 2008 7:30 pm

pt sty 23, 2009 8:56 pm

Przepraszam adminów ale muszę się wtrącić bo nie wytrzymam.

Devisnhowi radzę stanąć przed lustrem, spojrzeć na siebie, pośmiać się, wrócić na forum i wejść w ten link:
Dla początkujących

Gdy już się dowiesz w co masz zamiar grać, to weź do łapsk podręcznik gracza. Przeczytaj od dechy do dechy (czary ci daruję :D - przejrzyj je tylko). Jak skończysz, przemyślisz to pisz do mnie na GG. Jak będą jeszcze jakieś pytania.
 
Zarrow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 271
Rejestracja: sob mar 26, 2005 11:52 pm

ndz sty 25, 2009 1:18 am

Okrutne dworowanie z nowicjusza. Gdy ja dostałem do łapki pierwszy PG mimo lektury od deski do deski nie rozumiałem również wielu rzeczy. Prawda, nie zadawałem głupich pytań co to jest modyfikator, bo to tak jakby zadać pytanie co to oznacza słowo "informacja". Ale wierzcie mi, ułomem nie jestem co potwierdzają różne testy, ale musiałem niektóre fragmenty parę razy czytać, by skapować o co chodzi. Problemem jest, że na początku PG faktycznie nie ma PRZYDATNEGO słowniczka wszystkich pojęć, terminów itd. i trzeba rzecz poznawać niejako w biegu.

Co nie zmienia faktu, że jeśli koleś naprawdę ma 14 lat (jak zaznaczył-skończone, he he he) to coś z nim sowicie nie tak skoro nie rozumie słowa "modyfikator" a po przeczytaniu podręcznika nie załapał podstaw, polegających na dodawaniu. Rtrd?
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

ndz sty 25, 2009 1:28 am

ale musiałem niektóre fragmenty parę razy czytać, by skapować o co chodzi
Dowód, że można.

Rtrd?
Ani to potrzebne, ani ładne, zwłaszcza po pierwszych słowach Twego posta.

Zresztą, tu nie o dworowanie z nowicjusza chodzi, gdyż nie brak doświadczenia jest przyczyną takiego, a nie innego zachowania nas tu wypowiadających się.
Chodzi tu o raczej o to, iż zadawanie pytań typu "co to modyfikator" i twierdzenie, że google nic nie znalazł jest niepoważne.

A teraz uwaga od Mala-moderatora: Jeśli nic się nie ruszy w najbliższych dniach w temacie (chodzi mi o pytania osoby, która założyła temat) to zamknę go, a następnie usunę.
 
Bielon
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2193
Rejestracja: czw maja 06, 2004 11:28 am

pn mar 16, 2009 10:21 am

To może ja...

Nie rozumiem, czemu w DnD ograniczono poziom postaci do 20lvl. Kombinuję i kombinuję i nic mi nie wychodzi. Mam świadomość, że powyżej są poziomy epickie i rozumiem, że takowe są grywalne. Nie mniej jednak gdy gram z Graczami, rzecz mnie ta irytuje najbardziej. No bo z jednej strony chcąc stosować mechanikę muszę dawać punkty exp, które przedkładają się na wzrost poziomów a z drugiej ów wzrost poziomów jest odgórnie ograniczony a mechanika zawiera wskazanie, że wyżej to już tylko skaczą kolesie klasy Półboskiej.

Czemu i jaki sens w tym jest?

No chyba, że te ujemne exp nie są żartem i się je stosuje :D

P
B
.
 
Awatar użytkownika
Chochliczek
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 178
Rejestracja: pn lis 10, 2008 9:55 pm

pn mar 16, 2009 1:39 pm

Kurde, ten temat jeszcze sie trzyma :lol: ?

Problemem jest, że na początku PG faktycznie nie ma PRZYDATNEGO słowniczka wszystkich pojęć, terminów itd. i trzeba rzecz poznawać niejako w biegu.

Nie, ale jest na końcu. Co więcej, jest tam nawet sławetny modyfikator!
Wcześniej nie pomyślałem by tam spojrzeć ale zdefiniujmy:
Modyfikator: Premia lub kara stosowana do rzutu kostką. Dodatni modyfikator to premia, a ujemny - kara. Modyfikatory wynikające z tego samego źródła się nie kumulują, a modyfikatory o tej samej nazwie zwykle nie kumulują się z modyfikatorami tego samego typu. Jeśli stosuje się kilka modyfikatorów tego samego rodzaju, pod uwagę należy brac tylko największą premię lub najgorszą karę w danej grupie. Premie i kary pozbawione nazw kumulują się z tymi, które nazwy posiadają.

Trochę dużo tego "modyfikator" - polonistka by mnie zbeształa. Ale bardziej dokładniej się chyba nie da.

[...]ograniczono poziom postaci do 20lvl.

MG'uję od półtora roku, a jeszcze nigdy nie dobito u mnie 20 lvla. Najwyższy był 16. U mnie, 16 lvl był prawdziwym rzeźnikiem, mistrzem, kimś kto swym przybyciem zastępuje kilka dywizji.
Epików w całym moim świecie było trzech - wszyscy byli legendarni i swą mocą potrafili tworzyć i niszczyć imperia :wink: . Ale zależy jak kto prowadzi - dla mnie 20 poziom to sztuczne, nieistniejące w praktyce ograniczenie.

PS. wyjaśni ktoś co oznaczało to
P
B
na końcu wypowiedzi Bielona?
 
Awatar użytkownika
fix
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 39
Rejestracja: pn sty 12, 2009 12:06 pm

pn mar 16, 2009 2:02 pm

Chochliczek pisze:
Epików w całym moim świecie było trzech - wszyscy byli legendarni i swą mocą potrafili tworzyć i niszczyć imperia :wink: . Ale zależy jak kto prowadzi - dla mnie 20 poziom to sztuczne, nieistniejące w praktyce ograniczenie.

PS. wyjaśni ktoś co oznaczało to
P
B
na końcu wypowiedzi Bielona?


U mnie jest podobnie. Epic jest w stanie zmienić losy świata, planów itd. Levele 15-20 decydują o losach wojen o zasięgu kontynentalnym. W końcu, to Heroic Fantasy ;)

Ps. Stawiam że "P B" oznacza "Pozdrawiam, Bielon." Ale to tylko taki strzał.
 
Bielon
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2193
Rejestracja: czw maja 06, 2004 11:28 am

pn mar 16, 2009 3:19 pm

No więc na starcie wyjaśniam, iż interpretacja fixa właściwa.

[P]ozdrawiam
[B]ielon

Co zaś epiców: wiem jaki jest ich sposób oddziaływania na świat, wiem również jak wygląda wpływ na świat gry postaci na Lvl 15+ co nie zmienia faktu iż nie wiem jak rozwijać wedle zasad DnD postacie Graczy grających nieustannie od 5-6 lat tak by z jednej strony się rozwijały a z drugiej nie osiągały poziomu absurdu.

P
B
.
 
Awatar użytkownika
Chochliczek
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 178
Rejestracja: pn lis 10, 2008 9:55 pm

pn mar 16, 2009 3:43 pm

Rozwijaj je dużo wolniej. Np. u mnie exp jest zmniejszony 10-cio krotnie, a exp potrzebny by z 20 lvlu na 21 jest zwiększony 5-cio krotnie.
 
Bielon
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2193
Rejestracja: czw maja 06, 2004 11:28 am

pn mar 16, 2009 3:48 pm

Zatem edytujesz wymagania i zasady. Daje to Graczom moc satysfakcji? Że muszą więcej na to samo niż by to wymagało z podręcznika?

P
B
.
 
Awatar użytkownika
Chochliczek
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 178
Rejestracja: pn lis 10, 2008 9:55 pm

pn mar 16, 2009 3:59 pm

Moim graczom się podoba - na wstępie tak sobie zwykle ustalamy i jest gites. Jeśli mamy ochotę na power to robimy sobie jednostrzałówkę na lvlach 19-20 i też jest fajnie - a problemu z expem nie ma.
Ale zależy jak się podchodzi do różnych spraw - kwestia gustów - a o tych przecież się nie mówi :wink:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości