Zrodzony z fantastyki

  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 24
 
Bergho
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 300
Rejestracja: ndz wrz 16, 2007 9:05 pm

ndz paź 05, 2008 5:26 pm

Jeśli chodzi o Drizzta to myślę, że choć jego przygody niemiłosiernie się ciągną i zmierzają w coraz gorszym kierunku, to stanowią one historie zdecydowanie lepszą, niż przygody znanych całemu świtu amerykańskich superbohaterów po raz kolejny ratujących świat przed różnorakimi niegodziwcami. Choćby dlatego, by uniknąć tej polemiki porównałem go do batmana i tym podobnych, a nie do dajmy na to wiedźmina. Dzięki żeś mi podsunął Geralta, dziwię się że sam o nim nie pomyślałem. Zastanawia mnie tylko czy aby na pewno można go zaliczyć do masówki. Macie może jeszcze jakieś sugestie? Jeśli przychodzą wam do głowy jakieś ciekawe przykłady spoza sci-fi (o czym zapomniałem wcześniej nadmienić) to piszcie, będę wdzięczny
 
Awatar użytkownika
Wonderguard
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: śr paź 01, 2008 12:00 am

wt paź 14, 2008 9:42 pm

Poemat o Gilgameszu: wyjściowy, pierwszy z najpierwszych przekazów tego rodzaju. Aż dziw że nikt nie wymienił.

Legenda o Tannhauserze. Bogata w symbolikę.

Odradzam Drizzta na maturze. Ewentualnie można wspomnieć o istnieniu takowej postaci w kulturze wszechludu.
 
Polina94
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: czw paź 30, 2008 9:18 pm

czw paź 30, 2008 9:41 pm

Witam :)

Moim tematem maturalnym jest :Angelologia i Demonologia w literaturze fantasy.Zaprezentuj na przykładach wybranych utworów.

Literaturę podmiotu już mam sa to:

1.Siewca Wiatru
2.Dobry Omen
3.Żarna Niebios
4.Kłamca

Gorzej sprawy się mają z literaturą przedmiotu.Znacie może jakieś dzieła,które mogłabym do tego zaliczyc?Proszę o pomoc! :cry:
 
olciak1
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: śr lut 11, 2009 8:40 pm

Literatura przedmiotu

śr lut 11, 2009 9:08 pm

Ponieważ najwyraźniej większość maturzystów ma problemy ze znalezieniem odpowiednich książek do literatury przedmiotu (wiem z autopsji), polecam:

1. Przeczytać swój temat raz jeszcze i znaleźć odpowiednie hasło, najczęściej dotyczące gatunku - czy to fantasy, czy fantastyka naukowa - i spróbować zawrzeć w pracy definicję ze "Słownika terminów literackich".

2. Literatura przedmiotu:
OPRACOWANIA ZWARTE:
Asimov I., Magia i złoto. Eseje, przekł. J. Kowalczyk, Poznań 2000
Carrol N., Filozofia horroru, albo paradoksy uczuć, przekł. M. Przylipiak, Gdańsk 2004
Dick P. K., The Shifting Realies of Philip K. Dick, red. L. Sutin, New York 1995
Graaf V., Homo futurus, przekł. Z. Fonferko, Warszawa 1975
Handke R., Polska proza fantastyczno– naukowa, Wrocław 1969
Handke R., Ze Stanisławem Lemem na szlakach fantastyki naukowej, Warszawa 1991
Klementowski R., Modelowe boksowanie ze światem. Polska literatura fantastyczna na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, Toruń 2003
Kołodyński A., Filmy fantastyczno– naukowe, Warszawa 1972
Kruszelnicki M., Oblicza strachu. Tradycja i współczesność horroru literackiego, Toruń 2003
Krywak P., Stanisław Lem, Kraków 1974
Lem S., Fantastyka i futurologia, Kraków 1973, t. I– II
Lovecraft H.P., Nadnaturalny horror w literaturze, przekł. A. Ledwożyw, Warszawa 2000
Materska D., Nowa Fala: dzieci entropii i marketingu, [w]: taż, Stacja kontroli chaosu, Warszawa 2004
Mazur A., Kreacja bohatera science fiction w twórczości Andrzeja Zimniaka, http://zimniak.art.pl/29-2mazur-main.html,
Mazurkiewicz A., O polskiej literaturze fantastycznonaukowej 1990-2004, Łódź 2007
Niewiadowski A., Literatura fantastycznonaukowa, Poznań 1992
Smuszkiewicz A., Niewiadowski A., Leksykon polskiej literatury fantastycznonaukowej, Poznań 1990
Smuszkiewicz A., Zaczarowana gra, Poznań 1982
Stoff, Powieści fantastyczno–naukowe Stanisława Lema, Warszawa 1983
Szyłak J., Fantastyka i Kino Nowej Przygody. Leksykon filmowy, Gdańsk 1997
Śniedziewska M., Postać literacka w fantastycznej twórczości
Andrzeja Zimniaka, http://zimniak.art.pl/29-1sniedz-main.html.
Tambor J., Język polskiej prozy fantastycznonaukowej, Katowice 1990
The Encyclopedia of Science Fiction, red. J. Clute, P. Nicholls, London 1994
Wójcik A., Okno Kosmosu, Warszawa 1979
Wydmuch M., Gra ze strachem, Warszawa 1975

ARTYKUŁY:
„Temat miesiąca: nawiedzone domy — syndrom chorego budynku”, „Nowa Fantastyka” 2005, nr 5
Adamowic I., Annały cyberpunku, przekł. J. Czaplińska, „Fenix” 1991, nr 5
Brykalski D., James Morrow czyli Święty zwiedzający piekło, „Midrasz” 2004, nr 3
Brzostek D., Czas dzieła literackiego: przypadek „science fiction”, [w]: Z teorii dzieła literackiego, red. A. Stoff, M. Cyzman, Toruń 2003
Chaciński B., Geremek R., Nadchodzi czas Olina, „Życie”, sobota — niedziela, 25– 26 października 1997
Cholewa P. W., Szklarski M., O fanzinach, „Nowa Fantastyka” 2004, nr 1
Ciećwierz P., Bohater i świat: kreacja cyberpunka, http://www.cyberforum.edu.pl/teksty.php3?ITEM=83,
Co to jest steampunk?, http://republika.pl/steampunk/defin01.html
Czapliński P., Wątpliwe rozstanie z utopią, [w]: tenże, Świat podrobiony. Krytyka i literatura wobec nowej rzeczywistości, Kraków 2003
Dębski E., Polscy pisarze piszą po polsku dla Polaków!, http://www.debski.art.pl/
Diederichs U., Zeitgemässes — Unzeitgemässes, [w]: Triwialliteratur, red. G. Schmidt-Henkel i in., Berlin Zachodni 1964
Dukaj J., SF po Lemie, „Dekada Literacka” 2002, nr 1– 2
Fulińska A., Baśń, która ocala, „Tygodnik Powszechny 1999, nr 29 (szkic dostępny na stronie internetowej: http:// www.sapkowski.pl/article.php?sid=6)
Gebert K., Przeciw ludzkości, „Midrasz” 2004, nr 3
Gnysiński G., Wartości fantastyki naukowej, „Astronautyka” 1980, nr 2
Handke R., Czy fantastyka naukowa jest gatunkiem trywialnym?, „Ruch Literacki” 1979, nr 2
Handke R., Rola kategorii adresata narracji w fantastyce naukowej, [w]: Prace z poetyki poświęcone VI międzynarodowemu kongresowi slawistów, red. M. R. Mayenowa, J. Sławiński, Wrocław 1968
Has-Tokarz A., Horror według Stephena Kinga i Grahama Mastertona. Studium o poetyce współczesnej powieści grozy, „Literatura i Kultura Popularna”, red. T. Żabski, Wrocław 2002, t. X
http://members.lycos.co.uk/ngtest/phpnu ... ries&cid=7.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Fandom
http://manta.univ.gda.pl/~demonek/collaps/claps.html.
http://project.cyberpunk.ru/html http://www.hatii.arts.gla.ac.uk/Multimedia/conpost.htm.
Inglot J., Fantastyka wyczerpania, „SFinks”2002, nr 7– 8
Kaska M., Czy fantastyka może być realistyczna albo co teoretycy literatury widzą po drugiej stronie lustra?, „Literatura i Kultura Popularna” red. T. Żabski, Wrocław 2003, t. XI
Kirchner H., Marzenie — organizator dziecięcego bohaterstwa, „Nowa Kultura” 1952, nr 32
Klementowski R., Niewolnik wyobraźni, „Czas Fantastyki” 2005, nr 2
Klementowski R., Nasza małą stabilizacja. Polska fantastyka na początku trzeciego tysiąclecia, „Czas Fantastyki” 2005, nr 1
Kłosińska K., Katastroficzna odmiana powieści popularnej, [w:] Katastrofizm i awangarda, red. T. Bujnicki, T. Kłak, Katowice 1979
Kołodziejczak T., Cyberfantastyka, „Nowa Fantastyka” 1993, nr 8
Lasoń-Kochańska G., Baśń a fantasy — podobieństwa i różnice, „Fantastyka” 1984, nr 9
Lasoń-Kochańska G., Magiczne zwierciadła baśni i fantasy, „Fantastyka” 1990, nr 2
Lem S., Science fiction, [w:] tenże, Wejście na orbitę, Kraków 1962
Lichański J. Z., Space opera — problemy opisu gatunku, „Literatura i Kultura Popularna” red. T. Żabski, Wrocław 2003, t. XI
Materska D., Sofware, hardware, neuroware, „Nowa Fantastyka” 2000, nr 7
Mazurkiewicz A., Fantastyka naukowa wobec tradycji religijnej, [w]: Nadprzyrodzone, red. E. Przybył, Kraków 2003
Miszczyk G., Fantastyka — teoria gatunku, http://www.gpbb.net/~grzegorzmiszczyk/i ... a=artykuly
Natanson J., Wolski–fiction, „Nowe Książki”, 1989, nr 1
Niewiadowski A., Koncepcje zbiorowej zagłady (z zagadnień polskiej fantastyki naukowej), „Przegląd Humanistyczny” 1982, nr 10
Niewiadowski A., W kręgu fanzinów polskich, [w]: tenże, Polska fantastyka naukowa 1945-1985. Przewodnik, Warszawa 1987
Olszański T. A., Wątki religijne w najnowszej fantastyce polskiej, „Czas Fantastyki” 2005, nr 2
Orbitowski Ł., Diabeł w komputerze, „Science Fiction” 2005, nr 50
Orliński W., Polskość jako nerwica natręctw, „Gazeta Wyborcza” wtorek — czwartek, 24– 26 grudnia 2002
Parowski M., Fantastyka i reszta świata, [w]: Była sobie krytyka... Wyb.tekstów z lat dziewięćdziesiątych i pierwszych, oprac. D. Nowacki, K. Uniłowski, Katowice 2003
Parowski M., Kilkunastu Hamletów, [w:] tenże, Czas fantastyki, Szczecin 1990
Plata-Przechlewski J., Science Fiction — gatunek w ewolucji (ewolucja fabuły, ewolucja scenerii, ewolucja realizacji), [w]: Żyjemy w przyszłości. Materiały Trzeciego Gdańskiego Seminarium Filmowego SF, [brak nazwiska redaktora tomu, autor Wstępu: J. Bohdziewicz], Gdańsk 1998
Plata-Przechlewski J., Wędrówka, ucieczka, poznanie. Przemiana bohatera science fiction, „Informator Gdańskiego Klubu Fantastyki” 2004, nr 184
Plata-Przechlewski J., Kaszubska epopeja doktora Majkowskiego [szkic o powieści Andrzeja Majkowskiego Życie i przygody Remusa], „Informator Gdańskiego Klubu Fantastyki” 2004, nr 181
Plata-Przechlewski J., Pięć brzytew Freddy`ego Kruegera, „Informator Gdańskiego Klubu Fantastyki” 2004, nr 185
Plata-Przechlewski J., Trzy ekspedycje Indiany Jonesa, „Informator Gdańskiego Klubu Fantastyki” 2004, nr 179
Plata-Przechlewski J., Świat według Mylene, „Informator Gdańskiego Klubu Fantastyki” 2004, nr 187
Plata-Przechlewski J., Science fiction: antyki i patenty, „Informator Gdańskiego Klubu Fantastyki” 2004, nr 182, s. 11-18;
Rogaczewski G., Odczytywanie światów Jacka Dukaja, http://dukaj.fantastyka.art.pl/recenzje/Rozne1gr.html
Sadkowski W., W polu grawitacji ziemskiej (Refleksja społeczna w literaturze science fiction), [w]: tenże, Drogi i rozdroża literatury Zachodu Warszawa 1978
Schneider I., Żydowska science fiction, przekł. pp [Piotr Paziński], „Midrasz” 2004, nr 3
Smuszkiewicz A., Fantastyka grozy w literaturze, [w]: Okolice kina grozy. Materiały Czwartego Gdańskiego Seminarium Filmowego SF, red. K. Kornacki, J. Szyłak, Gdańsk 1999
Stępień M., Fantasy po polsku, [w]: Literatura polska 1990– 2000, red. K. Pietrych, T. Cieślak, Kraków 2002, t.2
Stoff A., Czy krytyka literacka ma jakieś obowiązki wobec science fiction, [w]: tenże, Lem i inni. Szkice o polskiej science fiction, Bydgoszcz 1990
Stoff A., Krytyka o pierwszych utworach Stanisława Lema, „Acta Universitatis Nicolai Copernici. Filologia Polska” XI, Toruń 1975
Stoff A., Science fiction a rozumienie rzeczywistości, [w]: >>Metafizyczne<< w literaturze współczesnej, red. A. Koss, Lublin 1992
Stoff A., Z ograniczoną odpowiedzialnością, [w]: tenże, Lem i inni. Szkice o polskiej science fiction, Bydgoszcz 1990
Stoff A., Sposoby stanowienia rzeczywistości niewerystycznej w początkowych partiach utworów science fiction, [w]: Fantastyka. Fantastyczność. Fantazmaty, red. A. Martuszewska, Gdańsk 1994
Szwarcman-Czarnota B., Jene Welt czyli żydowska fantasy, „Midrasz” 2004, nr 3
Ślósarska J., „Katedra” i „Inne pieśni”. >>Żywokryst<< oraz >>morfy<< i >>formy<< w literackiej i filmowej kosmologii Jacka Dukaja i Tomasza Bagińskiego, [w]: Między słowem a obrazem, red. M. Jakubowska, T. Kłys, B. Stolarska, Kraków 2005
Świech A., Cyberpunk — kroniki w chromie, [w]: Nowe nawigacje II red. P. Kletkowski, P. Marecki, Kraków 2003
Teszner Ł., Kto mieszka w cyberprzestrzeni? O społeczeństwach internetowych http://www.cyberforum.edu.pl/teksty.php3?ITEM=21
Trzynadlowski J., Próba poetyki science fiction, [w:] Z teorii i historii literatury, red. K. Budzyk, Wrocław 1963
Wągrowski K. R., Fantastyczne fanziny, http://www.esensja.pl/magazyn/2001/02/iso/15_05.html
Wiśniewska L., Cykl, czyli podwójność. Lema opowieści o Pirxie i Tichym, [w:] Cykl literacki w Polsce, red. K. Jakowska, B. Olech, K. Sokołowska, Białystok 2001
Wolski M., Nienapisana księga, „Czas Fantastyki” 2005, nr 3
Ziemkiewicz R. A., Parowski fiction, [w]: tenże, Frajerzy, Lublin 2003
Ziemkiewicz R. A., Ucieczka przed eskapizmem, [w]: tenże, Frajerzy, Lublin 2003

Warto również spróbować poszukać wywiadu z autorem naszej "lektury" i zawrzeć jego cytat w prezentacji - czy to na temat bohatera, czy gatunku samego w sobie :) Podobno sprawia to dobre wrażenie.

Największy problem dla obeznanych z tematem - zmieścić się w tych 15minutach :(
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

śr lut 11, 2009 9:15 pm

A ja zwracam uwagę, że po każdym przypisie stawiamy kropkę lub średnik. Polecam się tego stosować, bo u mnie zwracano na to uwagę.
 
Awatar użytkownika
Scobin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4449
Rejestracja: śr lis 07, 2007 2:04 pm

śr lut 11, 2009 10:54 pm

Imponująca bibliografia! Z pewnością bardzo się maturzystom przyda.
 
Awatar użytkownika
sito
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 138
Rejestracja: śr sie 01, 2007 8:53 pm

śr lut 11, 2009 11:03 pm

Rogaczewski G., Odczytywanie światów Jacka Dukaja, http://dukaj.fantastyka.art.pl/recenzje/Rozne1gr.html


Apropos bibliograficznego opisu stron internetowych: gdzieś czytałam, że zarówno w przypisach jak i w bibliografii należy również zaznaczyć, kiedy korzystało się z danego źródła (zawartość strony może się przecież zmienić). Nie mam pojęcia w jaki sposób się to robiło, ale ponoć to istotne (mój polonista zwracał na to uwagę).
Wiem, że to mało przydatna biorąc pod uwagę, że nie o tym temat, ale chyba warto nadmienić, żeby w pracach nie popełnić błędu :).

Ps. Znalazłam takie coś:

* Nazwisko i imię lub inicjał imienia autora dokumentu,
* Tytuł,
* Nośnik w nawiasie kwadratowym,
* Wydanie: wersję, datę aktualizacji, copyright - o ile można ustalić,
* Dla dokumentów on-line: adres WWW.
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

śr lut 11, 2009 11:07 pm

Apropos bibliograficznego opisu stron internetowych: gdzieś czytałam, że zarówno w przypisach jak i w bibliografii należy również zaznaczyć, kiedy korzystało się z danego źródła (zawartość strony może się przecież zmienić). Nie mam pojęcia w jaki sposób się to robiło, ale ponoć to istotne (mój polonista zwracał na to uwagę).
Poprzez zamieszczenie daty zapewne. Osobiście zrobiłbym to na końcu w nawiasie.
 
Aureus

czw lut 12, 2009 10:53 am

Chciałbym przy tym zwrócić uwagę, że bibliografia maturalna posiada inne standardy, niż wszelkie bibliografie naukowe (np. na maturze trzeba podawać numery ISO, co jest śmieszne).
 
Awatar użytkownika
NoOne3
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1908
Rejestracja: ndz wrz 18, 2005 4:42 pm

czw lut 12, 2009 11:22 am

Numery ISO czego?
Ostatnio zmieniony pt paź 26, 2012 12:53 pm przez NoOne3, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Canela
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 368
Rejestracja: ndz sty 18, 2009 6:11 pm

czw lut 12, 2009 11:39 am

sito pisze:
Apropos bibliograficznego opisu stron internetowych: gdzieś czytałam, że zarówno w przypisach jak i w bibliografii należy również zaznaczyć, kiedy korzystało się z danego źródła (zawartość strony może się przecież zmienić). Nie mam pojęcia w jaki sposób się to robiło, ale ponoć to istotne (mój polonista zwracał na to uwagę).
Wiem, że to mało przydatna biorąc pod uwagę, że nie o tym temat, ale chyba warto nadmienić, żeby w pracach nie popełnić błędu :).

Ps. Znalazłam takie coś:

* Nazwisko i imię lub inicjał imienia autora dokumentu,
* Tytuł,
* Nośnik w nawiasie kwadratowym,
* Wydanie: wersję, datę aktualizacji, copyright - o ile można ustalić,
* Dla dokumentów on-line: adres WWW.


Przede wszystkim pamiętać trzeba o tym, że tzw. projekt maturalny, czyli nową maturę ustną nie ocenia ktoś z zewnątrz, a przeważnie uczący Cię polonista i to do niego trzeba się dostosować. Najlepiej zwyczajnie spytać go, jak należy to zrobić (ew. zainteresować się kto będzie w Twojej komisji i spytać tę osobę). Niestety w szkole zdanie nauczyciela przedkłada się nad jakiekolwiek standardy unijne ;)

Bibliografie naukowe też nie są ujednolicone. U mnie (w obrębie jednego kierunku!) w zależności od katedry bibliografia potrafiła się diametralnie różnić i każdy profesor uważał, że to właśnie on ma rację :)
 
Awatar użytkownika
nerv0
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 869
Rejestracja: pt cze 06, 2008 2:13 pm

czw lut 12, 2009 12:14 pm

Tak, u mnie też były numery ISO książek i prac jakie wykorzystywało się w bibliografii.

No i rzeczywiście najlepiej zapytać polonistę o to co można by poprawić w pracy żeby to jakoś wyglądało. U nas nauczycielka doradzała nawet niektórym jakie lektury najlepiej było by wybrać i sprawdzała każdą bibliografię jak pracę domową. :)
 
olciak1
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: śr lut 11, 2009 8:40 pm

Bibliografia

czw lut 12, 2009 12:35 pm

Wystarczył jeden post i ruszył się temat :)
Co do bibliografii - od wielu dni przeszukiwałam internet w poszukiwaniu literatury przedmiotu i podmiotu. Znalezisko zamieściłam tutaj, choć jest mimo wszystko nieco niekompletne, aby każdy mógł korzystać w razie potrzeby.

Co do matury ustnej, średników, kropek i nawiasów, to należy udać się do nauczyciela. I to bez jakichkolwiek obiekcji, bo zawsze siedzieć on będzie w komisji, więc wie czego oczekuje. Można oczywiście zrobić konspekt, wsadzić go do koperty i zalakować, z przekonaniem o własnej nieomylności. Dużo lepiej spytać o wymagania przed napisaniem, a następnie oddać gotowy konspekt do sprawdzenia nauczycielowi. Wątpię, żeby miał coś przeciwko :) A dla nas to zawsze wygodniej i daje więcej pewności siebie.

Sama mam problem z tematem-rzeką:
"Scharakteryzuj motywy fantastyczne w literaturze współczesnej".
Właściwie mogłabym wrzucić każdą znaną mi książkę, czy to fantastyczną, czy horror, czy science fiction... Ale niestety był to jedyny temat zahaczający o tematykę gatunku fantastycznego :( I teraz skupiam się na limicie czasowym :)
 
Awatar użytkownika
Scobin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4449
Rejestracja: śr lis 07, 2007 2:04 pm

Re: Bibliografia

czw lut 12, 2009 10:43 pm

olciak1 pisze:
Wystarczył jeden post i ruszył się temat :)
Co do bibliografii - od wielu dni przeszukiwałam internet w poszukiwaniu literatury przedmiotu i podmiotu. Znalezisko zamieściłam tutaj, choć jest mimo wszystko nieco niekompletne, aby każdy mógł korzystać w razie potrzeby.


Wydaje mi się, że warto założyć dla tej bibliografii osobny wątek. Albo w jakiś inny sposób ją wyodrębnić.



Sama mam problem z tematem-rzeką:
"Scharakteryzuj motywy fantastyczne w literaturze współczesnej".
Właściwie mogłabym wrzucić każdą znaną mi książkę, czy to fantastyczną, czy horror, czy science fiction... Ale niestety był to jedyny temat zahaczający o tematykę gatunku fantastycznego :( I teraz skupiam się na limicie czasowym :)


Proponuję rozważyć następujące sprawy:

1. Temat sam w sobie nie rozstrzyga, czy mówisz o książkach fantastycznych, czy raczej o wszelkich możliwych. Można przecież wziąć na warsztat "całą" literaturę współczesną i powiedzieć: "motywy fantastyczne są tu i tu, i tu, a nie ma ich tam i tam, i tam, dlatego że...". Możesz zawęzić do literatury fantasy, ale może warto dać znać komisji (jednym zdaniem), że dostrzegasz tę alternatywę.

2. Na pewno warto dobrać motywy według jakiegoś klucza. Mogą ilustrować jakąś ciekawą tendencję w literaturze, ale niech nie będą przypadkowe. A jaki to będzie klucz? O tym też można pomyśleć.

3. Sądzę, że pod pojęcie "motywy" możesz podciągnąć zarówno postacie, jak i rozwiązania fabularne (np. wyraziste dążenie do kulminacji, zstąpienie bohatera do [jakkolwiek rozumianego] podziemia itd.).
 
Awatar użytkownika
sito
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 138
Rejestracja: śr sie 01, 2007 8:53 pm

czw lut 12, 2009 10:57 pm

Wydaje mi się, że warto założyć dla tej bibliografii osobny wątek. Albo w jakiś inny sposób ją wyodrębnić.


Nie wiem, czy to konieczne. Co prawda - dużo ludzi popełnia błędy i dużo rzeczy jest tam niejasnych, ale mimo wszystko zainteresowany sobie sprawdzi w bardziej fachowych źródłach niż na forum o fantastyce ;)
Kiedyś była taka strona "ABC bibliografii" i można było tam znaleźć opisy chyba wszystkiego od zwykłych książek, przez strony internetowe i inne czasopisma po Biblię. Nie mogę jej teraz wyszukać, ale pewnie dalej funkcjonuje :)
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

ndz mar 22, 2009 4:28 pm

Cóż, stwierdziłem, że zwrócę się do Was o pomoc :help: . Otóż problem w tym, że nie mogę znaleźć literatury przedmiotu do tematu
"Motyw rycerza na przykładach wybranych utworów"

Wybrane przeze mnie utwory do literatury podmiotu (zaznaczam, że Krzyżacy wcale mi się nie podobali, ale innej beletrystki historycznej z średniowiecza na lekcji nie omawiałem, więc słabo pamiętam treść):
- Iliada
- Pieśń o Rolandzie
- Pieśń o Cydzie
- Krzyżacy

Przyznam, że pomoc bardzo mile widziana - jednak sprawa ta jest dla mnie dużo ważniejsza, niż dyskusja na temat odgrywania postaci :razz:
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

ndz mar 29, 2009 10:05 pm

Prośba zdezaktualizowana.
 
balti
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: ndz mar 29, 2009 3:24 pm

pn mar 30, 2009 6:38 am

Przepraszam za napisanie tego wcześniej w złym miejscu :(


Witam wszystkich!
Mam pewien problem i chciałbym prosić o pomoc. Zbliża się matura :) i ludzie biorą się do pracy. Wybrałem sobie temat "Tradycyjne motywy i konwencje w literaturze SCI-FI". Ale teraz tak po głębszym wniknięciu nie bardzo wiem z której strony to ugryźć i jak się w ogóle do tego zabrać. Książki które wybrałem to "Dzień tryfidów" "Dzienniki gwiazdowe" i "Władca pierścieni" co do tego ostatniego miałem wątpliwości ale wielu polonistów powiedziało, że fantasy i SCI-FI są to nurty pokrewne więc mogę użyć tej książki. Ale wracając do tematu czy ktoś mógłby mi jakoś pomóc?
 
Awatar użytkownika
Scobin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4449
Rejestracja: śr lis 07, 2007 2:04 pm

pn mar 30, 2009 6:42 am

Oj, WP to jednak raczej nie SF. Jeśli musisz użyć właśnie WP, to wydaje mi się, że jedynie po to, by pokazać repertuar tradycyjnych motywów, z których potem mogą czerpać SF. Czyli np. (strzelam): w WP pojawiają się elfy, WP ustalił fantastyczny kanon elfa, a potem jakiś autor SF zaczerpnął z tradycji właśnie przez odwołanie do elfa z WP (a nie z jakiejś innej książki).

Nie wiem, czy jasno, ale akurat się pakuję, więc na szybko. ;-)
 
Awatar użytkownika
Miroe
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 245
Rejestracja: ndz wrz 26, 2004 1:45 pm

pn mar 30, 2009 9:53 am

balti pisze:
do tego ostatniego miałem wątpliwości ale wielu polonistów powiedziało, że fantasy i SCI-FI są to nurty pokrewne

Pokrewne jak kryminał z thrillerem. Teraz wszystko zależy, czy chcesz napisać pracę z sensem, czy taką, która zadowoli polonistów z twojej szkoły. Jeśli tylko to drugie, bierz WP bez wahania, nie zorientują się.

Ale jeśli chcesz trochę sensu, to może lepiej jakaś głęboka klasyka w rodzaju H.G. Wellsa. Stare niesamowicie, ale wiele motywów z jego twórczości pojawia się u następców. Warto pomyśleć też o tzw. ABC science fiction, czyli Asimov, Bradbury, Clarke (w końcu masz tam słówko "tradycyjne"). Ci trzej dają razem bardzo szerokie spektrum zarówno motywów jak i konwencji.

To a propos literatury. Natomiast co do samego tematu, to mam podstawowe pytanie: czy masz już jakąś koncepcję pracy, pomysły, wreszcie jakieś wychwycone "konwencje i motywy"?
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

pn mar 30, 2009 6:06 pm

Tyle, że na maturze jest tylko jeden polonista z szkoły tego, kto zdaje - w związku z tym branie Władcy Pierścieni to samobójstwo. Ostatni moment, by zmienić bibliografię.
 
olciak1
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: śr lut 11, 2009 8:40 pm

pn mar 30, 2009 6:34 pm

Zgodzę się z tym - należy jednak zmienić Władcę na coś odpowiedniejszego.


Korzystając z okazji, gdyby ktoś mógł skomentować będę wdzięczna:

Temat: Scharakteryzuj motywy fantastyczne wykorzystywane przez autorów literatury współczesnej (na wybranych przykładach).

Teza: Motyw never-never landu (krainy stworzonej, nierzeczywistej) i motyw magii to jedne z najczęściej wykorzystywanych we współczesnej literaturze fantasy motywów fantastycznych, przy czym na oba znaczący wpływ mają mity oraz tradycja.

Bibliografia podmiotu:
• Le Guin U.K., Czarnoksiężnik z Archipelagu, Warszawa 1996,
• Pratchett T., Kolor Magii, Warszawa 2001, s.7-9, 80-83,
• Sapkowski A. Krew Elfów, Warszawa 1997, s.244-295
• Sapkowski A., Pani Jeziora, Warszawa 1999, s.5-25, 268-331
• Tolkien J.R.R., Silmarillion, Warszawa 1985, Ainulindale s.11-20, Pierścienie Władzy i Trzecia Era s. 347-371,
• Tolkien J.R.R., Władca Pierścieni, Warszawa 2001.

W pracy chcę opisać Śródziemie, Świat Wiedźmina, Ziemiomorze i Świat Dysku oraz obecną w nich magię, czy czym przy magii podaruję sobie raczej Świat Dysku. Co do tradycji i mitów - mit arturiański w Wiedźminie (Pani Jeziora), stworzenie świata w Silmarillionie, nawiązanie do wierzeń o płaskości świata i jego krańcach przy świecie dysku i Ziemiomorzu, a także o zachowaniu równowagi magii w Ziemiomorzu (jing jang) i nawiązanie do 4 elementów (ziemia, woda, powietrza i ognia) przy magii w Wiedźminie.

Martwię się o limit czasu
 
balti
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: ndz mar 29, 2009 3:24 pm

pn mar 30, 2009 8:19 pm

Co do koncepcji to tak jakoś średnio. Motywów i konwencji już parę mam. Czy zamiast "władcy pierścieni" mogę użyć takiej książki jak "młot edenu" czy "20 000 mil podmorskiej żeglugi" "podróż do wnętrza ziemi" ? kurde za późno się za to wziąłem :( nie brałem pod uwagę takich komplikacji. Już z zegarkiem w ręku muszę bibliografie oddać.

Ewentualnie może jeszcze "mały książę" jako coś z kanonu lektur.
 
Awatar użytkownika
Miroe
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 245
Rejestracja: ndz wrz 26, 2004 1:45 pm

pn mar 30, 2009 9:13 pm

Po kolei.

Na początek zaznaczam, że za stary jestem, żeby dobrze znać oczekiwania wysokich komisji wobec waszych prezentacji, do tego polonistą nie jestem, więc nie wierzcie na ślepo temu co wypisuję.

@olciak1
Nie wiem czemu akurat w przypadku Świata Dysku chcesz zrezygnować z magii. Moim zdaniem właśnie u Pratchetta masz najpełniejsze spektrum różnych jej rodzajów, co prawda podanych w formie swoistego pastiszu, ale przez to charakterystyczne cechy każdego odłamu są ładnie uwypuklone (magowie, wiedźmy, golemy, zombie, magiczne przedmioty, magia muzyki etc.)

Dziwi mnie też podanie tak szerokiego tematu, skoro od początku wiadomo, że w tak krótkim czasie zdołasz podać jedynie kilka motywów. Ale to chyba specyfika nowych matur.

Ostatnia wątpliwość to sama koncepcja Never Landu. Nie wiem co na to poloniści, ale ja zawsze odbierałem go jako świat, który w kreacji autora ma leżeć niejako obok naszego, zwykle z możliwością przemieszczania się bohatera pomiędzy jednym i drugim, swoista magiczna alternatywa dla prozaicznego "realnego świata" tak jak to miało miejsce w "Piotrusiu Panie" Barriego, skąd nazwa pochodzi. Takie przykłady znaleźć można np. u G.G. Kaya ("Fionavarski gobelin") czy C.S. Lewisa ("Kroniki Narnii").

Poza tym brak zastrzeżeń. Co prawda dałoby się z tego wyciągnąć dużo więcej niż piszesz, ale cóż... 15 minut. :)

@balti
Koncepcję proponuję najprostszą z możliwych: wybierasz powiedzmy po trzy motywy/konwencje, do których najłatwiej ci znaleźć przykłady i omawiasz je na podstawie literatury. Tu nie ma co kombinować raczej. I polecałbym jednak klasyków. To oni stworzyli większość tego, co w świadomości przeciętnego pożeracza chleba (a zwłaszcza nauczyciela z liceum) definiuje sf. Stąd "Młot Edenu" raczej odradzam. Podobnie jak "Małego Księcia" (kompletny brak science w tym fiction). Verne to natomiast niezły pomysł, ale polecałbym raczej "Z Ziemi na Księżyc". Łatwiej odnieść się do późniejszej twórczości sf.
 
olciak1
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: śr lut 11, 2009 8:40 pm

pn mar 30, 2009 9:52 pm

dzięki za uczciwą odpowiedź :)
mnie najbardziej martwi właśnie limit czasowy, ale nie chcę z kolei poddać się trendowi matur i iść na łatwiznę. Co do tematów to wszystkie są idiotyczne, ponieważ wymyślają je poloniści dla danego liceum. Temat szeroki jak rzeka, zamiast np.: Motyw anioła i demona... motyw wampira... itp. Co do never-never landu to określenie to znalazłam w jednej z książek przedmiotu, dlatego po nie sięgnęłam. Oczywiście mogę to nazwać inaczej :)

Zależało mi na temacie o świecie stworzonym, bo uwielbiam sposób kreacji światów, więc z tego nie zrezygnuję. Co do Pratchetta chcę porzucić jego opis magii ze względów praktycznych - czasowych. To tylko 15min.... :(
Mam czas do śr :) więc piszcie z radami jakby coś
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

pn mar 30, 2009 10:22 pm

Co do tematów to wszystkie są idiotyczne, ponieważ wymyślają je poloniści dla danego liceum.

Przecież uczeń ma prawo zaproponować własny temat. U mnie można było i parę osób z tego skorzystało.
 
balti
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: ndz mar 29, 2009 3:24 pm

wt mar 31, 2009 6:32 am

Malaggar pisze:
Co do tematów to wszystkie są idiotyczne, ponieważ wymyślają je poloniści dla danego liceum.

Przecież uczeń ma prawo zaproponować własny temat. U mnie można było i parę osób z tego skorzystało.


Właśnie też za późno się dowiedziałem :) tak może bym coś własnego wymóżdżył. Ale temat i tak musi zostać zatwierdzony.



Będę używał właśnie Verne'a :) ale czy ktoś mógł by mi pomóc co do motywów lub konwencji w tych książkach. Dziś już dyrektorka kazała przynieść mi bibliografię.
 
Awatar użytkownika
Miroe
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 245
Rejestracja: ndz wrz 26, 2004 1:45 pm

wt mar 31, 2009 12:21 pm

balti pisze:
ale czy ktoś mógł by mi pomóc co do motywów lub konwencji w tych książkach.

OK, tylko napisz, które w końcu wybrałeś. Bo jeśli zostajesz przy pierwszym zestawie, to nie pomogę ci bardziej niż Wikipedia (wstyd przyznać, ale "Dzienników gwiazdowych" nie czytałem, "Dnia Tryfidów" też nie, ale wstyd mniejszy).
 
balti
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: ndz mar 29, 2009 3:24 pm

wt mar 31, 2009 3:08 pm

do "dzienników.." i "dnia tryfidów" mam już sobie znalazłem :) pilnie potrzebuje do 20000 mil i podróży do wnętrza ziemi jak bym miał więcej czasu to sam bym sobie poszukał (co zresztą czynie:) z różnym rezultatem) :))

"Dzienniki gwiazdowe" - jakoś mi ta książka nie podchodzi:) ale "Dzień tryfidów" polecam :)
 
Awatar użytkownika
Miroe
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 245
Rejestracja: ndz wrz 26, 2004 1:45 pm

wt mar 31, 2009 6:19 pm

No to porażka. Czytałem trochę Verne'a, ale akurat nie wymienione przez Ciebie. Znam jedynie ogólny zarys fabuł (z Wiki) i mówiąc szczerze, nie wiem, czy to najlepszy wybór.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 24

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości