Zrodzony z fantastyki

 
Megalion
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 33
Rejestracja: sob kwie 18, 2009 6:36 pm

Księga zaklęć i splot cieni drobne pytanie na ich temat

pt kwie 24, 2009 7:00 pm

Chciałem spytać o dwie rzeczy. Pierwsza to czy można rzucać zaklęcia z księgi zaklęć tak jak ze zwoju? Jeśli tak czy zaklęcie wtedy znika? Drugie pytanie to czy waszym zdaniem dla Zaklinacza lub maga ogólnego splot cieni jest lepszy od zwykłego?
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

sob kwie 25, 2009 12:51 am

Megalion pisze:
to czy można rzucać zaklęcia z księgi zaklęć tak jak ze zwoju? Jeśli tak czy zaklęcie wtedy znika?

Nie, nie da się rzucać czarów wprost z księgi na zasadach zwoju. Tak samo jak nie da się zapamiętać czaru bezpośrednio ze zwoju.

Megalion pisze:
Drugie pytanie to czy waszym zdaniem dla Zaklinacza lub maga ogólnego splot cieni jest lepszy od zwykłego?

To zależy. Fabularnie zasadniczo przedstawia się magów korzystających z Cienistego Splotu (np. Pomroków) jako potężniejszych od zwykłych czarodziejów wykorzystujących Osnowę Mystry, ale płacących za to cenę. Mechanicznie z kolei będzie to uzależnione od pomysłu na postać oraz wybranego buildu. Wymiatacza da się zrobić niezależnie od źródła mocy.
 
Megalion
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 33
Rejestracja: sob kwie 18, 2009 6:36 pm

sob kwie 25, 2009 9:55 am

Czy zaklinacz posiadający zapisanie zwoju może stworzyć zwój przepisując go z księgi jakiegoś czarodzieja?
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

sob kwie 25, 2009 11:59 am

Nie, przy pomocy zapisania zwoju można tworzyć zwoje tylko z zaklęć, które się zna.
 
Megalion
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 33
Rejestracja: sob kwie 18, 2009 6:36 pm

sob kwie 25, 2009 1:06 pm

Czyli księgi zaklęć dla zaklinaczy są bezurzyteczne?
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

sob kwie 25, 2009 2:53 pm

Owszem, właściwie jedyne co może zrobić z taką księgą to ją sprzedać.
 
Megalion
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 33
Rejestracja: sob kwie 18, 2009 6:36 pm

sob kwie 25, 2009 4:33 pm

Można powielać zwoje?
 
Awatar użytkownika
Vindreal
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 462
Rejestracja: pn mar 31, 2008 7:21 pm

sob kwie 25, 2009 6:19 pm

A co przez to rozumiesz? Że masz zwój i patrząc na niego spisujesz drugi? W takim razie nie.
Możesz spisać 2 dwa zwoje z tym samym czarem, wykorzystując dwie komórki na czary(jakbys rzucił zapisany czar).
 
Awatar użytkownika
Helldog
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 568
Rejestracja: sob sie 18, 2007 4:33 pm

ndz kwie 26, 2009 8:55 am

Może wyjaśnię tą kwestię z punktu fabularno-mechanicznego, wtedy powinieneś zrozumieć Megalion'ie:
Tworzenie zwoju nie polega poprostu na zapisaniu na nim odpowiednich słów, znaków, itp.. To jest tak jakbyś rzucił ten czar, tylko, że zamiast tego "zachowujesz go" na zwoju do późniejszego wykorzystania.
Kiedy zapamiętujesz czar masz go "zapisanego" w umyśle, a gdy go rzucisz, kasuje się on. Dlatego taki Czarodziej może zapamietać sobie kilka tych samych czarów.
Zapisując czar na zwoju Czarodziej przetransferowuje ten zapamiętany w głowie czar na zwój.
Chyba wyraziłem się jasno i nic nie pokrciłem. :razz:
 
Megalion
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 33
Rejestracja: sob kwie 18, 2009 6:36 pm

ndz kwie 26, 2009 1:31 pm

W Opisie światów jest atut przygotowanie zaklęcia umożliwia on zaklinaczom i bardom przygotowanie zaklęcia jak czarodziej czy mogą być to tylko zaklęcia które oni już znają czy dowolne które posiadają w księgach czy zkąd oni je tam biorą?
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

ndz kwie 26, 2009 1:38 pm

"Przygotowanie zaklęcia" umożliwia zaklinaczom (a także bardom i podobnym klasom) przygotowywanie tylko tych czarów, które mają już "znane", więc przygotowanie zaklęcia z księgi/zwoju odpada.

P.S. Prośba do moderacji, można przenieść ten temat do mechaniki? Obecnie ma mało wspólnego z FR.
Przeniesiono

Do notki poniżej: Tak było dawniej. Obecnie redaktor z automatu ma tylko uprawnienia do moderowania forum redakcyjnego.
Ostatnio zmieniony ndz kwie 26, 2009 2:51 pm przez Radnon, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Helldog
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 568
Rejestracja: sob sie 18, 2007 4:33 pm

ndz kwie 26, 2009 2:41 pm

Radnon, a to ty nie masz przywilejów Moderatora jako Redaktor? Myślałem, że wszyscy Redaktorzy mają stanowisko moda.
 
RefForce
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: ndz maja 03, 2009 7:11 pm

ndz maja 03, 2009 7:38 pm

Hmmm.... przepraszam za lekki offtopik, ale kojarzę (na 100 % pewien nie jestem) że istnieje atut który pozwala rzucać zaklęcia klasom czarującym spontanicznie używając zwoju/księgi zaklęć... z tego co pamiętam to czas rzucania zwiększa się wówczas o 10 tur.
Nie jestem na 100% pewien, pamiętam to z dawnych czasów kiedy miałem komplet podręczników... tzn zanim rzuciłem piractwo :) i co gorsza nie pamiętam gdzie był... .
 
Awatar użytkownika
shakh
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 207
Rejestracja: pn mar 01, 2004 2:38 am

pn maja 04, 2009 6:31 pm

Megalion pisze:
Czyli księgi zaklęć dla zaklinaczy są bezurzyteczne?


Niezupełnie. Z fabularnego punktu widzenia masz prawo jako zaklinacz przeanalizować zawarte tam czary i gdy awansujesz jako zaklinacz dodać jeden lub więcej tych czarów jako "czary znane zaklinaczowi".

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość