Zrodzony z fantastyki

 
El Modzello
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: śr lis 26, 2008 11:51 am

śr lis 26, 2008 12:04 pm

witam!
Trzeba czytać w kolejności- inaczej trudno się połapać w dalszych częściach :razz:
Polecam www.malazanempire.com
 
slann
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4982
Rejestracja: pt paź 14, 2005 10:35 am

pn gru 01, 2008 6:52 pm

Strasznie fajne. Po za pierwszym tomem, w sumie przeciętnym. Po pieśni ognia i lodu i księciu nicości, moja ulubiona seria
Teraz spojlery
Czy mi się wydaje, czy nefrytowe kolosy zostały stworzone przez wyznawców okaleczonego boga by go odnaleźć, po tym jak uciekł przed nimi? Czy są z nimi powiązani jakoś toblakai? Co uczynili Chai’che Male?
Z poważaniem
Grzegorz „Slann” Knychała
 
Awatar użytkownika
Alkioneus
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 248
Rejestracja: ndz sty 02, 2005 9:00 pm

pn kwie 13, 2009 10:38 am

No to huknęło i wreszcie Erikson zaczął rozwiązywać hurtem wątki. Ktoś jeszcze po lekturze drugiego tomu "Myta"?
 
Awatar użytkownika
Seif al din
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 46
Rejestracja: czw mar 02, 2006 9:24 pm

śr maja 13, 2009 12:30 am

Jestem jakoś w połowie pierwszego tomu Myta Ogarów i póki co jestem mile zaskoczony. ;]
 
Awatar użytkownika
cwany-lis
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 60
Rejestracja: pn sie 10, 2009 3:16 pm

opowiesci z malazańskiej księgi poległych

sob sie 15, 2009 11:42 pm

Ja zachęcony dobrymi opiniami odnośnie tej serii zabrałem się za "Ogrody Księżyca" i się z lekka rozczarowałem. Za dużo magii w magii - tak to bym ujął :papieros: od czasu gdy z zapartym tchem przeczytałem Pieśń Lodu i Ognia cenię sobie bardziej przyziemne historie i bardziej mityczny ujęcie czarów. Pewnie za jakiś czas kupię Bramę Domu Umarłych ale wolę obecnie sprawdzić inne pozycje fantasy.
 
Kruppe
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 10:43 pm

Re: opowiesci z malazańskiej księgi poległych

pt wrz 11, 2009 11:03 pm

Kilka godzin temu skończyłem ,,Ogrody Księżyca'' i zrobiłem sobie konto na owym forum mój nick mówi sam za siebie kto jest moim ulubionym bohaterem :)

Ogólnie co do dzieła Eriksona to rewelacja nigdy nie czytałem żadnej książki tak podniecony ogrom świata jest powalający ale najbardziej podoba mi się konstrukcja bohaterów każdy z nich jest wyjątkowy i bardzo złożony co tu jest dobre a co złe to bardzo trudna sprawa do określenia.

Podczas czytania długo nie mogłem się zdecydować komu najbardziej kibicuje ale człowiek fałszywie skromny wziął mnie za serce :).

Gorąco polecam każdemu!
 
Awatar użytkownika
Grimdark
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 53
Rejestracja: ndz sie 16, 2009 3:13 pm

opowiesci z malazańskiej księgi poległych

sob wrz 19, 2009 7:09 pm

Moja ulubiona seria fantazy. Czytam od poczatku i oderwać się nie mogę. Erikson pisze tak, żeby czytelnik czuł jakby sam uczestniczył w wydarzeniach i za to go cenię.
 
TerminusEst666
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: czw sty 21, 2010 12:37 pm

opowiesci z malazańskiej księgi poległych

czw sty 21, 2010 1:34 pm

Zastanawiałem się nad tą serią i widzę, że jest tu wychwalana, mam jednak pytanie. O czym ona opowiada? Lubie fantasy z dużą ilością magii, lecz nie trawie gdy bohaterowie mają super potężne bronie i zdolności ( jak w serialu Miecz Prawdy, książki niestety/na szczęście nie czytałem), powinni być zwykłymi ludźmi od których zależą losy świata :D Czy w tych książkach akcja dzieje się w jakimś ogarniętym wojną państwie, a bohaterowie to szeregowcy, zwiad armii? Czy może drużyna mająca do zrobienia szlachetną misje jak u Tolkiena? I ostatni, dość dziwny problem. Czy w tych książkach są potwory, bestie, straszydła i inne dziwadła? Dla mnie fantastyka bez potworów to nie fantastyka :wink:
 
Awatar użytkownika
Seif al din
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 46
Rejestracja: czw mar 02, 2006 9:24 pm

Re: opowiesci z malazańskiej księgi poległych

czw maja 13, 2010 1:36 am

Wątków jest tyle w Eriksonie, że jest to trochę ciężko ogarnąć. Masz prostych żołnierzy jak i potężnych magów. Nie spotkasz tam Elfów, Orków i innych takich. Za to są imo ciekawsze rasy od nich. Nie idzie tego opowiedzieć w paru zdaniach, najlepiej jest sięgnąć po Eriksona. Jestem na siódmym tobie (a ma ich być 10) i nadal nie wiadomo jak autor to zakończy. :)
 
Awatar użytkownika
Asthariel
Szef działu
Szef działu
Posty: 620
Rejestracja: ndz kwie 25, 2010 7:56 pm

opowiesci z malazańskiej księgi poległych

czw maja 13, 2010 3:39 pm

Najlepszy cykl fantasy, jaki w życiu czytałem. Mój ulubiony tom to Wspomnienie Lodu, ponieważ pojawia się w nim najwięcej świetnych bohaterów (Toc, Tool, Zrzęda, Itkovian!).
 
Kotylion
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 209
Rejestracja: pn wrz 03, 2007 5:25 pm

opowiesci z malazańskiej księgi poległych

śr sie 25, 2010 3:30 am

Cisza to coś panuje :P Nikt nie planuje kupić Pyłu Snów, który przecież wychodzi na dniach? Zapowiada się smakowicie, bo powraca wątek Łowców Kości, choć generalnie jestem zdania, że osadzone w Letherze tomy (Przypływy Nocy i Wicher Śmierci) były dalekie od szczytu możliwości Eriksona i budzi to pewne moje obawy. Ciekawi mnie też, czy równolegle do akcji Łowców Kości i Zgubańczyków będziemy śledzić poczynania armii Ganoesa Parana i dzieje miasta Sha'ik w Siedmiu Miastach. Jeżeli nie, to w ostatnim tomie Erikson będzie musiał spleść całe mnóstwo wątków. W tym jednak jest świetny więc nie mam obaw o jakość finału całej sagi.

A co do zakończenia właśnie, to SE dokończył pisanie Okaleczonego Boga. Powieść ma się ukazać po angielsku już w styczniu, także ostatnia konwergencja jest już bardzo blisko ;)
 
Awatar użytkownika
Dark_Archon_
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 692
Rejestracja: sob gru 29, 2007 2:29 pm

opowiesci z malazańskiej księgi poległych

śr sie 25, 2010 9:48 am

Pył Snów wychodzi tak na dniach, że Mag usunął wpis o nim w zapowiedziach.
Ja tego nie trawie. Śledzę zapowiedzi już od marca i coraz bardziej mnie irytują tymi przesunięciami.
 
Kotylion
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 209
Rejestracja: pn wrz 03, 2007 5:25 pm

opowiesci z malazańskiej księgi poległych

śr sie 25, 2010 10:37 am

Według oficjalnej strony MAG, Pył Snów ma mieć premierę 27 sierpnia - pojutrze.

Dla zainteresowanych - oficjalnie potwierdzona notka z obwoluty Okaleczonego Boga. Ostrzegam jednak, że mogą być spoilery (sam nie czytałem, tylko wklejam)

Savaged by the K'Chain Nah'Ruk, the Bonehunters march for Kolanse, where waits an unknown fate. Tormented by questions, the army totters on the edge of mutiny, but Adjunct Tavore will not relent. One final act remains, if it is in her power, if she can hold her army together, if the shaky allegiances she has forged can survive all that is to come. A woman with no gifts of magic, deemed plain, unprepossessing, displaying nothing to instill loyalty or confidence, Tavore Paran of House Paran means to challenge the gods – if her own troops don't kill her first.

Awaiting Tavore and her allies are the Forkrul Assail, the final arbiters of humanity. Drawing upon an alien power terrible in its magnitude, they seek to cleanse the world, to annihilate every human, every civilization, in order to begin anew. They welcome the coming conflagration of slaughter, for it shall be of their own devising, and it pleases them to know that, in the midst of the enemies gathering against them, there shall be betrayal.

In the realm of Kurald Galain, home to the long lost city of Kharkanas, a mass of refugees stand upon the First Shore. Commanded by Yedan Derryg, the Watch, they await the breaching of Lightfall, and the coming of the Tiste Liosan. This is a war they cannot win, and they will die in the name of an empty city and a queen with no subjects.

Elsewhere, the three Elder Gods, Kilmandaros, Errastas and Sechul Lath, work to shatter the chains binding Korabas, the Otataral Dragon, from her eternal prison. Once freed, she will rise as a force of devastation, and against her no mortal can stand. At the Gates of Starvald Demelain, the Azath House sealing the portal is dying. Soon will come the Eleint, and once more, there will be dragons in the world.
 
Awatar użytkownika
Dark_Archon_
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 692
Rejestracja: sob gru 29, 2007 2:29 pm

Re: opowiesci z malazańskiej księgi poległych

czw sie 26, 2010 12:50 pm

Kotylion pisze:
Według oficjalnej strony MAG, Pył Snów ma mieć premierę 27 sierpnia - pojutrze.

Sprawdziłem i niby jest data premiery bezpośrednio w podstronie o książce, jednakże nie ma go w Zapowiedziach. To trochę według mnie podejrzane, ale bądźmy dobrej myśli :)

EDIT:
I jak się spodziewałem, premiera została przesunięta na połowę września :evil:
 
Kotylion
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 209
Rejestracja: pn wrz 03, 2007 5:25 pm

opowiesci z malazańskiej księgi poległych

pt sie 27, 2010 5:29 pm

No niestety. Ale pozostaje mieć nadzieję, że 17 września to już ostateczna data i faktycznie wtedy Pył Snów wejdzie na półki.
 
Awatar użytkownika
Seif al din
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 46
Rejestracja: czw mar 02, 2006 9:24 pm

Re: opowiesci z malazańskiej księgi poległych

pt sie 27, 2010 5:51 pm

Uwaga, spojlery.

Po tytule śmiem przypuszczać, że królowa snów dołączyła się do gry pertraktując z Leomanem. Fajnie by było przeczytać coś o armii dowodzonej przez Parana. Jakby na to nie patrzeć to zostały imperium tylko dwie armie dowodzone przez brata i siostrę. No i ciekawi mnie rozwinięcie końca 8mego tomu z Dragnipurem, co się właściwie teraz dzieje z Kapturem?
Ostatnio zmieniony pt sie 27, 2010 5:53 pm przez Seif al din, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Kotylion
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 209
Rejestracja: pn wrz 03, 2007 5:25 pm

opowiesci z malazańskiej księgi poległych

pt sie 27, 2010 6:08 pm

Określenie "Pył Snów" pojawiało się kilkukrotnie już na kartach Myta Ogarów, ale ciężko coś dokładniej z tego wywnioskować. Powrót Leomana i Wróblik wydaje się jednak sensowną teorią. Tym bardziej, że Corabb i Skrzypek, którzy mają swoje prywatne wątki związane z tymi postaciami, również powrócą w dziewiątej księdze.

Jakby na to nie patrzeć to zostały imperium tylko dwie armie dowodzone przez brata i siostrę.

Łowcy Kości nie są już imperialną armią, a Zastęp o ile pamiętam został uznany za unicestwiony. Natomiast Imperium ma zdaje się jeszcze jakieś wojska w Korelu no i na pewno w Quon Tali - w końcu nowy Pierwszy Miecz, Korbolo Dom, musi mieć kim dowodzić :P

No i ciekawi mnie rozwinięcie końca 8mego tomu z Dragnipurem, co się właściwie teraz dzieje z Kapturem?

Nie wiem jak motyw uwolnionych z Dragnipura, bo Ci (szczególnie Draconus) pewnie odegrają jeszcze jakąś rolę, ale kontynuacja wątku Darudżystanu ponoć nastąpi dopiero w osobnej powieści, którą ma napisać nie Erikson, a Esslemont.
 
Awatar użytkownika
Dark_Archon_
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 692
Rejestracja: sob gru 29, 2007 2:29 pm

opowiesci z malazańskiej księgi poległych

pt sie 27, 2010 7:53 pm

Kotylion pisze:
Łowcy Kości nie są już imperialną armią, a Zastęp o ile pamiętam został uznany za unicestwiony. Natomiast Imperium ma zdaje się jeszcze jakieś wojska w Korelu no i na pewno w Quon Tali - w końcu nowy Pierwszy Miecz, Korbolo Dom, musi mieć kim dowodzić

Zapraszam do lektury Powrotu Karmazynowej Gwardii (akcja ma miejsce przed Mytem).

Seif al din pisze:
co się właściwie teraz dzieje z Kapturem?

Przeszedł na emeryturę :razz:

Kotylion pisze:
Określenie "Pył Snów" pojawiało się kilkukrotnie już na kartach Myta Ogarów, ale ciężko coś dokładniej z tego wywnioskować.

Z tego co zauważyłem, to chyba w większości tomów, gdzieś na końcu jest jakieś odniesienie do następnego.
Ostatnio zmieniony pt sie 27, 2010 7:54 pm przez Dark_Archon_, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Kotylion
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 209
Rejestracja: pn wrz 03, 2007 5:25 pm

opowiesci z malazańskiej księgi poległych

pt sie 27, 2010 9:41 pm

Z całą pewnością nazwa "Łowcy Kości" pojawiła się jeszcze przed 6 księgą, w którymś z tekstów poprzedzających rozdziały. Nie jestem tylko pewien, czy to były Bramy Domu Umarłych, czy Wspomnienie Lodu.

Dom Łańcuchów - wiadomo, sporo było o nim gadania już w 3 księdze. Ba, chyba nawet więcej niż w 4 :P

Przypływy Nocy też się gdzieś przewinęły, ale to chyba właśnie w 5 księdze.

Określenie "płacenie Myta Ogarów" z kolei na 100% przewinęło się przez Wicher Śmierci. Także faktycznie, trochę tego jest :P

Zapraszam do lektury Powrotu Karmazynowej Gwardii (akcja ma miejsce przed Mytem).

Ze Esslemonta mam zamiar wziąć się jak skończę właściwą MKP. Nie czytałem Nocy Noży ani Powrotu Karmazynowej Gwardii, a te zdaje się dotyczą głównie dziejów Impierum, które po Łowcach Kości zupełnie schodzi na dalszy plan. Dlatego wolę nie odrywać się od głównego wątku zanim go nie skończę :)
Przeszedł na emeryturę :razz:

Hmm... możliwe, acz dyskusyjne :P Teoretycznie obiecał oddanie umarłych ich bogom-patronom, ale z drugiej strony, skoro został uwolniony z Dragnipura to może zmieni zdanie? W to jednak wątpie, bo na dłuższą metę robota kostuchy chyba mu nie podeszłą ;) A swoją drogą, zoza Assail i grotą Tellan pozostało już niewielu T'lan Imassów, ale któż z nich odmówiłby sobie tak smakowitego kąska jak Kaptur? Cóż, dowiemy się pewnie w połowie września :P
 
Awatar użytkownika
Kumo
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 471
Rejestracja: pn maja 05, 2008 3:34 pm

opowiesci z malazańskiej księgi poległych

pt sie 27, 2010 9:58 pm

Najprawdopodobniej Kaptur już ma jakiś "szczwany" plan, dopracowywany od tysięcy lat i ma zamiar narozrabiać :razz:
Natomiast mnie najbardziej nurtuje pytanie: co ten martwy Jaghut ma zamiar zrobić z tym martwym kotem? Bo przy dotychczasowych zwrotach akcji Puszek może okazać się bronią ostatecznej zagłady...
 
Awatar użytkownika
Dark_Archon_
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 692
Rejestracja: sob gru 29, 2007 2:29 pm

opowiesci z malazańskiej księgi poległych

pt sie 27, 2010 10:03 pm

Kotylion pisze:
Hmm... możliwe, acz dyskusyjne Teoretycznie obiecał oddanie umarłych ich bogom-patronom, ale z drugiej strony, skoro został uwolniony z Dragnipura to może zmieni zdanie? W to jednak wątpię, bo na dłuższą metę robota kostuchy chyba mu nie podeszłą

Jak dobrze pamiętam, to Kaptur sam to stwierdza (choć nie dosłownie). A i nie bardzo chciał zostawać Panem Śmierci. Zobaczymy co teraz zrobi, a na pewno się pojawi.

Kumo pisze:
Najprawdopodobniej Kaptur już ma jakiś "szczwany" plan, dopracowywany od tysięcy lat i ma zamiar narozrabiać

Nieeee... to nie Kellanved :D IMHO, jak już pisałem, przeszedł na emeryturę, co nie znaczy, że nie odegra jakiejś roli w przyszłości... kto wie?

Kotylion pisze:
Ze Esslemonta mam zamiar wziąć się jak skończę właściwą MKP. Nie czytałem Nocy Noży ani Powrotu Karmazynowej Gwardii, a te zdaje się dotyczą głównie dziejów Imperium, które po Łowcach Kości zupełnie schodzi na dalszy plan. Dlatego wolę nie odrywać się od głównego wątku zanim go nie skończę

I tu jest twój błąd. Wydarzenia z ksiąg Esselmonta mają miejsce równolegle z główną linią Malaza (lub, w przypadku Nocy Noży, przed) i wyjaśniają wiele znanych faktów. W Powrocie Karmazynowej Gwardii wiele się dzieje i uwierz mi, zdziwiłbyś się mocno co.

Btw. Pozostają także dzieje Bauchelaina i Korbala Brocha, ale to taka odskocznia od zawiłości Malazńskiej Księgi Poległych :)
 
Kotylion
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 209
Rejestracja: pn wrz 03, 2007 5:25 pm

opowiesci z malazańskiej księgi poległych

pt sie 27, 2010 11:31 pm

Hmm... w takim razie może jak czas i fundusze pozwolą, to sięgnę po Noc i Powrót w oczekiwaniu na premierę Okaleczonego Boga. Ale najpierw Pył Snów - Erikson jednak ma pierwszeństwo :P

Natomiast mnie najbardziej nurtuje pytanie: co ten martwy Jaghut ma zamiar zrobić z tym martwym kotem? Bo przy dotychczasowych zwrotach akcji Puszek może okazać się bronią ostatecznej zagłady...

Tak, Raest to niezwykła postać ;) Niestety, nawet Puszek nie ma szans w starciu z mułem Iskarala Krosta :P
Nieeee... to nie Kellanved :D IMHO, jak już pisałem, przeszedł na emeryturę, co nie znaczy, że nie odegra jakiejś roli w przyszłości... kto wie?

Biorąc pod uwagę styl życia Jaghutów, zapewne już buduje sobie jakąś komfortową wieżę z dala od jakiejkolwiek cywilizacji. Kto wie, może sam sobie znajdzie jakiegoś kotka do towarzystwa. Chociaż nie jestem przekonany, czy ktoś, kto tysiące lat spędził w otoczeniu trupów (czasem kilkukrotnych - patrz Toc Młodszy) nie chciałby paru chwil w samotności :P

A bardziej poważnie - miło się będzie dowiedzieć, jaki wpływ na Lether będzie miało to coś, co robił Icarium. Zdaje się, że to miało być coś w stylu poświęcenia się K'rula dla stworzenia grot... ale co to dokładnie znaczy, ciężko przewidzieć ;)
 
Awatar użytkownika
Dark_Archon_
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 692
Rejestracja: sob gru 29, 2007 2:29 pm

opowiesci z malazańskiej księgi poległych

pt sie 27, 2010 11:39 pm

Kotylion pisze:
A bardziej poważnie - miło się będzie dowiedzieć, jaki wpływ na Lether będzie miało to coś, co robił Icarium. Zdaje się, że to miało być coś w stylu poświęcenia się K'rula dla stworzenia grot... ale co to dokładnie znaczy, ciężko przewidzieć

To znaczy? Chodzi ci po prostu o uruchomienie przez Icariuma tego ustrojstwa?
Jak dobrze pamiętam, Icarium odpalił tę maszynę, żeby odzyskać pamięć. A jakie ona miała działanie - tego nie wiadomo, aczkolwiek też czekam na dalsze jego losy.
Ostatnio zmieniony sob sie 28, 2010 8:26 am przez Dark_Archon_, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Kotylion
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 209
Rejestracja: pn wrz 03, 2007 5:25 pm

opowiesci z malazańskiej księgi poległych

sob sie 28, 2010 10:57 am

No nie wiadomo, bo to ustrojstwo zdaje się próby czas nie przetrwało i było w nie najlepszym stanie - stąd zniszczenia, które spowodowało. Ale mnie chodzi dokładnie o to:
Wicher Śmierci pisze:
Biała łuna rosła z każdą chwilą, rozprzestrzeniając się na sposób pośredni między płynem
a ogniem. Rozlewała się, pełgała, snopy i włócznie blasku biły w górę. Pochłonęła całe ruiny i
wylała się na ulicę. Jej fale muskały Icariuma, który ciął się głęboko na ukos w jedno
przedramię, a potem w drugie, ściskając sztylet w zakrwawionej dłoni.
A potem uniósł ręce.
Pomiar czasu wymaga ustalenia początku. Żeby rosnąć, trzeba mieć korzenie.
Krew zakorzenia się głęboko w ziemi.
Ja zbudowałem tę maszynę. W tym miejscu wykuję swój początek. Nie będę już istniał na
zewnątrz świata, na zewnątrz czasu. Daj mi to, choćbyś nawet była ranna, daj mi to. Jeśli
K’rul może tego dokonać, to dlaczego nie ja?
To, co wylewało się z jego rąk, gorzało oślepiającym blaskiem. Icarium wkroczył w biel.


Intryguje mnie jaka dokładnie analogia jest między poświęceniem krwi K'rula, a Icariuma. Pradawny bóg - wiadomo, otworzył swoje żyły, żeby smoki mogły ukształtować w nich groty - bardziej wyrafinowaną formę magii, ewolucję surowych i bardziej chaotycznych twierdz. Tego wyczynu Icarium raczej nie powtórzy, ale działanie K'rula miało gigantyczny wpływ na świat MKP. Ciekawi mnie więc jakie będą implikacje poświęcenia krwi Złodzieja Życia :)

A jeszcze wracając do Kaptura - ciekawszym wątkiem niż same losy Pana Śmierci może być kwestia jego pustego tronu. Dom Umarłych jest w Malazie, więc wystarczy by Azath zechciała kogoś wpuścić do środka i... voila, mamy nowego patrona umarłych ;) A pamiętajmy, że w tej chwili w Domu Umarłych rany liże nie kto inny, jak Kalam Mekhar - chociaż osobiście wątpię, by interesowało go zajęcie pozycji Kaptura. Chociaż jest jeszcze taka opcja, że Azath w Malazie umrze w związku z tym, że Kaptur przed tym, jak Rake odrąbał mu głowę, zamknął swoją bramę, niejako odcinając królestwo dusz od reszty świata.

Oj dużo ma jeszcze Erikson do wyjaśnienia ;)
Ostatnio zmieniony sob sie 28, 2010 11:13 am przez Kotylion, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Dark_Archon_
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 692
Rejestracja: sob gru 29, 2007 2:29 pm

opowiesci z malazańskiej księgi poległych

sob sie 28, 2010 11:16 am

Kotylion pisze:
Intryguje mnie jaka dokładnie analogia jest między poświęceniem krwi K'rula, a Icariuma. Pradawny bóg - wiadomo, otworzył swoje żyły, żeby smoki mogły ukształtować w nich groty - bardziej wyrafinowaną formę magii, ewolucję surowych i bardziej chaotycznych twierdz. Tego wyczynu Icarium raczej nie powtórzy, ale działanie K'rula miało gigantyczny wpływ na świat MKP. Ciekawi mnie więc jakie będą implikacje poświęcenia krwi Złodzieja Życia

Hmm... nie miałem Wichru Śmierci, żeby zajrzeć. Rzeczywiście, zdaje się to ciekawsze, niż zapamiętałem :)
Przed ostatnim tomem będę musiał wszystko sobie powtórzyć.
Kotylion pisze:
A jeszcze wracając do Kaptura - ciekawszym wątkiem niż same losy Pana Śmierci może być kwestia jego pustego tronu. Dom Umarłych jest w Malazie, więc wystarczy by Azath zechciała kogoś wpuścić do środka i... voila, mamy nowego patrona umarłych A pamiętajmy, że w tej chwili w Domu Umarłych rany liże nie kto inny, jak Kalam Mekhar - chociaż osobiście wątpię, by interesowało go zajęcie pozycji Kaptura. Chociaż jest jeszcze taka opcja, że Azath w Malazie umrze w związku z tym, że Kaptur przed tym, jak Rake odrąbał mu głowę, zamknął swoją bramę, niejako odcinając królestwo dusz od reszty świata.

A jego kraina nie została pusta przypadkiem :D Chociaż, chyba nie wszystkich wysłał na wojnę.
Gdzieś widziałem w internecie przypuszczenie, że Żal ma jakieś powiązania z Kapturem - może ona? Kalam raczej odpada, ale czekam, aż stamtąd wylizie :) Kallor chyba aspirował do posadzenia się na tronie śmierci, ale coś go zatrzymało :P
Dom Umarłych raczej nie umrze. W końcu nie tak łatwo zabić Azath, a poza tym, jest to w jakiś sposób inteligentny byt - może samo coś wymyśli.

Kotylion pisze:
Oj dużo ma jeszcze Erikson do wyjaśnienia

IMHO, nie wyjaśni nawet połowy.
Ostatnio zmieniony sob sie 28, 2010 11:17 am przez Dark_Archon_, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Kotylion
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 209
Rejestracja: pn wrz 03, 2007 5:25 pm

opowiesci z malazańskiej księgi poległych

sob sie 28, 2010 1:11 pm

Pusta może i została, ale wystarczy zasiąść na tronie Domu Umarłych i otworzyć bramę, żeby się napełniła :P Skoro Kaptur mógł ją zamknąć, to pewnie nowy Król mógłby otworzyć, ale kto to wie - sprawy Azath i ascendencji są dość skomplikowane i mało przewidywalne ;)

A Kallor owszem, aspirował do tronu, ale nie kapturowego :) Szedł do do Darudżystanu żeby zagarnąć dla siebie Rozbity Tron i tym samym pozycję Króla w Łańcuchach. Po drodze pewnie nie omieszkały zatrzymać się nad zwłokami Rake'a, żeby spróbować zagarnąć Dragnipur, ale tego się już nie dowiemy :)

Apsalar? Ciężką to opcję wykluczyć, aczkolwiek po całej sprawie z opętaniem przez Kotyliona wątpię, by chciała mieć jeszcze coś wspólnego z bogami i ascendentami ;)
 
Awatar użytkownika
Dark_Archon_
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 692
Rejestracja: sob gru 29, 2007 2:29 pm

opowiesci z malazańskiej księgi poległych

sob sie 28, 2010 1:18 pm

Kotylion pisze:
A Kallor owszem, aspirował do tronu, ale nie kapturowego

Hmm, możliwe. Ach ta skleroza :)
Kotylion pisze:
Apsalar? Ciężką to opcję wykluczyć, aczkolwiek po całej sprawie z opętaniem przez Kotyliona wątpię, by chciała mieć jeszcze coś wspólnego z bogami i ascendentami

Ona raczej nie ma wyboru. W końcu wraz z opętaniem uzyskała część wiedzy i zapewne niektóre cechy osobowości Kotyliona, nie tylko zdolności.

Btw. A mnie nadajbardziej chyba nurtuje, kim jest Pierwszy Seguleh :)
Ostatnio zmieniony sob sie 28, 2010 1:20 pm przez Dark_Archon_, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
bartek1980
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: pn sie 30, 2010 9:56 pm

opowiesci z malazańskiej księgi poległych

ndz wrz 05, 2010 8:21 pm

Czy mógłby ktoś mi polecić sagę porównywaną stylem jak i rozmachem do tej Eriksona, mroczne fantasy o niebanalnej fabule ?
Dzięki z góry
 
Awatar użytkownika
Asthariel
Szef działu
Szef działu
Posty: 620
Rejestracja: ndz kwie 25, 2010 7:56 pm

opowiesci z malazańskiej księgi poległych

ndz wrz 05, 2010 8:27 pm

Pieśń lodu i ognia G.R.R. Martina jest chyba najbliżej.
 
slann
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4982
Rejestracja: pt paź 14, 2005 10:35 am

Re: opowiesci z malazańskiej księgi poległych

ndz wrz 05, 2010 8:43 pm

Prędzej już książę nicości, albo raczej książki Moorckoka (zainspirował postać Anomandera Raka), Glen Coocka i Wagnera (Zainspirował postać Kalora)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości