Zrodzony z fantastyki

 
ja-jaszczur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: ndz gru 02, 2007 2:41 pm

transhumanizm w popkulturze

czw maja 14, 2009 3:02 pm

Witam,

będę niezwykle zobowiązany za pomoc forumowiczów przy zbieraniu materiałów do mojej magisterki :)

Krótko - jeśli komuś z Was przychodzi do głowy tytuł jakiegoś filmu/komiksu/ksiażki/RPGa lub ogólniej - popkulturowego tworu (ta, teledyski np. tez podpadaja pod kategorie) która w mniej lub bardziej oczywisty sposób zahacza o wizje/estetykę zwiazana z transhumanizmem, proszę o cynk.

Jesli ktos dysponuje linkami do jakichs pacjentow ktorzy dosc drastycznie zmodyfikowali swoje cialo - bede zobowiazany (kolesia jaszczurke i kobiete kota juz namierzylem :)

Tylko bez Gibsona poprosze.

Na chwile obecna mam
Filmy:
Cronenberg - eXistenZ, Naked Lunch, Videodrom (?)
Immortal
Casshern
Gits (filmy, seria)
Dziwne dni
Serial experiments lain
Meatball Machine
Gattaca
Tetsuo
Texhnolyze
Ergo Proxy
BLAME!
Diuna
Kosiarz umysłów
Robocop


Ksiazki
Houellebecq - Mozliwosc Wyspy
McDonald - Serca, dłonie, głosy
Herbert - Diuna
Neal - Diamentowy Wiek
Watts - Ślepowidzenie
Doctorow - Down and out in the magic kingdom

Komiksy
Trylogia Nikopola
Wybrancy losu z Sandman: Kraina snów
Transmetropolitan
Drainage City


RPGi
Shadowrun
GURPs - transhuman space, biotech, ultratech
Gasnace Słońca
A-state
Dark Heresy
-------------------------
Cos zdaje sie bylo jeszcze w Blue Planet, bylbym wdzieczny, gdyby jakis posiadacz ww systemu sie wypowiedzial.
Ostatnio zmieniony pt maja 15, 2009 4:25 pm przez ja-jaszczur, łącznie zmieniany 3 razy.
 
Awatar użytkownika
Cherokee
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 155
Rejestracja: śr paź 11, 2006 6:12 pm

czw maja 14, 2009 7:27 pm

Przyznam, że niektóre Twoje wybory są cokolwiek zaskakujące. Czy mógłbyś podać definicję transhumanizmu, którą się posługujesz?

Człowiek-jaszczurka i kobieta-kot to raczej słaby przykład w dyskusji na temat transhumanizmu. Już dziadek w okularach i z aparatem słuchowym byłby lepszy.

Wrzucasz Shadowruna a pomijasz CP2020 (lub inny cyberpunkowy system, lecz domyślam się, że chcesz pozostać na polskim podwórku)? Ponownie, bardzo zaskakujący wybór. Shadowrun, który wszelkie transhumanistyczne treści rozrzedza sosem fantasy, powinien być na końcu tej listy. CP2020 pasowałby o wiele lepiej choćby z uwagi na Utratę Człowieczeństwa. Być może jest to nielubiany mechaniczny bezpiecznik, lecz można go potraktować jako wstęp do dyskusji nad jednym z transhumanistycznych pytań - gdzie kończy się człowiek a zaczyna maszyna i generalnie o konieczność redefinicji człowieczeństwa w obliczu zaawansowanej technologii.

No i "tylko proszę bez Gibsona"? To zupełnie jak "Ewolucja mitologii starogermańskiej - tylko proszę bez Tolkiena". ;) Gibson akurat jest jednym z lepszych obserwatorów rzeczywistości, a jego twórczość skupia się właśnie na rozważaniu wpływu technologii na społeczeństwo. "Trylogię Ciągu", choćby tylko po to by zaprezentować dynastię Tessier-Ashpoolów, uwzględnić powinieneś.

Wywaliłbym też Biotech i Ultratech - to tylko dodatki prezentujące technologię (i to nawet nie w kontekście konkretnego uniwersum). Równie dobrze można by dopisać do tej listy Chromebook-i.

Z filmów dodałbym "Kosiarza umysłów" i być może "Matrixa". Ten pierwszy jest o tyle dobry, że prezentuje niemal pełną drogę transhumanistycznej przemiany - prosty chłopak o niezbyt lotnym umyśle zostaje przemieniony dzięki technologii w nadczłowieka, nadinteligentną jaźń oderwaną od cielesnych oków. "Matrixa" za to wszyscy znają. Omówienie idei wirtualnej rzeczywistości projektowanej prosto do mózgu (i problem odróżnienia jej od "rzeczywistej" rzeczywistości) na przykładzie tego filmu to pestka.

Do książek dołączyłbym Diunę. Nawigatorów Gildii można wskazać jako przykład istot z drugiego końca transhumanistycznej skali (choć to już taki trochę przyszywany na siłę przykład).

Z seriali możesz popróbować ze "Star Trekiem", prezentując na przykładzie kolektywu Borga ideę kolektywnego umysłu. Stąd możesz przeskoczyć do "Deus Ex: Invisible War" i poćwiczyć tezę braci Denton o istnieniu sprawiedliwości absolutnej w społeczeństwie połączonym kolektywną jaźnią (technokomunizm? ;) ).

Nic więcej mi do głowy na razie nie przychodzi. Masz bibliografię na końcu GURPS:TS - myślę, że wyżej tego nie podskoczysz jeśli chodzi o literaturę. Generalnie myślę, że każdy utwór poruszający zagadnienia SI, modyfikacji genetycznych i cybernetycznych można w jakiś sposób wykorzystać. Utworów stricte transhumanistycznych jest chyba niewiele. Zwykle jest to temat nieśmiało nadgryzany z jednej bądź drugiej strony.
 
ja-jaszczur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: ndz gru 02, 2007 2:41 pm

czw maja 14, 2009 8:14 pm

Cherokee pisze:
Przyznam, że niektóre Twoje wybory są cokolwiek zaskakujące. Czy mógłbyś podać definicję transhumanizmu, którą się posługujesz?

Człowiek-jaszczurka i kobieta-kot to raczej słaby przykład w dyskusji na temat transhumanizmu. Już dziadek w okularach i z aparatem słuchowym byłby lepszy...


Designers Evolution Younga, wspierane przez Singularity is Near Kurzweila + Manifesty Vity Moore.

Interesuje mnie wyłacznie "estetyczny" aspekt transhumanizmu (dopiero teraz zauważyłem, że trochę mnie poniosło przy formułowaniu pierwszej wiadomosci już zostałą doprecyzowana), więc człowiek jaszczurka i kobieta kot to świetny przyczynek do dyskusji np. na temat morfologicznej wolności czy świadomego projektowania swojej "fizycznej wizytówki".

Cherokee pisze:
Wrzucasz Shadowruna a pomijasz CP2020 (lub inny cyberpunkowy system, lecz domyślam się, że chcesz pozostać na polskim podwórku)? Ponownie, bardzo zaskakujący wybór. Shadowrun, który wszelkie transhumanistyczne treści rozrzedza sosem fantasy, powinien być na końcu tej listy. CP2020 pasowałby o wiele lepiej choćby z uwagi na Utratę Człowieczeństwa. Być może jest to nielubiany mechaniczny bezpiecznik, lecz można go potraktować jako wstęp do dyskusji nad jednym z transhumanistycznych pytań - gdzie kończy się człowiek a zaczyna maszyna i generalnie o konieczność redefinicji człowieczeństwa w obliczu zaawansowanej technologii.


Definicja Younga nie pozostawia wątpliwości gdzie kończy sie człowiek. Znowu - spekulacje nt. moralnych/etycznych aspektów transhumanizmu mnie nie interesują (raz jeszcze sorka, rzeczywiście zbyt szerokie spektrum zainteresowan nakreslilem w pierwszym poscie). CP 2020 chętnie bym wykorzystał, ale najzwyczajniej w swiecie nie mam tego podręcznika a nie widzi mi się płacenie grubej kasy za "uzywkę".


Cherokee pisze:
No i "tylko proszę bez Gibsona"? To zupełnie jak "Ewolucja mitologii starogermańskiej - tylko proszę bez Tolkiena". ;) Gibson akurat jest jednym z lepszych obserwatorów rzeczywistości, a jego twórczość skupia się właśnie na rozważaniu wpływu technologii na społeczeństwo. "Trylogię Ciągu", choćby tylko po to by zaprezentować dynastię Tessier-Ashpoolów, uwzględnić powinieneś.


Wydaje mi się, że Gibson został wystarczajaco dobrze zanalizowany, żeby nie dobierać się doń po raz kolejny. Plus, kumpela z roku pisze mgra własnie z jego ksiażek wiec...

Cherokee pisze:
Wywaliłbym też Biotech i Ultratech - to tylko dodatki prezentujące technologię (i to nawet nie w kontekście konkretnego uniwersum). Równie dobrze można by dopisać do tej listy Chromebook-i. .


I ładnie ową technologię wizualizujace, a głównie o to mi chodzi :D

Cherokee pisze:
Z filmów dodałbym "Kosiarza umysłów" i być może "Matrixa". Ten pierwszy jest o tyle dobry, że prezentuje niemal pełną drogę transhumanistycznej przemiany - prosty chłopak o niezbyt lotnym umyśle zostaje przemieniony dzięki technologii w nadczłowieka, nadinteligentną jaźń oderwaną od cielesnych oków.

Wrzucam na listę, dzięki.


Cherokee pisze:
Do książek dołączyłbym Diunę. Nawigatorów Gildii można wskazać jako przykład istot z drugiego końca transhumanistycznej skali (choć to już taki trochę przyszywany na siłę przykład).

Wrzucam na listę, dzięki.

Cherokee pisze:
Z seriali możesz popróbować ze "Star Trekiem", prezentując na przykładzie kolektywu Borga ideę kolektywnego umysłu. Stąd możesz przeskoczyć do "Deus Ex: Invisible War" i poćwiczyć tezę braci Denton o istnieniu sprawiedliwości absolutnej w społeczeństwie połączonym kolektywną jaźnią (technokomunizm? ;) ).

Jedno i drugie trochę nie mój cup of tea :D W gry nie mam teraz za bardzo czasu grać, tym bardziej mierzyć sie z serialem za którym nie przepadam.

Dzięki wielkie, jakby sie coś jeszcze przypomniało daj znać.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony czw maja 14, 2009 8:25 pm przez ja-jaszczur, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Dark_Raziel
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 326
Rejestracja: pt mar 10, 2006 1:48 pm

czw maja 14, 2009 8:21 pm

Z RPGów dobrym przykładem będzie Dark Heresy gdzie występują tech-kapłani, ludzie wymieniający swe ciało na sztuczne komponenty żeby być bliżej Boga Maszyny, fajnie omawia ich też powieść Mechanicum (9 tom serii Horus Heresy) oraz Titanicus.
 
Awatar użytkownika
Deckard
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2097
Rejestracja: wt wrz 20, 2005 9:50 pm

czw maja 14, 2009 8:23 pm

Powieści: Accelerando (Charles Stross), Przestrzeń Objawienia/Arka Odkupienia (Alastair Reynolds), Diamentowy wiek (Neal Stephenson), Postsingular (Rudy Rucker), Ślepowidzenie (Peter Watts), Permutation City (Greg Egan), Down and out in the magic kingdom (Cory Doctorow).

Filmy i seriale: Nagi lunch to nie jest dobry pomysł, już lepiej Videodrome (też Cronenberg).

Komiksy: Transmetropolitan (Warren Ellis),

Gry: Transhuman Space, Cyberpunk v 3.0, Verge, A-State.
 
Awatar użytkownika
Johny
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 102
Rejestracja: sob kwie 30, 2005 7:46 pm

czw maja 14, 2009 8:33 pm

Chyba w jednym z opowiadań w Dziennikach Gwiazdowych Tichy przybywa na planetę, na której ludzie nauczyli się dowolnie udoskonalać i przekształcać swoje ciała. Lem opisuje tam całą ewolucję różnych stylów przekształceń, ciała począwszy od lekkich ulepszeń, aż po najbardziej odjechane (bo człowieczeństwo wyszło z mody). Myślę, że mogłoby Ci się to przydać.

Z rpgów polecam jeszcze Gasnące Słońca. Tam znajdziesz cały przekrój ludzkich postaw wobec Transhumanizmu od cyberfetyszyzmu i ulepszeń genetycznych aż po kategoryczny sprzeciw wobec takich praktyk w postaci inkwizycji.
 
Awatar użytkownika
Cherokee
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 155
Rejestracja: śr paź 11, 2006 6:12 pm

czw maja 14, 2009 9:30 pm

ja-jaszczur pisze:
Interesuje mnie wyłacznie "estetyczny" aspekt transhumanizmu (...), więc człowiek jaszczurka i kobieta kot to świetny przyczynek do dyskusji np. na temat morfologicznej wolności czy świadomego projektowania swojej "fizycznej wizytówki".


Szczerze mówiąc nadal nie bardzo rozumiem jakiej tezy chcesz bronić w swej pracy. Jaki ma być jej motyw przewodni. Taki sneak peak into the future? Wizje morfologicznej wolności w popkulturze? ;-)

Jeśli tak, to może wiecznie zielony Robocop się przyda? Wprawdzie zamiast wolności mamy tam raczej zniewolenie, lecz jeśli chodzi o aspekt estetyczny to uczynił on z tej postaci ikonę popkultury. :-)

Interesująca może być zwłaszcza scena aktu tworzenia, w której zapada decyzja o amputacji zdrowej ręki "tworzywa", jako konstatacja wymienności każdego narządu poza mózgiem. ;-)
 
Awatar użytkownika
Scobin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4449
Rejestracja: śr lis 07, 2007 2:04 pm

Re: transhumanizm w popkulturze

czw maja 14, 2009 9:36 pm

A co to jest transhumanizm?

To znaczy: jak go rozumiesz w magisterce? Napisałeś o aspekcie estetycznym, ale ja nadal nie wiem, o co chodzi. :)

Mógłbym zajrzeć do Wikipedii. ;-) Ale przypuszczam, że definiuje się to pojęcie na wiele sposobów, a Ty masz przecież prawo (ba, obowiązek!) wyboru lub sformułowania/uściślenia takiej definicji, jaka najbardziej przyda Ci się w pracy.

Zatem – co z tym transhumanizmem? :-)


Nasuwają mi się przykłady z awatarami z wirtualnych światów (np. w "Second Life"), ale nie wiem, czy będą Ci do czegoś pomocne (zresztą żaden ze mnie spec).


EDIT: Jeżeli Gibson jest ważny, to myślę, że powinieneś przynajmniej krótko się do niego odnieść. Pokazać, iż wiesz, że istnieje i że o nim pisano (czyli i tak sprawdzić w tym zakresie stan badań).
 
ja-jaszczur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: ndz gru 02, 2007 2:41 pm

pt maja 15, 2009 4:16 pm

Dark_Raziel pisze:
Z RPGów dobrym przykładem będzie Dark Heresy gdzie występują tech-kapłani, ludzie wymieniający swe ciało na sztuczne komponenty żeby być bliżej Boga Maszyny, fajnie omawia ich też powieść Mechanicum (9 tom serii Horus Heresy) oraz Titanicus.


Dzięki, mam pretekst zeby kupic grę na ktora czailem sie od dluzszego czasu :D

Deckard pisze:
Powieści: Accelerando (Charles Stross), Przestrzeń Objawienia/Arka Odkupienia (Alastair Reynolds), Diamentowy wiek (Neal Stephenson), Postsingular (Rudy Rucker), Ślepowidzenie (Peter Watts), Permutation City (Greg Egan), Down and out in the magic kingdom (Cory Doctorow) .


Pogoogluje, cos pewnie wskoczy na listę. Dzięki.


Deckard pisze:
Filmy i seriale: Nagi lunch to nie jest dobry pomysł, już lepiej Videodrome (też Cronenberg).


Videodromu nie widziałem, zawsze wydawało m sie, ze to bardziej klimaty "totalitarna przyszłość"? Nagi Lunch widziałem dawno, utkwił mi w pamięci Oficer prowadzący - wielki robal z intelektem człowieka. Stad decyzja o wrzuceniu go na listę, po odświeżeniu filmu okaże sie czy dobra :D

Deckard pisze:
Komiksy: Transmetropolitan (Warren Ellis), .

Wrzucam na liste, thx.

Deckard pisze:
Gry: Transhuman Space, Cyberpunk v 3.0, Verge, A-State..


Cool. A-State zdarłem kiedyś darmowy preview, całkiem spory. Na śmierć o nim zapomniałem, bedzie jak znalazł. Mógłbyś rozwinąć cos o tym Verge? Gogle mi rożne dziwne rzeczy wyrzuca...

Borsuk pisze:
Z rpgów polecam jeszcze Gasnące Słońca. Tam znajdziesz cały przekrój ludzkich postaw wobec Transhumanizmu od cyberfetyszyzmu i ulepszeń genetycznych aż po kategoryczny sprzeciw wobec takich praktyk w postaci inkwizycji..


Brzmi smakowicie, GSy mam od kogo pożyczyć. Dzięki

Cherokee pisze:
Szczerze mówiąc nadal nie bardzo rozumiem jakiej tezy chcesz bronić w swej pracy. Jaki ma być jej motyw przewodni. Taki sneak peak into the future? Wizje morfologicznej wolności w popkulturze?..


właśnie ją wymyśliłeś, dzięki :D Początkiem czwartego roku deklarowaliśmy zakres zainteresowań magisterek. Wybrałem transhumanizm, po miesiącu trzeba było doprecyzować temat. Zdecydowałem, ze będę pisał o liminalnosci transczlowieka, uznając za niego wszystkich, którzy jakoś "pokonali" naturalny "projekt" ciała(w Borejkowej terminologii "Człowiek zakresu 1.1.-1.9.” :D). Potem bylo stypendium w Pradze, praca w Londynie, Praca w Polsce, bla, bla, bla. Krótko - studia zeszły na trzeci jeśli nie na czwarty plan. Początkiem maja sie dowiedziałem, ze nie mogę tego pisać, bo temat pozostawia za dużo miejsca na spekulacje/teoretyzowanie/etc. Stanęło zatem na analizie aspektu estetycznego transhumanizmu - jest "future body" Vity More, jest Stelarc, sa projekty egzoszkieletów, są wreszcie popkulturowe twory... Ale generalnie- reka w nocniku, półtora miesiąca na wyrzeźbienie pracy od zera…. Chciałem po prostu pisać i zobaczyć, dokąd mnie to zaprowadzi... Pomysł z tą "morfologiczna wolnością" brzmi fajnie, pewnie sie go chwycę... Masz u mnie duża butelkę wody mineralnej :D

Cherokee pisze:
Jeśli tak, to może wiecznie zielony Robocop się przyda? Wprawdzie zamiast wolności mamy tam raczej zniewolenie, lecz jeśli chodzi o aspekt estetyczny to uczynił on z tej postaci ikonę popkultury


Jaj, jak mogłem o nim zapomnieć? :D Dzięki.

Scobin pisze:
Zatem; co z tym transhumanizmem?.

Gdyby przeszedł mój pierwszy temat, rzeźbił bym jakąś swoja definicję. Teraz, po wyborze manifestu Younga (niestety, z wielu względów był to strzał w stopę) trzymam sie jego definicji, nie wywarzając otwartych drzwi...

"Transhumanizm = Ewolucyjny humanizm. Wiara w przekroczenie ludzkich ograniczeń dzięki rozumowi, nauce, technologii. Wiara w możliwość samo-kreacji przez kreatywne wykorzystanie superbiologii. . Wiara w Nowy Renesans w sztuce i Nowe Oświecenie w nauce. Przekonanie, że darwinowska ewolucja zostanie zastąpiona przez designerska ewolucje"

Tyle słownikowa definicja.

Nad awatarami podumam. Pomysł fajny, musze tylko pomyśleć jak ugryźć temat.

-------------------
Ze swojej strony dorzucam jeszcze na listę hentajową mangę "Drainage City". Mali, żółci bracia to dopiero maja wizje morfologicznej wolności....
 
Awatar użytkownika
Hezor
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3788
Rejestracja: pn lip 23, 2007 10:31 pm

pt maja 15, 2009 4:23 pm

http://dresdencodak.com/index.html

Wejdź na forum i tam zapytaj - ci ludzie by się masturbowali myśląc o transhumaniźmie, gdyby to nie było tak nisko biologiczne. No i komiks przy okazji może się nadawać jako lżejszy przykład ;)
 
Awatar użytkownika
Deckard
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2097
Rejestracja: wt wrz 20, 2005 9:50 pm

pt maja 15, 2009 7:28 pm

Doctorow wrzuca swoje powieści za darmo na craphound.com w dowolnym formacie jaki sobie wymyślisz, Ruckera i Wattsa również znajdziesz na ich własnych stronach.

Motyw z przemianami w lunchu to kwestia uboczna filmu, nie jego główna idea - w Videodrome (jest cały na YT) to zupełnie inna sprawa (a poza tym - James Woods!).

Verge
 
Awatar użytkownika
Scobin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4449
Rejestracja: śr lis 07, 2007 2:04 pm

pt maja 15, 2009 10:26 pm

ja-jaszczur pisze:
Gdyby przeszedł mój pierwszy temat, rzeźbił bym jakąś swoja definicję. Teraz, po wyborze manifestu Younga (niestety, z wielu względów był to strzał w stopę) trzymam sie jego definicji, nie wywarzając otwartych drzwi...

"Transhumanizm = Ewolucyjny humanizm. Wiara w przekroczenie ludzkich ograniczeń dzięki rozumowi, nauce, technologii. Wiara w możliwość samo-kreacji przez kreatywne wykorzystanie superbiologii. . Wiara w Nowy Renesans w sztuce i Nowe Oświecenie w nauce. Przekonanie, że darwinowska ewolucja zostanie zastąpiona przez designerska ewolucje"

Tyle słownikowa definicja.


I Ciebie interesuje estetyczny aspekt tego wszystkiego, right?

Dobrze się domyślam, że pracę piszesz z antropologii?


Przykładów za dużo nie podam, ale mogę podziergać metodologicznie. :) Masz już jakiś pomysł na ogólną strukturę pracy? Może przyda Ci się do czegośto, co napisano tutaj:
http://antropologia.isns.uw.edu.pl/student.html ?
 
Awatar użytkownika
Gerard Heime
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3299
Rejestracja: czw mar 20, 2003 9:02 am

pt maja 15, 2009 11:43 pm

http://wiki.bmezine.com/index.php/Main_Page

Wiki o artystycznych/estetycznych modyfikacjach ciała.

Polecam też linki z wiki pod hasłem "body modification".
 
Awatar użytkownika
Zel
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 73
Rejestracja: sob maja 26, 2007 5:29 pm

sob maja 16, 2009 12:24 am

A jak jeszcze coś w rpg'ów trzeba, to zawsze można dorzucić stare dobre Mutant Chronicles - szczególnie miłych panów z Cybertonicu.

Gdyby nie to, że chcesz się skupić w zasadzie tylko na estetyce tego, sugerowałbym też dorzucenie czegoś o Groszku, z twórczości O. S. Carda. Tam trochę rozwodzenia się na te tematy by się znalazło, szczególnie chyba w Cieniu Endera.
 
Awatar użytkownika
nid
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 245
Rejestracja: śr lut 15, 2006 11:24 pm

Re: transhumanizm w popkulturze

pn maja 18, 2009 8:05 pm

ja-jaszczur pisze:
RPGi
Shadowrun
GURPs - transhuman space, biotech, ultratech
Gasnace Słońca
A-state
Dark Heresy


Sufficiently Advanced [recka z rpg.net: http://www.rpg.net/reviews/archive/13/13147.phtml ].

Deckard pisze:
Powieści: Accelerando (Charles Stross), Przestrzeń Objawienia/Arka Odkupienia (Alastair Reynolds), Diamentowy wiek (Neal Stephenson), Postsingular (Rudy Rucker), Ślepowidzenie (Peter Watts), Permutation City (Greg Egan), Down and out in the magic kingdom (Cory Doctorow).


Jeśli mowa o Gregu Eganie, nie wolno przegapić jego "Distress" (w polskiej wersji: "Stan wyczerpania"),
akcja dzieje się tuż przed nadejściem Osobliwości w środku m.in. reportaż o człowieku przebudowującym sobie biosferę, jest wątek dodatkowych płci, dobrowolnych autystyków, etc.
Nie wypada także zapomnieć o klasyku. tj. Vernorze Vinge, np. o jego książce sprzed dwóch czy trzech lat "Rainbows End", starym opowiadaniu "True Names" czy artykule "The Coming Technological Singularity".


I, ale to chyba oczywistość, http://www.hplusmagazine.com/ .
 
Awatar użytkownika
malakh
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1859
Rejestracja: ndz paź 07, 2007 8:52 pm

pn maja 18, 2009 10:02 pm

To może ja wskażę kilka opowiadań :wink:

Polskie:
"Ważniejsza sterowna" Sebastiana Uznańskiego ("Wizje alternatywne 5")
"Wrócieeś Sneogg, wiedziaam..." Marka S. Huberatha (m. in. "Balsam długiego pożegnania")

Zza miedz wszelakich:
"Zrozum" Ted Chiang ("Historia twojego życia")
"The People of Sand and Slag" Paolo Bacigalupi (antologia "Wastelands" i autorski zbiór opowiadań: "Pump Six and Other Stories") - absolutnie obowiązkowe!
(trzy inne opowiadania Paola znajdziesz tutaj)
Opowiadania Petera Wattsa, dostępne za darmo, tutaj. W szczególności "A Niche", ale także "Rifters Trilogy".

To tyle, tak na świeżo;]
 
Awatar użytkownika
Brilchan
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4532
Rejestracja: śr cze 20, 2007 8:49 pm

śr maja 20, 2009 6:58 pm

Witam bardzo ciekawy temat teraz mogę sobie sporządzić listę must read \play\watch na przyszły miesiąc może kilka :D

Mówisz że nie za bardzo masz chęć wzięcia pod lupę serię gier Deus Ex? Wydaje mi się jednak że bardzo ci by się ona przydała co do drugiej części nie będę się wypowiadał ale pierwsza jej odsłona jest bezsprzecznie legendarna. Właśnie jej tematyka doskonale pasowałaby ci do tematu gdyż porusza tematykę Biomodyfikacji, tworzenia sztucznego życia i Elektronicznego boga mówiąc, najogólniej i w dużym skrócie:P . Ale teraz najlepsze:

WCALE NIE MUSISZ W NIĄ GRAĆ :D od czego jest szalona społeczność fanowska :razz:

Linki (uwaga spoilery!!!):

1. http://www.deusex.pl/forum/viewtopic.ph ... sc&start=0

Tu masz link do tematu w którym dyskutuje się zakończenie gry w jednym z możliwych zakończeń główny bohater po tym jak dowiedział się że został sztucznie wyhodowany w laboratorium decyduje się połączyć swoją jaźń z Super komputerem \ SI aby stać się nowym bogiem ludzkości

Na owym forum znajdziesz również inne tematy związane nie tylko z samą grą jest sporo dyskusji zahaczającej min. o Cyberpunk i (chyba nie znam się aż tak dobrze:P)Transhumanizm więc nawet jak sam DX cię nie zainteresuje to powinieneś znaleźć coś dla siebie :D

2. Na deser wrzucę dwa filmiki z YT

http://www.youtube.com/watch?v=xBeoreJr4Yc wspomniany przez kolegę
ja-jaszczura teoria JC\Helliosa i jego stosunek do transhumanizmu

http://www.youtube.com/watch?v=inODOOYjAbI tu z kolej główny bohater dyskutuje z konstruktem SI o moralności kondycji człowieka i potrzebie przemiany człowieka w maszynę

Chciałem zaznaczyć że starłem się w tym poście ograniczyć swoją Deusową "fanboyowość" do minimum i mogę temat rozwinąć podając więcej przydatnych przykładów jednak nie chcę zaśmiecać ci tematu chyba że udało mi się wzbudzić twoje zainteresowanie :wink:

Jeżeli nie to na uratowanie swego honoru zaproponuję ci książkę "modyfikowany węgiel " Richarda Morgana jest to książka SF\czarny kryminał. Rzecz dzieje się w świecie gdzie udało się przenieść ludzki umysł na platformę wirtualną właśnie ów tytułowy modyfikowany węgiel . Świat w którym życie ludzkie nie ma wartości gdyż bardzo łatwo można "zmartwychwstać" jeżeli tylko ma się odpowiednie środki finansowe. Znajdziesz tam doskonałe przykłady modyfikacji ciała zarówno technicznego jak i Biotechnologicznego. O książce też mogę się bardziej rozpisać tylko powiedz mi co (jeżeli cokolwiek:P ) cię zainteresowało xD

Pozdrawiam
 
ja-jaszczur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: ndz gru 02, 2007 2:41 pm

śr maja 20, 2009 10:47 pm

Witam po chwilowej nieobecnosci spowodowanej niewydolnością mojego i-netu spod znaku playa - ot, przekroczyć sie zdazyło limit transferu.

Po pierwsze - dziękuję wszystkim udzielajacym się w temacie. Ciesze się, że poczatkowa lista rozrosła się solidnie, dając mi możliwość wyboru materiałów do analizy.A zupełnie prywatnie - fajnie :) Tak jak Brilchan o sporej ilosci tytułów nie słyszałem, z checia zaznajomię się z nimi nie ze względu na akademicki obowiązek a dla czystej frajdy.

@ SCOBIN
Kwestia "Second Life" jako przedmurza morfologicznej wolnosci doczekałą się ponoć solidnego opracowania. Jeśli uda mi się położyć nań łapy, pewnie jakieś watki wskoczą do mgrki.

A praca z kulturoznawstwa :D

@ GERARD

Dzięki, nie wiedziałem, że maja swoja wiki. Choć, przyznaję, że po kontakcie z pewnym filmem spod szyldu BME miałem nadzieję nie mieć nigdy więcej styczności z tą "marką". Trudno, widać karma tak chciała.

Będzie na pewno uwzględnione.


Jeszcze raz dzięki wielkie dla wszystkich. Listę zamykam (pierwszego posta wyedytuję jak sie ogarnę z bierzacymi sprawami - lista rzeczywiscie sporawa wyszła - może się jeszcze komuś przyda?), zamówienia na i-beju i amazonie złożone, wycieczka do empiku też już za mną...

Jak/jeśli się obronię z jakąś ludzką nota nie omieszkam się podzielić opinią recenzenta i komisji.

Ok, zmykam dumać nad definicja popkultury :)
 
Awatar użytkownika
Scobin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4449
Rejestracja: śr lis 07, 2007 2:04 pm

śr maja 20, 2009 11:21 pm

ja-jaszczur pisze:
Ok, zmykam dumać nad definicja popkultury :)


O, a tutaj mam propozycję: "Kultury kultury popularnej" Marka Krajewskiego. Bardzo dobra, trzeźwa (autor też świetny, w tym semestrze mam z nim wykład z socjologii kultury popularnej właśnie), na czasie (prof. Krajewski cały czas czyta wszelkie nowości, na wykładzie podaje najświeższą literaturę z ostatnich lat, nie spoczął na laurach, co czasem niestety się zdarza po habilitacji).

Mogę też się podzielić niektórymi zapisanymi spostrzeżeniami z wykładu – daj wtedy znać na PW. :)

[Hmm, ze względu na Twój kierunek studiów jest bardzo możliwe, że próbuję uczyć ojca dzieci robić – ale zdecyduj sam :)].
 
Awatar użytkownika
Brilchan
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4532
Rejestracja: śr cze 20, 2007 8:49 pm

pt maja 29, 2009 3:56 pm

Czyli rozumiem że kolega ja-jaszczur zakończył już swe poszukiwania ? Proponuje aby temat ten przekształcić w ogólną dyskusje bo transhumanizmem i podobnego typu rzeczami interesuję się od niedawna

Wczoraj kupiłem sobie książkę Charlesa Strossa Accelerando mówi ona właśnie o społeczeństwie transhumanistycznym zaczyna się w czasach nie tak odległych od naszych(awansowane pierwsze wszczepy i pojawienie się pierwszych SI ) a kończy się podobno daleko w przyszłości nie wiem bo dopiero zacząłem czytać ale ma bardzo dobrą recenzje w nowej fantastyce i już od pierwszych storn mnie wciągnęła. W ogóle lubię Hard SF za jej przewidywania w sprawach socjologicznych.

Inną fajną serią książek pod tym względem jest trylogia Marsjańska Kima Stanleya Robinsona. Ciekawie opisał kolonizacje kosmosu i terra reformacje marsa cohć można się uśmiać że obok technologi kosmicznej mamy odtwarzacze VHS :D no cóż nie wszystko da się przewidzieć
:razz:
 
ja-jaszczur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: ndz gru 02, 2007 2:41 pm

pn cze 01, 2009 8:05 pm

@ Brilchan
Co do poszukiwań - tak, starczy mi materiałów. Praca się pisze, co z tego wyjdzie zobaczymy.

Co do przekształcenia tematu w temat ogólny - jestem jak najbardziej za :D

Dorzucam kolejny tytuł - Wrócę do ciebie kacie Kołodziejczaka

Oglądam też sobie pierwszy sezon Battlestar Galactica - polecam zwrócić uwagę na watek cylonów - bioroidów którym po smierci przenosi się świadomość do nowego ciała

Ciekawostką jest Repo! Genetic opera - nie wiem jak z dostepnością w Polsce, DVD za 5 $ na ebayu kupiłem. Za tę cenę jakby ktoś miał okazję -warto.

Przy okazji - widział ktoś GeneGenearation? Kupa ponoć straszna, ale pomysł brzmi ciekawie.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość