Zrodzony z fantastyki

 
Atoran
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 70
Rejestracja: ndz cze 21, 2009 11:33 am

Panteon Słowian

śr cze 24, 2009 1:10 pm

Co sądzicie o stworzeniu panteonu bóstw słowiańskich do D&D 3.5, ze całym stuffem, to jest najsłynniejszymi potworami, kosmologią. Wiem, że tego typu projekty były i powstawały, brakuje mi tu jednak profesjonalnego podejścia do tematu. Swaróg nie był najpotężniejszym bogiem słowiańskim, jak to podaje wiele prac zachodnich, był jednym z najsilniejszych, ale potężniejszym ja uczyniłbym Peruna, a równemu mu Welesa. Mam już koncepcję listy słowiańskich bogów z dziedzinami, pytam o to, czy taki projekt miałby ogólne, forumowe poparcie i czy znalazłyby się osoby chętne pomóc mi w opisywaniu np. żerców (kapłani słowiańscy) :wink: ?
 
Awatar użytkownika
Froger
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 560
Rejestracja: wt lut 05, 2008 4:52 pm

śr cze 24, 2009 1:28 pm

Ja chętniej bym czytał niż robił, ale jeśli chodzi o rodzime potwory, to polecam Wiedźmina. Jest tam multum słowiańskich potworów. Myślisz, że strzyga skąd pochodzi? Hehe, taak od nas :) Tak samo południce, bobołaki i inne.

A propos mitologii. Wiecie, że po przez pewne połączenia historyczne i mitologiczne, można dość do wniosku, że Polacy pochodzą od Zeusa?
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

śr cze 24, 2009 1:32 pm

Froger pisze:
A propos mitologii. Wiecie, że po przez pewne połączenia historyczne i mitologiczne, można dość do wniosku, że Polacy pochodzą od Zeusa?


Eee... Żartujesz.
A co do masy potworków, to wiem.
Pomysł z panteonem słowiańskim nie najgorszy. Jakby Atoran zaprezentował nam swoją wizję...
 
Aureus

śr cze 24, 2009 1:52 pm

 
Awatar użytkownika
Froger
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 560
Rejestracja: wt lut 05, 2008 4:52 pm

śr cze 24, 2009 2:02 pm

Nie, nie żartuje :)
Polacy są Słowianami prawda? Zakłada się, że Sarmaci osiedlili się na naszych terenach i zmieszali się z nami (kulturą, plemionami itp.). Herodot twierdził, że Sarmaci pochodzili ze związku Amazonek ze Scytami. Ponadto Amazonki miały się osiedlić gdzieś na Mazowszu, co wyjaśniałoby wysoką pozycje kobiet w społeczeństwie Słowian. Przechodząc całkowicie do mitologii. Amazonki są córkami Aresa i Harmonii. Jak wiemy Ares był synem Zeusa.
Ciekawe prawda? Przepraszam za OT, ale ktoś mi tutaj nie chciał wierzyć ;)
 
Atoran
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 70
Rejestracja: ndz cze 21, 2009 11:33 am

śr cze 24, 2009 2:02 pm

Pomysł z panteonem słowiańskim nie najgorszy. Jakby Atoran zaprezentował nam swoją wizję...


Ogólnie to wpierw zacząłem od uporządkowywania bóstw słowiańskich z którymi jest taki jeden, malutki problem - bardzo, bardzo mało o nich wiemy. Słowianie nie oddawali im jakiejś szczególnej czci, nie tworzyli narodowych eposów i mitologicznych bajek tak dobrze znanych z nordyckich wierzeń. Dopiero pod naciskiem chrześcijaństwa nasze pogaństwo zaczęło się unifikować, miało to miejsce w dwóch wypadkach. Pierwszym, zachodniosłowiańskim, był przypadek plemion połabskich, czyli Słowian między Odrą a Łabą. Pod presją stale postępujących Niemiec zunifikowali oni swe wierzenia, ustalili kto, gdzie jak i po co etc. etc. Stamtąd pochodzą nazwy pogańskich świątyń (kęciny) i kapłanów (żercy). Na wschodzie, naciskany przez prawosławne Bizancjum wielki książę kijowski - albo po prostu ruski, władał wielkimi ziemiami - Włodzimierz Wielki wystawił w Kijowie szereg posągów bóstw, z których najważniejszym był Perun. Zestawienie tych dwóch nieco różniących się panteonów daje nam spójny i ciekawy obraz z wyraźnym konfliktem o dominację na linii Perun-Swaróg. Postanowiłem więc zachować swoisty terytorializm bóstw słowiańskich, ze względu na obszar i liczebność najpotężniejszym z bogów czyniąc Peruna z uwzględnieniem roli Światowida. Zaadaptowałem też Wyraj - czyli nasze zaświaty.

Wyraj to słowiańskie miejsce, gdzie dusze trafiają po śmierci. Nie ma on jednak wiele wspólnego z chrześcijańskim Niebem i Piekłem. Dusze sprawiedliwe trafiają pod postacią ptaków na czas jakiś do Wyraju Górnego (Raju), by potem powrócić na świat. Mamy tu więc elementy reinkarnacji, jednak nie w takiej formie jak u Hindusów. Dusze niegodziwe trafiają do Wyraju Dolnego (Nawii), gdzie przez wieczność błąkać się będą po szarych pustkowiach.

To wszystko rozwinę, teraz zamieszczam prototyp list bóstw:
  • Światowid - najstarsze i prawdopodobnie pierwotnie najpotężniejsze bóstwo Słowian, które dało życie Perunowi i Welesowi. Obecnie czczony przez plemię Ranów zamieszkujących Rugię i Arkonę, największą świątynię Słowian. Przedstawiany jako humanoidalna istota o czterech twarzach, z każdą zwróconą w inną stronę świata. Patronuje takim dziedzinom jak natura, zwierzęta, leczenie etc. etc. Jest częściowo nieobecnym bóstwem.
  • Perun - najpotężniejsze bóstwo Słowian, czczone szczególnie przez Słowian wschodnich i południowych. Przez Bałtów zwany Perkunem. Stworzył duszę człowieka. Jego dziedzinami są niebo, władza, światło, pogoda, również wojna, szczególnie strategia wojenna. Zdaje się, że przejął rolę wiodącą od swego ojca Światowida.
  • Weles - ogólnosłowiańskie bóstwo śmierci i zaświatów, utożsamiane również z magią. Objawia się pod postacią żmija czyhającego na zgubione dusze u wrót Wyraju Dolnego. Nie bierze udziału w konfliktach innych bóstw, pomimo małej aktywności pozostaje potężnym bogiem. Stworzył ciało człowieka. Wśród jego dziedzin pozostaje śmierć, zaświaty, spokój, czas i magia. Blisko związany z bydłem, czasem czczony jako bóg obfitości.
  • Swaróg - bóg zwany Swarogiem to najprawdopodobniej jeden z licznych potomków Peruna, który rywalizuje z ojcem o miano najpotężniejszego bóstwa słowiańskiego. Czczony gorliwie przez Słowian zachodnich, stawiany przez nich wyżej niż Perun. Jego domena to słońce, ogień, wojna, walka i rzemiosło, zwłaszcza kowalstwo. Jego świętym ptakiem jest raróg.
  • Dadźbóg - syn Swaroga, szeroko znany i ogólnosłowiański bóg obfitości, bogactwa, handlu i urodzaju, czasem też płodności. Nie miesza się w konflikt między ojcem a dziadem, nazywany czasem ze względu na ojca Swarożycem.
  • Jaryło - ważne bóstwo Słowian zachodnich, utożsamia się go z nadchodzącą wiosną, a więc urodzajem, rolnictwem, uprawami i hodowlą.
  • Perepłut - bóstwo o niepewnym pochodzeniu, blisko związany z Welesem. Znany z okrucieństwa i burzliwych nastrojów, jest ogólnosłowiańskim bogiem morza, żeglarzy i rzek. Nieskory do łaski, czczony często bardziej ze strachu niż z wdzięczności.
  • Radogost - najważniejsze po Swarogu bóstwo Słowian zachodnich, bardzo terytorialny. Bóg ogniska domowego, rodziny i grzeczności, także obyczajów. Jego jedyna świątynia znajduje się w Radogoszczy.
  • Strzybóg - wschodniosłowiański bóg wiatru, podróży i częściowo pogody, mający liczne lokalne kulty w całej słowiańszczyźnie.
  • Zorza - najprawdopodobniej najpotężniejsze bóstwo żeńskie Słowian. Bogini ogólnosłowiańska utożsamiana z Perunem, bogini jutrzenki, gwiazd, nieba, znachorów i dziewic.
  • Rugewit - ogólnosłowiańskie bóstwo wojny i czystości, zakazujące swym kapłanom kontaktów seksualnych. Najpopularniejszy po Swarogu bóg wojowników.
  • Marzanna - złowroga bogini zimy, przemijania, chłodu, choroby i śmierci, prawdopodobnie córa Welesa. Prosty lud przeciwstawia ją solarnej mocy Swaroga i czci odejście zimy spaleniem kukły bogini.


Reszta bóstw jest w opracowaniu, podobnie te będą jeszcze dopracowywane.
 
Awatar użytkownika
Szarlih
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 906
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 3:04 pm

śr cze 24, 2009 2:09 pm

Polecam skontaktować się poprzez PW z Hajdamaką, jednym z administratorów www.paganfederation.pl - idę o zakład że posiada na ten temat wiedzę bijącą naszą na głowę.
 
Awatar użytkownika
Mroczny Pomiot
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 235
Rejestracja: sob lis 25, 2006 5:27 pm

śr cze 24, 2009 3:23 pm

Pissałby się ktoś na stworzenie słowiańskiego settingu? Od bardzo dawna mam kilka pomysłów tylko szukam paru innych osób z którymi możnaby zrobić burze mózgów.
 
Awatar użytkownika
Froger
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 560
Rejestracja: wt lut 05, 2008 4:52 pm

śr cze 24, 2009 3:56 pm

Mając w pamięci "Światotworzenie", czyli tworzenie świata z Zarrowem i te burze mózgów, to ja wysiadam. Pomysł jednak nie jest najgorszy. Nie ma czasem już settingu w słowiańskich klimatach?
 
Atoran
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 70
Rejestracja: ndz cze 21, 2009 11:33 am

śr cze 24, 2009 4:44 pm

Jest osobna gra RPG, Arkona. Bardzo niedoceniana i niszowa, ale świetna. Do D&D nie ma słowiańskiego settingu. Mroczny Pomiot - zagadaj do mnie na PW, pisałbym się :wink: .
 
Awatar użytkownika
Deithwen_Addan
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 348
Rejestracja: pn sty 21, 2008 5:43 pm

śr cze 24, 2009 7:17 pm

No niestety, szkoda, że Arkona się nie wybiła. Jeżeli mogę się przydać przy tworzeniu settingu, to jestem o dyspozycji.
 
Awatar użytkownika
Szarlih
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 906
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 3:04 pm

śr cze 24, 2009 7:28 pm

Ja równierz.
 
PPPP
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4823
Rejestracja: śr gru 01, 2004 7:17 pm

śr cze 24, 2009 9:01 pm

Atoran pisze:
Jest osobna gra RPG, Arkona. Bardzo niedoceniana i niszowa, ale świetna. Do D&D nie ma słowiańskiego settingu. Mroczny Pomiot - zagadaj do mnie na PW, pisałbym się :wink: .


W którymś z Dragonów (około nru 295) było całkiem dużo słowiańskich materiałów, można nawet to nazwać mini settingiem. O ile pamiętam, była np. rozpiska mechaniczna Mieszka I (i w ogóle mnóstwo enpeców), skrótowe opisy bogów wraz z domenami, lokacje etc. Świat generalnie był skoncentrowany wokół Polski, Litwy, Rusi AD 970.

VoBono pisze:
Ja równierz.


Jako korektor? :)
 
Atoran
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 70
Rejestracja: ndz cze 21, 2009 11:33 am

śr cze 24, 2009 9:29 pm

Proponuje założyć dla settingu osobny temat, bo widzę mnóstwo chętnych :wink: .
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

śr cze 24, 2009 10:23 pm

Światowid

Świętowid

Nie, bym się czepiał, ale opisy bóstw lepiej ograniczyć do linków. To, które było potężne, które słabe i jakie były powiązania jest trochę trudno rozstrzygnąć. Piszesz np. że Perunowi "dał życie" Świętowid. Problem w tym, że zgodnie z pewnymi źródłami bóstwa te były tożsame. Według innych Dzadźbug i Radogost są jednym i tym samym.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości