Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
rincewind bpm
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1931
Rejestracja: pn wrz 27, 2004 5:24 pm

Konkurs Północno-Galaktyczny II

pn gru 08, 2008 8:09 pm

Na rynek wchodzi właśnie polska wersja settingu Midnight. Z tej okazji dział Dungeons & Dragons i d20 serwisu Poltergeist we współpracy z Wydawnictwem Galakta ma przyjemność ogłosić II edycję Konkursu Północno-Galaktycznego na scenariusz zawierający w sobie szeroko rozumiany motyw plagi.

Podstawowe informacje:
* scenariusz od 3 do 25 tysięcy znaków (nie licząc spacji!)
* edycja 3.5 lub 4
* atrakcyjne nagrody:

I miejsce:
- gra Talisman - Magia i Miecz 2 ed. w wersji polskiej
- podręcznik podstawowy do Midnight 2 ed. w wersji polskiej
- publikacja w dziale D&D i d20 z premią punktową: +150 punktów

II miejsce:
- podręcznik podstawowy do Midnight 2 ed. w wersji polskiej
- publikacja w dziale D&D i d20 z premią punktową: +100 punktów

III miejsce:
- podręcznik podstawowy do Midnight 2 ed. w wersji polskiej
- publikacja w dziale D&D i d20 z premią punktową: +50 punktów

Sponsorem wszystkich nagród jest Wydawnictwo Galakta - wydawca polskich wersji gier Talisman i Midnight opracowanych przez Fantasy Flight Games.

Dokładniejsze informacje i regulamin znajdują się tutaj.

W tym temacie zadawać można pytania. Z chęcią rozwiejemy wszystkie wasze wątpliwości :)
 
Lgaard
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 115
Rejestracja: pn sie 25, 2008 10:52 am

śr gru 10, 2008 3:52 pm

Czy brak odnosnikow do mechaniki bedzie obnizal ocene pracy? Nie znam ed. 3,5 ani 4, chce poprzestac na opisie fabularnym, a statystyki, testy itp. ewentualny MG znajdzie przeciez w bestiariuszu/PH/DMG. Czy takie podejscie jest niemile widziane?
 
Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2815
Rejestracja: czw paź 20, 2005 7:56 pm

śr gru 10, 2008 6:19 pm

Czy brak odnosnikow do mechaniki bedzie obnizal ocene pracy?
Na pewno jej nie podwyższy. Bądź co bądź to jednak D&D, prowadzimy stronę tego systemu i oczekujemy prac właśnie do niego przeznaczonych, a nie scenariuszy "do dowolnego systemu fantasy".
Jeśli nie radzisz sobie mechaniki, widzę wyjścia:
- zaznajom się z nią ;-)
- poproś znajomego, aby pomógł Ci sporządzić statystyki/odnośniki do podręczników. Jeśli nie znasz nikogo takiego, popytaj na forum, możliwe, że znajdzie się ktoś gotów Ci pomóc.

Scenariusz do RPG to takie coś, co MG bierze i prowadzi przygodę, nie musząc się martwić o przygotowywanie statsów przeciwników. Dlatego ja osobiście preferuje scenariusze mniej genialne ze statystykami od bardziej genialnych, ale bez.

W razie czego: tutaj masz SRD czyli zasady gry, które z pewnością wystarczą do napisania scenariusza (nie ma zasad awansowania, ale one raczej nie są przydatne w tym przypadku ;-)).
 
Awatar użytkownika
Lasard
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 129
Rejestracja: pn wrz 08, 2008 11:26 am

czw gru 11, 2008 11:50 am

Mam pytanie. Czy są jakieś ograniczenia co do settingu? Ma to być wymyślony przez nas świat czy dowolny istniejący np. Zapomniane Krainy?
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

czw gru 11, 2008 12:08 pm

Może to być dowolny setting, choć preferowalibyśmy prace osadzone w realiach "uniwersalnego/tolkienowskiego fantasy" - bez nadmiernego zagłębiania się w szczegóły dotyczące danego świata. Nie będzie to jednak miało większego wpływu na ocenę.
 
Awatar użytkownika
Lasard
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 129
Rejestracja: pn wrz 08, 2008 11:26 am

czw gru 11, 2008 12:12 pm

Czyli wystarczy podać tylko nazwę, wygląd (ewentualnie mapke) tylko tych lokacji w których odbywać się będzie przygoda, a położenie tych lokacji opisać tak że jedną centralną lokację bez szczegółowych informacji (niech to ustali MP XD) i jak daleko od niej leżą pozostałe?
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

czw gru 11, 2008 7:58 pm

Tak: wszelkie nazwy nie odgrywające większej roli w samym scenariuszu powinny być czysto orientacyjne; dobrze by towarzyszył im krótki opis czy raczej wskazanie najważniejszych (z punktu widzenia tworzonej przygody, nie świata jako takiego) cech - w tym np. odległości.
 
Anonim_1

pn gru 15, 2008 7:55 am

25 tysięcy znaków to bardzo mało, jeśli chcecie, by przygody były porządnie rozpisane. Podobnie, jak to miało miejsce w konkursach warhammerowych (np. Burza) - każdy megiczny przedmiot, nietypowa zdolności, czy nawet sam NPC zabiją chęci stworzenia czegokolwiek, poza "idź i bij". No, chyba, że oczekujecie zarysu scenariusza albo przygody z odsyłaczami do podręczników...
 
Lgaard
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 115
Rejestracja: pn sie 25, 2008 10:52 am

pn gru 15, 2008 2:44 pm

Enc pisze:
25 tysięcy znaków to bardzo mało, jeśli chcecie, by przygody były porządnie rozpisane.


W 100% zgodze sie z Encem. Zaczalem cos spisywac i juz widze, ze prawdopodobnie nie zmieszcze sie w 25k znakow. Mam nadzieje, ze mi nie odrzucicie jesli bede mial 26k czy 27k.
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

pn gru 15, 2008 4:45 pm

Pamiętajcie, że chodzi o 25k znaków bez spacji. Skoro jednak to problem - jakie ograniczenie byłoby wg Was sensowne? 30k?
 
Lgaard
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 115
Rejestracja: pn sie 25, 2008 10:52 am

wt gru 16, 2008 10:40 am

Zsu-Et-Am pisze:
[...] jakie ograniczenie byłoby wg Was sensowne? 30k?

W 30k powinienem sie zmiescic.
 
Anonim_1

śr gru 17, 2008 9:36 am

Zsu-Et-Am pisze:
Pamiętajcie, że chodzi o 25k znaków bez spacji.

Wiem, dziwiłem się, że przyjęliście taki licznik. Wolałbym po ludzku, więcej, a ze spacjami. ;)

W kwestii samej przygody, lepiej byłoby chyba dać 25k na samą przygodę + nieokreśloną liczbę znaków (no, może z limitem 10-15k znaków) na zasady i statystyki.

Odnośnie samej publikacji, mam pytanie: rozumiem, że prace, które pojawią się na stronie będą mogły być poszerzone o dodatkowe materiały (np. statystyki konwertujące na inne systemy)?
 
Awatar użytkownika
Tomasz'Benek'Olkusnik
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 26
Rejestracja: śr gru 31, 2008 8:07 pm

śr gru 31, 2008 8:16 pm

Mam małe pytanko-czy przygoda mniej ekstrawagancka,'odleciana', utrzymana w konwencji bardziej tradycyjnej ma szanse powalczyć??? :wink:
 
Awatar użytkownika
rincewind bpm
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1931
Rejestracja: pn wrz 27, 2004 5:24 pm

śr gru 31, 2008 11:44 pm

Oczywiście :) Cenimy pomysł, ale nie oznacza to nadmuchanej oryginalności ponad wszystko, a raczej takie rzeczy jak spójność koncepcji, grywalność i tak dalej. Pamiętaj też, że nawet jeżeli tworzysz przygodę opartą (lub w części opartą) np. na lochach, dobrze dodać do nich jakiś ciekawy element - i znowu nie mówię tutaj o erudycyjnym żarcie ale raczej po prostu o dobrym rozwiązaniu, które wyróżnia dany element od podobnych w innych przygodach :)

Także zachęcam do startu :)

Acha, unikaj nadmiernego użycia znaków interpunkcyjnych w jednym zdaniu, jeden znak zapytania wystarczy, by uzyskać odpowiedź ;)
 
Awatar użytkownika
Tomasz'Benek'Olkusnik
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 26
Rejestracja: śr gru 31, 2008 8:07 pm

czw sty 01, 2009 8:18 pm

Czy odsyłacze do podręcznika w przypadku potworów nie posiadających cech szczególnych są czymś niemile widzianym? Bo to nieźle wypełnia limit :(
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

wt sty 06, 2009 5:59 pm

Nie ma problemu - w tej sytuacji to wręcz wskazane. Gdy w scenie występuje kilka potworów niczym nie różniących się w stosunku do podręcznika (albo jedynie drobiazgami do ujęcia w jednym-dwóch zdaniach), nie ma sensu kopiować ich statystyk: wystarczy nazwa, ilość pw i liczebność (+ew. dodatkowe notki informujące o pomniejszych zmianach).

Pamiętajcie: obowiązujący limit to 30k znaków bez spacji (a termin już się zbliża...).
 
Awatar użytkownika
Tomasz'Benek'Olkusnik
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 26
Rejestracja: śr gru 31, 2008 8:07 pm

wt sty 06, 2009 6:41 pm

Faktycznie wielkimi krokami :D No i mam pytanie dotyczące właśnie terminu. Podane jest, że do niedzieli 11ego stycznia, ale nie trzeba wysłać pracy w sobotę (potwierdzanie odbioru e-mailem przez redakcje w ciągu 48 godz) lub w piątek? Pytam, ponieważ coś takiego miało ponoć miejsce w zeszłym roku, przy okazji pierwszej edycji konkursu :wink:
 
Awatar użytkownika
Tomasz'Benek'Olkusnik
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 26
Rejestracja: śr gru 31, 2008 8:07 pm

sob sty 10, 2009 8:16 pm

Mam nadzieję, że prace minimalnie przekraczające limit nie będą odrzucane? Szkoda by była, a trudno się rozpisać nawet w 30... :?
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

ndz sty 11, 2009 9:32 am

Na pewno nie będą odrzucane (to grozi tylko pracom zbyt krótkim lub zupełnie niezgodnym z tematem) - co najwyżej niektórzy jurorzy mogą nieco ostrzej ocenić zgłoszenie.
 
Awatar użytkownika
Tomasz'Benek'Olkusnik
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 26
Rejestracja: śr gru 31, 2008 8:07 pm

ndz sty 11, 2009 8:16 pm

Z ogromnym żalem piszę te słowa - przez niefortunny zbieg okoliczności (WOŚP i szkoła ) nie udało mi się skończyć scenariusza na czas. Jednak gdybym chciał podzielić się nim z innymi użytkownikami, to można go wysłać jak zwykłą pracę poza konkursem? Wiem, głupie pytanie, ale tak wyszło... :cry:
 
Awatar użytkownika
TOR
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1188
Rejestracja: wt maja 11, 2004 1:04 pm

pn sty 12, 2009 6:35 pm

Tomasz'Benek'Olkusnik pisze:
Z ogromnym żalem piszę te słowa - przez niefortunny zbieg okoliczności (WOŚP i szkoła ) nie udało mi się skończyć scenariusza na czas. Jednak gdybym chciał podzielić się nim z innymi użytkownikami, to można go wysłać jak zwykłą pracę poza konkursem? Wiem, głupie pytanie, ale tak wyszło... :cry:

Nie, nie można go wysłać jako zwykłej pracy poza konkursem. Należy go wysłać jako pracę jak najbardziej konkursową. :)

Zdecydowaliśmy się przedłużyć termin trwania konkursu o dwa tygodnie, to jest do północy w niedzielę 25 stycznia. Stosowna wieść już niebawem pojawi się na stronie.

Czekamy na twoje zgłoszenie (a także zgłoszenia innych spóźnialskich ;)).
 
Anonim_1

pn sty 12, 2009 11:12 pm

Fajnie, teraz może zdążę, bo przez Święta nie było czasu na pisanie scenariuszy. Mam tylko nadzieję, że 25 stycznia zostanie oddanych więcej, niż kilka prac. :)
 
Awatar użytkownika
Tomasz'Benek'Olkusnik
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 26
Rejestracja: śr gru 31, 2008 8:07 pm

wt sty 13, 2009 12:40 pm

Co do ilości zgłoszeń, to całkowicie zgadzam się z przedmówcą :D Fajnie, gdy jest konkurencja, zwłaszcza na wysokim poziomie :wink: Wielkie dzięki!
 
Lgaard
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 115
Rejestracja: pn sie 25, 2008 10:52 am

śr lip 01, 2009 10:56 pm

Krzemien pisze:
Podsumowanie tego konkursu:
Konkurs wygrałem, to było bodaj w lutym, ale ogólnie z pół roku temu. Po szumnej zapowiedzi okazało się, że nic z tego nie wyszło. Publikacji ani tym bardziej nagród nie widziałem, może mi coś umknęło. Wszelkie zapytania co się z tym dzieje są zbywane milczeniem. Z perspektywy czasu stwierdzam, że nie było warto się w to bawić.
Jesli tak, to zenada, Panowie Organizatorzy. Zenada.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość