Zrodzony z fantastyki

Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu

Aryvandaar

ndz cze 01, 2008 1:09 pm

Od jakiegoś czasu przygotowują nową kampanię (a także pewien projekt), której fabuła w dużym stopniu będzie dotyczyć i rozgrywać się na ziemiach dawnego Aryvandaaru. W związku z tym poszukuję wszelkich informacji na temat tego potężnego elfiego imperium z czasów Wojen Koronnych. Przede wszystkim interesują mnie informacje geograficzne (nazwy i położenie miast [szczególnie stolicy], ważne miejsca, zajmowany obszar) tak z okresu świetności państwa jak i obecnie, czyli co poszukiwacze przygód mogą znaleźć.

Z górę dziękuję za wszystkie odpowiedzi i liczę na pomoc forumowiczów. Nie ma dla mnie znaczenia czy będą to linki do źródeł czy gotowe dane. Prosiłbym jedynie o nie odsyłanie do Lost Empires of Faerun, jako że nie mam dostępu do tego podręcznika.

Awatar użytkownika
K.D.
Zespolony z forum
Zespolony z forum

ndz cze 01, 2008 6:12 pm

[c]
Lost Empires of Faerun pisze:
To dumne królestwo słonecznych elfów niegdyś sięgało od dzisiejszych skrajów Wysokiego Lasu na wschodzie aż do brzegu Rzeki Dessarin. W czasach Wojen Koronnych, cały ten region był gęsto zalesiony.
Dzisiejsi historycy opisują elfy z Aryvandaaru jako lud wyniosły, uważający się za lepszy niż inne elfy i znacznie ważniejszy od pozostałych ras. Klan Vyshaan, dom rządzący Aryvandaarem, wybudował wiele ogromnych fortec i cytadel na potrzeby wojny, jak również miasta tak wspaniałe, że nawet najbardziej znudzone i cyniczne elfy płakałyby ze szczęścia na ich widok. Magia elfów z Aryvandaaru umożliwiała im wznoszenie niebotycznych, niesamowicie smukłych wież z kamienia i kryształu, których kamieniarstwo było tak doskonałe i złożone że przypominało koronkę, o idealnie gładkich, pozbawionych widocznych na pierwszy rzut oka spoiw konstrukcjach. Wiele z tych budowli przetrwało po dziś dzień, i są widoczne wśród Aryvandaardzkich ruin.[/c]

Awatar użytkownika
Corrick
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

ndz cze 08, 2008 10:05 pm

Aryvandaar to nie moja działka, lecz jeśli ktoś prosi o pomoc, nie wypada odmówić ;-).

Wiadome mi rzeczy:
- Gęsto zalesiony region, głównie Wysoki Las.
- Rządził nim klan Vyshaan.
- Z tego co wywnioskowałem, stolicą było Myth Glaurach (czy jak się to pisze).

Przeczytaj Opuszczony Dom tam jest mowa o Myth Glaurach, i chyba nawet jest powiedziane, że było głównym miastem Aryvandaaru. Nie jestem tego całkowicie pewien, bo moja pamięć lubi szwankować, ale warto sprawdzić. Jako, że inne elfie miasta "z serii Myth" nie przetrwały, można przyjąć, że Myth Glaurach było stolicą Aryvandaaru.

Wiem, że to nie dużo, ale jak już wspominałem, to nie moja działka. Gdybyś pytał o Cormanthor - tu mogę Ci pomóc. Jednakże nie przy Aryvandaarze.

Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pn cze 09, 2008 8:43 am

Aryvandaar leżał w Wysokim Lesie, rządził nim klan Vyshaan, upadł podczas Wojen Koronnych z powodu chciwości władców. Do dziś dnia "vyshaan" u elfów jest strasznym przekleństwem.

Awatar użytkownika
amnezjusz
Wyróżniony
Wyróżniony

pn cze 09, 2008 12:38 pm

Jak kumpel odda mi Lost Empires... to skrobne coś więcej (chyba że ktoś mnie wyprzedzi ;)). Na razie być może pomocne okaże się to :)

Awatar użytkownika
Voaraghamanthar
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pn cze 09, 2008 7:44 pm

Corrick pisze:
Z tego co wywnioskowałem, stolicą było Myth Glaurach

Przypuszczam, że wątpię :P.

This fabled, mythal-cloaked city was built upon the nameless ruins of an ancient Aryvandaaran city...

Powyższy fragment jest oczywiście o Myth Glaurach i jasno wskazuje, iż miasto zostało zbudowane gdy Aryvandaar już dawno popadł w ruinę.

Awatar użytkownika
Corrick
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pn cze 09, 2008 8:02 pm

Voaraghamanthar pisze:
Przypuszczam, że wątpię :razz:.
This fabled, mythal-cloaked city was built upon the nameless ruins of an ancient Aryvandaaran city...

Powyższy fragment jest oczywiście o Myth Glaurach i jasno wskazuje, iż miasto zostało zbudowane gdy Aryvandaar już dawno popadł w ruinę.

Cóż, jak już wspominałem Aryvandaar to nie moja działka. Gdybyś pytał o Cormanthor czy Evermeet, o tu mogę się wypowiedzieć. Ale nie przy pierwszym elfim królestwie.

Czy stolica tego imperium także była 'obmythalowana' :razz:. A mówiąc serio, czy stolica też była chroniona przez jakikolwiek Mythal? Czy też elfy nie znały wtedy 'tak' zaawansowanej magii?

Mythril
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

pn cze 09, 2008 9:01 pm

Aaryvandaar raczej nie był chroniony mythalem, gdyż o ile dobrze kojarzę pierwszy był dopiero w Myth Drannor, stworzony przez Mythrantora. Ale wysoka magia już w tym czasie istniała, przykładem rytuał zmieniający Ilithirii w drowy.
P.S to mój pierwszy post, także witam wszystkich na forum

Awatar użytkownika
amnezjusz
Wyróżniony
Wyróżniony

wt cze 10, 2008 12:27 pm

Myth Glaurach było zmienioną nazwą Eaerlańskiego miasta Glaurachyndaar nad którym w roku 590 wzniesiono mythal.
Mythril pisze:
Aaryvandaar raczej nie był chroniony mythalem, gdyż o ile dobrze kojarzę pierwszy był dopiero w Myth Drannor, stworzony przez Mythrantora. Ale wysoka magia już w tym czasie istniała, przykładem rytuał zmieniający Ilithirii w drowy.

Indeed. Mythanthor doprowadził do powstania pierwszego mythalu Myth Drannor w roku 261 a imperium Aryvandaaru upadło prawie 9 tysięcy lat wcześniej. Jednakże miasta Vyshaantaru mogły posiadać jakieś silne magiczne zabezpieczenia (jak na przykład w Arkerym), bo w końcu imperium to (jak i cały elficki lud wtedy) władało potężną magią - może nawet silniejszą niż dziś (niech Dark Disaster posłuży za dobry przykład).

O samym imperium zbyt wielu informacji nie ma i jedynie co mogę dodać to króciutkie opisy dwóch miejsc, będących pozostałościami po imperium - Arkerym, cytadela, będąca niegdyś przyczółkiem na granicy Aryvaandaru i Miyeritaru. Obecnie prawie całkowicie zdewastowana, po powierzchnią ziemi i ruinami kryje kilka pomieszczeń (chronionych magią oczywiście) pełnych różnych broni i artefaktów. Drugim miejscem jest Posiadłość Shaalkara a raczej jest pozostałości i grobowiec elfickiej rodziny szlacheckiej, chroniony potężną magią nie pozwalającą poszukiwaczom przygód na dostateczne i dogłębne przeszukanie jego wnętrza.

Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu

czw cze 12, 2008 7:55 am

Dziękuję wszystkim za dotychczasowe odpowiedzi. Jestem przekonany, że otrzymane od Was informacje przydadzą się w pracach nad nową kampanią.

Poza tym dodam coś od siebie do dwóch rzeczy:
amnezjusz pisze:
Myth Glaurach było zmienioną nazwą Eaerlańskiego miasta Glaurachyndaar nad którym w roku 590 wzniesiono mythal.

Dokładnie tak, był to jeden z niewielu klasycznych Mythali pomysłu Mythandora jakie postawiono w Krainach. Co ciekawe Baker w "Opuszczonym Domu" kilka razy stwierdza, że Myth Glaurach było kiedyś stolicą Siluvanede a dopiero potem stało się miastem Earlannu.

Poza tym kwestia Mythali przed Myth Drannor wydaje się dość otwarta. Według mnie spokojnie można uznać, że tego rodzaju systemy obronne (tylko po prostu o nieco innej nazwie) istniały na długo przed stworzeniem Miasta Pieśni. Zresztą chyba nawet system chroniący Evereskę jest starszy. To oznacza, że miasta Aryvandaaru i pozostałych państw okresu Wojen Koronnych mogły coś takiego posiadać.

Tikej
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

pn lip 14, 2008 5:15 pm

Radnon pisze:
Poza tym kwestia Mythali przed Myth Drannor wydaje się dość otwarta. Według mnie spokojnie można uznać, że tego rodzaju systemy obronne (tylko po prostu o nieco innej nazwie) istniały na długo przed stworzeniem Miasta Pieśni. Zresztą chyba nawet system chroniący Evereskę jest starszy. To oznacza, że miasta Aryvandaaru i pozostałych państw okresu Wojen Koronnych mogły coś takiego posiadać.

Kiedyś sztuka tworzenia Mythali była sztuką bardziej służącą aby atakować. Stąd też IMO w MD mythal przybrał poprostu obecnie używaną formę. Systemy ochronne zapewne istniały, nie wiadomo czy w formie mythali. Fakt jest jeden: mythale były znane w czasach Aryvandaaru, i co więcej tam właśnie "przeżyły"(wszak nie zapominajmy że to istota czująca) swój okres rozkwitu.

duskenree
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

sob lip 04, 2009 2:06 am

Moja wiedza pochodzi w 95% z ksiazek, ale i tam mozna znalezc sporo przydatnych informacji. Jezeli chodzi o miasta Aryvandaaru warto wspomniec Occidan - centrum sztuki i tanca, a takze Sharlarion, jedno z najstarszych i najwiekszych miast tego imperium. Informacja o tych miastach znajduje sie w ksiazce Evermeet: wyspa elfow. Jest tam rowniez wzmianka o mythalach chroniacych obie miesciny.

PS. Witam wszystkich na forum, to moj pierwszy post : )

Awatar użytkownika
shakh
Częsty bywalec
Częsty bywalec

sob lip 04, 2009 9:17 am

Tikej niezgodzę się z toba w kwestii funkcji mythali. Ich podstawowa funkcja to pomoc i wsparcie mieszkańców, natomiast co do ataku to istniało coś takiego jak WarMythal, no i oczywiście Wysoka Magia Elfów...