Zrodzony z fantastyki

 
TommyTree
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 322
Rejestracja: czw gru 27, 2007 7:46 pm

Tu wpisujemy pytania o dzialanie kart

śr sie 12, 2009 1:12 am

W tym przypadku już jest różnica.

Obecne, ostatnim momentem, by sprewentować combat damage jest declare blockers step. Na starych zasadach można było zagrać preventa w combat damage step, przed rozpatrzeniem combat damage'u.
 
onspl
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 154
Rejestracja: śr maja 21, 2008 1:50 pm

Re: Tu wpisujemy pytania o dzialanie kart

sob sie 15, 2009 4:48 pm

Witam
Pytanie w gruncie rzeczy trywialne, ale dla pewności
Jak zagrywam kartę [mtg=Violent Outburst=Violent Outburst[/mtg] w turzę przeciwnika i z cascade trafi mi się sorcer to i tak mogę go zagrać prawda??
I czy czar zagrany poprzez cascade może zostać skątrowany??
 
Awatar użytkownika
p4v
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1052
Rejestracja: pn kwie 06, 2009 10:03 pm

Tu wpisujemy pytania o dzialanie kart

sob sie 15, 2009 5:32 pm

Tak możesz zagrać wszystko.
Czar może zostać skontrowany, jeśli przeciwnik celuje w kartę, która wchodzi z Cascade.
 
Awatar użytkownika
Gizmoo
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1195
Rejestracja: sob mar 07, 2009 1:26 am

Re: Tu wpisujemy pytania o dzialanie kart

sob sie 15, 2009 8:49 pm

Ha! No to nie wiem jak to jest - bo ostatnio miałem identyczną sytuację.

Mój przeciwnik rzucił Violent Outburst, które skontrowałem Negate'em. On jednak twierdził, że Cascade mimo tego jest rozpatrywane. I przekonywał mnie (nikt spośród zgromadzonych przy stoliku nie protestował), że Cascade właśnie dlatego jest taki skuteczny - bo nie da się go skontrować. Jest rozpatrywany zawsze w pierwszej kolejności. Ponieważ nie jestem ekspertem w zasadach - i byłem przegłosowany ilościowo 3:1 skończyło się na tym, że wystawił kritkę z Cascade'a, ale właściwości Violent Outburst (czyli +1 do kritów) zostały skontrowane.

To jak to w końcu jest? :help:
 
TommyTree
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 322
Rejestracja: czw gru 27, 2007 7:46 pm

Tu wpisujemy pytania o dzialanie kart

sob sie 15, 2009 9:04 pm

Jest mniej więcej tak jak się u Ciebie skończyło.

Cascade, jest triggered ability i nie może być skontrowany przez efekty, które kontrują czary[jak np. Counterspell]. Może być jednak skontrowany przez efekty, kontrujące umiejętności[np. stifle]. Ponadto, ponieważ warunkiem umiejętności jest zagranie czaru, kończące się umieszczeniem go na stosie, cascade zostanie rozpatrzony przed rozpatrzeniem czaru z tę umiejętnością i efekt jest niezależny od tego co stanie się z kartą z tę umiejętnością, czyli skontrowanie karty z cascade nie skontruje umiejętności[czyli zadziała normalnie]. Cascade powoduje zagranie czaru, co znowu umieszcza czar na stosie. Ergo, jak chcesz skontrować czar z cascadą, i czar z cascady, musisz albo zużyć dwie kontry, albo zużyć masową kontrę[np. Swift Silence, Double Negative].
 
Awatar użytkownika
p4v
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1052
Rejestracja: pn kwie 06, 2009 10:03 pm

Tu wpisujemy pytania o dzialanie kart

ndz sie 16, 2009 12:13 am

No ba, nawet jeśli się skontruje kartę na której jest cascade, to karcioszka z abilitki wejdzie do gry. Natomiast można przecież skontrować kartę wchodzącą z cascade np. terminate, nie? Wydaje się logiczne, bo wyjaśnienie Tommiego jest troszkę zagmatwane.
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Re: Tu wpisujemy pytania o dzialanie kart

ndz sie 16, 2009 11:26 am

oczywiście... kaskada pozwala na zagranie jej bez użycia jej manacost, ale cały czas jest to zagranie spella i przechodzi on przez stos, więc może zostać skontrowany.
 
Berglion
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: sob maja 23, 2009 2:13 am

Re: Tu wpisujemy pytania o dzialanie kart

pn sie 17, 2009 10:02 am

Witajcie,

Mam do was bardzo nurtujące mnie i moich kolegów pytanie. Chodzi tu konkretniej o karte
Pacifism
(Enchanted creature can't attack or block)
W związku z tym całym "or" miedzy atakiem i blokiem mamy wiele konfliktów i sprzeczności więc prosiłbym was o odpowiedź na moje pytanie.
Czy rzucając Pacifism na krita wybierasz czy nie może on atakować czy blokować, czy też może oba efekty są na niego rzucone?
 
Awatar użytkownika
Erykz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1235
Rejestracja: pt lip 06, 2007 12:02 pm

Tu wpisujemy pytania o dzialanie kart

pn sie 17, 2009 11:14 am

W tym temacie było to już maglowane 1000500100900 razy. Powtarzam. "Or" to or, więc lub. Jeżeli "lub" to tylko jeden, nie dwa efekty.
 
Awatar użytkownika
vaultboy
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 63
Rejestracja: czw lip 02, 2009 12:23 am

Re: Tu wpisujemy pytania o dzialanie kart

pn sie 17, 2009 11:14 am

A czy na karcie masz napisane żeby wybrać - "Choose ..." ? No chyba raczej nie. Jest "or" bo stwór nie może jednocześnie (a ściślej w jednej turze) atakować i blokować więc dlatego nie ma "and". Ale np. na karcie Prison Term jest "can't attack or block AND its activated abilities can't be activated" bo normalnie w jednej turze stwór może atakować i można zagrywać jego zdolności LUB może blokować i można aktywować jego zdolności.
 
onspl
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 154
Rejestracja: śr maja 21, 2008 1:50 pm

Re: Tu wpisujemy pytania o dzialanie kart

pn sie 17, 2009 2:48 pm

pytannie odnośnie karty Decimate
czy żeby zagrać tą krartę musi być na stole po 1 z każdego z jej celów (ląd,enchment,artifact,kreatura) czy mogę rzucić jak jest tylko powiedzmy 3 z tych rzeczy??
 
Awatar użytkownika
Maelstrom
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 976
Rejestracja: sob mar 12, 2005 1:02 pm

Re: Tu wpisujemy pytania o dzialanie kart

pn sie 17, 2009 3:49 pm

onspl pisze:
pytannie odnośnie karty Decimate
czy żeby zagrać tą krartę musi być na stole po 1 z każdego z jej celów (ląd,enchment,artifact,kreatura) czy mogę rzucić jak jest tylko powiedzmy 3 z tych rzeczy??

Musisz wyznaczyć legalne cele dla rzucanego czaru. Jeśli nie masz legalnych celów, nie możesz go rzucić.

Musisz mieć WSZYSTKIE CZTERY legalne cele w momencie rzucania Decimate, tak samo, jak musisz mieć 6 legalnych celów przy rzucaniu Hex.
 
Awatar użytkownika
Zephyel
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2230
Rejestracja: pt maja 01, 2009 10:12 pm

Tu wpisujemy pytania o dzialanie kart

wt sie 18, 2009 2:35 pm

Pytanie dotyczy Woolly RAzorback. Czy jeżeli w grze byłby wasnie on i High Ground, to blokując dwa krity ściągam dwa ice counterki?
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Re: Tu wpisujemy pytania o dzialanie kart

wt sie 18, 2009 2:46 pm

Tak. Sciągnięcie counterka jest wtedy, kiedy zablokuje. Jeśli może blokować dodatkową kreaturę, to gra sprawdzi ile razy zablokował i tyle counterków ściągnie z razorbacka
 
Awatar użytkownika
Maelstrom
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 976
Rejestracja: sob mar 12, 2005 1:02 pm

Re: Tu wpisujemy pytania o dzialanie kart

wt sie 18, 2009 2:55 pm

Specu pisze:
Tak. Sciągnięcie counterka jest wtedy, kiedy zablokuje. Jeśli może blokować dodatkową kreaturę, to gra sprawdzi ile razy zablokował i tyle counterków ściągnie z razorbacka

W jego zdolności nie ma nic o indywidualnych Creature'ach, jest tylko "zablokował".

509.4a An ability that reads “Whenever [this creature] blocks, . . .” generally triggers only once
each combat for that creature, even if it blocks multiple creatures.
It triggers if the creature is
declared as a blocker. It will also trigger if that creature becomes a blocker as the result of an
effect, but only if it wasn’t a blocking creature at that time. (See rule 509.1g.)


Tak samo np. Bushido zadziała tylko raz, nie powiela się dla każdego blokowanego Creature'a.
 
HumaN
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 112
Rejestracja: wt sie 18, 2009 6:31 pm

Re: Tu wpisujemy pytania o dzialanie kart

wt sie 18, 2009 7:47 pm

Czesto w spellach znajdują sie slowa takie jak "Each...[cos tam]". Jak wiadomo, angielski jest dosc skomplikowanym językiem i w niektorych kontekstach zdan rozne slowa znaczą inaczej. Wlasnie co do tego mam jedną watpliwosc razem z moimi kumplami.
Podaje przyklad:
Jest Enchant, ktorej spell jest taki "Enchanted Creature has +1/+1 for each white creatures you control" - taki przykladzik, nie wiem czy taka karta dokladnie istnieje, ale na pewno na podobe tego. Wiadome jest, ze dana kreatura ktorą zaczaruje, otrzymuje za kazdego krita ktorego mam wystawionego +1/+1. Czy karta Tectonic Break rozpieprza tych pare landow ktore zaplace kazdemu graczowi(w tym mnie) czy tylko przeciwnikowi?...
 
Awatar użytkownika
Maelstrom
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 976
Rejestracja: sob mar 12, 2005 1:02 pm

Re: Tu wpisujemy pytania o dzialanie kart

wt sie 18, 2009 8:15 pm

HumaN pisze:
Czy karta Tectonic Break rozpieprza tych pare landow ktore zaplace kazdemu graczowi(w tym mnie) czy tylko przeciwnikowi?...

Jest napisane "each player" czy "each opponent"?
Każdy gracz, z tobą włącznie.
 
HumaN
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 112
Rejestracja: wt sie 18, 2009 6:31 pm

Re: Tu wpisujemy pytania o dzialanie kart

czw sie 20, 2009 10:28 pm

Krotko i zwięzle.
Co robi ta karta? Jakie sa jej dokladne wlasciwosci, bo cos srednio to rozumiem.
 
Awatar użytkownika
Rojek
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 165
Rejestracja: wt sty 30, 2007 4:23 pm

Re: Tu wpisujemy pytania o dzialanie kart

czw sie 20, 2009 10:43 pm

No więc, ląd ten:
a) wchodzi do gry tapnięty
b) możesz nie odtapować go w swoim untap stepie, wtedy kładziesz na niego counter (żeton, znacznik w sensie)
c) tapując ląd możesz zdjąć ileś (X) żetonów, i dodać sobie tyle samo (X) czarnej many.

To mniej więcej tyle, istnieje lepszy cykl podobnych lądów, przykładem na biały jest Fountain of Cho
 
Awatar użytkownika
Gizmoo
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1195
Rejestracja: sob mar 07, 2009 1:26 am

Tu wpisujemy pytania o dzialanie kart

czw sie 20, 2009 10:54 pm

Rojek pisze:
To mniej więcej tyle, istnieje lepszy cykl podobnych lądów, przykładem na biały jest Fountain of Cho


Polemizował bym czy "lepszy" Bottomless Vault i storage-landy używa się w szczególnej sytuacji. Np. gdy możesz odtapować TYLKO jeden ląd na turę. Np. grając na Winter orbach nie odtapowujesz Bottomless Vault'a tylko kładziesz na nim counterki - by w którejś turze zyskać potężną przewagę w manie.
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Tu wpisujemy pytania o dzialanie kart

czw sie 20, 2009 11:04 pm

Rojek pisze:
To mniej więcej tyle, istnieje lepszy cykl podobnych lądów, przykładem na biały jest Fountain of Cho


Prosze bez takich, bo normalnie nóż sie w kieszeni otwiera...

lepszym odpowiednikiem jest Molten Slagheap i inne storage landy z timespirala, ponieważ poza storage landem masz źródło bezkolorowej mana, które bardzo często jest równie potrzebne. ponadto land ten nie spowalnia cię i masz dstep do dwóch kolorów mana a nie jednego, w dowolnej kombinacji.

Oczywiście... wymagają więcej, ale oferują również więcej.
 
Berglion
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: sob maja 23, 2009 2:13 am

Re: Tu wpisujemy pytania o dzialanie kart

czw sie 20, 2009 11:14 pm

Chciałbym się upewnić odnośnie jednej karty.
Chodzi mi dokładniej o Drowner of Secrets.
Pytanie konkretniej odnosi się do tego czy:
1. Mogę dla tej zdolności tapnąć merfolka którego dopiero co wprowadziłem do gry (ma summoning sickness)
2. Czy mogę tapnąć jego samego dla efektu.

Pozdrawiam
 
Awatar użytkownika
Gizmoo
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1195
Rejestracja: sob mar 07, 2009 1:26 am

Re: Tu wpisujemy pytania o dzialanie kart

czw sie 20, 2009 11:21 pm

1. Możesz.
2. Możesz.

Nie ma w koszcie opłacenia abilitki tapnięcia.
 
Berglion
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: sob maja 23, 2009 2:13 am

Re: Tu wpisujemy pytania o dzialanie kart

czw sie 20, 2009 11:45 pm

A jeśli byłby on już tapnięty (z jakiejś innej przyczyny) to nadal mogę używać jego zdolności?
Mój kumpel który dłużej gra już w Magica twierdzi, że nie można używać zdolności stapowanych kritów (nawet jeśli w koszcie nie mają one zaznaczone że mają być dla efektu tapnięte)
Z góry dzięki za odpowiedź. : )
 
Awatar użytkownika
Maelstrom
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 976
Rejestracja: sob mar 12, 2005 1:02 pm

Re: Tu wpisujemy pytania o dzialanie kart

pt sie 21, 2009 7:02 am

Berglion pisze:
A jeśli byłby on już tapnięty (z jakiejś innej przyczyny) to nadal mogę używać jego zdolności?

Możesz. Tak długo jak możesz zapłacić koszty, możesz użyć każdej umiejętności
Berglion pisze:
Mój kumpel który dłużej gra już w Magica twierdzi, że nie można używać zdolności stapowanych kritów (nawet jeśli w koszcie nie mają one zaznaczone że mają być dla efektu tapnięte)

Pli jak potłuczony, za przeproszeniem. Za antycznych czasów mojej młodości taka zasada dotyczyła Artefaktów (dzielonych wtedy na Mono Artifacty i Poli Artifacty).
Jak wyżej - jeśli możesz zapłacić koszt, to nie ważne czy Creature jest tapnięty, flipnięty, enchantowany, czy ma na sobie muflon counter, umiejętność wchodzi na stos.
 
Berglion
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: sob maja 23, 2009 2:13 am

Re: Tu wpisujemy pytania o dzialanie kart

pt sie 21, 2009 9:22 am

No to teraz jeszcze kilka ostatnich pytań i macie odemnie spokój : P

1. Przypuścmy, że mamy taką akcje. Mam na stole Sigil Tracera i powiedzmy ze 3 Wizard type krity. Op zagrywa we mnie dajmy na to Shockiem. W odpowiedzi tapuje dwa Wizardy które kontroluje i robie sobie kopie Shocka. Czy po zrobieniu kopii Shocka i wybraniu dla niej celu mogę skontrować Shock'a mojego Op'a?

2. Podobna sytuacja. Mam w grze Sigil Tracera i 3 Wizardy. Przeciwnik zagrywa Shock we mnie. Kontruje mu go od razu. Czy w takim wypadku mogę zrobić kopie swojej kontry i zostawić ją sobie na jakiś inny spell który mógłby zostać rzucony w turze oponenta?

3. Czy używając zdolności Kinship Ink Dissolvera, karta którą obejrze w upkeepie musi mieć "Merfolk Wizard" czy wystarczy, że będzie na przykład tylko Merfolk lub Wizard?

4. Jeśli zagrywam Oblivion Ringiem w stapowanego krita przeciwnika to czy jak zostanie zniczony Oblivion to krit wraca do gry stapowany czy odtapowany?


Wiem, że wiele z tych pytań mogło się powtórzyć wcześniej badź też są banalne dla coponiektórych ale chce sie poprostu upewnić pytając kogoś z wieloletnim doświadczeniem : P
Pozdrawiam.
 
HumaN
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 112
Rejestracja: wt sie 18, 2009 6:31 pm

Re: Tu wpisujemy pytania o dzialanie kart

pt sie 21, 2009 9:37 am

1. Nie jestem pewien, ale chyba z praw stosu wynika, ze mozesz tak zrobic.
2. Na pewno tak.
3. Ciekawa karta. Imo Merfolk Wizard, nie ma dzielenia typow krita. Jest napisane Merfolk Wizard, to Merfolk Wizard, nie Merflok, czy nie Wizard.
4. Nie jestem pewien, ale karta wchodzi do gry oddapowana ( chyba, ze ma specjalną ability[w przypadku duzo landow]), wiec moim zdaniem powinna wejsc oddapowana. Moge sie mylic.
 
Awatar użytkownika
27383
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3267
Rejestracja: śr sie 01, 2007 5:44 pm

Tu wpisujemy pytania o dzialanie kart

pt sie 21, 2009 10:09 am

1. Nie jestem do końca pewien.
2. Nie, nie możesz sobie zostawić kontry "na później". Nie uważasz, że byłoby to idiotyczne? Z końcem tury oppa rzucasz taką kontrę, zostawiasz ją na później i tak cały czas. Drobna przeginka.
3. Albo Merfolk albo Wizard, nie muszą być oba typy.
4. Nie jestem pewien.

HumaN, jesteś narazie początkujacym graczem, więc pograj troszki i poducz się, bo innych użytkowników w błąd wprowadzasz ;)
 
Awatar użytkownika
Zephyel
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2230
Rejestracja: pt maja 01, 2009 10:12 pm

Tu wpisujemy pytania o dzialanie kart

pt sie 21, 2009 10:13 am

4. Wraca odtapowana, bo przecież zmienia strefę gry. Tak przynajmniej ktos tu na forum tłumaczył, przy okazji obliviona i tego czy choroba przywolania jest
 
Awatar użytkownika
27383
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3267
Rejestracja: śr sie 01, 2007 5:44 pm

Tu wpisujemy pytania o dzialanie kart

pt sie 21, 2009 10:15 am

Zephyel, dokładnie jest tak jak mówisz. Był poza grą, wraca, ma summoning sickness i odtapowany :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości