Zrodzony z fantastyki

 
slann
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4982
Rejestracja: pt paź 14, 2005 10:35 am

Monastyr 1.5

pt sie 21, 2009 7:01 pm

Wątek ten został założony by podyskutować na temat nowej, poprawionej edycji Monastyru,. Co byście chcieli w nim zmienić? Co poprawić? A może nic?
 
Awatar użytkownika
Laikk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: sob lip 04, 2009 6:50 pm

Re: Monastyr 1.5

pt sie 21, 2009 7:51 pm

Jeju co bym zmienił a co zostawił...
tak zostawił bym obecne system walki (bo nie powiem jest to jakaś alternatywa coś czego nie spotkałem w innej grze choć jest pokręcony opiera się na manewrach i tak dalej) lecz dodał bym także 2 dużo prostszy bardziej oparty na opisach a jak wyglądałby ten system według mnie ? cóż ustalamy inicjatywę rzutem na refleks a akcje opieramy rzutami na fechtunek.
łatwe przyjemne więcej opisów, walka z pewnością bardziej dynamiczna przynajmniej według mnie i moich znajomych.
Rozwinął bym "ciemną stronę mocy". Ci magowie według podręcznika są tacy straszni sieją spustoszenie na polach bitwy ich zabicie graniczy z cudem. OKEJ tylko gdzie jest ich moc gdy wcielają się w nich gracze. Mag jest tylko z góry przegranym sługusem demonów własną moc ma niezwykle nikłą żeby nie powiedzieć śmieszną. Przydałoby się kilka szybszych czarów kilka przydatnych rytuałów jakiś konkretny system korzystania z mocy magicznej bo o ironio dlaczego ten współczynnik tak się nazywa ?
No i ap ropo przegranych.
Bohater. Wracasz by walczyć po tym jak straciłeś 20 lat z powodu błędów młodości. Wracasz by walczyć jednak kilkukrotnie obiło mi się o uszy że bohater ostatecznie powinien przegrać. Eh odrobina zmiany nastawienia. Przynajmniej zarys jasnego nieba nad ogarniętym z każdej strony przez wojnę dominium.

Współczynniki dodatkowe są tak samo drogie jak podstawowe a używanie ich jest nieopłacalne. Może warto byłoby podciągnąć je np. pod umiejętności podstawowe i stosować jako bonusy :)

W podręczniku według tabeli rozwoju umiejętności można podciągnąć max do 20 poziomu gdy tymczasem opisane są tylko do 7. gdy mamy 7 poziom jesteśmy wręcz wszystkowiedzący w określonej dziedzinie. Co by się stało gdyby bohater wykupił umiejętność do 10 ?

Świat jest ciekawy i dobrze opisany.

No tymczasowo to tyle ;] z czasem pewnie coś mnie jeszcze natknie ;]
 
Awatar użytkownika
Feniks
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5008
Rejestracja: ndz lis 07, 2004 10:34 am

Monastyr 1.5

pt sie 21, 2009 10:03 pm

Zgadzam się świat jest spoko. Na pewno rozwinąłbym mechanikę konfliktów społecznych rozwinąłbym ją na 3 poziomy.

1. Konflikty dworskie ala Szermierka na Języki z naszej strony

2. Konflikty zaawansowane - czyli dyskusje negocjacje itp. sprowadziłbym to do kilku rzutów może manewrów jednak prostszych do ogarnięcia niż SnJ

3. Konflikty proste - czyli zwykłe testy przeciwstawne.

Zmieniłbym jakoś stosunek opłacalności na Lini współczynnik - umiejętności na korzyść tych drugich.

Wprowadziłbym specjalności w umiejętnościach np mamy umiejętność wspinaczka, bierzemy specjalność "drzewa" i wspinając się po drzewach możemy przerzucić jedną kostkę albo coś podobnego.

Wprowadziłbym zasady walki w większej grupie coś na wzór L5K 3ed. oraz zasady korzystania rozwijania i kupowania majątku coś na wzór z Podręcznika gracza tylko znacznie, znacznie więcej.

Zindywidualizowałbym postacie dając więcej możliwości przy profesjach. Tworząc jakieś drzewko z oficera można by wziąć: adiutanta, kapitana statku, kapitana konnicy, oficera sztabowego itp. każdy dodatkowo dawały jakies pakiety startowych umiejętnosci.

Stworzyłby atuty na zasadzie biegłości bitewnych ale dla postaci nie walczących również.

Tyle na teraz na szybko na pewno uzbierałoby sie tego dużo wiecej
 
Awatar użytkownika
Bart560
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: sob sty 31, 2009 1:52 pm

Monastyr 1.5

ndz sie 30, 2009 6:42 pm

Zmieniłbym jakoś stosunek opłacalności na Lini współczynnik - umiejętności na korzyść tych drugich.

Przy mechanice 3k20, raczej ciężko to będzie zrobić. Chociaż ...

Wpadłem na taki pomysł: odwrócenie roli tzn. współczynniki pełniły by taką funkcję jak obecnie umiejętności (obniżały by wynik na kościach), a umiejętności pełniły by funkcje współczynników (czyli musimy wyrzucić poniżej wartości umiejętności, bądź tyle ile ona wynosi). I tak współczynniki mogły by jedynie ułatwiać wykonywanie określonych czynności, a możliwości bohatera zależały by od umiejętności.

Tylko oczywiście trzeba by było przebudować system losowania współczynników, umiejętności, tabelkę z kosztem rozwoju współczynników/umiejętności, opisy umiejętności ...
 
Awatar użytkownika
Feniks
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5008
Rejestracja: ndz lis 07, 2004 10:34 am

Monastyr 1.5

ndz sie 30, 2009 6:59 pm

Ogólnie jak tak myślałem nad monem i nad mechanikami ostatnio to jakiś dobrze zrobiony "roll keep" by najbardziej tutaj pasował. Trzeba by jednak dobrze nad takim czymś pomyśleć aby tak jak w L5K liczba kości nigdy nie mogła przekroczyć np 10. Bo rzucanie 38k10 to średnia frajda. Do tego taki system musiałby mieć stałe PT np wyrzucenie powyżej 3 na k6 czy po wyżej 8 na k12 czy coś tam, żeby nie trzeba było się bawić w sumowanie tego tylko było wyraźne na pierwszy rzut oka kto ile ma sukcesów.
3k20 jest ogólnie dobre ale jak próbowałem wykombinowac jaką mechanikę dać pod walki społeczne itp to ciężko wymyślić coś co się trzyma kupy. Wielki ukłon za mechanikę Szemierki na Języki ale moi zdaniem można lepiej.
 
DeathlyHallow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 276
Rejestracja: pt sie 24, 2007 8:00 pm

Re: Monastyr 1.5

ndz sie 30, 2009 9:42 pm

Monastyr to Monastyr, zrobił go Portal i posadził na swoim autorskim silniku, znanym też z NS. Nie ma co się kłamać, że wersja 1.5 to zmieni. Trzeba działać w pewnych ramach. Oczywiście tak jak mechanika magii wychodzi poza 3k20 tak samo może się stać i z walką społeczną. Ale to nadal będzie wyjątek od reguły, a reguła pozostanie zasadniczo ta sama.
 
Awatar użytkownika
Moraine
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 273
Rejestracja: sob paź 04, 2008 10:15 pm

Monastyr 1.5

pn sie 31, 2009 2:10 pm

Ja wprowadziłam home-rule, że umiejetności powyżej 4 odejmuje się od 2 kości, wedle zasady, że jeśli ktos jest w czyms naprawde dobry, to powinno miec to odbicie w mechanice.
 
DeathlyHallow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 276
Rejestracja: pt sie 24, 2007 8:00 pm

Re: Monastyr 1.5

pn sie 31, 2009 2:21 pm

Taki suwak neuroshimowy w nieco innej wersji - fajny pomysł.
 
Awatar użytkownika
szelest
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1680
Rejestracja: sob lis 15, 2003 7:29 pm

Re: Monastyr 1.5

pn sie 31, 2009 2:27 pm

Moraine pisze:
Ja wprowadziłam home-rule, że umiejetności powyżej 4 odejmuje się od 2 kości, wedle zasady, że jeśli ktos jest w czyms naprawde dobry, to powinno miec to odbicie w mechanice.

A po co tak kombinować? Zrobić tak, żeby odejmowała się umiejętność od każdej kostki.
 
Awatar użytkownika
Moraine
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 273
Rejestracja: sob paź 04, 2008 10:15 pm

Monastyr 1.5

wt wrz 01, 2009 7:48 am

Jedną przcież i tak zawsze odrzucasz, prawda? Liczysz 2.
 
Awatar użytkownika
szelest
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1680
Rejestracja: sob lis 15, 2003 7:29 pm

Re: Monastyr 1.5

wt wrz 01, 2009 7:57 am

Moraine pisze:
Jedną przcież i tak zawsze odrzucasz, prawda? Liczysz 2.

Raczje chodziło mi o to, żeby zawsze odejmować a nie tylko w przypadku, kiedy masz umiejętność powyżej 4:)
 
slann
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4982
Rejestracja: pt paź 14, 2005 10:35 am

Re: Monastyr 1.5

czw wrz 03, 2009 12:17 pm

Feniks, Mon na mechanice q10 byłby chyba pełnieniem moich marzeń o systemie doskonałym…
Ale na razie powiem co bym zmienił w aktualnej mechanice.
1. Wprowadził jakiś opcjonalny, nielosowy system tworzenia postaci. Wiem (aż nazbyt dobrze) że prawdziwym życiu też nie wybieramy kim będziemy, ale rpg to nie życie. (i w klanarchii losowanie też mi się nie podoba)
2. Jeśli już losujemy to zlikwidujmy wymagania w wysokości cech w przypadku profesji. Tak naprawdę jest to kara dla klimaciarzy, bo powergamer i tak nie wybierze profesji do której jego postać nie ma predyspozycji.
3. Zgadzam się co do odejmowania umiejętności od obu kości. Dodatkowo przy tworzeniu postaci zrobiłbym tak, że punkty umiejętności normalnie dodaje się przy tworzeniu postaci, a nie z 1 na 2 trzeba zapłacić dwa.
4. W związku z powyższym… usunąłbym zdobywanie punktów doświadczenia i rozwój postaci. Co najwyżej zrobiłbym tak jak w Pendragonie, gdzie umiejętności wynoszą 0d 1 do 20, jak postać gracza dokona czegoś wykraczającego ponad jego normalne możliwości zaznacza sięto na karcie postaci, a potem rzuca k20. Jeśli wyrzuci więcej niż jej aktualny poziom, wtedy podnosimy ją o jeden, a można wykonać tylko trzy takie testy na przygodę. Chociaż najchętniej bym w ogóle usunął rozwój postaci
5. Usunął rozliczne Bugi jakie posiada mechanika.
6. Od nowa napisał rozdział o walce, jest naprawdę niejasno napisany
7. Zwiększył bym rolę tajemnicy, wzorując się na zaszłościach z siedmiu mórz.
Po za tym mała uwaga. Proponuję do pomocy zaprosić ludzi, którzy lubią mona, ale z powodu mechaniki w niego nie grają. To do nich powinna być skierowana edycja 1.5

Przepraszam z góry, jeśli powyższa uwaga zabrzmiał impertynencko lub niegrzecznie. Naprawdę nie było to moim celem. Jeśli jednak kogoś uraziłem, to jeszcze raz przepraszam.
 
Awatar użytkownika
Feniks
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5008
Rejestracja: ndz lis 07, 2004 10:34 am

Monastyr 1.5

czw wrz 03, 2009 2:04 pm

1. Normalka ja tam wolę robić postać niż losować dlatego opcje powinny być dwie.

3. Mo ze jakies pakiety umiejętności jak np oficer dostawałby jakiś pakiet wojskowego gdzie np rozwijałby umiejętności taniej w punktach na początku tworzenia postaci.

4. Brak rozwoju to tragiedia rozwój jest kwintesencją RPG. Systemy gdzie um rozwija się jak w rzeczonej Pendragonie czy BE mogłyby być jako opcja a nie jedyny wybór przecież opisanie rozwoju um to 2 strony można zawrzeć obie takie.

5 i 6 to chyba normalne po to wydaje się nowe edycje.

7. tych marnych 10 kostek na całe życie to nic, wprowadziłby jakieś punkty tajemnicy czy coś co by się odnawiała na dzień/ na sesję czy jakoś tak, a które dawałyby kopa postaci w scenach z jej tajemnicą związanych.

8. Więcej ludzi oznacza większe koszta wydawnicza w konsekwencji dla nas oznacza wyższą cenę podręcznika więc tutaj Portalowi się to może finansowo nie kalkulować.

Nie wiadomo wcale czy będzie edycja 1.5 czy 2.0 czy jakakolwiek to tylko nasze pobożne życzenia ale ja bym bardzo chciał i sugeruję fanom pisać maile do wydawnictwa z prośbami o wydanie nowej edycji, raz że polepszyłaby grę ostatnim wiernym fanom a dwa, że miałaby szanse ściągnąć nowych.

Gdzie się da bedę starał się nawiać trzewika, żeby to wydał choć pewnie zależy też od powodzenia serii dodatków fanowskich nad którymi trzeba teraz mocniej przysiąść.
 
Awatar użytkownika
Medwith vel Dagon
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: czw wrz 03, 2009 3:18 pm

Re: Monastyr 1.5

czw wrz 03, 2009 3:42 pm

Witam!
Mój pierwszy post na forum, które od lat czytam :-)
Chciałem się podzielić wiedzą na temat kolejnej edycji Monastyru. Ci, którzy czytują polterowy blog Trzewiczka, wiedzą już, że wymyślił mechanikę do Valdoru, chyli Monastyr High Fantasy.
Na spotkaniu z Trzewiczkiem, na Polconie 2009 zebrało się całkiem sporo fanów Monastyru (nikt nie chciał słuchać o Neuroshimie :D ). Tak więc, zdradził nam, że chłopaki z Rebela rozmawiali z Portalem (może nawet namawiali) na temat wydania jakiegoś RPG high fantasy- bo to się teraz najlepiej sprzedaje. Trzewiczek stwierdził, że najbardziej prawdopodobny jest Valdor. Jednakże ten podręcznik ma szanse zaistnienia, dopiero po zakończeniu obecnych projektów (w tym z linii Monastyru- Sojusznicy, dodatki pisane przez fanów, 12 Krzyży, Stronghold).
A teraz informacja o Monastyrze:
Monastyr 2ed ma szanse wydania, jeśli Valdor dobrze się sprzeda.
Na co możemy liczyć?
- możliwa zmiana mechaniki, na mechanikę z Valdoru
- niekonieczna będzie gra osobą leciwą
 
DeathlyHallow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 276
Rejestracja: pt sie 24, 2007 8:00 pm

Re: Monastyr 1.5

czw wrz 03, 2009 3:46 pm

Ale na czym miałby polegać ten Valdor? Wszystko 'z drugiej strony barykady'?
 
Awatar użytkownika
Medwith vel Dagon
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: czw wrz 03, 2009 3:18 pm

Re: Monastyr 1.5

czw wrz 03, 2009 4:07 pm

Właściwie tak jak zgadujesz DeathlyHallow. Nie tylko będzie to druga strona barykady, ale też w pewnym sensie negatyw, bo otrzymamy high-, a nie low- fantasy.
Trzewiczek już wcześniej o nim wspominał, ale z powodu niskiej sprzedaży Mona projekt pozostał w zawieszeniu. Niewiele o nim wiadomo, poza tym, że powinniśmy poznać pozostałe rasy obdarzone duszą :-)
 
DeathlyHallow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 276
Rejestracja: pt sie 24, 2007 8:00 pm

Re: Monastyr 1.5

czw wrz 03, 2009 5:27 pm

E no, Monastyra bym nie nazwał systemem low fantasy. To raczej klasyczny dark, ale jeśli mam rozważać czy raczej low czy raczej high to kurde raczej high ;) No ale ok, perspektywa zagłębiania się w nieistniejące dusze pomiotów Kusiciela jakoś średnio raduje moje serce i chyba znacznie bardziej ucieszyłby mnie Monastyr 2.0, ale kto wie kto wie...
 
Awatar użytkownika
Medwith vel Dagon
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: czw wrz 03, 2009 3:18 pm

Re: Monastyr 1.5

czw wrz 03, 2009 7:34 pm

DeathlyHallow --> Valdor, czyli Monastyr High Fantasy, to nazwa, którą Trzewiczek posługiwał się na chat'ach. Nie ukrywam, że moje zdanie jest takie jak w poprzednim poście, ale cóż, o klasyfikacji systemów RPG (i gustach) się nie dyskutuje ;-)

Co bym chętnie zobaczył w Monastyrze 2ed:
1. Nową (bądź ulepszoną) mechanikę- to chyba oczywiste.
2. Chętnie widziałbym więcej punktów rozwoju na starcie, bo w obecnej wersji faktycznie tetrycy wychodzą.
3. System umiejętności/statystyk zależnych od wieku chętnie widziałbym tak jak zrobił to Wick w Houses of the Blooded (jeśli dobrze pamiętam system). W skrócie- życie dzieli się na cztery okresy: wiosna- młody gniewny; lato- doświadczony, w pełni sił; jesień- król Conan; zima- Maester Aemon (Gra o Tron).

W sumie to tyle najważniejszych zmian. Do tego dochodzi kilkanaście drobnych, ale większość została wymieniona wcześniej.
 
Kal_Torak
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 343
Rejestracja: wt kwie 01, 2003 11:38 am

Re: Monastyr 1.5

sob wrz 26, 2009 1:50 pm

Feniks pisze:
Ogólnie jak tak myślałem nad monem i nad mechanikami ostatnio to jakiś dobrze zrobiony "roll keep" by najbardziej tutaj pasował. Trzeba by jednak dobrze nad takim czymś pomyśleć aby tak jak w L5K liczba kości nigdy nie mogła przekroczyć np 10. Bo rzucanie 38k10 to średnia frajda. Do tego taki system musiałby mieć stałe PT np wyrzucenie powyżej 3 na k6 czy po wyżej 8 na k12 czy coś tam, żeby nie trzeba było się bawić w sumowanie tego tylko było wyraźne na pierwszy rzut oka kto ile ma sukcesów.
3k20 jest ogólnie dobre ale jak próbowałem wykombinowac jaką mechanikę dać pod walki społeczne itp to ciężko wymyślić coś co się trzyma kupy. Wielki ukłon za mechanikę Szemierki na Języki ale moi zdaniem można lepiej.


Jeśli chodzi o kwestię podstawy silnika (jakiegoś roll keep'a) to sam używam schematu: pula kości + stopień trudności + sukcesy:
- wartość cechy określa sukces kości (czy k10, czy k6 czy k20), samą zaś skalę dostosuje do liczby ścianek kości
- umiejętność to liczba kości

Czyli np. umiejętności w skali od 1-5/6 albo 1-10 (nie przekraczają wtedy 10). Zaś wartość cechy określa czy mamy sukces na kości. Zatem mając cechę 12 i umiejętność na poziomie 4 rzucamy 4 kościmi k20 i sukces mamy na 12 i poniżej. To samo jeśli np. mamy cechy od 2-7/8 czyli np. ceche na 4, a umiejętność na 5 - wtedy rzucamy 5 koścmi k10 przy czym wartości na 4 lub mniej to sukces. Szalenie proste, można dostosowywać do każdej kości i jednocześnie bardzo "elastyczne". Wynik zaś odczytuje się równie szybko i sprawnie jak na jednej kości (bez dodawania czy odejmowania). Łatwo modyfikować ten schemat rzutu (bez większych komplikacji) przy użyciu takich elementów jak biegłości, szkoły szermiercze, sztuczki etc. Głównie dlatego lubię ten schemat.

Sam używam tego typu schematu mechaniki do większości systemów i mi się sprawdza najlepiej (w tym do monastyru). A w mechanikach lubię grzebać i bacznie przypatruję się każdej (i ją testuje) która wpadnie w moje ręce ;).
Ostatnio zmieniony sob wrz 26, 2009 1:56 pm przez Kal_Torak, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości