Zrodzony z fantastyki

Awatar użytkownika
Furiath
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

wt lip 14, 2009 3:33 pm

Czego bym Ja chciał od naukowców:

Porządnych, profesjonalnie przeprowadzonych badań osób, które grają i opisanie ich profilu aby na tej podstawie można było uskuteczniać metodę person podczas projektowaniu nastawionego na odbiorcę.

Nacisk stawiam na profesjonalizm - dopóki badan nie zrobi mi osoba, która ma w tym doświadczenie tak naukowe, a szczególnie zawodowe (znaczy w przeprowadzaniu badań), nie będą dla mnie zbyt wiarygodne. Zbyt często widziałem poprane ankiety dotyczące RPG, przygotowane przez studentów (do pracy magisterskiej) bądź fanów RPG, którzy ankietą chcieli wykazać, że ich droga życia okazała się słuszna lub że ich teza jest poprawna.

Awatar użytkownika
Scobin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

wt lip 14, 2009 4:10 pm

Też mi się marzą takie badania. Z dużą próbą, reprezentatywną... Ech, pomarzyć dobra rzecz, choć czasami można się przy tym rozmazać (a może rozmnożyć?).

Wydaje mi się, że to mogłoby być dobre pole do współpracy naukowców ze światem biznesu i marketingu – choć powstaje pytanie, na ile potrzebna jest taka współpraca przy nie najlepszym stanie rodzimego rynku erpegów.

Przy okazji jeszcze dwa linki, które teraz mi się przypomniały, a które przynoszą całkiem konkretne przykłady odniesienia teorii akademickich do RPG:

tekst Julka na Polterze (mocno inspirowany literaturoznawstwem, w szczególności tzw. strukturalizmem),

– tekst Doroty Chmielewskiej-Łuczak i Cezara Matkowskiego o podróży bohatera w grach fabularnych: niestety nieopublikowany w sieci, ale może uda mi się go w wakacje streścić i udostępnić gdzieś efekt tej pracy. Tymczasem namiary na wersję drukowaną:

Chmielewska-Łuczak, D., Matkowski, C. (2007). Archetypiczna podróż bohatera w grach fabularnych. [W:] A. Surdyk (red.), Kulturotwórcza funkcja gier. Gra jako medium, tekst i rytuał (t. 2, s. 247-254). Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM.

Awatar użytkownika
nid
Częsty bywalec
Częsty bywalec

Naukowcy o RPG: co to może dać erpegowcom?

pt wrz 11, 2009 2:59 pm

Przepraszam za wskrzeszanie wątku, ale może ktoś się zainteresuje. Tym razem ciekawostka z Finlandii. Uniwersytet w Tampere ma kurs o roleplaying. http://nitessine.wordpress.com/2009/09/ ... aying-101/ , opis kursu http://translate.google.com/translate?h ... ut/a3.html .
Ostatnio zmieniony pt wrz 11, 2009 3:00 pm przez nid, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:

Awatar użytkownika
Scobin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

Re: Naukowcy o RPG: co to może dać erpegowcom?

sob wrz 12, 2009 11:52 am

Świetnie, dzięki! Bardzo jestem ciekaw, jak oni TO robią.

PS: Zalinkowałem też na forum PTBG.
Ostatnio zmieniony sob wrz 12, 2009 5:25 pm przez Scobin, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: