Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Rinue
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 99
Rejestracja: sob cze 20, 2009 1:04 pm

Souba (broń egzotyczna)

wt wrz 29, 2009 5:43 pm

Souba

Broń egzotyczna - wręcz
Średnia
Koszt: 450 sz
Obrażenia: 1k8
Krytyk: 19-20 x3
Przyrost zasięgu: -
Waga: 5 kg
Rodzaj: cięte

Souba to nieco krótsza katana (będąca w rzeczywistości mistrzowsko wykonanym mieczem długim) o dwóch identycznych ostrzach oddzielonych od siebie o 5 centymetrów ze sztychami skierowanymi w tą samą stronę. Broń ta jest rzadko wykorzystywana przez wojowników czy samurajów z racji krótszego zasięgu oraz mniejszej siły impaktu, która jest rozdzielana na oba ostrza, przez co zadaje mniejsze rany niż zwykła katana czy nawet miecz półtoraręczny. Częściej natomiast używana bywa przez rabusiów, łotrzyków czy roninów którzy wykorzystują tą broń w bardziej taktyczny, niekoniecznie "czysty" sposób. Podwójne ostrze souby bowiem ułatwia przechwycenie oraz wytrącenie ostrza dowolnej broni ciętej lub kłutej z ręki przeciwnika. Podczas próby rozbrojenia oponenta, posiadacz souby otrzymuje +4 do testów ataku jeżeli przeciwnik posiada broń sieczną bądź kłutą.

Nie znalazłem jeszcze takiej broni w podręcznikach więc stwierdziłem że rozpisze takowy odpowiednik z filmu.
Ostatnio zmieniony wt wrz 29, 2009 5:44 pm przez Rinue, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Ginden
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 831
Rejestracja: pt gru 19, 2008 1:15 pm

Souba (broń egzotyczna)

wt wrz 29, 2009 5:54 pm

Krytyk: 19-20 x3

Co? Co? Co? Czy ja dobrze widzę? 19-20 x3? Zmień na 19-20 x2.
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

Souba (broń egzotyczna)

wt wrz 29, 2009 5:56 pm

Co? Co? Co? Czy ja dobrze widzę? 19-20 x3? Zmień na 19-20 x2
Czy elven thinblade nie miał tak samo?
Zauważ, że jest to broń egzotyczna.
 
Awatar użytkownika
Rinue
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 99
Rejestracja: sob cze 20, 2009 1:04 pm

Souba (broń egzotyczna)

wt wrz 29, 2009 6:01 pm

Dałem x3 ze względu na podwójne ostrze broni - wprawdzie siła impaktu jest mniejsza, jednak trafienie takową bronią miałoby boleśniejsze skutki w przypadku rany otwartej, gdyż jest większa szansa na zranienie chociażby jakiegoś narządu wewnętrznego.
 
Awatar użytkownika
goracepapu
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 801
Rejestracja: czw lip 30, 2009 9:44 pm

Re: Souba (broń egzotyczna)

wt wrz 29, 2009 6:18 pm

w srd jest broń Sai też jest exotic

Sai 1 gp 1d3 1d4 ×2 10 ft. 1 lb. Bludgeoning

With a sai, you get a +4 bonus on opposed attack rolls made to disarm an enemy (including the roll to avoid being disarmed if such an attempt fails).

Są prawie identyczne, ale

Sai ma kość o 2 mnieszą 1d4=>1d6=>1d8
Mniejszy mnożnik o 1
Mniejszy zasięg o 1
Nie można nią rzucać + ma bonus do disarma do tylko do 2 z 3 rodzajów broni.
Kosztuje o 449 drożej niż Sai.

Zmniejsz zasięg o 1, cenę do 100-150 i myślę , że broń będzie wyważona

Edit. elven thinblade ma 18-20/2 , ale nie ma żadnych bonusów do disarma itp.
Ostatnio zmieniony wt wrz 29, 2009 6:22 pm przez goracepapu, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Shillelagh wielder
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 240
Rejestracja: czw lut 12, 2009 10:34 pm

Re: Souba (broń egzotyczna)

wt wrz 29, 2009 6:22 pm

Ta broń jest potężniejsza od miecza półtoraręcznego, pomimo że atut Biegłośc w broni (miecz półtoraręczny) ma dodatkowo wymaganie S 13. Poza tym zwiększenie kości z 1k8 na 1k10 na pewno jest mniej warte niż +1 do mnożnika krytyka i +4 do próby rozbrajania (wiem, nie w każdym przypadku kiedy rozbrajasz). Broń jest niezbalansowana, choć czy prowadzi do przepaków to nie wiem.
Przeciwko jej wprowadzaniu przemawia fakt że wojownik z całą pewnością wybrałby atut Biegłośc w broni (souba) niż Biegłośc w broni (miecz półtoraręczny).
 
Awatar użytkownika
goracepapu
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 801
Rejestracja: czw lip 30, 2009 9:44 pm

Re: Souba (broń egzotyczna)

wt wrz 29, 2009 6:32 pm

Miecz półtoraręczny jest...co najmniej słaby i wydaje mi się , że porównywanie do niego mija się z celem. Sorry, ale ja nie wydam atuty żeby dostać "aż" +1 do obrażeń.

Wojownik na pewno wybrałby spiked chain niż soubę.

Hmmm... po chwili zastanowienia albo zmniejszyłbym krytyk lub zasięg o 1 i cene dał 50, albo zostawił jak jest.

Wtedy w porównaniu do długiego miecza krytyk będzie o 1 większy, a +4 do disarma pokryje cena 450, bo aż o 435 większa niż długi miecz.

Edit do posta niżej.

Nie zrozumieliśmy się:) Chodziło o to, że sai ma mniejsze obrażenia o 2 przyrosty, ale da się nim rzucać, natomiast twoja broń ma większe, ale nie da się nią rzucać bez kary. Nie chciałem, nie chcę i nie będę chciał rzucać ogromnym SAI:D
Ostatnio zmieniony wt wrz 29, 2009 6:42 pm przez goracepapu, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Rinue
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 99
Rejestracja: sob cze 20, 2009 1:04 pm

Souba (broń egzotyczna)

wt wrz 29, 2009 6:37 pm

Rzucisz sai 2 rozmiary większym?

W OA jest również jitte które jest niemal identyczne do sai, jednak ma mniejszy bonus do rozbrajania i kosztuje znacznie mniej niz sai. Poza tym sai jest bronią obuchową co jest dla mnie kompletnym paradoksem.

Miałem problemy z kosztami właśnie w tym przypadku, początkowo chciałem zwiększyć cenę do 550 albo 600 jednak tutaj miałem wątpliwości. Bardziej bazowałem się na kosztach katany aniżeli półtoraka.

A, i swoją drogą - ktoś zauważył że to jest broń mistrzowska? :P
Ostatnio zmieniony wt wrz 29, 2009 6:52 pm przez Rinue, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód:
 
Ooral92
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 340
Rejestracja: wt kwie 21, 2009 2:58 pm

Souba (broń egzotyczna)

wt wrz 29, 2009 9:51 pm

Krytyk: 19-20 x3


Zmień to albo na 20 x3 albo 18-20 x2. Osobiście chylę się ku temu drugiemu - 2 ostrza oznaczają bardziej, większą szansę na trafienie krytyczne, niż dotkliwsze rany przy krytyku.

Obecnie przepak bo z Ostrością masz 18-20 x3 co ci daje 15% na trzykrotne obrażenia zamiast zwyczajowego 5%.

Reszta jest ok.
 
Awatar użytkownika
Rinue
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 99
Rejestracja: sob cze 20, 2009 1:04 pm

Souba (broń egzotyczna)

wt wrz 29, 2009 10:45 pm

A gdzieżby. Oba ostrza nie są aż tak od siebie odległe aby szansa na ugodzenie przeciwnika w jakikolwiek punkt witalny była większa niż u zwykłego miecza długiego, którego jedno ostrze ma większą szansę na natrafienie jakieś np. luki w pancerzu. Chociaż fakt faktem zmiana krytyka na 20 x3 byłaby chyba dobrym pomysłem.

Myślałem jeszcze nad dodaniem takiego penalty jakie ma półtorak - mianowicie tylko osoba biegła w tej broni może ją używać jednorącz (chociaż w tym wypadku nie wiem czy to nie byłoby zbyt przekombinowane), chyba że zdjąć z souby mistrzowskie wykonanie tejże broni.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości