Zrodzony z fantastyki

Awatar użytkownika
AGrzes
Wyróżniony
Wyróżniony

Setting w klimacie cyberpunk poszukiwany.

wt lis 03, 2009 10:47 pm

Naszła mnie ostatnio ochota by poprowadzić coś w klimatach cyberpunka ale dość lekkim (coś jak kaloryfer RPG, ale może nie aż tak lekkich).

Pomyślałem że może ktoś mógłby polecić jakieś materiały lub cały system na którym można by się oprzeć.

Wstępnie myślałem nad prowadzeniem na mechanice SWEX więc zależy mi bardziej na tle i opisie świata niż mechanice.

Awatar użytkownika
NoOne3
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

śr lis 04, 2009 10:43 pm

W zasadzie to w każdym systemie, choćby nie wiem jak patetycznym można sobie zrobić "kaloryfer". Ja tam zawsze miałem sentyment do Cyberpunka 2020, po resekcji pewnych jego elementów niegrywalnych (vide: rockman i netrunner). Problem może być z dostępnością, bo przecież dla samego świata nie będziesz szukał kolekcjonerskich już egzemplarzy podstawki na Allegro.

Awatar użytkownika
Kumo
Stały bywalec
Stały bywalec

czw lis 05, 2009 12:03 am

Hm, cyberpunk z natury jest raczej przyciężki...
Nie wiem, czy jest sens proponować Shadowruna. To "cyberpunk z dodatkami", ale z drugiej strony bez większych problemów da się w nim poprowadzić sesję na luzie, a przy tym świat jest całkiem ciekawy.
Nie mam pojęcia, jak ostatecznie sprawdza się Corporation (recka wisi obecnie na Polterze).

Awatar użytkownika
shaman_tm
Zespolony z forum
Zespolony z forum

czw lis 05, 2009 7:57 am

U mnie na półce kurzy się Cyberspace: http://www.icewebring.com/ICE_Products/ ... rSpace.php
Fajna rzecz i bardzo plastyczna, można z niej zrobić tak lekki, jak i ciężki cyberpunk. Niestety mechanika antyczna i tradycyjnie dla Rolemastera zatabelkowana... ale da się prowadzić przy odrobinie dobrej woli.

Ramel

czw lis 05, 2009 10:36 am

AGrzes, a zobacz sobie darmowe zasady do Cyberpunka do Savage World - sa tutaj: http://www.tripleacegames.com/ccount/click.php?id=10 . Do tego sa przygody i postacie gotowe (postacie sa darmowe, ale przygody juz nie, z tym ze nie sa drogie). To powinno byc odpowiednio lekkie (bo to pulp cyberpunk :) ).
Ostatnio zmieniony czw lis 05, 2009 10:40 am przez Ramel, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:

Awatar użytkownika
Jakub_Bartoszewicz
Zespolony z forum
Zespolony z forum

Re: Setting w klimacie cyberpunk poszukiwany.

czw lis 05, 2009 12:17 pm

Znajomy chwalił sobie "Fates worse than Death", zdaje się, że mają to na Rebelu. Jest też chyba recenzja na RPGnet.

Awatar użytkownika
chimera
Stały bywalec
Stały bywalec

czw lis 05, 2009 3:33 pm

"Fates Worse..." już nie ma na rebelu. Ale podobno dobry. Ja się przegryzam przez inny system tego wydawcy (Varja): "KidWorld" - postapokalipsa.

Awatar użytkownika
Feniks
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

czw lis 05, 2009 4:09 pm

Na upartego Eclipe Phase

Awatar użytkownika
Kumo
Stały bywalec
Stały bywalec

czw lis 05, 2009 4:39 pm

Na upartego Eclipe Phase

Na bardzo upartego... :wink: Mnie się EP wstępnie podoba, ale nie jest zbyt lekkie i od transhumanizmu do cyberpunka dość daleko.

Awatar użytkownika
Sting
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

czw lis 05, 2009 5:57 pm

Ciekawa jest Ex Machina. System działa na TriStacie i ma rozpisane aż trzy settingi w jednym podręczniku. Na obecną chwilę to najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o "czystego" cybera. Jeśli zaś lubisz kombinować z magią i rasami, to najlepszy na rynku jest Shadowrun. Innych, poważnych alternatyw brak (oczywiście, jak pisał już Ramel, mamy zasady cyberpunkowe dla SW, warto się z nimi zapoznać).

Fates Worse than Death to trochę taka "Ucieczka z Nowego Jorku". System dość ciekawy, ale potwornie wydany (czcionka 10, mało ilustracji, fatalny rozkład tekstu, miękka oprawa i prawie 400 stron - czytanie tego to prawdziwy koszmar).

Corporation ma kilka ciekawych pomysłów, ale ogólnie trochę jej brakuje (mechanika, dużo zbędnych zapychaczy, brak rozwinięcia wielu istotnych kwestii), ale jak potrzebujesz świata, to można się zapoznać. Oczywiście nie jest to klasyczny cyberpunk, ponieważ tutaj gramy agentem korporacji.

Hajdamaka

czw lis 05, 2009 6:13 pm

Mozna cos wiecej o Ex Machina? Jakie to trzy settingi sa rozpisane? Na czym polega mechanika TriStat?

I tak offtopowo, bo od 15 lat grania w cyberpunki sie zastanawiam ;) - co to jest to cholerne monoostrze, z czego jest zrobione? :P

slann
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

czw lis 05, 2009 6:50 pm

Monoostrze = broń którego ostrze ma grubość pojedynczych molekuł. Robią je pewnie z włókna szklanego albo … diamentu?
Tristat to mangowa mechanika w której występują tylko 3 atrybuty. Chyba jest mało losowa
Tak na marginesie, akurat taka konwencja, w której setting jako taki jest raczej mało istotny. Akcja dzieje się w mega mieście, nie ma znaczenia czy znajduje się ono w USA, Japonii, czy Polsce.

Awatar użytkownika
Sting
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

czw lis 05, 2009 7:31 pm

Hajdamaka o Ex Machinie i Tri-Stacie jest ładnie napisane na RPGnet:
http://www.rpg.net/reviews/archive/10/10835.phtml

Aha, i jest tutaj cztery settingi :razz:, po prostu zawsze ignorowałem IOSHI, jako zbyt mangowy, jak na mój gust.

Awatar użytkownika
AndrzejB
Częsty bywalec
Częsty bywalec

czw lis 05, 2009 7:56 pm

Jeśli chodzi o "jakieś materiały", to polecam taką grę komputerową, jak X-COM: Apocalypse (obecnie chyba abandonware). Prawie-cyberpunk z Obcymi w tle (i androidami, i mutantami, i psionikami, i... :-)). Może nie setting pełną gębą, ale zawsze coś. Mnie się podoba. Po trochę szczegółów odsyłam to ufopedii.

Śmiesze, ale od jakiegoś czasu szukałem grywalnej mechaniki tego.

Awatar użytkownika
AGrzes
Wyróżniony
Wyróżniony

sob lis 07, 2009 12:56 pm

NoOne3 pisze:
Problem może być z dostępnością, bo przecież dla samego świata nie będziesz szukał kolekcjonerskich już egzemplarzy podstawki na Allegro.
Język angielski czy zakup pdf-a (na przykład na DriveThru) nie stanowi dla mnie problemu, wiec może przyjże się się CP 2020 z tym, że najbardziej interesują mnie materiały settingowe, a nie mechanika, więc od czego można by zacząć?

Ramel pisze:
Grzes, a zobacz sobie darmowe zasady do Cyberpunka do Savage World - sa tutaj: http://www.tripleacegames.com/ccount/click.php?id=10 . Do tego sa przygody i postacie gotowe (postacie sa darmowe, ale przygody juz nie, z tym ze nie sa drogie). To powinno byc odpowiednio lekkie (bo to pulp cyberpunk ).
Zerknąłem, może skorzystam, ale dostosowanie mechaniki wydaje mi się sprawa dużo mniej pracochłonną niż opracowanie opisu świata. Chciałbym aby postaci były chociaż trochę proaktywne a do tego potrzeba mi świata który nie jest poza główna ścieżka scenariusza w całości z kartonu. Właśnie prowadzę kampanię post-apokaliptyczną, którą zacząłem bez dostatecznie opracowanego świata i nie wychodzi to w moim odczuciu na dobre.

slann pisze:
Tak na marginesie, akurat taka konwencja, w której setting jako taki jest raczej mało istotny. Akcja dzieje się w mega mieście, nie ma znaczenia czy znajduje się ono w USA, Japonii, czy Polsce.
Ok, ale opracowane szczegóły "miasta" mogą być bardzo przydatne.

"Fates worse than Death", "Eclipe Phase", "Ex Machina", "Corporation" - przyjże się.

Pozdrawiam, AGrzes

Hajdamaka

sob lis 07, 2009 2:07 pm

Jezeli planujesz wieksza kampanie o zasiegu ogolnoswiatowym to polecam dodatki do Shadowruna "Shadow of... (Europe, Asia, North America)". Co prawda nalezaloby wywalic elementy magiczne, jezeli ma to byc klasyczny cyberpunk, ale ogolnie bardzo fajna wizja panstw korporacyjnych badz quasikorporacyjnych.

Awatar użytkownika
Kumo
Stały bywalec
Stały bywalec

sob lis 07, 2009 9:37 pm

Jezeli planujesz wieksza kampanie o zasiegu ogolnoswiatowym to polecam dodatki do Shadowruna "Shadow of... (Europe, Asia, North America)"

Prawdę mówiąc, Shadowrun ma jeden z najbardziej rozbudowanych i zarazem spójnych światów, z jakimi się zetknąłem. Dlatego tak go lubię :) .
Osobiście sugerowałbym dodatki odnośnie konkretnych miast - "Seattle 2050", a do najnowszej edycji "Runner Havens". Ostatnio w formie pdf wyszło jeszcze "Seattle 2072", ale chyba wymaga ono większej znajomości storyline'u. "Shadows of Europe" to w zasadzie luźny zbiór settingów (zebrana twórczość europejskich freelancerów); mam wrażenie, że bez ogólnej znajomości Shadowruna ciężko je wykorzystać. Natomiast "Shadows of Asia" polecam - to jeden z najlepszych erpegowych dodatków, z jakimi miałem przyjemność się zapoznać.
Z tegoż systemu polecam też dodatki "Corporate Download" i "Underworld" - wyczerpująco opisujących funkcjonowanie odpowiednio megakorporacji i świata przestępczego.
Hmm... W sumie to zabawki z dodatków o sprzęcie ("Augmentation", "Arsenal") można wpakować do dowolnego świata w konwencji cyberpunk.

Awatar użytkownika
NoOne3
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

ndz lis 08, 2009 7:44 pm

może przyjże się się CP 2020 (...), więc od czego można by zacząć?

Z jednej strony chcesz postawić na Pulp, z drugiej chcesz mieć spójny świat i wiele od niego oczekujesz. Po zastanowieniu w CP2020 do świata można się przyczepić. Wprawdzie mojej dawnej ekipie wystarczyły opisy z podstawki, żeby się dobrze bawić, ale nigdy nie graliśmy w 100% podręcznikowo, jadąc bardziej na klimacie i ciekawszych motywach niż oczekując spójności świata. Musiałbyś chyba najpierw sobie zajrzeć czy wizja przyszłości z perspektywy lat 80' (w USA, nie u nas :P) przypadnie Ci do gustu.

Awatar użytkownika
AGrzes
Wyróżniony
Wyróżniony

śr lis 11, 2009 11:47 am

Z jednej strony chcesz postawić na Pulp, z drugiej chcesz mieć spójny świat i wiele od niego oczekujesz.
Nie chodzi mi o jakiś szczególny poziom spójności, raczej po prostu opracowania. To znaczy że jeśli nagle potrzebował bym Dużej Złej Korporacji, to po pierwsze nie muszę jej wymyślać z miejsca, po drugie gracze maja szansę skojarzyć z nazwą dodatkowe informacje i po trzecie nie muszę do tego sam spędzić tygodnia czy dwóch na rozpisywaniu wszystkiego.

Awatar użytkownika
Kumo
Stały bywalec
Stały bywalec

śr lis 11, 2009 12:12 pm

To znaczy że jeśli nagle potrzebował bym Dużej Złej Korporacji, to po pierwsze nie muszę jej wymyślać z miejsca, po drugie gracze maja szansę skojarzyć z nazwą dodatkowe informacje i po trzecie nie muszę do tego sam spędzić tygodnia czy dwóch na rozpisywaniu wszystkiego.

W takim razie zdecydowanie polecam dodatki "Corporate Download" i "Underworld" do 3 edycji Shadowruna. Odniesienia do magii i innych ras można z nich spokojnie wyciąć, a korporacje i syndykaty są w nich naprawdę dobrze opisane - ich historia, pola i metody działania itd.

Ramel

śr lis 11, 2009 5:19 pm

I swietne sa dodatki do Cyberspace - Cyberspace Sprawlgangs & Megacorps. Organizacje i gangi pasuja do kazdego "dark future", IMO. A mechanike sie wycina i gra na innej. Choc kiedys gralem na oryginalnej mechanice cyberspace`a :) Bylo zabawnie.