Zrodzony z fantastyki

 
KisielPolski
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: ndz gru 02, 2012 2:49 pm

Produkja w Zasranych Stanach - co wy myślicie?

sob cze 01, 2013 8:28 pm

Jak myślicie, co można wytworzyć w tym świecie? Oczywiście wiem, że co innego wioska w Teksasie, a co innego laboratorium w Posterunku, ale biorąc pod uwagę maksymalne możliwości ( NY, Posterunek, itp.)
Moim zdaniem, ludzie w NS mogą zsyntezować sporo leków, na pewno wytwarzają też podstawową amunicję, choćby 9mm. Wątpię, by dali radę wytwozyć zaawansowany karabin z XXIw., ale skopiować Kałacha... why not?
Chyba też da się złożyć prostą maszynkę w rodzaju tostera czy innego miksera. Na pewno nie umieją wytwarzać plastików i tkanin sztucznych, ale przetapianie opon idzie pełną parą.
A co wy myślicie?
 
Awatar użytkownika
Doom
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 438
Rejestracja: czw kwie 14, 2005 9:44 am

Re: Produkja w Zasranych Stanach - co wy myślicie?

sob cze 01, 2013 9:57 pm

Tak jak wspomniałeś podstawowa amunicja, medykamenty. Moim zdaniem broń w ograniczonym zakresie ale sprzet typu kałasze i podobne to już raczej spora jak na ZSA manufaktura musi być i w dodatku dobrze wyposarzona. Do tego moim zdaniem żywność w tym konserwowa, różna chemia, przemysłowej okolicy takiej jak apalahy NJ i podobne nawet bardzo duże sprzęty jak parowozy, czołgi itp, ale bgardziej przypominające te z IIWW niż abramsy i nowsze. Jeśli chodzi o plastik... mówimy o tworzywie sztucznym czy tej fajnej plastelinie która robi bum? W obu wypadkach uważam że jest to możliwe, niemniej nie koniecznie na liście priorytetów. Z takich ciekawszych i powszechniwjszych rzeczy może ubrania, niemniej raczej jest to wątpliwe zważywszy na proces pozyskiwania surowca na materiał
 
Awatar użytkownika
Pipboy79
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2881
Rejestracja: śr sty 26, 2011 10:15 am

Re: Produkja w Zasranych Stanach - co wy myślicie?

śr cze 05, 2013 11:46 pm

-Mysle ze podstawowym problemem w jakiejkolwiek produkcji jest stabilna dostawa odpwiednich surowcow. Jednym z podstawowych surowcow jest energia do zasilenia jakiejkolwiek maszyny produkujacej cos-tam. Jak dla mnie bez stabilnego zrodla energii nie ma wiec stabilnej i trwalej produkcji.

-Kolejnym problemem sa wasnie surowce. Tego kalacha czy stimpaka trzeba z czegos zrobic. Biorac pod uwage ze ZSA sa odziedziczone i bazuja na USA jest kwestia transportu i logistyki tych surowcow do miejsca ich przetwarzania. W dzisiejszych czasach nie ma problemow to tylko kwestia ceny, konkurencyjnosci i oplacalnosci. Mozna zapakowac dany surowiec w jakikolwiek srodek transportu i przewiesc w miejsce przetwarzania. W ZSA w dobie [powszechnej izolacji jest to spory problem. Jak dla mnie da sie na ogol przetwarzac dobra znalezione na miejscu czyli ogolnie pojeta regeneracja i recykling.

-Nastepnie zas to same maszyny i sprzet przetworczy oraz obslugujacy je personel. W odroznieniu od dzisiejszych czasow mysle ze tez nie jest to latwe. Byle ganger czy gamblozerca raczej nie da rady obslugiwac jakiejs maszyny technicznej produkujacej costam. Tak jest zreszta chyba i dzisiaj. No i straty wsrod takich maszyn i personelu po 30 latach wojny, i grabiezy sa chyba spore.

-Natomiast jesli gdzies udaloby sie skompletowac surowce, sprzet i obsluge mysle ze bylby w stanie produkowac to co i dzisiaj. Po prostu uwazam ze realne szanse na to sa dosc nikle. Dzis mozemy zamowic towar z dowolnego miejsca na planecie i z ta mysla sa projektowane wszelakie strategie. W ZSA zas na ogol mamy doczynienia ze spolecznosciami o randze hm... wioski, moze gminy czy powiatu.

-Czyli, ze jesli komus udaloby sie zebrac odpowiedni gatunek stali, obrobic ja w maszynie ktora obslugiwalby odpowiedni pracownik i zapewnic temu wszystkiemu energie i bezpieczenstwo no to moglby produkowac np. kalachy.
 
Awatar użytkownika
Rukasu
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 737
Rejestracja: wt kwie 26, 2011 10:24 pm

Produkja w Zasranych Stanach - co wy myślicie?

czw cze 06, 2013 10:50 am

W którymś nowoedycyjnym GURPS-ie bardzo ładnie rozpisali, jakiego typu technologia może normalnie istnieć *w zależności od ilości populacji, dla której jest wytwarzana*. Chodzi o to, że produkcja niektórych rodzajów sprzętu jest bardzo skomplikowana i wymaga bardzo dużych nakładów, a więc jest całkowicie nieefektywna / nieopłacalna, jeżeli nie znajduje odpowiedniej ilości odbiorców. Przykładowo "maszynowe" wyprodukowanie współczesnego mikroprocesora jest procesem złożonym, wymagającym zaplecza technicznego, dużego zakładu oraz licznej obsługi. Natomiast wyprodukowanie mikroprocesora "ręcznie" zająć może nawet zdolnemu specjaliście pół życia. Co więcej, wytworzenie materiałów, z których korzystamy przy produkcji mikroprocesora, również wymaga wytworzenia innych materiałów, a do tego wszystkiego znowu potrzebni są ludzie, zaplecze techniczne, miejsce, itp.

A teraz konkretnie:

Produkcja plastiku (czy ogólniej: tworzywa sztucznego) jest stosunkowo prosta, wymaga jednak dostępu do licznych odczynników chemicznych - i to w dużych ilościach. A te mogą być trudne do zdobycia i/lub przetworzenia.

Wyprodukowanie karabinu jest niewiele trudniejsze niż wyprodukowanie tostera - czyli bardzo łatwe. Zakładając że mówimy o przeciętnej jakości sprzętu oraz o "rozsądnych ilościach". Niedawno wydrukowano "pistolet" na drukarce 3D - to jest dokładnie tak proste. Inna sprawa, że dużo zależeć będzie od dostępu do metalu lub utwardzanego plastiku, a więc przynajmniej pośrednio potrzebne są huty oraz zakłady przetwórstwa chemicznego...

Wyprodukowanie nowoczesnych leków jest zwykle *bez porównania* bardziej skomplikowane, niż produkcja karabinu, bomby, czy plastiku. Często wykorzystywane są metody biologiczne, a więc inżyniera genetyczna, a także chemia o znacznie wyższym poziomie zaawansowania niż np. przy produkcji plastiku. Oczywiście niektóre leki wyprodukować można stosunkowo łatwo - ale nawet tutaj jeden błąd / niedostępny składnik może przekreślić całe przedsięwzięcie.

Największym problemem będzie zdobycie dużych ilości paliwa, potrzebnych przy niemal każdej produkcji. Jak na ten moment, głównym źródłem energii jest ropa oraz wegiel, które w światach postapokaliptycznych mogą być bardzo trudne do zdobycia. Alternatywa to drewno, energia jądrowa, energia chemiczna, a także energia słoneczna, wiatrowa lub wodna, niemniej nawet w tych przypadkach nie zawsze jest to tak proste. Las bardzo łatwo jest wyciąć, trudniej zasiać nowy. Energia jadrowa wymaga zaawansowanej technologii oraz nadzoru. Energia chemiczna wymaga dostępu do minerałów oraz przetwórstwa chemicznego. Słońce, wiatr i woda są stosunkowo niepewne, nie zapewniają bowiem "ciągłości" zasobu. Stosunkowo najlepiej wypada biopaliwo. Zwłaszcza w Ameryce duże ilości energii pozyskiwać można z hodowanej specjalnie na ten cel kukurydzy. Przy okazji, z odpadów uzyskać można stosunkowo łatwo pasze dla zwierząt, a nawet alkohol.
 
Awatar użytkownika
Radowid
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 327
Rejestracja: sob sie 20, 2005 7:36 pm

Re: Produkja w Zasranych Stanach - co wy myślicie?

pn lip 30, 2018 2:20 pm

Kwestią podstawową jest logistyka. Produkcję warunkują możliwości dostaw surowców lub półproduktów. Dopiero na drugim miejscu jest posiadanie odpowiednich linii produkcyjnych i wykwalifikowanego personelu. Istotna jest też wiedza choćby teoretyczna. Wspomniany kałach jest bardzo prawdopodobny. Jest prosty. Wiele jego podzespołów da się wytworzyć w kuźni lub warsztacie ślusarskim. Gorzej z amunicją. Produkcja np prochu bezdymnego czy kordytu wymaga w zasadzie kombinatu chemicznego. Do tego kuźni i walcowni do wyrobu naboi. Oczywiście można robić recycling łusek, ale wracamy do kwestii napełniania materiałem miotającym i wytwarzania pocisków. Proch czarny i zwykły ołów bardzo obniżałyby jej jakość i możliwości. Niemniej da się względnie łatwo produkować naboje zbliżone nawet do współczesnych poza może amunicją bezłuskową i niektórymi typami specjalistycznej. Na pewno są produkowane rakiety. Wbrew pozorom są niesłychanie łatwe w produkcji. Wystarczy podzielona na człony rura zamknięta z jednej strony i napełniona prochem. Głowica może być wykonana z litego metalu, ale może też być przygotowanym ładunkiem odpalanym zegarowo lub chemicznie. Konstrukcja jest prosta i to nawet głowic przeciwpancernych. Może to nie będą rakiety Hellfire lub Javelin, ale będą się sprawdzały przeciw maszynom, Molocha i większości pojazdów. W jakimś dodatku opisywano fabrykę masek prowadzoną przez mutków. No tu zastanawiałbym się nad dostępnością kauczuku, gumy, szkła, aktywnego węgla. Zwłaszcza ten pierwszy surowiec. Można go pozyskiwac w Neodżungli?
 
Awatar użytkownika
Doom
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 438
Rejestracja: czw kwie 14, 2005 9:44 am

Re: Produkja w Zasranych Stanach - co wy myślicie?

pn lip 30, 2018 2:39 pm

Akurat kałach nie jest czymś co można wyklepać w warunkach podwórkowych. Natomiast PM z drugiej wojny zwłaszcza sten i pepesze to już jak najbardziej. Projekt Stena po drugiej wojnie żyje u praktycznie każdego rusznikarza który zaopatruje wszelkiej maści nielegalne ugrupowania bez dostępu do czarnorynkowej normalnej broni, dlatego ze jest łatwy do modyfikacji i właśnie do zrobienia w naprawdę biednie wyposażonym warsztacie
 
Awatar użytkownika
Radowid
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 327
Rejestracja: sob sie 20, 2005 7:36 pm

Re: Produkja w Zasranych Stanach - co wy myślicie?

czw paź 04, 2018 11:04 am

AK 47? Da się go wytworzyć podwórkowo. Widziałem części wykuwane przez kowala.  Z resztą jak najbardziej wytwarzano go w taki sposób w trakcie wojny w Wietnamie. Jedyna komplikacja to sprężyna i lufa z czym też sobie radzono. Może nie byłą to jakość z fabryk polskich, czeskich czy rosyjskich, ale strzelał.
 
Awatar użytkownika
Doom
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 438
Rejestracja: czw kwie 14, 2005 9:44 am

Re: Produkja w Zasranych Stanach - co wy myślicie?

czw paź 04, 2018 11:11 am

Tak. Strzelał. Ale celność dla takiej samoróbki ustawiłbym jako MG na trudność testu modyfikowaną minimum o dwa stopnie, szansa na zacięcie co najmniej 15+ (13+ jeśli amunicja to też samoróbka).

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości