Zrodzony z fantastyki

 
epsilon
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: śr sty 24, 2018 5:42 pm

Wymiary Middenheim

śr sty 24, 2018 6:21 pm

Nie znalazłem takiego tematu więc pytam, czy ktoś się orientuje jakie mniej więcej wymiary ma miasto Middenheim? Chcę przeprowadzić z moimi graczami kampanie "Ścieżki przeklętych" i w pierwszym dodatku "Popioły Middenheim" jest bardzo nie konkretnie napisane jakiej wielkości jest miasto. Można w nim przeczytać następujący fragment (dokładnie na stronie 12 pierwszy akapit): "Płaski szczyt Fauschlangu, na którym stoi Middenheim, ma mniej więcej półtora kilometra szerokości. Mury miejskie stanowią przedłużenie niemalże pionowych zboczy góry i całkowicie otaczają miasto". A stronę dalej w opisie Wielkiego Parku, dokładnie w opisie stadionu Bernabau jest napisane, że: "Ten wielki amfiteatr znany jest w całym imperium. Może pomieścić 5000 widzów (zaledwie 2000 to miejsca na drewnianych ławkach, reszta musi stać).". Podczas gdy na stronie 11 owego poradnika znajduje się mapa całego miasta, na której to miasto ma około 26 centymetrów szerokości a stadion około 7 milimetrów. Więc jeśli przyjmę, że pierwsza informacja (ta, że miasto ma 1,5 kilometra) jest prawdziwa to z proporcji wynika, że stadion miałby w przybliżeniu 4 metry długości. Tak więc chciałbym się zapytać czy ktoś ma jakieś konkretniejsze informacje, może ja źle rozumiem tekst, albo po prostu znajduje się w nim błąd. Może ma ktoś oryginalną (angielską) wersję dodatku, albo ma wydany w 1997 dodatek "Middenheim: miasto białego wilka" i tam są jakieś dokładne wymiary. W każdym razie proszę o pomoc chociażby w interpretacji w ogólnym założeniu wymiarów miasta, wiem że może się to wydać mało ważne dla rozgrywki ale dla mnie jako dla MG o wiele łatwiej będzie prowadzić wielowątkową przygodę w lokacji którą znam dokładnie.   
 
Awatar użytkownika
Hagar
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 207
Rejestracja: pt lut 25, 2005 9:17 am

Re: Wymiary Middenheim

pn lut 12, 2018 6:41 pm

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie najlepiej odnieść Middenheim do jakiegoś rzeczywistego miasta średniowiecznego i spróbować porównać wielkości.
Patrząc np. na plan Wrocławia i jego starą część od fosy Podwala do Rotundy mamy właśnie 1.5km. W średniowieczu na tym obszarze - wyznaczonym mniej więcej fosami i Odrą żyło ok 22tyś ludzi. Middenheim przed inwazją liczyło 95 tyś ludzi. Wg mnie nierealnym jest by zmieścić taką ilość osób plus jakieś parki na takim obszarze. Zakładając nawet 3 razy większą gęstość zaludnienia Middenheim wg. mnie powinno mieć co najmniej 2,5-3km średnicy. Wtedy też nawet porównanie map wychodzi znacznie rozsądniej. Porównaj z tą z 1526r. Obrazek
 
Awatar użytkownika
Stockenbaum
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: sob cze 23, 2018 10:38 pm

Re: Wymiary Middenheim

sob cze 23, 2018 10:43 pm

Wiem, że późno, ale może komuś jeszcze się przyda: Dziedzictwo Sigmara podaje, że miasto obecnie (po Burzy Chaosu) liczy 15.000 mieszkańców, a jak Hagar wspomniał, przed nią liczyło 95.000 i zamożnością dorównywało Altdorfowi i Nuln.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości