Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
neishin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1856
Rejestracja: pn mar 17, 2003 11:56 pm

Album Crystalicum - rozdział pierwszy

pt sty 07, 2005 3:48 pm

Co o nim sądzicie? Wrażenia pozytywne czy wręcz przeciwnie?

Dla mnie jest bardzo dobry. Mam tylko problem z wyobrażeniem sobie jak to będzie wyglądało na papierze, choć pewnie jeszcze lepiej, bo nie obetnie Radka Gruszewicza w pół:>
 
Awatar użytkownika
starlift
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3112
Rejestracja: wt mar 18, 2003 12:00 am

pt sty 07, 2005 4:21 pm

Graficznie jest przepiekny! W pracy poczytam to powiem wiecej. Ale mysle, ze kupie, kupie zeby pogoladac. :)
 
Awatar użytkownika
Zeus
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 170
Rejestracja: wt mar 18, 2003 8:33 pm

pt sty 07, 2005 5:53 pm

IMHO graficznie w tej samej lidze co Arkona. Nie jest źle, ale na kolana też nie rzuca. Myślę, że kolorowy Monastyr spokojnie pobije pod tym względem Crystalicum.
 
Awatar użytkownika
neishin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1856
Rejestracja: pn mar 17, 2003 11:56 pm

pt sty 07, 2005 7:29 pm

Wiesz, z tego co pamiętam to jesteś uczulony na polską pseudo-mangę, więc...:> Dobrze pamiętam czy może polecasz lecytynkę?

poza tym trudno określić takie to co będzie lepsze. Monastyr ze swoimi olejnymi 'obrazami' to zupełnie inny sport - inne klimaty, inna rozrywka. To tak jakby oceniać kubizm z malarstwem Oświecenia:>

A Arkona wcale nie była graficznie przeciętna, była mocno taka sobie (żeby nie powiedzeć, że nie była dobra:P)

Niemniej - co się komu podoba...
 
Awatar użytkownika
Gruszczy
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2775
Rejestracja: wt sty 20, 2004 10:25 pm

pt sty 07, 2005 10:28 pm

Jakos wydania - wypasna. Grafiki - przecietne (lubie mange i anime, wiec jasno stwierdzam, ze widzialem lepsze). Tekst calkiem fajny. Ale jesli calosc tak wyglada, to to zdecydowanie nie jest podrecznik do RPG. No i klimat wciaz nie moj, niestety :cry:
 
Awatar użytkownika
Zeus
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 170
Rejestracja: wt mar 18, 2003 8:33 pm

pt sty 07, 2005 11:21 pm

Wiesz, z tego co pamiętam to jesteś uczulony na polską pseudo-mangę, więc...:> Dobrze pamiętam czy może polecasz lecytynkę?


Zgadza się, ale ja nie oceniam stylu, tylko jakość, wszak lepsza porządna pseudo-manga, niż kiepska nie-manga :). W tym jednak wypadku graficzną stronę Crystalicum oceniam na 3+ i nie ma to nic wspólnego ze stylizacją. Ale po kolei:

Po pierwsze, wystrój. Sam fakt wydania podręcznika w kolorze nie czyni go atrakcyjnym. A Crystalicum, mimo użycia pełnej palety barw, prezentuje się wręcz minimalistycznie. Żadnej ramki, jedno małe logo i jeden prowizoryczny ozdobnik - wiele czarno-białych podręczników prezentuje się efektowniej. No, chyba, że na dwa i pół tygodnia przed premierą otrzymaliśmy okrojonego pdfa-zmyłkę, skleconego chyba tylko w celu wprowadzania Zeusa w błąd :D

Po drugie, ilustracje. Wiele można tłumaczyć konwencją. Ten facet ma nierealnie duży miecz, bo to konwencja. Rękojeść tego miecza ma długość ledwo jednej dłoni, bo to konwencja. Gigantyczne bary - konwencja. Dziwne proporcje - konwencja. I spoko, wszystko jasne i dopuszczalne. Trudno jednak konwencją tłumaczyć zlewanie się niektórych obrazków w abstrakcyjne plamy (strony 16, 17, 20), trudno tym samym tłumaczyć troje gigantów na stronie 16 czy bardzo nie-japońską niedbałość.

Nie jestem żadnym ekspertem i nikogo nie chcę do niczego przekonywać, ale na mój gust to jest właśnie ta sama liga, co Arkona. Kolorowa przeciętność, która niewiele by straciła na "degradacji" do czerni i bieli. Ale zobaczymy, jak będzie wyglądać reszta rozdziałów (kilka prezentowanych wcześniej ilustracji było naprawdę dobrych, ale - póki co - większość jest mocno nijaka).

Zdrówka.
 
Awatar użytkownika
neishin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1856
Rejestracja: pn mar 17, 2003 11:56 pm

sob sty 08, 2005 3:12 am

Gruszczy - bo to nie jest podręcznik RPG - to fabularyzowany opis świata, także dla graczy w bitewniaka czy karciankę, czy choćby dla mangowców - jako ksiązka z obrazkami.

Zeus - rozumiem, przyjąłem do wiadomości. Mogę powiedzieć chyba, że dalej z rysunkami jest coraz lepiej (więcej Radka, a i inni autorzy się rozkręcają:P)
 
Awatar użytkownika
Togashi Kaneda
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 257
Rejestracja: sob kwie 24, 2004 6:08 pm

Zawiedziony jestem

sob sty 08, 2005 11:16 am

A ja jestem zawiedziony. Od początku spodziewałem się fajerwerków i dobrego poziomu ilustracji. Dodatkowo nastroiły mnie do tego ilustracje, które można było od samego początku ściągnąć ze strony. A teraz co ? No niestety zawód i to poważny. Jestem przyzwyczajony już do stosunkowo niskiego poziomu ilustracji w podręcznikach do RPG. Chciałbym, aby wszystkie systemy miały na prawdę dobrych grafików, ale niestety tak nie jest. Ledwie mały wycinek gier RPG ma na prawdę dobre grafiki, a Crystalicum, po tym co widziałem nie dołączy do tej elity.

Co do treści się nie wypowiadam, bo nie czytałem, więc nie miałoby to sensu najmniejszego. W każdym bądź razie Crystalicum nadal życzę jak najlepiej, ale nie kupię. Wolę poczekać na Warhammera, a nie mam pieniędzy, żeby prowadzić "kolekcję" podręczników, do zbyt wielu systemów na raz


----EDIT----

Skoro inni autrzy się dalej rozkręcają, to czemu nie zrezygnować z tych ilustracji na rzecz innych i lepszych. Wg. mnie lepiej jest opóźnić premierę i poprawić poziom. No ale nie ja jestem tutaj ekspertem od marketingu... Ba! Nie mam w tym kierunku żadnych kompetencji :razz: Ale mam oczy i widzę, że nie tylko ja ale też inni mogą być zawiedzeni po dość buńczucznych zapowiedziach i początkowym wrażeniu jakie Wolf-Fang zrobiło.
 
Awatar użytkownika
Majkosz
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 234
Rejestracja: sob maja 24, 2003 7:57 pm

sob sty 08, 2005 12:07 pm

Chciałbym zaznaczyć, że twierdzenie o wzroście jakości ilustracji jest prywatnym zdaniem neishina. :-)

Na pewno nie będziemy wymieniac ilustracji, które już zotały zaakceptowane, a to dla tej przyczyny, że różni odbiorcy różnie reagują na prace naszych autorów. Podręcznik ilustrują w sumie cztery osoby, z których każda pracuje nieco inną techniką i w innym stylu - i wierz mi, Kaneda, wszyscy mają swoich zwolenników i przeciwników.

Akurat w pierwszym rozdziale najwięcej jest prac Kasi Zbroi, dalej te proporcje są różne, zależnie od tego, jak kolejni autorzy czuli się w danej tematyce - na przykład większość Rycerzy Kryształowych rysuje Radek Gruszewicz, a lwią część Astończyków Joanna Krótka. A że neishin najbardziej lubi prace Gruszewicza, to i twierdzi, że dalej jest lepiej. ;-)

I jeszcze słówko o układzie tekstu - Zeus, z całą stanowczością mogę ci powiedzieć, że w książce nie będzie ramek, bordiur ani innych ozdobników, poza drobnym elementem graficznym rozdzialającym całostki tekstu (w pierszym rozdziale rolę tę spełnia maska, w kolejnych będą inne) oraz inicjałów na początku akapitów. Niezależnie bowiem od tego, do czego przyzywyczajają nas podręczniki do gier fabularnych, tego rodzaju motywy zakłóciłyby odbiór nie tylko tekstu, ale, przede wszystkim, ilustracji.

serdeczie pozdrawiam!
 
Awatar użytkownika
Linka
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 581
Rejestracja: czw wrz 04, 2003 4:42 pm

sob sty 08, 2005 5:26 pm

Mam mieszane odczucia. Z jednej strony manga w wykonaniu nie-Japończyków to coś, czego nie cierpię najbardziej. Z drugiej strony, po przeczytaniu Waszych komentarzy, rysunki mnie mile zaskoczyły. Jednego nie można im zarzucić - wykonane zostały sporym nakładem pracy i nie ma się wrażenia, że robione były na ostatnią chwilę.

Ale po koleji. Pierwsza grafika nie powala na kolana. Jakoś mało kolorowa i dziwnie odgryza się od bardzo czarnego tła (widać to zwłaszcza przy drugiej postaci od lewej). Drugi robi wrażenie (zwłaszcza, że sama nigdy nie mam cierpliwości do tak dużych prac), choć znów postać nie przypadła mi do gustu. Potem - potworek. Konwencja konwencją, ale te wielkie mięśnie są po prostu nieestetyczne! Na szczęście dalej jest już trochę lepiej (pomijając potworka ze strony ósmej - wygląda na lekko rozpikselowanego). Miasto Twarzy robi wrażenie, choć mogła zostać użyta lepsza technika. Ale podziwiam pracowitość. Bardzo podobają mi się tła i szczegóły - budynki, zastawa stołowa... Postaci już trochę mniej.

Odnośnie braku ramek i innych udziwnień kompletnie się z Zeusem nie zgodzę. Strona ma bardzo ładne tło i to wystarcza.

Ogólnie rzecz biorąc nie jestem specjalną entuzjastką, ale rysunki nie zasłużyły na jakąś straszną krytykę.

Treść ocenię, jak znajdę chwilę czasu na przeczytanie. :)
 
Awatar użytkownika
sONY No Mimidzu Kage Do
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: czw paź 21, 2004 9:10 pm

sob sty 08, 2005 6:10 pm

Jezeli chodzi o tresc to jestem zachwycony poniewaz no co tu duzo mowic mamy troszke wiecej info na temat swiata (prawda Neishin :lol:) i no czekam bardzo bardzo na rozwiniecie historii Marco (wczesniej uwazalem go za geja i to nie jest pozytyw ale teraz jest fajnym ciekawym podroznikiem), co ilustracji tak jak zawsze twierdzilem nie lubie prac K. Zbroi i jestem nimi zawiedziony ale no Radek Gruszewicz RULES i nikt chyba nie moze powiedziec ze jego prace nie sa na profesjonlanym poziomie :spoko: jezeli chodzi o ramki itd tlo strony mi sie podoba jest fajne i daje klimat a do tego nie przeszkadza w odczytywaniu tekstu... co do maski mam nadzieje ze reszta "gwiazdek" przerywnikow bedzie rownie dobrze wykonana...

Moge tez zapewnic ze choc nie wszystkie rysunki w moim skromnym mniemaniu sa super to 80 % moim zdanime trzyma poziom...
 
Awatar użytkownika
Rebound
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9343
Rejestracja: czw cze 05, 2003 2:32 pm

sob sty 08, 2005 7:24 pm

Jeśli chodzi o mnie, to wypowiem się tylko o ilustracjach, bo tekstu po prostu nie czytałem - brak czasu.

IMHO ilustracje to klapa. Niestety. Podobały mi się łącznie DWIE: miasto oraz chłopak/gnom/nie wiem z różą w zębach. Reszta wygląda jak nieco lepsze fan-arty, które czasem dodatkowo aż śmieszą drobnymi szczegółami.

Spodziewałem się zapowiadanej perełki graficznej, a dostałem przeciętniaka. Inna sprawa, że jestem przyzwyczajony do ilustracji dedekowych, które są z reguły robione oryginalnie na płótnie lub na dużych formatach, co skutkuje cudownym efektem (uwielbiam Rona Spencera - jeszcze z moich magicowych czasów). Tak więc gust mogę mieć nieco skrzywiony.

Niemniej - ilustracje jak narazie mnie odstraszyły. Zobaczę jak z tekstem.
 
Awatar użytkownika
Kocic
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 41
Rejestracja: sob gru 18, 2004 11:39 am

sob sty 08, 2005 8:37 pm

Mnie niestety rysunki też nie zachwyciły, jakieś takie trochę dziecinne mi się wydają, tylko niektóre ładnie wyglądały, a przyznaję uczciwie, że spodziewałam się czegoś lepszego, w szczególności po tych grafikach, które były wcześniej dostępne.
Mam nadzieję, że bedzie lepiej dalej. Inna sprawa że świat mi się bardzo podoba.
K.
 
Awatar użytkownika
Linka
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 581
Rejestracja: czw wrz 04, 2003 4:42 pm

sob sty 08, 2005 10:05 pm

Rebound pisze:
IMHO ilustracje to klapa. Niestety. Podobały mi się łącznie DWIE: miasto oraz chłopak/gnom/nie wiem z różą w zębach

A mnie się wydawało, że on ma coś nie tak z oczami, zeza czy cuś ;>

Kocic pisze:
a przyznaję uczciwie, że spodziewałam się czegoś lepszego

Chyba na zdrowie mi wyszło, że się niczego nie spodziewałam :)
 
Awatar użytkownika
sONY No Mimidzu Kage Do
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: czw paź 21, 2004 9:10 pm

sob sty 08, 2005 11:01 pm

Nie wiem jak wy ale ja widzialem duzo prac i chocby te ktore znajduja sie na serwisie anime.com.pl sa z kolorowego podrecznika, wiec nio moim zdaniem trzeba sie spodziewac naprawde duzo ilustarcji dobrych ^_^ i do tego przeciez jest ten swiat ktory jest no NIESAMOWITY ^_^
 
Awatar użytkownika
Kocic
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 41
Rejestracja: sob gru 18, 2004 11:39 am

sob sty 08, 2005 11:19 pm

Swiat mi się podoba i w końcu przeczytałam pierwszy rozdział, który bardzo mi się spodobał - jedyne zastrzeżenia jakie mam to nieliczne literówki, których mimo wszystko nie powinno być.
K.
 
Awatar użytkownika
neishin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1856
Rejestracja: pn mar 17, 2003 11:56 pm

sob sty 08, 2005 11:36 pm

Tekst jest jeszcze przed finalną obróbką, dlatego literówki.

A rysunki na anime.com.pl to nie tylko z kolorowego albumu, są także z karcianki i koncept-arty dotyczące strojów. Przynajmniej tak mi się wydaje.
 
Awatar użytkownika
sONY No Mimidzu Kage Do
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: czw paź 21, 2004 9:10 pm

ndz sty 09, 2005 12:46 am

Masz oczywiscie racje ale ta duza czesc jest z kolorowego albumu ^_^
 
Awatar użytkownika
Zeus
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 170
Rejestracja: wt mar 18, 2003 8:33 pm

ndz sty 09, 2005 12:51 am

Niezależnie bowiem od tego, do czego przyzywyczajają nas podręczniki do gier fabularnych, tego rodzaju motywy zakłóciłyby odbiór nie tylko tekstu, ale, przede wszystkim, ilustracji.


-Złośliwość: OFF-

Tak szczerze, to zamieniłbym niezakłócony odbiór większości ilustracji z rozdziału pierwszego na estetyczną, klimatyczną ramkę. Daleko Crystalicum do zapowiadanej graficznej perełki.
 
Awatar użytkownika
starlift
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3112
Rejestracja: wt mar 18, 2003 12:00 am

ndz sty 09, 2005 1:20 am

Ja poki nie bede mial ksiazki w rekach to daleko bede od takich opinii, tym bardziej, ze na razie mi sie dosc podoba. A ramki sa tandetne, chocby najladniejsze to jednak ramko-estetyka do mnie nie przemawia. Jak dostane Cryst. do reki to sie moze wycofam z tego zachwytu. :)
 
Awatar użytkownika
Zeus
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 170
Rejestracja: wt mar 18, 2003 8:33 pm

ndz sty 09, 2005 2:45 pm

Łoj, spodobał by Ci się podręcznik do RIFTS - jest jak książka telefoniczna z obrazkami. :)
 
Awatar użytkownika
Sensei
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: ndz paź 03, 2004 9:12 pm

wt sty 11, 2005 7:46 pm

Heh, już zdążyłem dwukrotnie zmienić zdanie o Crystalicum. Z początku pomysł mnie zaciekawił i byłem jak najbardziej pozytywnie nastawiony. Po przeczytaniu opisu gnomów stwierdziłem że będzie to system przekombinowany i wogóle "ble!", ale po zapoznaniu się z udostępnionym fragmentem znowu mam na ten system ochotę :)
 
Awatar użytkownika
Teukros
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 475
Rejestracja: pt maja 16, 2003 11:39 am

pt sty 14, 2005 12:46 pm

Ilustracje - na razie - niezłe, może nie zachwycają,, ale lepsze niż np. w BESM albo Hearthquest (systemy amerykańskie w kliamcie m&a). Naprawdę spodobało mi się miasto - bardzo klimatyczne i pieczołowicie narysowane.
 
Awatar użytkownika
Rege
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 267
Rejestracja: pn sty 26, 2004 11:36 pm

ndz sty 23, 2005 10:36 pm

Co do grafik to swojego zdania nie zmieniłem i nie zmienię : Gruszewicz wymiata, szkice architektury również.
Co do generalnego layoutu do moim skromnym zdaniem troszkę za kolorowo. Utrudnia to odbiór tekstu czytanego. Gdyby dało się to tło zrobić troszkę ciemniejsze...

Co do stylu to zdania są za długie :P 8)
 
Awatar użytkownika
Joseppe
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2393
Rejestracja: śr maja 21, 2003 5:47 pm

ndz sty 23, 2005 10:39 pm

OT: Rege, jak dawno Cie nie czytalem! Juz sie zaczynalem martwic i chcialem na PW pisac.

Grafiki bardzo ladne. Wczesniej mi sie podobaly i teraz rowniez. Wiadomo, ze sa gorsze i lepsze, ale ogolnie pasuja do przyjetej konwencji. Dla mnie in plus.
 
Awatar użytkownika
neishin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1856
Rejestracja: pn mar 17, 2003 11:56 pm

ndz sty 23, 2005 11:11 pm

Joe, a jak z tekstem? Nie jest długi, poskładaj literki i powiedz co o nim sądzisz:P
 
Awatar użytkownika
Dark Star
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 192
Rejestracja: pt mar 25, 2005 8:54 pm

Moje zdanie o rozdizale

ndz mar 27, 2005 4:32 pm

Teraz nadszedł czas na mój skromny osąd. Sadze, ze grafika w udostępnionym pierwszym rozdziale Albumu jest naprawde ładna. Jedyne co mi się w niej nie podobało to jeden z rysunków podczas posiłku (ale nie ten gdzie bohater dostaje "coś" - żeby nie było spoilerów - ale inny). Miasto jest zrobione super. Tak samo podoba mi się wykonanie sceny w której bohater ma róże w buzi. Co do tekstu to mam lepsze wrażenia niż po grafice. Cała historia bardzo mi się podoba, tylko za krótka!! Śmiem twierdzić, ze można było bardziej rozwinąć teksty!! Ale całość rozdziału/książki klasuje na 4+ dlatego jestem jak najbardziej za tym systemem.
 
Awatar użytkownika
Morphea
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 76
Rejestracja: śr paź 12, 2005 3:25 pm

sob paź 22, 2005 8:51 pm

A mi osobiście się podoba. Aż mnie świerzbi pod plecami i usiedzieć nie mogę, kiedy dostanę w łapki dalsze dzieje signiora Mirandeo...
 
Awatar użytkownika
Bagheera
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 403
Rejestracja: czw gru 04, 2003 5:25 pm

śr lis 02, 2005 4:12 pm

Morphea pisze:
Aż mnie świerzbi pod plecami
:lol: nawet nie chce wiedziec, co mialas na mysli, kiedy to pisalas :razz:

Ze swojej strony moge zaspoilerowac, ze im dalej w las, tym wiecej Gruszewiczow - czyli, drodzy Panstwo, jest coraz lepiej.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości