Zrodzony z fantastyki

 
Atoran
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 70
Rejestracja: ndz cze 21, 2009 11:33 am

Allah w D&D?

wt cze 23, 2009 1:54 pm

Oto cytat wypowiedzi usera Matisa99

(np. wypadają bogowie czczeni u nas na Ziemi)


W Planescape byli ziemscy bogowie :shock: ? Naprawdę, zaintrygowało mnie to, mogę się dowiedzieć czegoś więcej?
 
Atoran
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 70
Rejestracja: ndz cze 21, 2009 11:33 am

wt cze 23, 2009 2:34 pm

Szkoda, trochę po cichu liczyłem na np. Allaha albo chrześcijańskiego Boga :lol: ... Ogólnie to bardzo fajna informacja i strona, wielce mi się przyda. Jaki jest przy okazji status Ziemi w Planescape?
 
Awatar użytkownika
Froger
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 560
Rejestracja: wt lut 05, 2008 4:52 pm

wt cze 23, 2009 2:57 pm

Jakby ktoś chciał opisać Ziemię i religie na niej panujące, to Rzym zbojkotowałby książkę, a Islamiści wysadzili siedzibę redakcji. Nikt nie jest tak głupi, żeby ryzykować :)
Ale na własny użytek oczywiście, dogmaty znasz (jak nie to doczytasz). Kwestia dostosowania do mechaniki.
Czy przypadkiem d20Modern nie jest umiejscowiony na Ziemi?

PS. Nukereal ma rację, możesz dodać wszystko. Na tym polega urok Planescape. Nukereal, to twoje pierwsze konto? Mam wrażenie, że skądś znam ten nick.
 
Steenan
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1299
Rejestracja: czw mar 04, 2004 8:58 pm

śr cze 24, 2009 10:07 am

Jest kilka powodów, dla których nie warto robić czegoś takiego.

Po pierwsze, ze względu na duże ryzyko poważnego urażenia kogoś. Mało komu, z osób nie mających problemów psychicznych, przeszkadza czy może zaszkodzić odwoływanie się w grze do bóstw fikcyjnych lub wyznawanych dawno temu, jak panteon grecki. Prezentując w grze religie współczesne możesz łatwo obrazić ich wyznawców, zwłaszcza że chciałbyś przedstawiać nie kościoły (w których i w realnym świecie da się znaleźć trochę kompletnych oszołomów, fanatyków i innych ciężkich przypadków), ale same bóstwa. Jeśli gracze są emocjonalnie niedojrzali, można też wypaczyć im obraz rzeczywistych religii.

Po drugie, mówimy tu o Bogu monoteistycznym, z założenia doskonałym, wszechwiedzącym i wszechmocnym. Jeśli umieścić go w Planescape dając status podobny jak dziesiątkom innych bóstw, zmienia się fundamentalne kwestie - trudno wtedy mówić, że to Allah / Jahwe. Nawet bóstwa z systemów politeistycznych zostały w D&D wypaczone na tyle, że wiele z nich kompletnie nie przypomina mitologicznych pierwowzorów.

Po trzecie, w końcu, nie wnosi to właściwie nic do gry. Fundamenty współczesnych religii (nie tylko chrześcijaństwa, judaizmu i islamu) nie przystają do tego, jak gra się w D&D: do świata z powszechną magią, z zaklęciami wskrzeszającymi, z przemocą jako domyślnym sposobem rozwiązywania problemów przez drużyny.
 
Awatar użytkownika
Froger
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 560
Rejestracja: wt lut 05, 2008 4:52 pm

śr cze 24, 2009 12:22 pm

Tak poza tym, to Bóg zniszczył bożków egipskich. To co zrobiłby z DDkowymi? :) Lepiej się w to nie mieszać. To nie ma sensu. Lepiej zrobić nowego boga, z podobnym dogmatem, użyć podobnego słownictwa i wszystko ok.

Nukereal, uwięziony? Chodzi Ci o Ao? Nie przypominam sobie, żeby Ao był uwięziony. Nieobecny tak, ale uwięziony? Chyba, że chodzi o coś innego.

Ah, no i proponuje nie drążyć tematu, bo zrobi się, to co ostatnio kiedy rozmawialiśmy o religii.
 
Aureus

śr cze 24, 2009 12:55 pm

Myślę, że same rozważania "czy Allah/Jahwe mogą być w świecie fantasy i systemie RPG" jest podejściem od niewłaściwej strony.

Ważniejszym pytaniem by było: czy wprowadzenie monoteistycznego bóstwa znanego nam z naszego świata mogłoby urozmaicić moją sesję?

Trudno mi sobie wyobrazić, żebym kiedykolwiek mógł wykorzystać mojego własnego Boga, Jezusa, do gry w wieloświecie. Chyba, że postanowiłbym poprowadzić sesję na Ziemi. Ale po co, skoro mogę w dużej ilości innych miejsc? ; )

Atoran - Pytanie postawione przez Ciebie tworzy problem sam w sobie, który nic nie zmienia w praktyce. Jeżeli chciałbyś zarzucić takie pytanie jak:

"Zastanawiałem się nad poprowadzeniem sesji mającej wykorzystywać elementy islamskiego nieba. Podoba mi się motyw świętych rzek, świętych dziewic itp. i chciałbym w to wplątać NPCa, którego dla potrzeb kampanii gracze muszą znaleźc. Czy macie pomysł jak mogę wplątać te niebiosa (na jakim planie) i jak pogodzić to z "arabskim" klimatem sesji?"

Wtedy dałoby się może konstruktywniej porozmawiać.

Steenan +1.
 
Atoran
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 70
Rejestracja: ndz cze 21, 2009 11:33 am

śr cze 24, 2009 1:05 pm

Bardziej chodziło mi o perspektywę pogrania jakimś krzyżowcem, księdzem ewentualnie nawiedzonym nizarytą, nie o samo wprowadzanie Boga/Allaha/Jahwe/Ahura Mazdy/Latającego Potwora Spaghetti. Jestem wierzącym katolikiem i nie rajcuje mnie wyśmiewanie się z religii i sprowadzanie jej do poziomu dedekowych statystyk, pytałem po prostu o możliwość i o to, czy w ogóle Planescape zakładał możliwość istnienia w D&D ziemskich bogów.
 
Aureus

śr cze 24, 2009 1:21 pm

Jak też podkreślił Steenan, stwierdzenie "ziemscy bogowie" jest nieoczywiste. W Planescape zostały wykorzystane (w mniejszym lub większym stopniu) wszystkie panteony bóstw politeistycznych (możesz o tym poczytać na Sferopedii pod hasłem Panteon, zwłaszcza przeglądając listę panteonów). Niemniej bóstwa te zostały dostosowane do grywalnych potrzeb settingu. Religie monoteistyczne ze względów politycznej poprawności i logiki wprowadzone nie zostały.

Czyli odpowiedź brzmi: większość bóstw znanych nam z kultury planety Ziemia zostały wprowadzone, ale zazwyczaj nie w formie kalki 1:1.

Tak naprawdę to wszystkie religie w FR i większości innych światach fantasy są stylizowane na historycznych kultach politeistycznych ; )

Gry księdzem nie rozumiem (masz na myśli kapłana czy konkretnie kolesia w sutannie i ze ślubami czystości?), ale gra krzyżowcem problemem być nie powinna. Na pewno są jakieś klasy prestiżowe, a zresztą można po prostu zrobić bezkompromisowego paladyna dowolnej religii i już masz. ; )
 
Atoran
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 70
Rejestracja: ndz cze 21, 2009 11:33 am

śr cze 24, 2009 1:24 pm

Gry księdzem nie rozumiem (masz na myśli kapłana czy konkretnie kolesia w sutannie i ze ślubami czystości?), ale gra krzyżowcem problemem być nie powinna. Na pewno są jakieś klasy prestiżowe, a zresztą można po prostu zrobić bezkompromisowego paladyna dowolnej religii i już masz. ; )


Chodziło mi o np. kapłana chrześcijańskiego w Sigil, to byłaby sesja :D
 
Awatar użytkownika
Froger
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 560
Rejestracja: wt lut 05, 2008 4:52 pm

śr cze 24, 2009 1:30 pm

konkretnie kolesia w sutannie i ze ślubami czystości

Też nie ma problemu. Składasz śluby biedy (duże profity) zakładasz czarny płaszcz i gotowe. Z resztą również nie ma problemu. Masz tylu bogów, że zawsze znajdziesz odpowiedniego.

A granie w takim "arabskim" settingu też może być ciekawe. Czytam właśnie Diunę i póki co te klimaty mi pasują.
 
Awatar użytkownika
Froger
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 560
Rejestracja: wt lut 05, 2008 4:52 pm

śr cze 24, 2009 2:14 pm

Book of Exalted Deeds

W której są te śluby ;)
 
Pacal II
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 125
Rejestracja: wt gru 21, 2010 7:52 pm

Allah w D&D?

pn lip 04, 2011 5:45 pm

Cóż, od razu nasuwa mi się Celestia. W końcu odpowiada ona średniowiecznemu wyobrażeniu nieba (które korzenie ma praktycznie w religii Babilony). Dodatkowo Kronos (stąd siódmy poziom, po rzymsku Saturn) i jego semicki odpowiednik El to też odpowiednicy boga żydowskiego.

Zresztą sądzę, że możnaby spokojnie przenieść fabułę Dantego na kampanię do Planescape
a.
 
Awatar użytkownika
Jean de Lille
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1156
Rejestracja: śr paź 21, 2009 2:21 pm

Allah w D&D?

pn lip 04, 2011 6:58 pm

Pacal II pisze:
Zresztą sądzę, że możnaby spokojnie przenieść fabułę Dantego na kampanię do Planescape
A skąd niby wzięły się Baator i Celestia ze swymi warstwami/kręgami?

I tak się zastanawiam - czy w Planescape jest przypadkiem tak, że potęga bóstw zależy od liczby wyznawców? Jeśli chcemy zatem mieć zarówno Allaha, jak i panteon grecki, to musimy mieć wyznawców jednego i drugiego - a zatem przyjąć, że wiara w panteon grecki w jakiś sposób rozprzestrzeniła się z Ziemi na resztę Pierwszaka - vide panteon egipski na Torilu - lub odwrotnie, przywędrowała na Ziemię z zewnątrz. W czasach rozwoju islamu tradycyjny kult grecki trzymał się bowiem słabo.

Da się to wszystko jakoś uzasadnić, ale wg mnie nie warto ruszać tego, co się samo z siebie nie trzyma kupy.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości