Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Farmer LO
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 33
Rejestracja: wt lis 04, 2003 10:57 pm

Anglia 1233

pt lis 14, 2003 9:33 pm

Poszukuje pomoc! Jeżeli ktoś byłby tak łaskaw oświecić mnie z historii Anglii, to poszukuje ważniejszych faktów, które miałyby tam miejsce w roku 1233 i okolicach (tak plus minus dwa trzy lata).
 
Awatar użytkownika
bjorn
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 122
Rejestracja: wt mar 18, 2003 7:32 pm

ndz lis 16, 2003 10:13 pm

pamietam, ze w 1233 zaczeto wydobywac wegiel w Necastle - upon -Tyne, ale to chyba nie wystarczy:) Jesli to cos BARDZO waznego, to poszukam w mojej przpeastnej biblioteczce. Daj znac..
 
Awatar użytkownika
Gerard Heime
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3299
Rejestracja: czw mar 20, 2003 9:02 am

ndz lis 16, 2003 10:23 pm

Nie ma jak to Google :)

Hmmm w tym okresie żydzi nie mieli zbyt wesoło:

1215 Civil War- LONDON : Jewry demolished - Magna Carta discriminates against Jews

1218 Jewish badge to be worn (Royal decree)

1222 Jews forbidden to build new synagogues

1231 LEICESTER-Jews expelled (Simon deMontfort) Repentance 1996

1233 Statute of April 4th expels/imprisons all Jews unless they serve the King

1234 NEWCASTLE-Jews expelled Repentance 1996

1236 SOUTHAMPTON-Jews expelled Repentance 1998

Info z:
http://fp.thebeers.f9.co.uk/england_history.htm


1230 Rievaulx Abbey rebuilding work
Wells Cathedral West Front
Wells: West Front Started

--------------------------------------------------------------------------------

1231 Tattershall Castle construction
Qtr 1 Hubert de Burgh in Wales
Aug 13 Simon de Montfort takes possession of his land

--------------------------------------------------------------------------------

1232 Oaks given to Gloucester
Peter des Rievaulx becomes treasurer
Henry III removes Hubert de Burgh

--------------------------------------------------------------------------------

1233 Earl of Pembroke's revolt
Qtr 1 Baronian rebellion

--------------------------------------------------------------------------------

1236 Canterbury Cloister building work
Jan 4 Henry marries


Tak więc mamy też bunt :)
Info z http://www.btinternet.com/~timeref/hsttime3.htm

Tutaj nieco lepiej, bo opisowo:

In 1232 after many years of being King, but without any real power, Henry decided to run the country for himself and was pursuaded to remove Hubert de Burgh from power. His successor was the bishop of Winchester 636 Peter des Roches, a Frenchman. It was not long before the barons who had been advising Henry were replaced by French who moved to England to share in the Bishop's powerful position. The barons rose up against the King and his French advisors in 1233/4 and forced the expulsion of Peter des Roches and his Poitevin friends. In 1236 Henry married Eleanor of Provance, the younger sister of the Queen of France and their first son Edward was to become the next king of England.

I szukam dalej :)
 
Awatar użytkownika
Farmer LO
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 33
Rejestracja: wt lis 04, 2003 10:57 pm

pn lis 17, 2003 10:43 pm

Wielkie dzięki.... A jeśli można by jeszcze wiedzieć to jakie były stosunki Anglii z kościołem? Czy inkwizycja zawitała tam w tym okresie? Bo wiem, że król Anglii coś tam się ciął z kościołem więc...
 
Awatar użytkownika
Gerard Heime
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3299
Rejestracja: czw mar 20, 2003 9:02 am

pn lis 17, 2003 11:31 pm

Hmmm... inkwizycja pwostała własnie w 1233 ale jej wysiłki skupione były na ruchu katarów w południowej Francji. I choć część katarów uciekła na Wyspy, ich działalność pozostawała nieodkryta, a inkwizycja raczej nie działała na tym terenie.

In England, the methods of the Inquisition never had any foothold. When the papal agents arrived to prosecute the Templars, King Edward forbade the use of torture as contrary to the common law of the realm. The flogging of the Publicani, who are said to have made a single English convert, has already been referred to. In 1222 a deacon, who had turned Jew, was hanged.

Ale ciekawa rzecz- przywódca krucjaty przeciwko katarom był jednocześnie przywódcą owej rebeli przeciwko Henrykowi III.

http://www.historyofengland.net/inquisi ... tion3.html

I bonusik do roku 1233:

The first Mastersinger school is founded
An English sea captain accidentally discovers how to fish for mussels, beginning an industry

:D

Acha, miałem zapytać... po co ci to? :)
 
Awatar użytkownika
Sabatel
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 244
Rejestracja: czw cze 26, 2003 2:15 pm

wt lis 18, 2003 8:31 am

Gerard Heime pisze:
Acha, miałem zapytać... po co ci to? :)


jak to po co? zeby zdobyc wladze nad swiatem <opetanczy_smiech>buahahahahahahha</opetanczy_smiech>

(nie wiem co to ma do rzeczy, ale powod zawsze jest ten sam ;P)
 
Awatar użytkownika
Farmer LO
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 33
Rejestracja: wt lis 04, 2003 10:57 pm

wt lis 18, 2003 8:42 pm

Po co mi to?
Projektuje Sage do Maga:Wstąpienie osadzoną właśnie w Anglii 1233. Potrzebuje info historyczne, aby ustalić tło polityczne i inne żeby się przed ekipa graczy nie zbłażnić...
 
Awatar użytkownika
JoAnna
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1078
Rejestracja: pt lip 25, 2003 11:57 am

śr lis 19, 2003 4:25 pm

Jest taka instytucja, nazywa się bibliteka. Znajdują się w niej papierowe książki. Polecam różne odmiany historii Anglii.
 
Awatar użytkownika
Farmer LO
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 33
Rejestracja: wt lis 04, 2003 10:57 pm

śr lis 19, 2003 7:14 pm

Czyli równie dobrze można wyrzucić tak około 76,9% tematów na tym forum, bo odpowedzi na nie mozna znaleźć w podręzcnikach i ble ble ble.... Ale co tam, w końcu ja tu myślałem tylko, że forum jest do pomocy, żeby nie trzeba babrać się w stosach książek...
 
Awatar użytkownika
Szczur
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3991
Rejestracja: ndz mar 16, 2003 8:48 pm

śr lis 19, 2003 8:31 pm

No i dostałeś pomoc od tych co wiedzieli.
Dokładniejsze informacje znajdziesz w bibliotece, 'babrając się w stosach książek' :wink:
 
Awatar użytkownika
JoAnna
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1078
Rejestracja: pt lip 25, 2003 11:57 am

pt lis 28, 2003 12:11 am

Farmer LO pisze:
Czyli równie dobrze można wyrzucić tak około 76,9% tematów na tym forum, bo odpowedzi na nie mozna znaleźć w podręzcnikach i ble ble ble.... Ale co tam, w końcu ja tu myślałem tylko, że forum jest do pomocy, żeby nie trzeba babrać się w stosach książek...


Stary, obawiam się, że źle trafiłeś.Tu się ceni samodzielne myślenie i interpretację podanych w książkach faktów. Słyszałes kiedyś o różnych interpretacjach tychże faktów? Albo o rekonstrukcji życia codziennego w dawnych czasach? Jak Ty chcesz kampanię do Maga robić, nie mając podstawowej wiedzy antropologiczno-archeologicznej?
Babrać w stosach książek. Biedne dziecko telewizji i komputera
 
Awatar użytkownika
Dhaerow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 495
Rejestracja: wt maja 20, 2003 1:51 pm

pt lis 28, 2003 10:54 am

W 1229 r. armia angielska dowodzona przez króla wylądowała w Bretanii. Kiepski wódz jakim był Henryk III nie potrafił zapewnić swym rycerzom zwycięstwa i kampania zakończyła się kompletną klęską.
W międzyczasie papież Grzegorz IX proklamowawszy wojnę z cesarzem Fryderykiem II zażądał od wiernych pomocy finansowej. Wysłannicy Rzymu przybyli do Anglii. Król okazał (jak zwykle zresztą) słabość i ustąpił zgadzając się również na obsadzenie wakujących beneficjów nominatami papieskimi, czyli de facto duchownymi włoskimi. Wzbudziło to powszechny sprzeciw i napady na obcych księży. Zgoda króla godziła bowiem nie tylko w kler angielski ale też w baronów.
W tym czasie do Anglii powrócił biskup Winchesteru Piotr des Roches opromieniony chwałą krzyżowca i pragnący zemsty za wcześniejsze upokorzenia na justycjariuszu Hubercie de Burgh. Łatwo przekonał on króla by ten pozbył się dawnego regenta i swego głównego doradcy. Po pierwsze Hubert nawoływał do oporu przeciw nominatom papieskim, a po drugie Henryk chciał zrzucić na kogoś odpowiedzialność za nieudaną kampanię w Bretanii. I nic nie znaczył tu fakt, że de Burgh był tej kampanii przeciwny.
W lipcu 1232 r. Hubert de Burgh oskarżony został o szereg przestępstw. Wśród nich były takie zbrodnie jak uwiedzenie własnej żony przed ślubem, czy wykradzenie ze skarbca pierścienia czarodziejskiego czyniącego swego posiadacza niewidzialnym :mrgreen:
Hubert de Burgh schronił się w klasztorze św. Edmunda gdzie został schwytany i w pętach przewioziony do Londynu.
Ponieważ dojście do władzy Piotra des Roches wzbudziło zawiść baronów, ci wstawili się za justycjariuszem i de Burgh został z powrotem odstawiony do kościoła gdzie morzono go głodem tak długo aż przyznał się do winy, za co został skazany na przymusowe przebywanie w zamku Devizes.
Upadek justycjariusza Huberta de Burgha rozpoczął okres samodzielnych rządów królewskich a w zasadzie rządów zagranicznych faworytów Henryka III, którzy w grudniu 1232 r. objęli prawie wszystkie ważniejsze stanowiska w Radzie Królewskiej. Na czele opozycji przecwiko zagranicznym doradcom króla stanął Ryszard Marshal earl Pembroke i Striguil. Na jego żądania odpowiedział biskup Winchesteru Piotr des Roches, który oznajmił że król trzyma zagranicznych faworytów dla ochrony przed zdradą i niewiernością swoich poddanych.
Na to Marshal demonstracyjnie opuścił dwór i zaczął szykować się do obrony.
W sierpniu 1233 r. Henryk z wojskiem złożonym głównie z najemników pociągnął na Marshala, choć on sam i wspierający go baronowie wyrazili gotowość do stanięcia przed sądem parów. Kampania przebiegała niepomyślnie dla króla. Marshal uprowadził z zamku Devizes Huberta de Burgha, a wojska królewskie ponosiły klęski.
Zaniepokojony Henryk III zwrócił się wiosną 1234 r. o mediację do biskupów. Pod ich naciskiem oddalił ze swego dworu część poitewińskich faworytów. Do mediacji jednak nie doszło gdyż Ryszard Marshal zmarł od ran zadanych mu zdradziecko przez rojalistów w Irlandii. By uśmierzyć niezadowolenie król usunął Piotra des Roches i jego wspólników od wszelkich wpływów. Niestety władca ten nie potrafił przeprowadzić trwałej naprawy królestwa.
 
Awatar użytkownika
Farmer LO
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 33
Rejestracja: wt lis 04, 2003 10:57 pm

pt lis 28, 2003 8:47 pm

Okej, wielkie dzięki za wszelkie odpowiedzi... Moderator moze ten temat już zamknąć.
 
Awatar użytkownika
Gerard Heime
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3299
Rejestracja: czw mar 20, 2003 9:02 am

pt lis 28, 2003 9:01 pm

Nie tak szybko, kolego! Jak już napiszęsz tą Sagę, ślij do Mikka czy kto tak jest odpowiedzialny za subsystem WoDu :)

W Maga nie gram ale i tak z chęcią przecyztam :)
 
Awatar użytkownika
Farmer LO
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 33
Rejestracja: wt lis 04, 2003 10:57 pm

ndz lis 30, 2003 11:48 am

Hehe... jak uda mi się ją jakoś względnie opracować, tak żeby i inni mieli z tego jakiś użytek, to napewno gdzieś w necie się pojawi. Na razie nie mogę nic na jej temat więcej powiedzieć (moi gracze też czasami to forum przeglądają :) )

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości