Zrodzony z fantastyki

 
Gedeon

Antysemityzm

sob cze 02, 2012 10:07 pm

Po prostu dlatego, że zwolennicy komuny to w znacznej mierze(proszę mnie nie banować za użycie wulgaryzmu) intelektualiści, którzy ,,realizują się" na inne sposoby niż mazanie po murach - noszą koszulki, wydają publikację wysławiające komunizm itd.
Ponadto w Polsce legalnie działa partia komunistyczna.
A słowa ,,za komuny było lepiej" można usłyszeć dużo częściej, niż zobaczyć swastykę na murze :razz:
 
Awatar użytkownika
wisimito
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 127
Rejestracja: sob maja 01, 2010 11:24 am

Antysemityzm

sob cze 02, 2012 10:40 pm

Osobiście spotkałem się z pewnym zjawiskiem, nagłaśnianym również w tv. Chodzi o przypisywanie "żydostwa" różnym ludziom, którzy z jakichś powodów są nielubiani przez "antysemitów", w swym mniemaniu, będących uosobieniem cnót wszelakich "prawdziwego Polaka". Co więcej, ku mojemu zdumieniu, częściej poglądy "antysemickie" głosiły osoby starsze. Wybicie "żydostwa" było panaceum na wszelkie bolączki, tak polityczne jak i ekonomiczne, naszego kraju.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Antysemityzm

sob cze 02, 2012 10:57 pm

A ja tym, którzy głoszą, że w Polsce od zawsze był ogromny antysemityzm, chciałbym postawić po raz kolejny pytanie: Dlaczego w takim razie w okresie międzywojennym w Polsce mieszkało najwięcej Żydów jeśli idzie o procent populacji społeczeństwa? Tacy to byli masochiści, że pchali się do antyżydowskiego piekła lub z niego nie uciekali?
 
Gedeon

Antysemityzm

sob cze 02, 2012 11:03 pm

Co więcej, ku mojemu zdumieniu, częściej poglądy "antysemickie" głosiły osoby starsze.

Ja się spotykam z tym pośród młodych. Przy czym warto zaznaczyć, że antysemityzm nie jest wbrew temu, co się nam wmawia, domeną środowisk katolickich. Wielokrotnie słyszałem wypowiedzi, że chrześcijaństwo jest złe, bo zrodzone w Palestynie, nie w Polsce i ,,nie będziemy czcić ukrzyżowanego Żyda".
Podobnie jak przypisywanie żydostwa - spotykałem się z oryginalnymi tezami, że np. JP II był Żydem (bo że np. Kaczyńscy to Żydzi z rodu Kalksteinów to w pewnych kręgach pewnik. Zresztą niewykluczone, że to prawda, bo dlaczego nie).

Ponadto zauważ, że pomijając aspekt antysemicki, faktem jest, że wielu wpływowych ludzi w Polsce faktycznie ma korzenie żydowskie. Jak ktoś mówi że np. Michnik ma pochodzenie żydowskie, to mówi prawdę, sam Michnik się przecież nie kryje.

I warto zauważyć, że antysemityzm jako polska specyfika to mit. Np. we Francji też się zdarzały afery z dewastowaniem cmentarzy (a sięgając do historii tego kraju można przypomnieć choćby aferę Dreyfussa) a w WIelkiej Brytanii działają grupy o charakterze neonazi.
 
Awatar użytkownika
chimera
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 298
Rejestracja: pn mar 06, 2006 10:57 pm

Antysemityzm

sob cze 02, 2012 11:20 pm

@earl

Myślę, że aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba byłoby zająć się okresem przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości i ilością oraz migracją Żydów w tamtym czasie.

Zaś przed wyjazdem w czasie późniejszym mogły powstrzymywać Żydów najprostsze czynniki ekonomiczne lub rodzinne. Zresztą u naszego zachodniego sąsiada szybko sytuacja dla Żydów stawała się nieciekawa, zaś do ZSRR chyba mało komu się śpieszyło (opinia, że Żydzi popierali komunizm en masse to mit). Bez względu na dokuczliwość antysemityzmu, Polska dawała im szansę na godne życie. Jedna rzecz nie powinna przesłaniać drugiej i na odwrót.
 
Awatar użytkownika
Albiorix
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2265
Rejestracja: pn gru 20, 2010 10:10 pm

Antysemityzm

sob cze 02, 2012 11:23 pm

Mój ojciec został kiedyś ogłoszony Żydem w Radiu Maryja bo z ramienia Narodowych Funduszy Inwestycyjnych przeprowadzał likwidację jakiejś podupadającej firmy. Niestety mama nie zdołała się nigdy tym środowiskom narazić, a szkoda, bo wtedy sam byłbym Żydem i rządził światem. Mam jednego prawdziwego Żyda w dziejach rodu, niestety genów z tego nie ma bo to drugie małżeństwo a ja jestem z tego pierwszego. Wciąż jest jednak szansa, trzeba mieć syna i ożenić do z Żydówką, wnuki już będą w narodzie wybranym :)
 
Gedeon

Antysemityzm

ndz cze 03, 2012 12:03 am

Ciekawa rzecz, bo ja z kolei natrafiłem na pozycję, która ujawniała Żydów działających właśnie w Radiu Maryja.
 
Awatar użytkownika
chimera
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 298
Rejestracja: pn mar 06, 2006 10:57 pm

Re: Antysemityzm

ndz cze 03, 2012 12:05 am

Gedeon pisze:
Ciekawa rzecz, bo ja z kolei natrafiłem na pozycję, która ujawniała Żydów działających właśnie w Radiu Maryja.


Wow! Hardcore.
 
Gedeon

Antysemityzm

ndz cze 03, 2012 12:51 am

No jak już wspomniałem, są ludzie dla których cały KK jako taki to w ogóle żydowska agentura (znaczna część polskich nacjonalistów to neopoganie - pardon- ,,rodzimowiercy".)
 
Lenartos
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1805
Rejestracja: czw lis 06, 2003 6:25 pm

Antysemityzm

ndz cze 03, 2012 2:06 am

Gedeon pisze:
ale najsilniejszy będzie w tym przekaz ,,W Polsce nazizm jest dużym problemem".


Ach, a więc to jeden z tych problemów, których rozwiązaniem jest ignorowanie go?

...

Nie wydaje mi się.

Gedeon pisze:
Ok, ale już choćby noszenie koszulek ze zbrodniarzem Che Guevarą to norma i za to nikt nie każe.


No niestety, jeszcze nie ma w polskim k.k. paragrafu "za głupotę", a szkoda.

Proponuję zastosować w takich wypadkach motyw znany z "American Dad" - podejść do delikwenta, pokazać palcem na koszulkę i donośnym głosem oznajmić: "'Planeta małp' to świetny film!" ;)

Gedeon pisze:
Czyli jak ktoś rysuje swastyki z nostalgii za czasami okupacji, to nie jest to szkodliwe, ani zabronione?


Z tym zdaniem jest tyle rzeczy, nie tak, że nie wiem, od czego zacząć. Po pierwsze, ciężko mi uwierzyć, że Polak mógłby odczuwać nostalgię za okupacją. Po drugie, jest różnica między propagowaniem nostalgii za PRL a propagowaniem ideologii komunistycznej - różnica jak między retro-restauracją stylizowaną na lata 50. czy replikami strojów reprezentacji piłkarskiej z orzełkiem bez korony, a wieszaniem portretów Stalina. Podobna różnica istnieje między eksponowaniem w salonie "Mein Kampf" i repliki BMW-335. Po trzecie...

...aż mi się nie chce. Zakładam, że zwyczajem coponiektórych raczyłeś zaszydzić.

Żeby dać Wam do myślenia, pozwolę sobie zacytować ustawę zasadniczą:
Konstytucja pisze:
Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa.


Czy zabronione jest wieszanie orzełka bez korony? Wątpię. Czy zabronione jest wieszanie portretu Dzierżyńskiego? Prawdopodobnie. Czy zabronione jest wieszanie komunistów? Tak, ale z artykułu 148 k.k. :P

EDIT: A Barak Hussein O. przeprosił. I co, było po co robić aferę?
Ostatnio zmieniony ndz cze 03, 2012 2:08 am przez Lenartos, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Antysemityzm

ndz cze 03, 2012 8:27 am

chimera pisze:
opinia, że Żydzi popierali komunizm en masse to mit


Oczywiście. Jednak niezaprzeczalnym faktem jest, że znaczna ich część partycypowała w komunistycznym ustroju, będąc na szczytach władzy sowieckiej. W Polsce zresztą również wielu z nich za Bieruta było w wierchuszce politycznej.

Gedeon pisze:
Ciekawa rzecz, bo ja z kolei natrafiłem na pozycję, która ujawniała Żydów działających właśnie w Radiu Maryja.


Nawet przedwojenna, antyżydowska Narodowa Demokracja miała wśród swoich szeregów Żydów, a najbardziej znamiennym przykładem był poseł Stanisław Stroński. Cóż więc się dziwić, że w Radiu Maryja też się tacy znajdują?

Gedeon pisze:
cały KK jako taki to w ogóle żydowska agentura (znaczna część polskich nacjonalistów to neopoganie - pardon- ,,rodzimowiercy".)


To jedynie nurt tzw. neopogański nacjonalizmu, jak spadkobiercy międzywojennej "Zadrugi", odwołujący się do religii słowiańskiej. Większość narodowych organizacji odwołuje się do wartości katolickich lub, szerzej, chrześcijańskich.

Poza tym - czym gorszym jest nienawidzenie Żydów od nienawidzenia chociażby Polaków, że problem antysemityzmu tak się eksponuje jako coś nienormalnego?
 
Awatar użytkownika
chimera
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 298
Rejestracja: pn mar 06, 2006 10:57 pm

Antysemityzm

ndz cze 03, 2012 10:38 am

Bo nienawiść do Żydów była uniwersalna, stworzyła trwałe mity (krew na macę), trwała przez wieki (pogromy już w czasie krucjat, a nie wiem, czy nie wcześniej), kończyła się śmiercią na masową skalę i ostatecznie doprowadziła do Holocaustu.

A tak na marginesie, jak w Irlandii jakiś pijany koleś wyzwał ochroniarza od "polskich świń", został za to skazany wyrokiem sądu.
 
Awatar użytkownika
wisimito
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 127
Rejestracja: sob maja 01, 2010 11:24 am

Antysemityzm

ndz cze 03, 2012 11:10 am

Jeszcze dodam, że Żydzi często trudnili się lichwą. Wiele pogromów i prześladowań było napędzanych przez katolickich władców, którzy chcieli uniknąć spłaty swoich długów.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Antysemityzm

ndz cze 03, 2012 1:13 pm

@ chimera

Z tą nienawiścią uniwersalną do Żydów to bym nie przesadzał. Goście potrafili zawsze się ułożyć, w każdym systemie, o czym wspomina chociażby Stary Testament (postaci Józefa i Daniela). A i w imperium rzymskim zyskali dość dużą pozycję, czego przykładem jest dynastia Heroda i zdobycie dużej autonomii od Rzymu. A i w późniejszych wiekach zyskiwali dość duże znaczenie w polityce państw europejskich ze względu na swoje zdolności ekonomiczne.

Oczywiście, pogromy zdarzały się, tylko trzeba wziąć pod uwagę, czy jest jakieś obiektywne źródło, pokazujące ile ich było i ile przyniosły ofiar. A także, czy te informacje na temat powszechnej nienawiści do Żydów i ich nieszczęść nie były zwielokrotnione przez propagandę czy literaturę. Warto też wspomnieć o tym, że sami Żydzi, ci zasymilowani, mają na rękach krew swoich pobratymców, kiedy wespół z innymi prześladowali rodaków wyznających judaizm, więc sami ponoszą również współodpowiedzialność za zbrodnie na własnym narodzie.
 
Gedeon

Antysemityzm

ndz cze 03, 2012 2:19 pm

Ach, a więc to jeden z tych problemów, których rozwiązaniem jest ignorowanie go?

...

Nie wydaje mi się.

Gdzie powiedziałem, że nie należy zwalcxać aktów antysemityzmu? Mówiłem tylko, że nie należy nakręcać medialnej histerii.
Po drugie, jest różnica między propagowaniem nostalgii za PRL a propagowaniem ideologii komunistycznej - różnica jak między retro-restauracją stylizowaną na lata 50. czy replikami strojów reprezentacji piłkarskiej z orzełkiem bez korony, a wieszaniem portretów Stalina.

Masz rację, tyle tylko, że Ty poruszasz kwestię nostalgii za rzeczami, które nie wiąża się bezpośrednio z komunizmem, jak ówczesne sukcesy naszej reprezentacji. A są osoby, które czują nostalgię właśnie za komunizmem jako ustrojem politycznym. Miałem okazję rozmawiać z gościem, który uważał, że SB to polscy patrioci, a cała Solidarność to była banda wichrzycieli i szkoda, że ich nie rozstrzelano.
To jedynie nurt tzw. neopogański nacjonalizmu, jak spadkobiercy międzywojennej "Zadrugi", odwołujący się do religii słowiańskiej. Większość narodowych organizacji odwołuje się do wartości katolickich lub, szerzej, chrześcijańskich.

Jest mnóstwo neopogańskich nacjonalistów, którzy nie odwołują się ,,Zadrugi" itd, bo że tak powiem, ich refleksja nad własną ideologią nie sięga tak głęboko.
Ja obserwuję raczej tendencję, ze coraz więcej skrajnych nacjonalistów, a także neonazistów preferuje ,,rodzimowierstwo". Ponadto na Zachodzie jest jeszcze ruch nazistów programowo ateistycznych (Creationist Movement bodajże).

EDIT: A Barak Hussein O. przeprosił. I co, było po co robić aferę?

Bo to dzięki tej aferze przeprosił?

A i w imperium rzymskim zyskali dość dużą pozycję, czego przykładem jest dynastia Heroda i zdobycie dużej autonomii od Rzymu.

1.Herod nie był Żydem, tylko bodajże Idumejczykiem. Nie był rodzimym władcą Żydów, którego Rzymianie akceptowali, wręcz przeciwnie namaszczonym przez Rzym ,,namiestnikiem". Był tak lubiany przez swoich poddanych, ze w czasie jednego z powstań rozbili jego sarkofag.
2. No już widzę jak Żydzi świetnie żyli z Rzymianami. Do tego stopnia, że w Palestynie co i rusz wybuchały jakieś rewolty, krwawo tłumione, a finalnie Rzymianie zburzyli świątynię jerozolimską. Po prostu wzorcowa koegzystencja.

Choćby sięgając do Starego Testamentu, to widać, że Żydom zawsze ktoś chciał dokopać.
- niewola egipska
- niewola babilońska
- Persja (generalnie Persowie traktowali Żydów dosyć przychylnie, ale w księdze Estery mamy wzmianki o tym, że na dworze byli doradcy, któzy ich nienawidzili i dążyli do organizacji pogromu).

Jeszcze dodam, że Żydzi często trudnili się lichwą. Wiele pogromów i prześladowań było napędzanych przez katolickich władców, którzy chcieli uniknąć spłaty swoich długów.

Nie tylko katolickich władców. Np. w czasie powstania Chmielnickiego element anstysemicki i pogromy żydów występowały bardzo często, Kozacy uważali żydów za wyzyskiwaczy, krwiopijców i sojuszników magnatów w dziele gnębienia ukraińskiego chłopstwa.
Ostatnio zmieniony ndz cze 03, 2012 2:24 pm przez Gedeon, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Albiorix
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2265
Rejestracja: pn gru 20, 2010 10:10 pm

Antysemityzm

ndz cze 03, 2012 2:23 pm

Nienawiść do wszystkich innych jest całkiem spotykana w. historii. Żydzi po prostu byli wszędzie.
 
Gedeon

Antysemityzm

ndz cze 03, 2012 2:43 pm

Tak, ale Żydzi budzą chyba najsilniejsze negatywne emocje. Jest wiele powodów:
- Zawsze byli odmiennego wyznania od otaczających ich narodów (najpierw pogan, potem chrześcijan) przez co z jednej strony nie uczestniczyli w powszechnych, integrujących społeczność obrzędach, z drugiej mogli być uznawani za wrogów bogów/Jezusa
- Ich odmienność zawsze mocno się zaznaczała - czystość rytualna, specjalne pokarmy, czasem strój, a oni sami raczej unikali integracji z otoczeniem, właśnie chcieli zachować swoją tożsamość.
- Przez wiele lat nie mieli własnego państwa - przez co z jednej strony byli pozbawienie pewnej ostoi i ochrony jaką daje własny kraj i władza, z drugiej nigdzie nie byli ,,u siebie" zawsze byli obcymi w obcym kraju, nawet kiedy mieszkali tam od pokoleń.
- Choć rozsiani po świecie, są niesamowicie solidarni i współpracują między sobą, co może rodzić podejrzenia nt światowego żydowskiego spisku
- W średniowieczu zajmowali się lichwą, a obecnie jest wielu wpływowych biznesmenów pochodzenia żydowskiego - oczywiście, to tylko pewna grupka w łamahc narodu, ale najbardziej widoczna, przez to po pierwsze żydzi są uważani za wyzyskiwaczy i burżujów po drugie powstają legendy, ze każdy żyd jest bogaty (a jedną z podstawowych motywacji pogromów czy wydawania żydów była chęć zagarnięcia ich ,,skarbów).
- W naszych czasach kwestia palestyńska. Trudny konflikt. Z jednej strony ciężko mieć za złe żydom, że chcą mieć własne państwo - nareszcie mają swoją ojczyznę, miejsce gdzie są u siebie. Z drugiej strony - faktycznie władze izraelskie nierzadko bardzo źle traktują Palestyńczynkom, którym z kolei ciężko mieć za złe, że bronią ziemi, gdzie mieszkali ich ojcowie od pokoleń. Ten konflikt sprawia, że świat muzułmański jest w znacznej mierze obecnie antysemicki - a dodatkowo promieniuje na kraje, gdzie społeczność islamska jest silna, jak Francja czy Wlk Brytania.
- wsparcie żydów dla komunizmu - niewątpliwie, mnóstwo dygnitarzy sowieckich było pochodzenia żydowskiego, a znaczna część żydów popierała Sowietów. Dlaczego? Po pierwsze w carskiej Rosji panowały dosyć silne nastroje antysemickie (czarne sotnie itd.) zapewne rosyjscy żydzi upatrywali w zmianie ustroju szansę na polepszenie swojej sytuacji. No a potem ZSRR stał się dla Żydów pogromcą Hitlera. Dopiero potem komuniści zmienili swoje nastawienie na nieprzychylne Żydom, a sami Żydzi przerzucili swoje sympatie na USA jako najważniejszego sojusznika państwa Izrael. Tym niemniej, obraz żydokomunisty w pewnej mierze się utrwalił.
Ostatnio zmieniony ndz cze 03, 2012 3:17 pm przez Gedeon, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
chimera
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 298
Rejestracja: pn mar 06, 2006 10:57 pm

Antysemityzm

ndz cze 03, 2012 3:05 pm

Gedeon już powiedział większość tego, co potrzeba.

Warto też wspomnieć o tym, że sami Żydzi, ci zasymilowani, mają na rękach krew swoich pobratymców, kiedy wespół z innymi prześladowali rodaków wyznających judaizm, więc sami ponoszą również współodpowiedzialność za zbrodnie na własnym narodzie."


Co w tym wartego wspominania? Większość narodów i każde chyba wyznanie ma na sumieniu współodpowiedzialność za zbrodnie na własnym narodzie. Kanalie trafiają się wszędzie.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Antysemityzm

ndz cze 03, 2012 3:19 pm

Gedeon pisze:
Jest mnóstwo neopogańskich nacjonalistów, którzy nie odwołują się ,,Zadrugi" itd, bo że tak powiem, ich refleksja nad własną ideologią nie sięga tak głęboko.


Wcale nie jest tak dużo pogańskich nacjonalistów, co więcej - stanowią oni śladową ilość wśród ugrupowań nacjonalistycznych w Polsce. Polecam, abyś zapoznał się z książką Ewy i Czesława Majów "Narodowe ugrupowania polityczne w Polsce 1989-2001", Lublin 2007.

Choćby sięgając do Starego Testamentu, to widać, że Żydom zawsze ktoś chciał dokopać.
- niewola egipska
- niewola babilońska
- Persja (generalnie Persowie traktowali Żydów dosyć przychylnie, ale w księdze Estery mamy wzmianki o tym, że na dworze byli doradcy, któzy ich nienawidzili i dążyli do organizacji pogromu).


Ok, a czy specjalnie chciano im dokopać, że byli Żydami? Nie, chciano im dołożyć, że byli ludnością podbitą. Tak traktowali swoich wrogów Asyryjczycy, Persowie, Babilończycy. Nie można więc twierdzić, że Izraelitów prześladowano, bo byli Izraelitami i że to był warunek główny. Poza tym - to w Egipcie lud Izraela otrzymał najbardziej żyzną ziemię Goszen a patriarcha Józef stał się drugim co do znaczenia urzędnikiem królestwa. To w Persji Daniel stał się wielkorządcą i jednym z 3 głównych urzędników, mających nadzór nad 120 namiestnikami imperium. A za czasów babilońskich wielu młodych Żydów (jak Daniel, Miszael, Chananiasz czy Azariasz) zostało wziętych do pałacu królewskiego, aby byli przygotowywani do służby królewskiej. Prześladowania były, ale był to wynik tego, że Izraelici nie chcieli przestrzegać praw tamtejszych państw, przede wszystkim praw religijnych, natomiast ci, którzy stawali się lojalni względem nowych władców, prześladowań nie odczuwali.

chimera pisze:
Co w tym wartego wspominania? Większość narodów i każde chyba wyznanie ma na sumieniu współodpowiedzialność za zbrodnie na własnym narodzie. Kanalie trafiają się wszędzie.


Warto o tym wspominać, aby Żydzi nie grali na uczuciach innych, twierdząc, że zawsze byli jedynie biednym i prześladowanym narodem.
Ostatnio zmieniony ndz cze 03, 2012 3:22 pm przez earl, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Gedeon

Antysemityzm

ndz cze 03, 2012 3:25 pm

Wcale nie jest tak dużo pogańskich nacjonalistów, co więcej - stanowią oni śladową ilość wśród ugrupowań nacjonalistycznych w Polsce. Polecam, abyś zapoznał się z książką Ewy i Czesława Majów "Narodowe ugrupowania polityczne w Polsce 1989-2001", Lublin 2007.

Ok, ale ja piszę o tych najbardziej radykalnych, a to oni z reguły odpowiadają za incydentny antysemickie.
Poza tym - to w Egipcie lud Izraela otrzymał najbardziej żyzną ziemię Goszen a patriarcha Józef stał się drugim co do znaczenia urzędnikiem królestwa.

Odwortnie. Izraelici otrzymali żyzną ziemię, bo akurat dostojnikiem był ich ziomek. Po jego śmierci sytuacja się pogarszała, aż Żydzi stali się pariasami używanymi do najcięższych prac, a faraon próbował regulować ich populację poprzez zabijanie niemowląt płci męskiej (co sugeruje, że uznawał ich za element niepewny i wywrotowy).
Prześladowania były, ale był to wynik tego, że Izraelici nie chcieli przestrzegać praw tamtejszych państw, przede wszystkim praw religijnych, natomiast ci, którzy stawali się lojalni względem nowych władców, prześladowań nie odczuwali.

1. Wymieniłem izolację religijną żydów z otoczenia innej wiary, jako jedną z przyczyn antysemityzmu.
2. Ale to jest przyczyna, nie usprawiedliwienie. Poza tym, jako chrześcijanin, chyba nie masz za złe żydom tego, że nie chcieli się kłaniać fałszywym bogom.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Antysemityzm

ndz cze 03, 2012 3:41 pm

Nie mam za złe, natomiast chodzi mi o to, że prześladowania Żydów niczym nie różniły się od prześladowań innej ludności w owym czasie. Babilon, kiedy zniszczył Asyrię, próbował narzucać jej kult Marduka i Nabu, Persja z kolei, kiedy zdobyła władzę nad wschodnią częścią basenu Morza Śródziemnego, wprowadzała kult Ahuramazdy. Ci, którzy się temu przeciwstawiali, byli tępieni, i Izraelici nie stanowili tutaj jakiegoś szczególnego wyjątku.

Poza tym - Izraelici otrzymali ziemię Goszen, bo Józef był namiestnikiem, ale został namiestnikiem, bo faraon zauważył w nim jedynego człowieka, który mógł ocalić jego kraj od ruiny. Dlatego też pokładał w nim całkowite zaufanie i zgadzał się na wszystko, co ten zarządził. Co więcej, jak rządziła Egiptem dynastia, której przedstawiciel wyniósł Józefa na wielkorządcę, to lud Izraela miał się całkiem nieźle ("Synowie Izraela rozradzali się, pomnażali, potężnieli i umacniali się coraz bardziej", jak zostało napisane w Księdze Wyjścia). Innymi słowy - potrafili się przez pewien czas ustawić, aż przyszła nowa dynastia i postanowiła to ukrócić. Nic niespotykanego w historii.
 
Awatar użytkownika
chimera
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 298
Rejestracja: pn mar 06, 2006 10:57 pm

Antysemityzm

ndz cze 03, 2012 3:45 pm

Warto o tym wspominać, aby Żydzi nie grali na uczuciach innych, twierdząc, że zawsze byli jedynie biednym i prześladowanym narodem.


W tym sporcie mamy spore osiągnięcia. Może dlatego Polacy nie lubią konkurencji.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Antysemityzm

ndz cze 03, 2012 3:54 pm

Mamy, niestety. I marnym pocieszeniem jest dla nas, że wielu innych jest niewiele z tyłu za nami pod tym względem.
 
Gedeon

Antysemityzm

ndz cze 03, 2012 4:53 pm

Ależ to oczywiste, że Żydzi nie są jedynym pokrzywdzonym narodem. Co nie zmienia faktu, że przez znaczną część swojej historii byli tułaczami mieszkający pośród ludzi, od których byli wyizolowani (owszem, w pewnej mierze sami tą izolację utrzymywali). Dlatego są narodem specyficznym, który był specyficznie traktowany... I chyba wciąż wielu Żydów ma poczucie pewnej odrębności - jak w Biblii, gdzie jest Naród Wybrany i inne narody. To rodzi z miejsca nieufność wobec gojów, sprawia, że pewni Żydzi są zdecydowani za wszelką cenę bronić interes swojego narodu, ignorując zasady proporcjonalności.

Podam też taki przykład - kiedy Żydzi przegrywali wojnę z Iranem, Golda Meir i najwyższi dowódcy zakładali, że kiedy sytuacja stanie się na tyle groźna, że przegrana Izraela stanie się pewna, zaczną walić atomówkami w irańskie miasta. I to jest chyba typowe podejście izraelskich władz - niekoniecznie w kwestiach aż tak drastycznych, jak wojna. ,,Wszyscy nas nienawidzą, wszyscy są gotowi nas prześladować. Dlatego nikomu nie jesteśmy winni żadnej lojalności. A jeśli ktoś jest choćby potencjalnym zagrożeniem, to musimy to zagrożenie usunąć wszelkimi dostępnymi środkami, jeśli chcemy żeby nasz naród przetrwał".
Ostatnio zmieniony ndz cze 03, 2012 4:57 pm przez Gedeon, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Cohen
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 79
Rejestracja: czw lut 24, 2005 6:32 pm

Antysemityzm

ndz cze 03, 2012 6:37 pm

Nie lubię Żydów bo śmierdzą. Wiecie, fetor judaicus, te sprawy.

Ale tak serio, to popieram stanowisko prezydenta Iranu. W końcu ile może być narodów wybranych? Także najpierw trzeba wymazać ze świata Izrael, potem USA i każdy następny, kto będzie próbował uzurpować sobie ten tytuł.
 
Gedeon

Antysemityzm

ndz cze 03, 2012 7:05 pm

Nie lubię Żydów bo śmierdzą. Wiecie, fetor judaicus, te sprawy.

W czasach kiedy ukuto ten termin, to chyba dziwem był człowiek, który nie śmierdział.
 
Awatar użytkownika
Cohen
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 79
Rejestracja: czw lut 24, 2005 6:32 pm

Antysemityzm

ndz cze 03, 2012 7:14 pm

Smród smrodowi nierówny, ha!
 
Awatar użytkownika
wisimito
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 127
Rejestracja: sob maja 01, 2010 11:24 am

Antysemityzm

pn cze 04, 2012 9:00 am

Wszystko to przez zawiść. Zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie robił za kozła ofiarnego. Na kogo nieudacznicy mogą przelewać swoje żale i pretensje. Tę rolę najczęściej odgrywali/odgrywają Żydzi. Przyzwolenie ludzi, nawet przeciwnych prześladowaniom, w imię zasady "lepiej oni, niż my".
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Antysemityzm

pn cze 04, 2012 10:16 am

Czyli Żydzi też są nieudacznikami, skoro na Polaków obecnie rzucają gromy za los, co ich spotkał podczas II wojny światowej.
 
Awatar użytkownika
chimera
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 298
Rejestracja: pn mar 06, 2006 10:57 pm

Antysemityzm

pn cze 04, 2012 10:57 am

Kto rzuca na nas gromy za II wojnę? Coś przegapiłem? Proszę o źródła.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości