Zrodzony z fantastyki

 
Maeglin Telemnar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: śr lip 25, 2012 6:32 pm

Armia imperialna

czw lip 23, 2015 8:41 pm

Cześć Wszystkim
Planuje poprowadzić sesje w której dużą rolę odgrywać bedzie armia imperialna, mam wiec w związku z nią kilka pytań. Zapewne odpowiedzi do części z nich albo nawet i wszystkich można znaleźć w podręcznikach do battla, ale sam miałem tylko kontakt z RPG i nawet nie wiem gdzie szukać, dlatego byłbym wdzięczny za wszelką pomoc. Moja pytania są nastepujące:
1. Struktura armii imperialnej czyli jakie są oddziały w armii, po ile ludzi, jakie jednostki?
2.Stopnie oficerskie: w podręczniku pojawiają sie profesje sierżant i oficer, ale jacy sa to oficerowie, czy wyższą kadrę stanowią tylko i wyłącznie szlachcice czy np mieszczanin też może sie dosłużyć wysokiego stopnia?
3. Czy armia jest poborowa czy częściowa profesjonalna?
4. Ile trwa służba wojskowa?
Z góry dziekuje za pomoc
Maeglin Telemnar
P.S szukałem podobnego tematu, ale nie znalazłem, jeśli takowy się już pojawił to bardzo przepraszam i tylko prosiłbym o link do niego
 
Awatar użytkownika
KRed
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1136
Rejestracja: pt lip 01, 2005 9:12 pm

Armia imperialna

pt lip 24, 2015 2:03 am

W trzeciej edycji jest dodatek na temat wojskowości w Imperium. Nazywa się "Omens of War", i niestety nie można na nim do końca polegać...

Struktura armii zależy od okoliczności, lokalnej tradycji, oraz zasobności tego kto armię wystawia. Elektorzy mają obowiązek utrzymywać regularne wojsko. Te oddziały składają się z ochotników, albo są gromadzone mniej lub bardziej przymusowo. Żołnierze otrzymują w miarę jednolity ekwipunek, czasem nawet zbroję, i są jakoś umundurowani (co może oznaczać, że mają "mundur", ale niekiedy oznacza tylko naszyty na ubranie znak/herb, jakąś szarfę, albo tylko pióro w konkretnym kolorze). Żołnierze to najczęściej oddziały halabardników, włóczników (jako tańszy wariant halabardników), mieczników (miecz + tarcza), kuszników albo strzelców z rusznicami. W niektórych prowincjach trafiają się łucznicy. Istnieją też elitarne oddziały żołnierzy złożone z weteranów - Gwardia elektorska (ang. Greatswords) walczą pieszo, noszą dobre zbroje (przynajmniej częściowe zbroje płytowe) i posługują się mieczami dwuręcznymi.
Służba żołnierza trwa pewnie tyle ile będzie chciał jego władca. Może to być 5 lat, a może 20 jeśli władca jest bezlitosny. Tu nie ma reguły. Zresztą, wielu żołnierzy nie ma powodu rzucać militarnych profesji, bo do wojska nie idą ci, którzy mieli co robić na swojej wiosce. Często idą najmłodsi synowie, dla których nie starcza ojcowizny, albo inne gołodupce, których wioska pozbywa się bez żalu. Dlatego po służbie wojskowej zostają strażnikami miejskimi, strażnikami dróg, albo najmują się jako zbrojni u szlachty - takie życie oznacza przynajmniej regularne posiłki, dach nad głową i czasem kilka monet premii.
W czasie wojny zwołuje się milicję. Są to ludzie z terenów zagrożonych przez wroga, którzy zmuszeni są bronić swoich domów. Czasami są to bandyci, uwolnieni z więzień, albo banici z lasu, którzy walczą za obietnicę abolicji. Takie oddziały nazywane są Wolnymi Kompaniami. Zwykle nie mogą liczyć na wyekwipowanie, więc każdy tam walczy tym, co zdołał przynieść.
Oprócz tego władcy czasami zmuszeni są korzystać z usług najemników. To mogą być świetnie wyposażeni weterani, albo wręcz przeciwnie - niesubordynowany motłoch. Wszystko jest kwestią ceny.
W czasie wojny, kiedy obłęd wywołany osobistą tragedią spada na ludzi, tworzą się oddziały fanatyków - biczowników. Są trochę jak milicja, ale są agresywni, szaleni i nie mają instynktu samozachowawczego. Zwykle są mocno niesubordynowani i dobrze ich oddać pod komendę jakiegoś bitewnego kapłana.
Konnica to domena szlachty. Młodzi szlachcice służą w rajtarach (zbroje płytowe i broń czarnoprochowa), co jest traktowane jako przepustka do wstąpienia w szeregi zakonu rycerskiego (zbroje płytowe, walczą wręcz, elita elit).
Na koniec mamy różne opcjonalne indywidua: jednostki artylerii (działa, moździerze, organki, rakietnice), czarodziejów bitewnych, kapłanów bitewnych, potwornych i egzotycznych najemników (np. ogry albo giganty) i potwory (demigryfy, gryfy).

Łańcuch dowodzenie wygląda tak:
- małe grupy żołnierzy samorzutnie wyłaniają liderów. Ktokolwiek jest w stanie uzyskać posłuch nad towarzyszami stanowi najniższy, nieformalny poziom dowodzenia. Sierżanci wydają polecenia właśnie takim liderom (a nie każdemu wojakowi osobno). Ktoś taki kontroluje nieregularną grupę od kilku do kilkudziesięciu osób.
- sierżant dowodzi od 40 do 200 (to moje szacunki na podstawie różnych danych) jednolicie uzbrojonych ludzi. Podlega kapitanowi.
- kapitan dowodzi przeważnie kilkoma setkami ludzi, uformowanych w różne oddziały, ale zwykle mającymi coś wspólnego (np. pochodzą z jednego miasta/rejonu). Wydaje rozkazy sierżantom.
- Generał dowodzi tysiącami i komunikuje się z kapitanami. Czasami ma też jakieś oddziały do bezpośredniej dyspozycji.

Sierżanci to najczęściej awansowani, zwykli żołnierze. Kapitanowie to równie często szlachta, jak awansowani nieszlacheccy sierżanci. Jeśli jakaś szlachecka rodzina wystawia oddział wojska, to oni wyznaczają kapitana tego oddziału (zwykle jakiegoś młodego członka rodziny).

Liczebność armii. Omens of War prezentuje dwie przykładowe armie:
- ok. 875 zbrojnych (w tym 40 jazdy) + 17 jednostek altylerii
- ok. 927 zbrojnych (w tym 40 jazdy) + 3 jednostki altylerii
Te liczby wydają mi się kompletną bzdurą. Są zbyt niskie. Nie zgadzają się z opisami z tego samego podręcznika ani z warhammerowych książek. Nie zgadzają się z realiami historycznymi naszego świata. Wygląda na to, że ten, kto to pisał opierał się za bardzo na liczebności figurkowych armii. Na swoje potrzeby mnożę podane tam wartości x10. W ten sposób u mnie armia jednej prowincji to najczęściej 5000-15000 ludzi. Armia imperialna, w największych zgrupowaniach, to może być kilkadziesiąt tysięcy ludzi
 
Maeglin Telemnar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: śr lip 25, 2012 6:32 pm

Armia imperialna

pt lip 24, 2015 5:17 pm

Dzięki za te informacje, przydadzą się
Ostatnio zmieniony pt lip 24, 2015 5:17 pm przez Maeglin Telemnar, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Xathrodox86
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 34
Rejestracja: pt sty 27, 2012 7:00 pm

Armia imperialna

sob lip 25, 2015 5:19 pm

Dobrym motywem jest poszukanie info w książkach Black Library. Seria "Blackhearts" Nathana Longa ma sporo informacji o armii Imperium (http://www.goodreads.com/book/show/1090249.Blackhearts).

Poza tym jest jeszcza cała seria książek "Empire Army", w skład której wchodzą takie tytuły, jak "Reiksguard", "Blazing Sun", "Iron Company" czy "Call to Arms".

http://www.goodreads.com/book/show/1090249.Blackhearts
 
Awatar użytkownika
Tullaris II
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 580
Rejestracja: czw cze 26, 2008 10:11 am

Re: Armia imperialna

pt paź 07, 2016 6:00 pm

Witam, wystarczy poszukać na necie PDFów z KA. WFB. Imperium 6ed. (te podręczniki nie są już wydawane) Tam armia imperialna jest opisana bardzo dokładnie i na pewno lepiej niż jakikolwiek dodatek do RPGa. A gdzie znaleźć, np. na takim Chomiku jest pełno starych Army Booków;)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość