Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Kaj
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: śr sty 14, 2009 5:10 pm

Błąd logiczny w queście

pn sie 29, 2016 2:31 am

Hej, na Polterze udzielam się od niedawna, więc nie wiem, czy piszę w dobrym miejscu i w ogóle, niemniej chciałem zgłosić prawdopodobny błąd, który dotyczy nagrody questa, mianowicie:

Nagroda
125 sztonów ALBO Północ galaktyki + 50 sztonów


Wnioskuję, iż autor nagrodę może wybrać, mając do wyboru dwie opcje:
1. 125 sztonów.
2. Północ galaktyki + 50 sztonów.

Domyślam się jednak, iż słowo ALBO podkreślone zostało, ponieważ do wyboru jest tylko jedna nagroda, nie dwie. Alternatywy potocznie używamy w znaczeniu dysjunkcji, czyli alternatywy rozłącznej, a nie sumy logicznej, co jednak nie jest poprawne i może prowadzić do błędnego rozumienia tekstu, tak jak powyżej. Tekst oznacza, że możemy otrzymać obie nagrody, gdyż spójnik ALBO nie jest wcale przeciwieństwem spójnika I, właściwie to oznacza to samo, tylko ma większy zakres.

Aby zapis był poprawny, powinno być:
Albo 125 sztonów, albo Północ galaktyki + 50 sztonów


Nie trzeba nic podkreślać, tekst jest poprawny logicznie i prosty dla odbiorcy, który nawet jeżeli nigdy nie miał logiki i nie ma pojęcia, czym jest dysjunkcja, intuicyjnie czuje różnicę pomiędzy "to albo to" a "albo to, albo to".
 
Awatar użytkownika
Draker
Administrator
Administrator
Posty: 2295
Rejestracja: ndz mar 16, 2003 1:04 pm

Błąd logiczny w queście

pn sie 29, 2016 11:17 am

Poprawiłem to trochę inaczej, ale teraz myślę, że jest to czytelne. Dzięki za zwrócenie uwagi.
 
Awatar użytkownika
gower
Redaktor Naczelny
Redaktor Naczelny
Posty: 1896
Rejestracja: śr kwie 11, 2007 2:04 pm

Błąd logiczny w queście

wt sie 30, 2016 2:46 pm

Alternatywy potocznie używamy w znaczeniu dysjunkcji, czyli alternatywy rozłącznej, a nie sumy logicznej, co jednak nie jest poprawne i może prowadzić do błędnego rozumienia tekstu, tak jak powyżej. Tekst oznacza, że możemy otrzymać obie nagrody, gdyż spójnik ALBO nie jest wcale przeciwieństwem spójnika I, właściwie to oznacza to samo, tylko ma większy zakres.

No ale też to po prostu nie jest prawda:) Spójnika "albo" używa się jako alternatywy rozłącznej właśnie dlatego, że tak jest on rozumiany. Jeśli mówię "dostaniesz cukierka albo batonik", to zarówno matematyk, jak i językoznawca zrozumieją, że miałem na myśli alternatywę rozłączną. Powtórzenie "albo" nie zmienia znaczenia tego zdania.
 
Awatar użytkownika
AdamWaskiewicz
Szef działu
Szef działu
Posty: 6434
Rejestracja: śr lut 05, 2003 1:06 pm

Błąd logiczny w queście

wt sie 30, 2016 3:27 pm

Słusznie Gower prawi. Gdyby było "X lub Y", uwaga o niejasności byłaby zasadna. "Albo" jest jak najbardziej jednoznaczne.

Pozdrawiam,
Adam
 
Awatar użytkownika
Draker
Administrator
Administrator
Posty: 2295
Rejestracja: ndz mar 16, 2003 1:04 pm

Błąd logiczny w queście

śr sie 31, 2016 9:44 am

Moim zdaniem zmiana tak czy tak była potrzebna, bo nie było w 100% czytelne czy te +50 sztonów dotyczy obu opcji czy tylko tej drugiej.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość