Zrodzony z fantastyki

 
k-kpsw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: wt lip 16, 2002 11:37 pm

Bogowie w Greyhawku

czw sty 23, 2003 5:53 pm

Mam pytanie - czy istnieje jakie¶ ¼ród³o g³êbszej wiedzy o bogach ¶wiata Greyhawk? <br /> <br />Ma kto¶ z Was Greyhawk Adventures - podobno tam co¶ jest? <br /> <br />Chodzi mi o raczej dok³adniejsze informacje - w sieci znalaz³em do¶æ ciekaw± stronê, ale nie wiem na ile informacje tam zawarte s± zgodne z oficjaln± mitologi±. <br /> <br />Jak pisz± autorzy strony: <br /> <br />"Our [...] gaming group has adapted the Borderlands maps from the old modules, invented a new background history for that world, fleshed out the various peoples and nations in more detail, and incorporated 3rd Edition rules, classes, languages, and deities." <br /> <br /> <br /> <br />http://www.geocities.com/scott_metz/border...r_pantheon.html <br /> <br />Czekam na jakie¶ uwagi. :)
 
Pedro Alvarez
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 753
Rejestracja: pn gru 16, 2002 6:19 pm

czw sty 23, 2003 5:57 pm

Tamten panteon jest zaapadtowany do Borderlandsów. Imiona bogów, ich charaktery i strefy wp³ywów zosta³y niezmienione, ale ich historia jest napisana od nowa. Je¶li chcesz oficjalne info o bogach Greyhawk to kup Deities & Demigods.
 
k-kpsw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: wt lip 16, 2002 11:37 pm

czw sty 23, 2003 6:03 pm

Nie ma tam, a¿ tak dok³adnych informacji (z tego co wiem) - te na tej stronie s± o wiele bardziej szczegó³owe. <br /> <br />Czy s± jakie¶ oficjalne podrêczniki o podobnej szczegó³owo¶ci?
 
Pedro Alvarez
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 753
Rejestracja: pn gru 16, 2002 6:19 pm

czw sty 23, 2003 6:32 pm

Deities & Demigods powiedzia³bym jest nawet bogatsze w informacje, ni¿ link, który da³e¶. Jest tylko taka kwestia, ¿e panowie z D&D nie skoligacili panteonu z Greyhawka, jak zosta³o to zrobione w greckim panteonie, czy na tamtej stronce. W D&D nie ma ma³¿eñstw w¶ród bogów i boskich dzieci.
 
k-kpsw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: wt lip 16, 2002 11:37 pm

czw sty 23, 2003 6:34 pm

Ale w jaki¶ sposób Hextor i Heironeous s± ze sob± spokrewnieni ???
 
Awatar użytkownika
prEDOator
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2266
Rejestracja: pt sie 23, 2002 1:11 pm

czw sty 23, 2003 7:01 pm

Hextor i Heironeus są przyrodnimi braćmi.
 
Pedro Alvarez
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 753
Rejestracja: pn gru 16, 2002 6:19 pm

czw sty 23, 2003 7:05 pm

To akurat jest wyj±tek potwierdzaj±cy regu³ê.
 
Awatar użytkownika
prEDOator
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2266
Rejestracja: pt sie 23, 2002 1:11 pm

czw sty 23, 2003 7:12 pm

<!--QuoteBegin-Pedro Alvarez+-->
Pedro Alvarez pisze:
<!--QuoteEBegin-->W D&D nie ma małżeństw wśród bogów i boskich dzieci.
Ależ oczywiście, że są. Wystarczy spojrzeć na panteon Dragonlance. Z tego co się oreintuję to nie ma ich w Greyhawku ale są w innych settingach.
 
Pedro Alvarez
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 753
Rejestracja: pn gru 16, 2002 6:19 pm

czw sty 23, 2003 7:39 pm

Pozostaje mi siê tylko t³umaczyæ nieznajomo¶ci± Dragonlance'a. Mam zamiar nadrobiæ, jak wyjdzie 3e.
 
k-kpsw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: wt lip 16, 2002 11:37 pm

czw sty 23, 2003 7:44 pm

Dobra - powiem szczerze - chodzi mi g³ównie o wiêcej informacji o Hextor'ze i Heironeous'ie - czy kto¶ wie w jaki sposób s± oni ze sob± spokrewnieni, kto by³ ich rodzicami, dlaczego zwrócili siê przeciw sobie, czy znane s± przypadki ich pojedynków, wojen itp. itd.?
 
Awatar użytkownika
prEDOator
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2266
Rejestracja: pt sie 23, 2002 1:11 pm

czw sty 23, 2003 9:09 pm

Iuz jest pół-bogiem i sprawuje władzę osobiście. Co do statystyk to nie znam ich i nie wiem gdzie je można znaleźć. Na pozostałe pytania też Ci nie odpowiem. Zapraszam jednak do rejestracji.
 
Awatar użytkownika
bukwa
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1749
Rejestracja: pn gru 08, 2003 12:48 pm

Re: Bogowie w Greyhawk'u

pn sty 27, 2003 11:12 pm

<!--QuoteBegin-k-kpsw+-->
k-kpsw pisze:
<!--QuoteEBegin-->Mam pytanie - czy istnieje jakieś źródło głębszej wiedzy o bogach świata Greyhawk? <br /> <br />Ma ktoś z Was Greyhawk Adventures - podobno tam coś jest? <br /> <br />Chodzi mi o raczej dokładniejsze informacje - w sieci znalazłem dość ciekawą stronę, ale nie wiem na ile informacje tam zawarte są zgodne z oficjalną mitologią. <br /> <br />http://www.geocities.com/scott_metz/border...r_pantheon.html <br /> <br />Czekam na jakieś uwagi. :)
<br /> <br />Pierwsza uwaga - jak pisał Pedro Alvarez - jest to panteon Greyhawku zaadaptowany do pierwszoedycyjnego świata skonwertowanego na trzecią edycję D&D. Nie jest to nawet tekst apokryficzny. <br /> <br />Najbardziej aktualne i dosyć szczegółowe (chociaż może - nie dosyć) informacje znajdziesz w akcesorium "?yjący Greyhawk - Przewodnik Geograficzny". Z Twojej notki wnioskuję, że tę książkę już znasz, a nurtujące Cię problemy nie zostały rozwiązane. :-) <br /> <br />Przejrzałem trochę oficjalnych materiałów i nie znalazłem informacji na temat relacji rodzinnych Hextora i Heironeousa. Jeżeli jesteś zainteresowany bogatszym, choć niekanonicznym opisem tych bóstw, to powinieneś ściągnąć nr ósmy fanzinu "Best of Greyhawk" znajdujący się na stronie "Canonfire!": <br />http://www.canonfire.com/html/modules.php?...wdownload&cid=3. <br /> <br />Znajdziesz w nim artykuł "Pantheons Of The Flanaess: Priests Of Heironeous & Hextor", a w nim opis struktury zakonów tych bogów. <br /> <br />A w sprawie Iuza... Jako podaje bodajże "From the Ashes" zabity Iuz zostaje przetransportowany do Otchłani (Abyssu), gdzie rezyduje jego dusza. :evil:
 
Undead__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 245
Rejestracja: pt sie 09, 2002 10:18 pm

hej!

pt sty 31, 2003 4:53 pm

Dok³adniejsze informacje odno¶nie bogów Grey'a mozna znale¼æ w szeroko dostêpnym na sieci mataria³ach "Powers of Greyhawk". <br />pozdrawiam <br />[email protected]
 
Lithlofe
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 26
Rejestracja: śr sty 15, 2003 10:15 pm

pt sty 31, 2003 6:57 pm

Dziekuje za pomoc w sprawie Iuz'a ;] Ten "gosc" na gorze to bylem ja. Mam Powers of Greyhawk, a w nim statystyki Iuza... koles jest strashnie cienki jak na polboga. Do mojej kampani go troche wzmocnie 8) Jak ktos by byl zainteresowany wersja rtf booka to zaprasham na priv.
 
Undead__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 245
Rejestracja: pt sie 09, 2002 10:18 pm

sob lut 15, 2003 5:38 pm

<!--QuoteBegin-Lithlofe+-->
Lithlofe pisze:
<!--QuoteEBegin-->Ten "gosc" na gorze to bylem ja. Mam Powers of Greyhawk, a w nim statystyki Iuza... koles jest strashnie cienki jak na polboga. Do mojej kampani go troche wzmocnie  8)
<br />CZy ja wiem taki cienki to on nie jest, nie mo¿e byæ skoro jesgo "rodzice" to nie¿li zadymiarze - to jest dziecko specjalnej troski [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/laugh.gif[/img] Syn wied¿my op niemozliwych mo¿liwo¶ciach :mrgreen: i demona który najchêtniej zrówna³by z gleba caly Oerth. :) <br />pozdrawiam <br />[email protected]
 
Nephand__
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 37
Rejestracja: śr mar 05, 2003 12:51 pm

czw mar 06, 2003 2:47 pm

Mam pytanie je¶li chodzi o Luza... <br />Kiedy zosta³ on uwiêziony (bodaj¿e pod zamkiem Greyhawk) w jego krainach zaczê³y siê walki o w³adzê. Powsta³ tak¿e Kult czcz±cy jego Imiê. W Dorakaa w³adze przejêli jego kap³ani. Czy istniej± jakies informacje na temat, jaki kap³an sprawowa³ najwy¿sze stanowisko podczas nieobecno¶ci Luza?? I czy Luz po powrocie tak¿e jego kaza³ zabiæ tworz±c kolejny materia³ pod "Drogê Czaszek"??
 
Awatar użytkownika
prEDOator
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2266
Rejestracja: pt sie 23, 2002 1:11 pm

wt mar 18, 2003 6:30 pm

Koleś nazywa się Iuz.
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

śr mar 19, 2003 8:04 am

Osoby znaj±ce angielski mog± skorzystaæ z niedawno opublikowanej na stronie WotC listy bogów - Living Greyhawk Deities (273 KB ZIPed PDF).
 
Franek
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 180
Rejestracja: pt lis 08, 2002 3:22 pm

śr mar 19, 2003 6:38 pm

A co wiecie o Ehlonnie i Obad-Haiu (wiadomo¶ci nie musz± byæ zwi±zane z obydwoma)? By³bym wdziêczny za pomoc... :roll:
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

śr mar 19, 2003 7:15 pm

<!--QuoteBegin-Franek+-->
Franek pisze:
<!--QuoteEBegin-->A co wiecie o Ehlonnie i Obad-Haiu (wiadomo¶ci nie musz± byæ zwi±zane z obydwoma)? By³bym wdziêczny za pomoc... :roll:
<br />A czyta³e¶ ich opisy w ?yj±cym Greyhawku? Trzeba ustaliæ co mo¿esz wiedzieæ...
 
Nephand__
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 37
Rejestracja: śr mar 05, 2003 12:51 pm

śr mar 19, 2003 7:50 pm

Edo---> <br />Chodzi mi nie jak kap³an siê nazwa³ tylko jak siê nazywa³. Wiadomym jest i¿ po uwiêzieniu prawdziwego Luza na tron chcia³o wej¶c wielu fa³szywych Luzów... Lecz chyba ten który doszed³ do w³adzy faktycznej nie mia³ od urodzenia na imiê Luz.
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

śr mar 19, 2003 8:04 pm

<!--QuoteBegin-Nephand+-->
Nephand pisze:
<!--QuoteEBegin-->Edo---> <br />Chodzi mi nie jak kap³an siê nazwa³ tylko jak siê nazywa³. Wiadomym jest i¿ po uwiêzieniu prawdziwego Luza na tron chcia³o wej¶c wielu fa³szywych Luzów... Lecz chyba ten który doszed³ do w³adzy faktycznej nie mia³ od urodzenia na imiê Luz.
<br />Edo chodzi³o o to, ¿e bóstwo ma na imiê Iuz, a nie Luz.
 
Jacob__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 133
Rejestracja: czw lip 25, 2002 10:29 pm

śr mar 19, 2003 9:28 pm

<!--QuoteBegin-Darklord+-->
Darklord pisze:
<!--QuoteEBegin-->Osoby znaj±ce angielski mog± skorzystaæ z niedawno opublikowanej na stronie WotC listy bogów - Living Greyhawk Deities (273 KB ZIPed PDF).
<br />Zaciekawi³o mnie kim s± wspomniani w tej li¶cie tzw Hero Gods. <br />Pierwszy raz spotykam siê z takim okre¶leniem. <br />Kto¶ moze wyja¶niæ?
 
Awatar użytkownika
prEDOator
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2266
Rejestracja: pt sie 23, 2002 1:11 pm

śr mar 19, 2003 9:46 pm

Niestety podczas otwierania pdf wyskakuje błąd :? ale postaram się pomóc. <br /> <br />Jeżeli wśród wspomnianych hero gods są między innymi: Iuz, Vecna, Zagyg to są to śmiertelnicy, którzy stali się bogami. Jeżeli nie, to nie mam pojęcia.
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

śr mar 19, 2003 10:44 pm

<!--QuoteBegin-Jacob+-->
Jacob pisze:
<!--QuoteEBegin-->[...] <br />Zaciekawi³o mnie kim s± wspomniani w tej li¶cie tzw Hero Gods. <br />Pierwszy raz spotykam siê z takim okre¶leniem. <br />Kto¶ moze wyja¶niæ?
<br />Edo ma du¿o racji - s± to bogowie, którzy kiedy¶ byli ¶miertelnikami. Aktualnie s± nie¶miertelni, ale s± s³absi od pó³bogów (maj± Bosk± Rangê 0). Deities and Demigods klasyfikuje bóstwa tego typu jako quasi-bogowie.
 
Jacob__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 133
Rejestracja: czw lip 25, 2002 10:29 pm

śr mar 19, 2003 11:22 pm

<!--QuoteBegin-Edo+-->
Edo pisze:
<!--QuoteEBegin-->Niestety podczas otwierania pdf wyskakuje b³±d :? ale postaram siê pomóc.
<br />To mo¿e byæ przyczyna zbyt starej wersji Acrobar Readera. <br />Ja mam 5.0 i otwiera bez przeszkód.
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

Re: Gdzie szukaæ?

czw kwie 03, 2003 7:39 pm

<!--QuoteBegin-Anonymous+-->
Anonymous pisze:
<!--QuoteEBegin-->Wie kto¶ moze gdzie mo¿na znale¼æ oficjalne (lub nie ) staty Bogów Greya ( np.Vecna)[...]
<br />Najwa¿niejsze bóstwa s± rozpisane w Deities and Demigods, kilka jest te¿ chyba w Dragonach.
 
Devin Pan Czerwonej Wieży
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 65
Rejestracja: pn kwie 07, 2003 7:39 pm

czw kwie 24, 2003 6:31 pm

<!--QuoteBegin-prEDOator+-->
prEDOator pisze:
<!--QuoteEBegin--> Z tego co siê oreintujê to nie ma ich w Greyhawku
<br />hmm... w Greyhawku nie na wiêzów rodzinych miêdzy bogami ? Pomijaj±c H&H wystarczy wspomnieæ Korda uwaga cytuje <br />"Kord jest niewiarygodnie potê¿nym bogiem suelskim , ustêpuj±cym jedynie swemu dziadowi" <br /> <br />"Lendor (...) ojciec ca³ego panteonu suelskiego" <br /> <br />"Phaulkon (...) ojciec Korda" <br /> <br />"Kurell (...) porzuci³ j± dla Sotillion kochanki swego brata Zilchusa" <br /> <br />"Zilchus (...) bêd±c mêzem Sotillion , bratem Kurella" <br /> <br />"Telchur jest najbardziej zgorzknia³ym dzieckiem Procana" <br /> <br />"Procan jest ojcem oeridyjskich bóstw wiatru i boga niebios Velniusa" <br /> <br />"Fharlanghn (...) bêd±cy bratem oeridyjskiego boga Celestiana" <br /> <br />hmmm.... wiêc mo¿e pewne zwi±zki miêdzy bogami s± ? <br /> <br />Cytaty z podrêcznika "?yj±cy Greyhawk" 3ed wydany po polsku przez Isa.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości