Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
quidamcorvus
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2142
Rejestracja: pn mar 27, 2006 12:52 am

[Tutorial] Brama z kratą

pn lis 19, 2012 8:41 pm

Obrazek

Czytelnicy mojego bloga z pewnością zauważyli trwające w warsztacie prace nad budową dioramy przedstawiającej fragment Twierdzy Pięciu, na której prezentowane będą figurki służące w szeregach kompanii Nieumarłych.

Jednym z etapów budowy było zrobienie dwóch skrzydeł bramy z kratą. Wbrew pozorom zrobienie takiej kraty jest dość proste. Oprócz pokazanych na zdjęciu narzędzi potrzebne będą także wykałaczki, kawałek plastiku z którego zostaną wycięte poziome belki oraz spinacze biurowe i klej cyjanoakrylowy.

Prace zacząłem od wycięcia z plastiku, ostrym nożem do tapet, dwóch pasów, które następnie nawierciłem w miejscach gdzie przechodzić będą wykałaczki imitujące metalowe pręty. Niestety zepsułem jakiś czas temu wiertła o odpowiedniej grubości i otwory musiałem powiększyć do odpowiedniej średnicy skalpelem oraz pilnikiem o okrągłym przekroju.

Obrazek

Po przygotowaniu otworów przyciąłem krawędzie plastikowych pasów i wywierciłem otwory na haki zawiasów. Przygotowane wcześniej wykałaczki przyciąłem do odpowiedniej długości i osadziłem w sztabach utrwalając połączenia klejem cyjanoakrylowym.

Obrazek

Jak zapewne szanowne państwo-draństwo zauważyło pierwszą i ostatnią wykałaczkę wkleiłem bez przycinania. Wynika to z tego, że zwieńczenie bramy ma być mniej lub bardziej łukowate. Stąd kolejnym krokiem jest rozwiercenie zarówno wklejonych w listwy wykałaczek jak i przyciętych wcześniej grotów.

Obrazek

Przygotowane w poprzednim etapie groty mocuję na sztyftach w wywierconych wcześniej otworach przedłużając przycięte wcześniej wykałaczki. Brama z kratą będzie osadzona na zawiasach. Haki zawiasów zrobiłem z wykrzywionych pod kątem prostym fragmentów spinacza biurowego.

Obrazek

Gotowe bramy po umieszczeniu na zawiasach prezentują się następująco:

Obrazek
 
Awatar użytkownika
quidamcorvus
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2142
Rejestracja: pn mar 27, 2006 12:52 am

Re: [Tutorial] Brama z kratą

pn cze 17, 2013 2:11 pm

Jak zapewne część z szanownego państwa-draństwa się orientuje niedawno zakończyłem prace nad kompaniami Nieumarłych do Warheim FS. Natomiast do skończenia pozostała mi jeszcze diorama, którą nazwałem Twierdzą Pięciu, na której prezentował będę dowodzone przez Książęta-Wampiry drużyny.

W listopadzie zeszłego roku zaprezentowałem państwu-draństwu pierwszą wersję bramy, jednak jako, że w komentarzach przeważały raczej mało pozytywne opinie na jej temat (a część z państwa-draństwa otwarcie wjechała mi na ambicję, twierdząc że stać mnie na coś lepszego), to postanowiłem zrobić bramę na nowo. Podobno ta wersja jest lepsza. Podoba się?

Obrazek

Wbrew pozorom zrobienie zamkowej bramy jest dość proste i nie zajmuje zbyt wiele czasu. Do budowy użyłem brystolu, który za pomocą linijki i skalpela pociąłem na paski o interesującej mnie długości i szerokości. Natomiast do klejenia używałem głównie kleju cyjanoakrylowego, chociaż jak państwo zobaczą na końcu poradnika pinezka i Wikol też będą potrzebne. Podobnie jak pinceta i nożyczki.

Obrazek

Prace rozpocząłem od przygotowania formy bramy. W tym celu na kawałku kartonu narysowałem pożądany kształt, odciąłem zbędny materiał i sprawdziłem czy całość pasuje do dioramy.

Następnie do podstawy przygotowanej wcześniej formy przyłożyłem pasek brystolu i przyciąłem go uzyskując dolną listwę, do której następnie prostopadle, klejem cyjanoakrylowym, przykleiłem kolejne paski.

Klejąc ze sobą paski brystolu należy pamiętać, by zachować rozmieścić je w miarę możliwości symetrycznie i zachować podobne odległości.

Obrazek

Po wyschnięciu SuperGlue, a kleje cyjanoakrylowe schną szybko szczególnie na palcach, przykleiłem dolną listwę także z drugiej strony kraty. Całość będzie dzięki temu ładniej i solidniej wyglądać.

Obrazek

Kolejny etap pracy zależy od tego czy państwo-draństwo zechce zrobić sobie bramę historyczną czy tak jak ja wybierze wersję fantasy i zmusi kowala do większego wysiłku lub użycia magii.

Jeżeli szanowni czytelnicy wybrali bramę historyczną to listwy należy skleić ze sobą bez przeplatania tworząc tradycyjną kratę, gdzie poszczególne pasy połączone są nitami.

Ja wybrałem wersję fantasy. Po pierwsze chciałem w ten sposób pokazać uważnym obserwatorom, że w Twierdzy Pięciu służy nie byle jaki kowal, a po drugie tak było szybciej, a sama konstrukcja jest solidniejsza.


Obrazek

Po sklejeniu złożeniu kraty, przyłożyłem całość do wyciętej z kartonu formy i odciąłem zbędny materiał nadając bramie odpowiedni kształt.

Obrazek

Obrazek

Kolejnym krokiem w trakcie budowy było przyklejenie bocznych listew, które wzmocniły konstrukcję i nadały kracie nieco masywności.

Aby przykleić boczne listwy posmarowałem krawędzie bramy klejem SuperGlue i przyłożył do przygotowane wcześniej paska brystolu. Przy czym boczne elementy skleiłem do wysokości kraty na której zaczyna się łuk.

Obrazek

Obrazek

Następnie przykleiłem pasy do łuku bramy, tutaj państwo-draństwo będzie musiało wykazać się nieco większą cierpliwością i precyzją, a te cechy przydadzą się za chwilę.

Obrazek

Krata jest już niemal gotowa. Do zrobienia pozostały jeszcze nity, zawiasy i zamek. Z obu stron bramy przykleiłem listwy, na wysokości których umieszczę następnie zawiasy.

Obrazek

Zawiasy zrobiłem z aluminiowej blaszki, którą wyciąłem z puszki po napoju gazowanym. Po nawierceniu otworów, wyprofilowaniu i odpowiednim przycięciu przykleiłem zawiasy klejem cyjanoakrylowym do bramy.

Obrazek

Obrazek

Skoro brama jest już niemal gotowa, a państwo-draństwo poćwiczyło sobie precyzję i cierpliwość, to pora zrobić nity. Za pomocą pinezki naniosłem krople kleju Wikol na miejsca przecięta pasów. Jest to chyba najżmudniejsza część pracy nad bramą.

Obrazek

Wszystko fajnie? Państwu-draństwu podoba się poradnik? Niestety w tym miejscu szanowni czytelnicy muszą mi wybaczyć, bowiem dałem ciała i zapomniałem udokumentować proces budowy zamka.

Pozostał wiec opis słowny. W zależności od dostępnego materiału można wyciąć lub ulepić dwa prostopadłościany o interesujących nas wymiarach. Ja użyłem masy modelarskiej, z której zrobiłem dwie kostki, na które następnie przykleiłem odpowiednio przyciętą aluminiową blaszkę z wyciętym otworem na klucz. Pomiędzy zamkiem a bramą umieściłem jeszcze wyciętą z brystolu listwę, która imitować będzie zapadkę i gotowe.

Ostatni krok to malowanie, które swoją drogą sprawiło mi najwięcej frajdy, bowiem mogłem do woli użyć różnego rodzaju pigmentów i efektów rdzy jakie posiadam na wyposażeniu warsztatu..

Obrazek

Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości