Zrodzony z fantastyki

 
Borntodie
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: czw sty 05, 2012 8:30 pm

Buddyzm a FR

śr maja 30, 2012 6:10 pm

Witam,
ostatnio przyszedł mi do głowy pewien koncept postaci, ale nie jestem pewien, czy uda się go ,,upakować" w realia FR. Chodzi o grę mnichem-buddystą, jednak ta filozofia jako taka chyba nie istnieje w krainach. Czy znacie jakieś zakony, czy organizacje, które głoszą podobne poglądy? A może udałoby się to dopasować do dogmatów jakiegoś bóstwa?
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Re: Buddyzm a FR

śr maja 30, 2012 8:43 pm

W Faerunie rzeczywiście nie ma żadnej "buddyjskiej" organizacji, ale już w Kara-Tur mamy lokalny odpowiednik Tybetu, który nazywa się Tabot. Jest to właściwie kalka kulturowa z mnichami, klasztorami, sztukami walki i filozofią bardzo podobną do naszego buddyzmu. W zachodnich krainach przedstawicieli tej nacji można spotkać w Thesk (wśród uchodźców z Shoonach) i na Smoczym Wybrzeżu. Jeśli grasz w realiach 4. edycji to w miastach tego ostatniego regionu można znaleźć całe dzielnice mieszkańców Kara-Tur.
 
Awatar użytkownika
Planetourist
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2069
Rejestracja: wt paź 04, 2005 8:20 pm

Buddyzm a FR

śr maja 30, 2012 9:19 pm

Dodam, że Shar jest boginią "Nirwany", ale rozumianej negatywnie, jako absolutna pustka. Cytując Wyznania i Panteony:

Jej serce tęskni do spokoju nieistnienia, więc ta ukryta w ciemnościach bogini snuje plany rozdarcia tego, co ustanowione, zniszczenia porządku i całego stworzenia.


Z tego, co wiem, niektóre podręczniki (raczej do 2 ed.) opisywały sługi Shar, które nie były typowymi złoczyńcami, a tylko ofiarowały ludziom zapomnienie i pustkę, by wymazać bolesne przeżycia. Czasami dosłownie, istniał chyba zakon ćwiczący się w magii zsyłającej amnezję.
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

Re: Buddyzm a FR

śr maja 30, 2012 9:23 pm

Radnon pisze:
W Faerunie rzeczywiście nie ma żadnej "buddyjskiej" organizacji, ale już w Kara-Tur mamy lokalny odpowiednik Tybetu, który nazywa się Tabot. Jest to właściwie kalka kulturowa z mnichami, klasztorami, sztukami walki i filozofią bardzo podobną do naszego buddyzmu. W zachodnich krainach przedstawicieli tej nacji można spotkać w Thesk (wśród uchodźców z Shoonach) i na Smoczym Wybrzeżu. Jeśli grasz w realiach 4. edycji to w miastach tego ostatniego regionu można znaleźć całe dzielnice mieszkańców Kara-Tur.



W 2 i 3 edycji też były całe takie dzielnice w tych samych rejonach. Więc żaden problem zrobić mieszkańca Kara-Tur albo Kozakury...
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Buddyzm a FR

śr maja 30, 2012 10:06 pm

Planetourist pisze:
Z tego, co wiem, niektóre podręczniki (raczej do 2 ed.) opisywały sługi Shar, które nie były typowymi złoczyńcami, a tylko ofiarowały ludziom zapomnienie i pustkę, by wymazać bolesne przeżycia. Czasami dosłownie, istniał chyba zakon ćwiczący się w magii zsyłającej amnezję.

Standardowi wyznawcy Shar ze starych edycji to były typowe czarne charaktery w rodzaju spiskowców, mistrzów gildii złodziejskich, zabójców, intrygantów. Zresztą charakter kleru był określany jako "dowolny zły". Jedyną bardziej neutralną rzeczą był właśnie ten nihilistyczny pokój przez zapomnienie. To co odróżnia starszą Shar od tej z 3. edycji to bliskie związki z Sharess (Pani Kotów była wtedy jej służką) a co za tym idzie obecność hedonizmu i poszukiwanie mrocznej przyjemności.

Wydaje mi się, że organizacja, o której piszesz to Zakon Mrocznego Księżyca. Jego członkowie zgłębiają Cienisty Splot a co za tym idzie specjalizują się również we wpływającej na umysł magii zaklinania.

Zireael pisze:
W 2 i 3 edycji też były całe takie dzielnice w tych samych rejonach. Więc żaden problem zrobić mieszkańca Kara-Tur albo Kozakury...

W Thesk jak najbardziej, ale dzielnice na Smoczym Wybrzeżu to chyba dopiero 4. edycja. Wcześniej była chyba tylko ambasada obok Eversult (o ile dobrze pamiętam miasto) oraz pojedynczy mieszkańcy w innych miejscach takich jak Wrota Zachodu. Przy czym mogę się mylić, bo opis Wrót w Cloak & Dagger czytałem bardzo dawno temu.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości