Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Renald
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 444
Rejestracja: ndz maja 14, 2006 5:55 pm

Chemosh

sob sie 04, 2007 4:22 pm

Witam, jestem właśnie w trakcie czytania Smoków Letniego Płomienia i właśnie w tej książce natknąłem się na niejakiego Chemosha, Bóstwo Żywych Trupów. Zaintrygowała mnie ta istota, jako że Smoczą Lancę poznaję dopiero powoli, stopniowo i niestety – niezbyt według proponowanej kolejności (z czterech tomów Kronik posiadam tylko czwarty), prosiłbym więc Was o przybliżenie mi owej Mocy. Oczywiście Wikipedię zdążyłem przeglądnąć na samym początku, jednakże wierzę, że od Was dowiem się o wiele, wiele więcej. Jestem również pewien, że niektórzy użytkownicy również byliby Chemoshem zainteresowani i dowiedzieli się o nim kilku ciekawostek. O jakie informacje mi chodzi? Przeróżne z danym bóstwem związane. Od jego historii, powiązań, dziedzin, sojuszników, wyznawców do snutych przezeń intryg i planów. Jednym słowem – wszystko.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

sob sie 04, 2007 5:27 pm

W poście mogą pojawić się drobne spoilery do kilku książek. Nie ma ich wiele, ale dla formalności ostrzegam.

Chemosh to kryńskie bóstwo śmierci i nieumarłych stawiające sobie za cel podważanie zasad dobra jakie są obecne na świecie. Jest jednym z pierwszych bóstw jakie przyłączyły się do buntu Takhisis w początkach świata. Zawsze był też wierny Królowej Mroku, choć między klerami obu tych bóstw trudno doszukiwać się głębszej współpracy. Wynikało to przede wszystkim z różnicy obiektów zainteresowań Takhisis i Chemosha.

Jeśli chodzi o historię to w czasach Smoczych Wojen i podziałów świata był jednym z bardziej popularnych bogów, a mnogość pół bitewnych i zniszczeń długotrwałych zmagań dostarczała jego kapłanom materiałów do tworzenia nieumarłych. W tym okresie mógł też działać stosunkowo otwarcie, był tolerowany w Imperium Ergoth (które w czasach cesarza Emanna Quislinga posługiwało się nawet armią nieumarłych). Nieco gorzej było w Solamnii gdzie od początku kult Chemosha był zwalczany a jego kapłani ścigani.
W ostatnim okresie przed Kataklizmem czyli czasach Imperium Istar Chemosh był jednym z najbardziej znienawidzonych bogów. Jego kapłani byli tępieni z całą zawziętością a świątynie niszczone. Sprawiało to, że cały kult stał się tajny a przybytków było bardzo niewiele. Także tylko nieliczni prawdziwi kapłani dotrwali do czasu Kataklizmu, a i to głównie tam gdzie nie sięgały ręce Króla-kapłana np. na Lodowej Ścianie.
Po Katakliźmie Chemosh był czczony czasem przez sekty fałszywych kapłanów, ale zasięg tego kultu nie wyróżniał się na tle innych, popularnych w tych czasach religii.
Odmianę przyniosła dopiero Wojna Lancy kiedy Pan Umarłych powrócil u boku Takhisis i szybko zwerbował liczne grono nowych kapłanów. Ci, podobnie jak w czasach Smoczych Wojen, odwiedzali pola bitewne i tam wskrzeszali zastępu nieumarłych. Po wojnie kult nieco osłabł, ale cały czas do czasu Lata Chaosu był na Krynnie obecny, knując i tworząc nowe zastępy nieumarłych sług.
Z chwilę nastania V Ery także Chemosh opuścił swoich wyznawców i odszedł. Trudno powiedzieć co się działo w tym okresie z jego klerykami, ale można założyć, że sytuacja była podobna jak w czasach po pierwszym odejściu bogów. Powrócił razem z innymi bogami w czasie Wojny Dusz i, podobnie jak pozostali, zaczął odbudowywać swój kościół.

Obecnie wygląda na to, że Chemosh planuje stać się jednym z głównych aktorów złej strony panteonu. Możliwe, że planuje on zajęcie miejsca po Królowej Mroku. Świadczy o tym pozyskanie na swoje usługi Miny (ostatniej głównej kapłanki Takhisis z czasów Wojny Dusz), a także rozprzetrzenianie po Krynnie klątwy wampiryzmu. Pewnym problemem może być w tym wypadku wrogość dobrych bóstw, ale także niechęć wśród złych bogów np. Sargonnasa, Zeboim czy Nuitari (z którym popadł w drobny konflikt w związku z ruinami Istar na dnie Krwawego Morza).
 
Awatar użytkownika
Renald
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 444
Rejestracja: ndz maja 14, 2006 5:55 pm

sob sie 04, 2007 6:23 pm

Wielkie dzięki Radnonie za wszystkie udzielone mi informacje. Właśnie o czymś takim myślałem. Chciałbym jeszcze zapytać o kilka innych rzeczy. Mianowicie, czy istnieją jakieś specjalne klasy prestiżowe przeznaczone dla wyznawców tegoż boga i jeżeli tak, to gdzie mógłbym je znaleźć? Druga sprawa dotyczy tego, czy Chemosh zasłynął na Krynnnie jakimiś osiągnięciami w dziedzinie nekromancji? Chodzi mi o to, że niektóre bóstwa w Zapomnianych Krainach zapisały się w jego historii stworzeniem jakiegoś charakterystycznego rodzaju nieumarłych, tak jak na przykład Zmór Strażniczych, Zmór Trupich i tym podobnych. Czy właśnie Chemosh zajmował się czymś takim, czy może jego osiągnięcia prezentują coś innego? Aha i jeszcze ostatnia prośba: byłbym wdzięczny, jeżeli ktoś wskazałby mi jakąś książkę lub opowiadanie, w których mógłbym poczytać bezpośrednio o nim.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości