Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Re: Chronologia

pn gru 19, 2011 10:35 pm

Uzupełniłem.
Nie jestem tylko pewny czy bitwa o Torch na pewno była przed bitwą o Manticore?
 
Dudi2
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 647
Rejestracja: śr lis 24, 2004 12:09 pm

Chronologia

śr gru 21, 2011 12:17 am

Była po niej.
Bitwa o Manticore - 24 lipiec 1921 PD
Bitwa o Torch - październik 1921 PD

za: honorverse.wikia.com
Ostatnio zmieniony śr gru 21, 2011 12:19 am przez Dudi2, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Sawa_13
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 102
Rejestracja: czw mar 01, 2012 9:07 pm

Re: Chronologia

sob mar 03, 2012 4:16 pm

Dudi2 pisze:
To link do najlepszej chronologii jaką znalazłem:
http://infodump.thefifthimperium.com/ti ... Harrington


Jest to fantastyczna chronologia prowadzona przez Joe Buckleya, dobrego znajomego Webera. W angielskim fandomie Honorki jest on uważana za półoficjalną. O ile mi wiadomo z przeróżnych postów na Baen,s Bar i davidweber.net, przy tworzeniu jej Joe miał nieoficjalny wgląd w materiały Webera.

yabu pisze:
Nie zgadza się choćby kolejność koronacji Elżbiety III i zdobycia przez LRH San Martin. Oczywiście jeśli dobrze zrozumiałem, nie znam angielskiego. Przykre, co nie?


Jest z tym problem podobnie jak z niektórymi innymi datami. Joe dał do tych dwóch dat odnośniki które można przetłumaczyć miej więcej tak:

(Odnośnie 1880 PD jako daty upadku Trevor's Star) "On Basilisk Station implies a date of 1888 P.D., while Echoes of Honor implies a date of not long after 1873 P.D. (in the immediate aftermath of Roger III's death), and David has stated that it has been adjusted to 1880 P.D. It is from this value that several birthdates have been derived, which causes some problems (like the fact that Thomas Ramirez was supposed to have been twelve when Trevor's Star fell, but also ten years older than Andrew LaFollet - which would be in the right ballpark if Trevor's Star fell about 1873-ish P.D.)." W Placówce Basilisk sugerowana jest data 1888 PD, podczas gdy Honor Ponad Wszystko sugeruje datę niedługo po 1873 (wkrótce po śmierci Rogera III), David powiedział że dopasował tę datę do 1880. To właśnie do tej daty miałyby odnosić się niektóre daty urodzin, co powoduje kilka problemów (jak chociażby fakt że Tomas Ramirez powinien mieć 12 lat gdy upadło Trevor's Star, ale jednocześnie być o 10 lat starszy od Andrew LaFolleta - co by się idealnie zgadzało z datą około 1873 PD).

(Odnośnie 1883 PD jako daty koronacji Elżbiety III) "Echoes of Honor implies a date of about 1873 P.D., while More Than Honor explicity lists it as 1883 P.D." Honor Ponad Wszystko sugeruje datę około 1873 PD, podczas gdy Więcej niż Honor wyraźnie podaje 1883PD.

W każdym razie jest to chyba najobszerniejsza, najbardziej dokładna i uaktualniana chronologia w sieci. To właśnie z niej korzystałem przy tworzeniu map przebiegu wojny.

Poza tym ostatnio (we wrześniu 2010) na davidweber.net był konkurs na najlepszą chronologię, zwycięskie prace można obejrzeć tutaj:

http://www.davidweber.net/files/downloads/honorverseTimeline1.jpg Strasznie nieczytelna ale podaje daty każdej książki i opowiadania które ukazały się do września 2010. Niestety miesza przy okazji kalendarz galaktyczny (PD) z kalendarzem GKM (AL).

http://www.davidweber.net/files/downloads/honorverseTimeline2.pdf Dużo bardziej szczegółowa, niestety posługuję się tylko datami rocznymi.

http://www.davidweber.net/files/downloads/honorverseTimeline3.jpg Całkiem przejrzysta chronologia obrazująca w jakiej kolejności co czytać.

Te trzy chronologia a w szczególności druga mają tę zaletę że są przechowywane na oficjalnej stronie Webera, czyli można je traktować jako kanon.
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Chronologia

sob mar 03, 2012 6:49 pm

@Sawa_13 Chronologia w tym temacie jest bardzo subiektywna. Zamieszczam tutaj daty które uważam za ważne, lecz staram się unikać przeładowania. Nie podaję na przykład większości urodzin. Używam tylko dat rocznych dla większej przejrzystości.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość