Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
viagrom
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 45
Rejestracja: ndz kwie 23, 2006 9:59 pm

[The One Ring] Cienie Dol Guldur

sob mar 09, 2019 10:55 pm

Z początkiem jesieni 2018 rozpoczęliśmy kampanię rozgrywaną w Śródziemiu na mechanice The One Ring.

Nie jest to pierwsza nasza kampania w uniwersum Tolkiena. 
W latach 90. graliśmy w kampanię W poszukiwaniu Palantira. Zrezygnowaliśmy jednak z już wtedy przestarzałej mechaniki MERP na rzecz zupełnie nowatorskiej – FUDGE(pamiętam jak przemalowywałem ścianki k6 na ‚+’,’-‚ i puste ścianki). Zapamiętałem scenę w której wcieliliśmy się w aktorów trupy teatralnej i graliśmy na sesji normalny spektakl z dialogami i podziałem na role! Co za metagra. Niestety konfrontacja z lodowym smokiem w okolicach Fornostu skończyła się śmiercią dwójki postaci i pretensjami do trzeciej, która uciekła (na swoją obronę powiem, że był to efekt nieudanego testu strachu). Rozegraliśmy potem jeszcze sesję solową dla mojej ocalałej postaci, ale sprawy poza-growe przyspieszyły koniec kampanii. Wiele lat później, w latach 00. kolejnego wieku, zagraliśmy drugi raz. Co więcej, wróciliśmy do tej kampanii. Częściowo przemodelowanej, w częściowo innym składzie oraz na autorskiej mechanice Wstęga.

Chęć powrotu do Śródziemia nie powinna dziwić – chyba nie ma równie bogatego uniwersum fantasy. Śródziemie wydaje się więc rajem dla erpegowców. Nic bardziej mylnego. Nasza druga kampania obnażyła słabość Śródziemia jako miejsca do rozgrywania gier fabularnych. Sztywne ramy świata,  którego mitologia jest napisana od A do Z, a wszystkie kluczowe wydarzenia już się rozegrały. Dla własnych pomysłów robi się ciasno. Pozostaje koszerne trzymanie się… właściwie nie wiadomo czego, bo co tu robić w tym świecie. Można też rzucić konwencje i grać całkiem po swojemu. Ale wtedy pozostaje poczucie, że to już nie Tolkien. I tak było w tym przypadku. Nasza kampania podryfowała w stronę szalonego heroic fantasy. Nie bez znaczenia była też autorska mechanika, która pozwalała na wybuchowe, spektakularne deklaracje oraz na całkowitą swobodę w rozwijaniu postaci (zacząłem jako krasnoludzki inżynier, skończyłem jako wróżbita i nekromanta). Kampania pozostawiła niedosyt. Marzyliśmy o zagraniu w „prawdziwe” Śródziemie, ale nie wiedzieliśmy kiedy, a przede wszystkim jak.

Za trzecim razem mieliśmy już The One Ringa, który wreszcie jest tym JEDYNYM systemem. Idealnie wpasowuje się w klimat Śródziemia. Kadu wybrał skład – Andrzej, Dawid, Gosia i ja – koso. Jeszcze przed wyjazdem do dziczy na pierwszą sesję udało nam się tradycyjnie spotkać w knajpce i stworzyć bohaterów. Było to o tyleż ważne, gdyż mieliśmy wskoczyć do kampanii już z wyrazistymi postaciami i rozpoczętymi wątkami. „Tym razem chciałbym spróbować kampanii od razu opartej o postacie, planowanej na kilkanaście sesji, więc pomyślcie – kim chcielibyście grać” – zaanonsował kadu. Odpowiedzieliśmy: „Jeżeli zaczniemy od mocnych koncepcji postaci i drużyny to mamy szansę na dobrą opowieść”. Kadu zaś jasno postawił oczekiwania: „Tak, tym razem chcę, żeby drużyna była opracowana wspólnie, postacie były jasno zarysowane i żeby od razu było o nich. Zamierzam całą kampanie zamknąć w kilkunastu sesjach, jak drzewiej bywało. Dlatego też jestem bardzo mocno za postulatem sesji zero i wspólnego tworzenia postaci i celu drużyny”. Andrzej wtórował: „Zamiast pojedynczych postaci lepiej wymyślmy drużynę„. A potem kadu ogłosił coś zupełnie niespodziewanego: „tym razem Wy ustalacie skład drużyny i jej cel„. MG oddał cały pomysł na kampanię nam, graczom! Słowo graczy stanie się ciałem kampanii. Tej kampanii. Z jednej strony ekscytacja, że to całkiem coś nowego. Z drugiej – duża odpowiedzialność. Także ustalenie jednej wspólnej wizji przez 4 różnych graczy wydawało się bardziej karkołomne, niż przez jednego MG.

Nasze raporty z kampanii przeczytacie na blogu gryfabularne.com zapraszam serdecznie!

https://gryfabularne.com/category/rapor ... -one-ring/

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość