Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Draker
Administrator
Administrator
Posty: 2295
Rejestracja: ndz mar 16, 2003 1:04 pm

Co czytać, co oglądać?

sob cze 05, 2004 9:41 pm

Jakie książki i filmy są waszym zdaniem najlepsyzm źródlem inspiracji dla grających i prowadzących 7th Sea? Wiadomo - Trzej muszkieterowie, Piraci z Karaibow, ale to przeciez dopiero czubek gory lodowej. Chetnie poznam wasze rekomentacje utworow z pod znaku plaszcza i szpady.

Poniżej znajduje się lista tytułów, zaproponowanych przez użytkwników tego forum. Przy okazji za ogromny wkład w pozbieranie wszystkiego w jednym miejscu gorące podziękowania idą do WieszKto :)- Deem

Filmy:
„Captain Blood” 1935
„Cutthroat Island”, polski tytuł: „Wyspa Piratów” 1996
“Crimson Pirate”, “Karmazynowy Pirat”1953
“Pirates” Romana Polańskiego 1985
“Trzej Muszkieterowie” 1973
“Czterej Muszkieterowie” 1974
“Powrót muszkieterów”
„Więzień w żelaznej masce” z R. Chamberlain
„Człowiek w żelaznej masce” z DiCaprio
“Hrabia Monte Christo”
„Fan Fan Tulipan”
“Maska Zorro”
“Legenda Zorro”
„Van Helsing”
„Garbus” = „Kawaler de Lagarde” = „Na ostrzu szpady”
„D’Artagnan”
„Córka d’Artagnana”
„The Pirate Movie”
„Bractwo wilków”
“Królowa Margot”
“Elizabeth”
„Henryk VIII i jego sześć żon”
“Piraci z Karaibów”
„Pan i Władca na krańcu świata”
„Narzeczona Księcia”
„Plunkett i MacLeane”
„Don Juan de Marco”
„Nieśmiertelny”
„Vatel”
„The Duellists” Ridley Scot
„Syrena”
„Czarny łabędź” „Black Swan” 1942
„Casanova” 2005

Seriale:
„Hrabia Monte Christo” z Gerardem Depardieu
“Zorro”
„Nieśmiertelny”


Książki:
„Ceremoniał morski i etykieta jachtowa”
„Fechmistrz” Arturo Perez Reverte

Seria książek Artuto Pereza Reverte:
„Kapitan Alatriste”
„W cieniu inkwizycji”
„Słońce nad Bredą”
„Złoto króla”

“Wyprawa Hawkwooda” Paula Kearneya
“Królowie Heretycy”
“Złoto z Porto Bello”
Książki Patricka O’Briana
“Horatio Hornblower” C.S. Forester
“Opowieść o Janie Kunie zwanym Marenem” Meissner
„Narzeczona Księcia”

Książki Felisa Kresa:
„Piekło i Szpada”
„Klejnot i wachlarz”
„Grombelardzka legenda”
„Król Bezmiarów”

Serie książek Robin Hobb”:
„Uczeń Skrytobójcy”
„Królewski Skrytobójca”

„Legenda” Gammel
„Waylander” Gammel
„Życie codzienne w podróżach po Europie w XVI i XVII wieku” Antoni Mączak
„Karaibska krucjata” Marcin Mortka (dwie częsci)
„Czarny łabędź”
„Wilk Morski” Jack London

Komiksy:
Komiksy 7th Sea: http://www.studiogpub.com/7sea/
„Skorpion”
„Trzeci Testament”

Muzyka:
„Człowiek w żelaznej masce” z DiCaprio
„Cutthroat Island”
„Van Helsing”
„The Muskeeter”
“Piraci z Karaibów”
Szanty

Gry:
„Sea dogs”
„Piraci z Karaibów”
„Sid Maiers Pirates”
 
telkontar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: śr mar 31, 2004 7:38 pm

Krótka lista

sob cze 05, 2004 10:03 pm

Co oglądać:
- "Captain Blood" z Errolem Flynn'em z lat 30 tych "Kapitan Blood",
- "Cutthroat Island" 1996 "wyspa piratów" dosc flakowaty film, ale jeden z niewielu współczensych wyjątków,
- "Crimson Pirate" 1953 z Burtem Lancasterem "Karmazynowy Pirat",
- "Pirates" Polański 1985 czyli "Piraci"
Do tego obowiązkowa ekranizacja Trzech muszkieterów w reżyserii Richarda Lestera w roku 1973 i 1974 w 2 częściach "3" i "4 muszkieterowie". W obsadzie
m.in. M.York O.Reed R.Chamberlain, Ch. Heston, Ch. 'Saruman' Lee i inni ;)
oraz (choć to juz bliższe Monastyrowi :P ) kontynuacja tej własnie wresji z prawie tą samą obadą z końca lat 80 tych - W 20 lat później, a tytuł filmu "Powót muszkieterów". no i "Więzień w żelaznej masce" w wersji z R. Chamberlain'em w podwójen roli króla Ludwikiem i i jego brata.

Muzyka:
Oczywiście: Więzień w żelaznej masce (z DiCaprio), oczywiście ścieżki dźwiękowe wszystkich wymienionych powyżej filmów i tu wyjątkowo "Dowcipną" muzyką wspaniale nadajacą się do grania jest... "Cutthroat Island" Ja to nazywam takie utwory jako "plastyczne i widowiskowe" - bardzo przerysowane ale dzięki temu dobrze pasujace do sesji.

Lekturki dorzuce niebawem <R> <TM>
Ostatnio zmieniony pn cze 07, 2004 6:13 pm przez telkontar, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Teukros
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 475
Rejestracja: pt maja 16, 2003 11:39 am

ndz cze 06, 2004 11:42 am

"Hrabia Monte Christo" - trochę zapomniane, trochę bardziej w stylu "Monastyru", ale to jednak znakomita opowieść.
 
Awatar użytkownika
Kozmoor
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 346
Rejestracja: wt mar 09, 2004 1:33 am

pn cze 07, 2004 6:41 pm

Myślę,że odpowiednio w ten klimat wpisze się wchodzący do kin niebawem ( a może już wszedł? ) Fan Fan Tulipan...:)
 
Awatar użytkownika
oddtail
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 824
Rejestracja: czw maja 20, 2004 5:38 pm

pn cze 07, 2004 7:09 pm

Jeśli chodzi o "Hrabiego Monte Christo", to IMHO warto obejrzeć jego najnowszą ekranizację (rok 2001, czy jakoś tak?). Nieco rozwlekłe, ale w dalszym ciągu bardzo ciekawy film - i bliziutko konwencji (tzn. tak przypuszczam, bo z 7thS niestety jeszcze się nie zetknąłem). Film powinien być jeszcze do obejrzenia na jednym z kanałów kodowanych TV (nie pomnę jakim).

Jeśli chodzi o Fanfana, polecam starą wersję tego filmu (raz na 500 lat leci w TV), był bardzo dynamiczno-heroiczno-komediowo-płaszczoszpadowo-łobuzerski. Niestety, moja dziurawa pamięć nie przechowuje informacji, z którego roku jest to film, ani innych istotnych szczegółów.
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

pn cze 07, 2004 8:07 pm

"Hrabiego Monte Christo" warto obejrzec jako serial TV z Gerardem Depardieu (a najlepiej przeczytac ), choc to nie jest radosny plaszcz, szpada i przygoda.

Polecilbym zamiast tego Zorro - w kazdej odmianie, a najbardziej chyba disneyowskiej (co sobote o 10:00 na TVP1). Cudowny serial - zabawny, radosny i bujaja sie na zyrandolach :).
 
Awatar użytkownika
Finn
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 478
Rejestracja: sob cze 28, 2003 10:08 pm

pn cze 07, 2004 8:40 pm

A ja jako lekturę filmową polecam Van Helsinga :-P Tak, tak! Są bohaterowie, jest Łotr, są Popleczniczki, te małe latające cosie to takie "siódemkowe" sześciopaki :-), jest bujanie się na linach, jest romans, jest klasyczny przykład poświęcenia się bohaterki... Nawet morze było. To co, że nie ma piratów? :D No i oczywiście ścieżka dźwiękowa tego filmu świetnie wpasowuje się w kilmat Siódmego Morza. Tak więc, na sesję jak znalazł.
 
Awatar użytkownika
Majkosz
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 234
Rejestracja: sob maja 24, 2003 7:57 pm

pn cze 07, 2004 11:25 pm

Oryginalny "Fanfan" jest z roku 1954, a główna rolę odtwarza w nim bosssski Gerard Philipe.

Ja natomiast polecam "Na ostrzu szpady" (w oryginale: "Garbus", ekranizacja powieści Fevala, która po naszemu dla niepoznaki nazywa się "Kawaler de Lagardere") - film absolutnie cudowny. Oczywiście, nową wersję, z Vincentem Perezem i Danielem Audilem. Choć stara też ma swój urok.

Bardzo "w tym stylu" jest też nowy "D'Artagnan", który niewiele ma wspólnego z powieścią Dumasa (jakąkolwiek), ale jest tam jednooki Tim Roth. I cudowna scena pojedynku na drabinach.
 
Awatar użytkownika
Draker
Administrator
Administrator
Posty: 2295
Rejestracja: ndz mar 16, 2003 1:04 pm

pn cze 07, 2004 11:33 pm

O D'Artagnan slyszalem rozne opinie, ale moge z cala pewnoscia polecic soundtrack z tego filmu (oryginalny tytul The Muskeeter). Ja slucham go od kilku tygodni i juz nie moge sie doczekac, kiedy bede mogl poprowadzic Siodme Morze z nim, przygrywajacym w tle :)
 
Awatar użytkownika
Majkosz
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 234
Rejestracja: sob maja 24, 2003 7:57 pm

pn cze 07, 2004 11:47 pm

Bo 'D'Artagnan" jest przy tym niewiarygodnie głupiutki, potwornie naiwny i przejmująco schematyczny. W dodatku jest w nim tylko jeden zabawny gag.

Ale nie dla fabuły wszakże go oglądamy, nie dla aktorskiego popisu, psychologicznej głębi czy wirtuozerii realizacyjnej, tylko by obserwować schematy przygodowego filmu płaszcza i szpady w działaniu.
 
Awatar użytkownika
Calix
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 228
Rejestracja: pn paź 27, 2003 11:54 pm

śr cze 09, 2004 1:54 pm

Jest jeszcze film legenda z 1982 zatytulowany po prostu "The Pirate Movie" z 1982 produkcja australijska. Wiekszosc osob w odpowiednim wieku miala szanse zobaczyc fragmenty tego filmu jak i uslyszec glowny motyw muzyczny w czolowce programu "Morze" dawniej emitowanego w TV. :spoko:

"Masters of the briny sea,
We'll go down in history.
Couragous men who live by the sword
We deal in treachery, the kings of lechery."
 
Awatar użytkownika
Kozmoor
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 346
Rejestracja: wt mar 09, 2004 1:33 am

pt cze 11, 2004 8:05 pm

Victory,we fight to win
Victory is ours again
We are the scourge of the land and sea
Beastly pirates are we!!!

ps.Sorki za offtopic, ale się nie mogłem powstrzymać :)
 
Awatar użytkownika
Ailén
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 71
Rejestracja: śr lut 25, 2004 6:11 pm

pt cze 18, 2004 3:44 pm

...a zakochanym w klimatach morskich fanatykom polecam "Ceremoniał Morski i etykieta jachtowa" Wyd. Almapress... palce lizać...


Ailén - fanatyk :mrgreen:
 
Awatar użytkownika
KOVAL
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: sob cze 19, 2004 10:15 pm

sob cze 19, 2004 11:33 pm

Mimoże nazwa systemu to 7th Sea, pamietajcie że to nie tylko przygody i tematyka morska.

Polecam także:
"Człwowiek w żelaznej masce" (z stare R. Chamberlainem, jak i nowsze z DiCarpio)
Wszystkie filmy o muszkieterach.
"Bractwo Wilków"
Generalnie filmy kostiumowe.

Avalon dobrze też zobrazuje "Królowa Margot" i "Elizabeth"
 
Awatar użytkownika
Ailén
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 71
Rejestracja: śr lut 25, 2004 6:11 pm

pt cze 25, 2004 9:19 am

KOVAL pisze:
pamietajcie że to nie tylko przygody i tematyka morska...


Aye... :)
Bo jeżeli dodatek "The Pirate Nations" uznamy za obowiązujący w 100% - to osobiście bałabym się wejść na pokład takiej na przykład jednostki The Hanged Man albo The Revensj...
Jakoś nie przemawia do mnie ten typ konstrukcji kadłuba, ożaglowania, no i te wiosła...

[uprzedzając Wasze komentarze: 1) tak, jestem fanatykiem, 2) tak, czepiam się szczegółów, 3) wiem, jak sama będę prowadzić to moje stateczki mogą wyglądać jak tylko będzie mi sie podobało....]
:mrgreen:
 
Awatar użytkownika
Draker
Administrator
Administrator
Posty: 2295
Rejestracja: ndz mar 16, 2003 1:04 pm

pn cze 28, 2004 9:13 pm

Obejrzalem wreszcie tego nowego Fanfana i faktycznie, stara wersja jest lepsza, ale i ta calkiem milo sie oglada. Jak ktos nie moze obejrzec tej z 1954 to niech smialo idzie do kina na remake.
 
Awatar użytkownika
Zabiel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: pn sie 02, 2004 11:50 am

pt sie 06, 2004 5:03 pm

Piratów z Karaibów;-) Co prawda przygody z tego ułożyć łatwo się nie da(bo i tak wszyscy oglądali) ale film jest fajny. Wogóle to postacie są dosyć ciekawe, i można sobie NPCów na ich podstawie stworzyć. no i walki sa ciekawe, i widowiskowe przede wszytskim. No i oczywiście muzyka z filmu na pewno nada się do wielu sytuacji w których znajdą się gracze... (A tak nawiasem, już dwójkę kręcą i trójkę... [troche telenowelasto, oby tylko nowe częsci były takie dobre jak pierwsza]) Chociaż tam też wybuchały kule armatnie, ale załóżmy że to standard wszystkich filmów o piratach;-). Wogóle to chyba tylko w Panu i Władcy nie wybuchały... A no tak, to przeciez nie o piratach:-p
 
Awatar użytkownika
tsar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: sob sie 07, 2004 7:22 pm

pt sie 13, 2004 1:19 pm

A ja polece coś co niedawno pojawiło się w księgarniach.

Naprawdę warto zapoznać się z książką Arturo Pereza-Reverte w przesympatycznym przekładzie Filipa Łobodzińskiego pod tytułem "Kapitan Alatriste". Książka pochodzi z cyklu "Przygody kapitana Alatriste" i już dziś jestem pewien, że kupię jej następne części kidy tylko się pojawią.

Opowieść mocno osadzona w Hiszpanii pierwszej połowy XVII wieku, opowiada o tytułowym kapitanie, niezwykłym szermieżu, człowieku wielkiego ducha, inkwizycji, intrygom od których czapka spada, pojedynkach, przecudnych i równie niebezpiecznych kobietach.

Koszt książeczki w wersji z miękką okładką to 19,90 zł, za które dostajemy 200 z okładem stron książki dobrej na wakacjach i nie tylko.

Co dla graczy ? Ano klimat załapać można świetny, sporo można nakraść aby nasza postać była ciekawsza, no i na pewno zwiększy lektura książki fantazję awanturniczą.

Jeszcze raz polecam !
 
Awatar użytkownika
KOVAL
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: sob cze 19, 2004 10:15 pm

pt sie 27, 2004 10:33 pm

Polecam komiksy 7th Sea: http://www.studiogpub.com/7sea/
 
Awatar użytkownika
fairhaven
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1486
Rejestracja: śr cze 02, 2004 8:14 am

wt sie 31, 2004 10:58 pm

Ja zaś polecam (z książek) "Wyprawę Hawkwooda" Paula Kearneya. Klimat tej pozycji jest dużo bliższy mojej wizji 7th Sea - heroizm nie znaczy przecież, że bohaterowie zawsze wychodzą bez szwanku. Akcja, nieco mroczna, trzymająca w napięciu, opowiada o przełomowych wydarzeniach i o dziwnych zbiegach okoliczności, jakie tworzą bohaterów. Tak właśnie chciałabym prowadzić.

No dobra, trochę przesadziłam :wink: Fabuła jest jednak odrobinę zbyt dark, jak na 7th Sea (choć to kwestia gustu). Niemniej jednak gorąco polecam
 
Awatar użytkownika
Drachu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1617
Rejestracja: sob cze 26, 2004 1:50 pm

ndz wrz 05, 2004 1:20 am

Jeśli idzie o książki, to w odległych czasach, gdy jeszcze małey Drachu w wózku siedział wydawano w zeszytach różne powieści. Winetou, Old Surehand i tak dalej. Jednak najwazniejszym dla tego tematu było "Złoto z Porto Bello" takie miłe pirackie czytadło.

Jeśli idzie o filmy awanturnicze, to teraz "NAj" daje 4 muszkieterów, a za tydzień w Vivie ma być "Człowiek w Żelaznej masce". NAwet jeśli kogoś nie bawią tego typu czasopisma, to fajny film na dvd za dychę jest dobrą ideą :)
 
Awatar użytkownika
Merlin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: sob maja 08, 2004 5:15 pm

ndz paź 10, 2004 11:03 am

Jeśli mowa o inspiracjach to nie zapomninajmy o muzyce. Może zainspirować, można wykorzystac na sesjach. Wszystkim polecam przerózne SZANTY!!!
Spory zbiór znajdziecie na http://zagle.bajo.pl/mp3.php3. Potem szukajcie na stronach zespołów. Polecam Mordewind. Do zobaczenia na morzu.
-------------------
zapomniałem dodać "Narzeczona księcia" autor William Goldman. Nakręcili nawet film taki. No po prsotu świetna rzecz.
 
Szaman
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: śr paź 20, 2004 1:00 am

śr paź 20, 2004 1:12 am

No cóż.

Kapitan Alatriste - oczywiście! Dorzuciłbym "Fechmistrza" epoka nieco inna ale ta szermierka ............

Wyprawa Hawkwooda - jasne, Królowie Heretycy też.

Oczywiście Patrick O'Brian w całosci.(wyszło chyba pięć tomów)

Horatio Hornblower - no pewnie!

Poza tym (cudze chwalicie) "Opowieść o Janie Kunie zwanym Martenem" (trzy tomy) Meissnera obowiązkowo. (Drake, Wielka Armada etc.)



Szaman

pzdr.
 
ERVILL
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 30
Rejestracja: wt maja 18, 2004 2:53 pm

śr paź 27, 2004 6:19 pm

Hmm z filmów polecam serial o Hornblowerze, podobnie jak hollywoodzką ekranizację z lat 60 tych ( Gregory Peck w roli głównej). Ponad to: Piratów w reż. Polańskiego, Piratów z Karaibów, Karmazynowego Pirata.

Tak to prawda w POlsce wyszło tylko pięć tomów ( na zach koło 20) opowieści przygód kpt Jacka Aubreya, autorstwa O'Briana. Ale nie przeszkadza to jej być skarbnica pomysłów do morskich przygód w 7th sea. Podobnie saga o Horatio Hornblowerze.

Muzyka, hmm folk irlandzki, koncerty gitar akustycznych, i oczywiścvie szanty
 
Awatar użytkownika
Aniol Jutrzenki
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 135
Rejestracja: wt paź 05, 2004 10:25 am

pn lis 01, 2004 7:51 pm

Wspomniana w podreczniku "Narzeczona Ksiecia" jako przyklad fabuly i pojedynek szermierczy - zarowno ksiazke jak i film polecam.
"Pieklo i Szpada" i "Klejnot i Wachlarz" Kressa, cykl Grombelardzki wraz z "Krolem Bezmiarow" - genialny klimat, obraz bohatera i Villaina. Pierwsze dwie pozycje to dokladnie obraz 7th Sea, tyle ze trza nazwy pozmieniac:P
"Pluncket i Mclane" - chyba taki tytul mial...moze nie jeakis genialny, ale bardzo wklimacie.
Ktos spomnia Reversa - wiec "Fechmistrz" tez jest ciekawy, jesli chodzi o fechtowanie i fechmistrzow.
 
Awatar użytkownika
Mona
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 160
Rejestracja: sob maja 03, 2003 8:37 pm

śr lis 03, 2004 9:24 am

Nno - ja wczoraj stwierdziłam, że Narzeczona Księcia jest drugim podręcznikiem do 7th Sea. Nawet dobry kwadrans roztrząsaliśmy łotrostwo hrabiego Rugena (bo Humperdinck był nikim :razz: ). No i wspaniały, cudowny i olśniewający Inigo 'Witaj. Nazywam się Inigo Montoya. Zabiłeś mego ojca. Gotuj się na śmierć.' Montoya...

A Plunkett i MacLeane to IMHO średni film. Jest tylko jeden przystojny bohater, który ginie niemal na samym początku. Muzyka - prócz dwóch kawałków z egzekucji - jest upiorna, ale przyznać muszę, że sceny rabunków są świetne, scenarzyście wyszedł rzut na Panache :wink:
 
Awatar użytkownika
Aniol Jutrzenki
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 135
Rejestracja: wt paź 05, 2004 10:25 am

śr lis 03, 2004 5:45 pm

Mona Inigo ma fajniejsze zakonczenie w filmie niz w ksiazce.
Owszem - jest tam mnostwo rzeczy - to w koncu z Narzeczonej pochodza oddzialy Brutow (gdzies tam Humperdink mowi - Send the Brute squads) - mnostwo rzeczy jest wzietych z Narzeczonej:D

A mi przyszlo do glowy jeszcze kilka ksiazek:
"Uczen Skrytobojcy" i caly cykl Robin Hobb, jak i "Zywostatki" tej samej autorki - nie kazdemu sie podoba, ale w pierwszym cyklu jest fajnie pokazana magia Ussuranska, a w drugim...morze i wiele innych rzeczy zwiazanych z tym.
"Legenda", "Waylander" i wiele innych ksiazek Gemmela - w szczegolnosci "Hero in Shadows" (u nas jeszcze nie ma) - jest w nich duzo o bohaterze, jaki powinien byc i jakie cechy musi miec. Poza tym porzadne fantasy. Troche naciagane, ale porzadne.
 
Awatar użytkownika
Drachu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1617
Rejestracja: sob cze 26, 2004 1:50 pm

pn gru 06, 2004 12:28 am

Dzisiaj obejrzałem (wraz z moją ukochaną, takie filmy najlepiej ogląda się we dwoje) "Don Juan de Marco". Wprawdzie większość akcji filmu dzieje się w rzeczywistym świecie, to jednak gdy Don Juan opowiada o swoim dzieciństwie (tym wyimagionowanym), to wielokrotnie akcja przenosi się do Meksyku, który wypisz-wymaluj przypomina Castille. Zresztą... gra Deepa i Marlona Brando to niemal lekcja odgrywania szermierza-uwodziciela/romantyka. Czadzior.

Kiedyś na Polonii 1 leciał anime Zorro. I tutaj też jest masa fajnych pomysłów, ehhh... gdyby znowu to obejrzeć...
 
Awatar użytkownika
Khamul
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 52
Rejestracja: sob lut 21, 2004 9:42 am

pt gru 17, 2004 3:35 pm

Ha! Ale książkę znalazłem, ludzie, i to w mojej biblitece.

Antoni Mączak "Życie codzienne w podróżach po Europie w XVI i XVIIw."

Istna kopalnia pomysłów. Od dróg, przez karczmy i niebezpieczeństwa, do cen i zwyczajów. A to dopiero czubek góry lodowej.

Może nie jest to porywające dzieło literatury przygodowo-podróżniczej, ale żeby wypełnić to, co pomiędzy granicami, jak znalazł.
 
Awatar użytkownika
Mort
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 113
Rejestracja: sob maja 03, 2003 9:12 pm

sob sty 08, 2005 11:39 pm

Widze, że jeszcze nikt nie wspomniał o Karmazynowym Piracie, który mimo swoich lat zachowuje miodność i do 7tha pasuje jak ulał. :D

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości