Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Bortasz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 880
Rejestracja: wt paź 10, 2006 4:35 pm

Co tworzy Klimat Steampunka?

pt kwie 08, 2011 3:25 pm

Za bardzo nie wiedziałem gdzie indziej by pasowało to pytanie więc tu je zadaje.
Planuje napisać jeden artykuł, swe własne wyobrażenie steampunka mam ale chciałbym byście i wy się wypowiedzieli.
Co musi mieć świat by go uznać za Steampunk?
Czy proch jest obowiązkowy?
Czy para+moda+szalone wynalazki wystarczą?
 
Awatar użytkownika
Albiorix
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2265
Rejestracja: pn gru 20, 2010 10:10 pm

Co tworzy Klimat Steampunka?

pt kwie 08, 2011 3:40 pm

Dziewczyny w gorsetach i kapeluszach ozdobionych goglami :)
 
Awatar użytkownika
von Mansfeld
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1778
Rejestracja: wt lip 29, 2008 7:31 am

Co tworzy Klimat Steampunka?

pt kwie 08, 2011 9:08 pm

Bortasz pisze:
Co musi mieć świat by go uznać za Steampunk?


Parę, parowe maszyny, parowe silniki, nastawienie na parowość wszystkiego co się da.

Bortasz pisze:
Czy proch jest obowiązkowy?


Niekoniecznie. W zasadzie to nie jest.

Bortasz pisze:
Czy para+moda+szalone wynalazki wystarczą?


Mogą, ale to nie jest jedyne trafne zestawienie. W zasadzie wystarczy "para+coś parowego+coś".
 
Awatar użytkownika
Cooperator Veritatis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 520
Rejestracja: czw cze 23, 2005 11:51 am

Co tworzy Klimat Steampunka?

pt kwie 08, 2011 9:45 pm

Ja to zawsze rozumiałem steampunka raczej jako odmianę cyberpunka, czyli konwencji, która nakłania do refleksji nad wpływem rewolucji przemysłowej, wynalazków etc. na społeczeństwo i postrzegania świata przez jednostkę. Parowe gadżety to w moim odczuciu tylko dekoracja.

I nie wiem, czy nie lepiej na ogólnym forum RPG to napisac, bo kwestia, czy Wolsung to steampunk, jest mocno dyskusyjna :razz:
 
Awatar użytkownika
Bortasz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 880
Rejestracja: wt paź 10, 2006 4:35 pm

Co tworzy Klimat Steampunka?

sob kwie 09, 2011 8:18 am

Nie wiedziałem gdzie więc wybrałem dział który najbardziej mi się z tym kojarzył.

Dobra czyli na chwilę obecną mam:

Gorsety + Kapelusze z goglami + niekoniecznie w nie ubrane dziewczyny (Albiorix)

Parocentryczności (laveris)

Wpływ zmian technologicznych na społeczeństwo (Cooperator)

Bardzo zachęcam inne głosy do wypowiadania się :]

PS Cooperator pleas skasuj to o wolsung to nie Steampunk... mam jakieś złe przeczycie że się offtop zaraz zacznie <rolleyes>
 
DeathlyHallow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 276
Rejestracja: pt sie 24, 2007 8:00 pm

Re: Co tworzy Klimat Steampunka?

sob kwie 09, 2011 12:44 pm

Dla mnie podstawową sprawą jest jednak pewna całościowa atmosfera retro. Specyficzny język, maniery, nawiązania do świata sprzed mniej więcej 100 lat. Parowość to nie cel sam w sobie lecz pewna estetyczna etykietka.
 
Awatar użytkownika
Hajdamaka v.666
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 108
Rejestracja: wt mar 29, 2011 7:26 am

Re: Co tworzy Klimat Steampunka?

sob kwie 09, 2011 1:02 pm

Jak trafnie zauwazyl Cooperator Veritatis jest to polaczenie dwoch slow: steam oraz punk, analogicznie do cyberpunka.

Jest wiec to konkretna konwencja w dekoracjach rewolucji przemyslowej (na ogol ukazanej duzo bardziej totalnie niz mialo to miejsce w historii). Cyberpunk nie byl o cyberrekach, tylko o buntownikach z cyberrekami, ktorzy walcza z wszechwladza informatyczna i ekonomiczna korporacji. Post cyberpunk skupial sie juz bardziej na sferze samego spoleczenstwa i jednostki w kontekscie spoleczenstwa, bez wyraznego watku walki z mitycznym wrogiem, ale caly czas konwencja "punk" skupia sie na przemianach spolecznych, a nie na dekoracjach. Przynajmniej w zalozeniu, bo dzis calkowicie sie to rozmylo. Moim zdaniem szkoda.
 
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 261
Rejestracja: ndz lis 18, 2007 4:16 pm

Co tworzy Klimat Steampunka?

sob kwie 09, 2011 1:18 pm

Ja wychodzę z założenia, że to, czym jest steampunk najlepiej wiedzieli najlepiej ci, którzy ten gatunek tworzyli.

K. J. Jeter pisze:
Osobiście uważam, ze fantazje o erze wiktoriańskiej będą następnym wielkim krokiem [w fantastyce], jeśli wymyślimy dla nich stosowną nazwę, zbiorczy termin dla prozy Powersa, Blaylocka i mojej własnej. Może coś opartego na właściwej dla epoki technologii, jak "steam-punks".


J. Blaylock pisze:
Są pociągi, dużo napędzanych parą pierdół, ale to właśnie to!


Moja definicja w dwóch zdaniach brzmi: Steampunk to czerpanie z historii i kultury XIX wieku (STEAM), patrząc jednak na niego w sposób anachroniczny, przykładając sposób myślenia z końca XX i początku XXI wieku (PUNK). W tym kontekście nie da się NIE mówić o wpływie rewolucji przemysłowej na życie ludzi, ale nie jest to moim zdaniem motyw przewodni.

Punk to więc nie do końca bunt przeciw "systemowi", ale przeciwko klasycznym motywom w fantastyce - na zasadzie "wszystko staje się lepsze, gdy dodasz do tego parowego mecha". Podobnie "punkowa" jest w moim odczuciu sztuka awangardowa czy też generalnie pulp.

A co do samego Wolsunga - IMO do steampunku pasuje, ale termin steampulp jest jeszcze lepszy.
 
Awatar użytkownika
Hajdamaka v.666
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 108
Rejestracja: wt mar 29, 2011 7:26 am

Re: Co tworzy Klimat Steampunka?

sob kwie 09, 2011 1:52 pm

Nie da sie jednak zaprzeczyc, ze sztandarowe dzielo, poczatek steampunka, "Maszyna roznicowa" to niekoniecznie "pociagi i duzo napedzanych para pierdol". Sa za to potomkowie znanych socjalistow, jest walka z systemem, jest ukazana rewolucja przemyslowa w stopniu totalnym (rzadzaca partia).
 
Awatar użytkownika
Bortasz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 880
Rejestracja: wt paź 10, 2006 4:35 pm

Co tworzy Klimat Steampunka?

sob kwie 09, 2011 2:49 pm

Hmmm Wędrowycz a wymieniłbyś elementy "historii i kultury XIX wieku" które uważasz za kluczowe dla steampunka?

Co do motywów w RPG to IMHO one zależą od prowadzącego. Czyli raczej ów bunt przeciwko władzy powinien być możliwy do zagrania to jednak nie można ograniczać się tylko do tego. Tak samo wpływ Technologi na jednostkę czy społeczeństwo. To jeden z możliwych do zagrania "motywów przewodnich" w Steampunkowej scenerii.
 
slann
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4982
Rejestracja: pt paź 14, 2005 10:35 am

Re: Co tworzy Klimat Steampunka?

sob kwie 09, 2011 3:03 pm

Tu warto wspomnieć, że jest coś takiego jak estetyka danej konwencji. System może używać jednej estetyki, ale używać fabuł z innej. Tak więc system o walce parowych golemów, to może być Steampunk, ale raczej będzie system w konwencji macha, używający estetyki steampunka.
 
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 261
Rejestracja: ndz lis 18, 2007 4:16 pm

Co tworzy Klimat Steampunka?

sob kwie 09, 2011 3:12 pm

@Hajda

Tu się pojawia problem z określaniem, co zapoczątkowało steampunk :) "Maszyna różnicowa" to rok 1990, pierwsza powieść steampunkowa Jetera 1979, cytowana przez ciebie wypowiedź - 1987 (rok po wydaniu "Homunculusa" Blaylocka). Cytując Jana Żerańskiego (autor artykułu z NF 5/09, na którym się opieram): "Maszyna Różnicowa na nowo zdefiniowała pojęcie steampunku". Więc to Gibson i Sterling wprowadzili te motywy walki z władzą itd., nie odrzucając oczywiście "parowych pierdół" (maszyna Lewiatana, kinematografy na karty perforowane). Inna sprawa, że dziś ich dzieło jest bardziej znane niż twórczość Jetera, Powersa i Blaylocka i to na nim opieramy swoje wyobrażenie o gatunku. Ile ludzi, tyle steampunków niestety :)

@Bortasz

Wynalezienie maszyny różnicowej przez Charlesa Babbage'a, kolonializm, układ sił w Europie przed I WŚ (wzrastające w siłę Niemcy, Wlk Brytania - kolos na glinianych nogach, nieco tajemnicza Rosja itd.), zła sytuacja robotników, w efekcie koncepcje Marksa i Engelsa. To tak na szybko :)

@slann

Oczywiście, ale akurat Wolsung dotyka np. kwestii kolonializmu, efektów rewolucji na społeczeństwie mniej, ale też trochę (kwestia niziołków-proletariuszy), więc IMO to jednak jest steampunk, zmieszany jednak z klasycznym fantasy.
 
Awatar użytkownika
Hajdamaka v.666
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 108
Rejestracja: wt mar 29, 2011 7:26 am

Re: Co tworzy Klimat Steampunka?

sob kwie 09, 2011 3:18 pm

A kiedy po raz pierwszy uzyto nazwy steampunk na okreslenie danej ksiazki?
 
Awatar użytkownika
Bortasz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 880
Rejestracja: wt paź 10, 2006 4:35 pm

Co tworzy Klimat Steampunka?

sob kwie 09, 2011 3:29 pm

A w dłuższym wywodzie? ;) Ja mam czas i lubię czytać ;] A naprawdę mi pomaga to wykrystalizować to co chcę stworzyć.
 
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 261
Rejestracja: ndz lis 18, 2007 4:16 pm

Co tworzy Klimat Steampunka?

sob kwie 09, 2011 3:55 pm

@Hajda

Cytowana przeze mnie wcześniej wypowiedź Jetera w magazynie "Locus" z kwietnia 1987 uważa się za pierwsze użycie nazwy steampunk (tam: "steam-punks").

@Bortasz

W punktach (oprócz wcześniej wymienionych):
  • panowanie Napoleona - mało wykorzystywane, a to przecież kopalnie motywów
  • początki fotografii (Niepce), kinematografii (bracia Lumiere), motoryzacji (Benz), lotnictwa (bracia Wright)
  • gorączka złota w Ameryce
  • wojna secesyjna
  • powstania w Chinach - szczególnie bokserzy
  • otwarcie Kanału Sueskiego
  • powstanie Mahdiego
  • Czaka Zulus
  • Wielka Wystawa Światowa w Londynie
  • zjednoczenie Włoch
  • zjednoczenie Niemiec
  • polskie powstania i walka przeciw zaborcy (patrz: komiks "Pierwsza Brygada")
  • pierwsze igrzyska olimpijskie
  • twórczość Dickensa, Poe, Twaina, oczywiście Verne'a, polscy romantycy
  • odkrycia naukowe Tesli, Edisona, Faradaya, Darwina
  • powstanie Simona Bolivara
 
Awatar użytkownika
Bortasz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 880
Rejestracja: wt paź 10, 2006 4:35 pm

Co tworzy Klimat Steampunka?

sob kwie 09, 2011 7:02 pm

Hmmm dziękuje wszystkim za pomysły i motywy :) Zachęcam by dalsze osoby wymieniały z czym im się kojarzy Steampunk i bez czego nie widzą Steampunka ;)

A ja się zabiorę za pisanie artykułu ;)
 
slann
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4982
Rejestracja: pt paź 14, 2005 10:35 am

Re: Co tworzy Klimat Steampunka?

sob kwie 09, 2011 7:33 pm

A czy ja mówiłem, że piję do Wolsunga? To była w sumie odpowiedź na post Hajdamaki na temat cyberpunka i ogólne rozważania na temat konwencji i estetyki.
 
Awatar użytkownika
Derechin
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 201
Rejestracja: wt gru 23, 2008 9:38 pm

Co tworzy Klimat Steampunka?

śr kwie 20, 2011 3:43 pm

Podpisuję się pod wnioskiem o więcej opinii na temat steampunku. Ja jestem kompletnie zielony w temacie, ale jakoś ostatnio stwierdziłem, że jest to mało eksplorowany dział fantastyki, który może być ciekawy.

Co do motywów, to według mnie chylące się ku upadkowi Imperium Osmańskie byłoby bardzo zajmujące - wyobraźcie sobie krajobrazy rodem z Baśni Tysiąca i Jednej Nocy czy Prince of Persia w połączeniu z wielkimi, parowymi stworami (na przykład parowe dżinny, unoszące się na kłębach rzeczonego gazu).
Ostatnio zmieniony śr kwie 20, 2011 4:01 pm przez Derechin, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
DeathlyHallow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 276
Rejestracja: pt sie 24, 2007 8:00 pm

Re: Co tworzy Klimat Steampunka?

czw kwie 21, 2011 4:58 pm

Obawiam się, że twórcy dodatków do Wolsunga już na to wpadli ;)
 
Awatar użytkownika
Hajdamaka v.666
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 108
Rejestracja: wt mar 29, 2011 7:26 am

Re: Co tworzy Klimat Steampunka?

czw kwie 21, 2011 6:02 pm

ale jakoś ostatnio stwierdziłem, że jest to mało eksplorowany dział fantastyki, który może być ciekawy


Obecnie jest to chyba najbardziej eksponowany dzial fantastyki...
 
Awatar użytkownika
Bortasz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 880
Rejestracja: wt paź 10, 2006 4:35 pm

Co tworzy Klimat Steampunka?

czw kwie 21, 2011 6:20 pm

Hajdamaka się nie zgodzę... Jja znam jeno Wolsunga jako Setting... po za tym jest zainteresowanie i tyle.
 
Awatar użytkownika
beacon
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2186
Rejestracja: ndz lis 21, 2004 7:08 pm

Co tworzy Klimat Steampunka?

śr kwie 27, 2011 12:12 am

@Derechin

Co prawda dżinny są nieco inne, ale reszta jest we W pustyni i w puszczy.
 
Awatar użytkownika
Auro
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: ndz wrz 11, 2011 11:56 am

Co tworzy Klimat Steampunka?

ndz wrz 11, 2011 12:05 pm

a ja polecę pawną dość starą stronkę o ile nie kłuci się to z regulaminem
http://steampunk.republika.pl/main.html
zanim Garnek zaczął na konwentach omawiać swój jeszcze wtedy "setting" było to głowne żródło mojej wiedzy i inspiracji, kopalnia materiałów i tytułów do których warto zerknąć plus całkie trafna definicjia jak dla mnie :)

pozdrawiam.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość