Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

śr sie 01, 2007 7:48 pm

Sony pisze:
Broadblade Shortsword

w AD&D był miecz szeroki, który był dokładnie tym czym jest broadblade shortsword.
 
Awatar użytkownika
Brat_Draconius
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 422
Rejestracja: pn cze 19, 2006 11:57 pm

śr sie 01, 2007 8:21 pm

Na Piwo!

Hm... mógłbyś podać troszkę dokładniej jak w CA opisują rzeczony longaxe? Bo mi skojarzył się z odmianą topora bojowego zwaną toporem wikińskim(duńskim). Taki topór posiadał stylisko długie na ok 120 centymetrów.

Młot lucereński to w sumie też byłoby dobre określenie jeśli broń jest tym o czym myślę.
 
Awatar użytkownika
Sony
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2660
Rejestracja: śr cze 23, 2004 9:21 am

śr sie 01, 2007 8:45 pm

Longaxe to topór z długim trzonkiem :D Nie będe pisał o szczegółach ale ma zasieg 10 stóp i dla potrzeb takich atutów jak na przyklad Weapon Focus osoba majaca Exotic Weapon Longaxe - traktuje go jako Great Axe.
Topór Duński jest podobny ale częściej chyba były to topory o jedny ostrzu. Duńczyk byłby tu wmiare odpowiedni - ale nie możemy go tak opisać. W D&D nazwa Topór Duński jest bez sensu :D Długi Topór jest chyba najlepszy.


Miecz Szeroki - faktycznie coś takiego w AD&D było - moze być miecz szeroki.
 
Awatar użytkownika
Erpegis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1095
Rejestracja: sob cze 28, 2003 9:18 am

śr sie 01, 2007 9:21 pm

Serio? Mi zawsze się zdawało, że miecz szeroki to odmiana miecza długiego.
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

śr sie 01, 2007 10:03 pm

w AD&D miecz szeroki zwany był też pałaszem. Obrażenia nieznacznie mniejsze niż miecz długi (przeciw istotom dużym) i prawie takie same przeciw małym i średnim. Choć z drugiej strony miecz półtoraręczny zadawał takie same obrażenia jak miecz długi (istotom małym i średnim), więc tu nie należy się specjalnie sugerować.

Według AD&D berdysz: "jedna z najprostrzych broni drzewcowych, po prostyu przedłużony topór bojowy. Ogromne zakrzywione ostrze znajduje się na końcu półtora - dwumetrowego drzewca. Najprawdopodobniej wywodził się ze zwykłych narzędzi i był powszechnie używany przez uboższych żołnierzy. Jego względną wadą był fakt, iż walka nim wymagała więcej przestrzeni niż zwykłą włócznią, czy piką."
 
Awatar użytkownika
Brat_Draconius
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 422
Rejestracja: pn cze 19, 2006 11:57 pm

czw sie 02, 2007 12:01 am

Na Piwo

Berdysz niezbyt pasuje, to broń innego typu. Topór długi albo długi topór niezbyt mi leży. Można też nazwać longaxe Tabar - zin. Będzie to pewne przekłamanie ale częściowo odda naturę broni. Oto co o tabar - zin pisze Włodzimierz Kwaśniewicz w swym "Leksykonie Broni Białej i Miotającej".

"[...] typ indo-perskiej broni drzewcowej w postaci dużego żeleźca w formie jednej z wersji toporu tabar, osadzonego na długim (ponad 2m) drzewcu[...]"

Topory tabar (a więc i tabar - zin) występowały również w wersji o podwójnym ostrzu, więc rysunek pasuje jak znalazł.
 
Awatar użytkownika
Erpegis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1095
Rejestracja: sob cze 28, 2003 9:18 am

pt sie 10, 2007 7:37 pm

Wódki, wódki, wódki dajcie!

Nieoficjalnie: Przetłumaczyłem klasy prestiżowe. Wszystkie.
Oficjalnie: Prawie wszystkie. Zostały mi do wypełnienia tabelki i rozpiski przykładowych NPCów, rozliczne błędy do poprawienia, ustalenie różnych problemów, ale generalnie...
Wszystko jest.
Czyli jestem do przodu z harmonogramem o 4 dni. Może jednak pojadę na jakieś wakacje?

Oficjalniej: Są magiczne przedmioty, na dniach zajmę się alchemicznymi eliksirami, instrumentami i uzbrojeniem. Na pewno też przyjrzę się organizacjom, i zajmę się poprawkami do rozdziału pierwszego i piątego.
Co do topora: zostanie rzeczywiście topór tabar, o ile szefostwo się nie sprzeciwi.

A teraz wstępnie organizacje:
Blacklock Loreseekers: kompletnie nie mam pojęcia. Poszukiwacze wiedzy Czarnego Zamka (od krasnoluda Kurgarna Blacklocka)?
Bloodhounds: Ogary krwi
College of concrescent lore: Kolegium akumulacji wiedzy (też mi nie pasuje, ale dobrze oddaje istotę organizacji. )
Daggerspell Guardians: Strażnicy Czarosztychu
Dragonblade Ninja clan: Klan (Ninja) smoczego ostrza.
Eyes of the Overking: Oczy Najwyższego Króla.
Greyhaunt Investigators: Detektywi szarych zjaw/ szare zjawy. Wiem, detektyw brzmi nie-fantasy, ale Wszyscy Wiemy O Co Chodzi.
League of Boot and Trail: Liga Pieszych Szlaków
Nightsong guild: Gildia Nocnej pieśni.
Order of Illumination: Zakon Iluminacji/Oświecenia.
Shadowmind Guild: Gildia umysłów cienia.
Talespinners league: Liga gawędziarzy.
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

pt sie 10, 2007 8:52 pm

detektyw brzmi nie-fantasy, ale Wszyscy Wiemy O Co Chodzi.

Może więc "śledczy"? Nieco inny wydźwięk, a znaczenie jednak zbliżone. Śledczy szarych zjaw... Czemu nie?
 
Awatar użytkownika
Red_Guard
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 193
Rejestracja: pn wrz 04, 2006 8:27 pm

pt sie 10, 2007 9:07 pm

Erpegis pisze:
Blacklock Loreseekers: kompletnie nie mam pojęcia. Poszukiwacze wiedzy Czarnego Zamka (od krasnoluda Kurgarna Blacklocka)?


Nie wiem w jakim kontekście chodzi o ,,lock" ale oprócz standardowego zamek, znalazłem też śluza (mało prawdopodobne) i uścisk (najbardziej mi pasuje)
 
Awatar użytkownika
Erpegis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1095
Rejestracja: sob cze 28, 2003 9:18 am

pt sie 10, 2007 10:05 pm

Zważywszy, że godłem organizacji jest dziurka od klucza, to chyba jednak nie uścisk...
 
Awatar użytkownika
M.S.
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3035
Rejestracja: sob gru 24, 2005 7:42 pm

pt sie 10, 2007 10:35 pm

Zsu-Et-Am pisze:
Śledczy szarych zjaw


Jak dla mnie brzmi to fatalnie i też niepasuje do klimatów fantasy. Już lepszy byłby Łowca lub (prędzej) agent szarych zjaw.
 
Awatar użytkownika
Red_Guard
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 193
Rejestracja: pn wrz 04, 2006 8:27 pm

pt sie 10, 2007 11:25 pm

Brat_Draconius pisze:
Młot lucereński to w sumie też byłoby dobre określenie jeśli broń jest tym o czym myślę.


Ludzie, topór a młot lucereński?! Przecież to bardziej przypomina halabardę, tyle, że zamiast ostrza ma głowicę rozdzielającą się na 4 części (powstaje taki jakby stojak z ostrzy). Broń drzewcowa jak się patrzy!

http://www.scholasolis.com/Poleaxe/poleax2.jpg
http://www.scholasolis.com/Poleaxe/poleax13.jpg

Zważywszy, że godłem organizacji jest dziurka od klucza, to chyba jednak nie uścisk...


O sorka, nie wiedziałem (zonk).
 
Awatar użytkownika
Brat_Draconius
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 422
Rejestracja: pn cze 19, 2006 11:57 pm

sob sie 11, 2007 11:19 am

Genocide mode: On

Kwestię przełożenia longaxe mamy już chyba zamkniętą. W sumie tabar to jeszcze większe odstępstwo bo to już zwykły topór ale nie będę marudzić. Oby 'góra' bur nie miała :razz: .

Śledczy zdecydowanie lepszy niż detektyw. Agent też nice, ale wzbudza skojarzenia z MiB i Matrixem :wink: .
 
Awatar użytkownika
Erpegis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1095
Rejestracja: sob cze 28, 2003 9:18 am

sob sie 11, 2007 11:25 am

Zdecydowanie śledczy nie pasuje. Grayhaunt Investigators to grupa ludzi rozwiązująca zagadki kryminalne. Śledczy kojarzy mi się nieco inaczej.
To po prostu są detektywi. Co do tego nie ma żadnej wątpliwości.
 
Awatar użytkownika
Brat_Draconius
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 422
Rejestracja: pn cze 19, 2006 11:57 pm

sob sie 11, 2007 11:36 am

En Taro Adun

Śledczy:
1. «prowadzący śledztwo»
2. «związany ze śledztwem»

Detektyw:
«tajny agent policji śledczej lub wywiadowca prywatnego biura śledczego»

Agent:
1. «przedstawiciel jakiejś firmy»
2. «osoba zatrudniona przez artystę lub pisarza, zajmująca się jego kontraktami»
3. «pracownik wywiadu»
4. «tajny pracownik policji lub służb specjalnych»
5. «w parapsychologii: osoba przekazująca myśli w eksperymentach telepatycznych»

Więc chyba wszystkie pasują, ja jednak szedłbym w stronę śledczego.
 
Awatar użytkownika
Erpegis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1095
Rejestracja: sob cze 28, 2003 9:18 am

sob sie 11, 2007 4:57 pm

Jednak zostanę przy detektywach. Była klasa prestiżowa: Detektyw Straży, prawda?
Ale detektyw szarych zjaw czy szarych strachów? (Inspektrum :P)
 
Awatar użytkownika
M.S.
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3035
Rejestracja: sob gru 24, 2005 7:42 pm

sob sie 11, 2007 7:58 pm

Jeżeli są tajni, agent tez pasuje. Lepiej też brzmi i ze wszyskich trzech propozycji najlepiej pasuje do fantasy.

Erpegis pisze:
Była klasa prestiżowa: Detektyw Straży, prawda?


Była, ale zarówno nazwa jak i sama klasa były średnio udane.
 
Awatar użytkownika
Erpegis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1095
Rejestracja: sob cze 28, 2003 9:18 am

pn sie 13, 2007 10:53 pm

Nie, tajni nie są. Na tym zasadza się właśnie cały koncept. To jest tak naprawdę agencja detektywistyczna, z kilkoma smaczkami D&D.

Co do Blacklock Loreseekers:
Badacze wiedzy Czarnozamka?
Dociekający/Dociekliwi Czarnozamka? (Hm, nie jest takie złe)
Poszukiwacze wiedzy (od) Czarnozamka?

Blacklock to nazwisko/przydomek, więc chcę zaznaczyć, że to chodzi o osobę, a nie o jakąś twierdzę czy zamknięcie. (Choć podręcznik podaje, że niektóre siedziby gildii mają zamki w czarnym kolorze jako sposób identyfikacji). Naprawdę, nie lubię takich dziwnych tworów, ale tutaj to jedyna możliwość.

The Blacklock Loreseekers: This is a large and powerful organisation of adventurers, focused on the mercantile aspects of adventuring, the acquisition and resale of valuable magical items, though there is a small branch devoted to seeking lore. They are named after Kurgarn Blacklock, a dwarven fighter.
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

pn sie 13, 2007 11:00 pm

Skoro jest to przydomek, to czemu nie zostawić "Czarny Zamek"?
 
Awatar użytkownika
Jakub_Bartoszewicz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 889
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 6:24 pm

wt sie 14, 2007 12:48 am

Blacklock Loreseekers: Czarni Mędrcy.
Bloodhounds: Ogary Krwi.
College of concrescent lore: Kolegium Wszechwiedzy.
Daggerspell Guardians: Strażnicy Czarosztychu.
Dragonblade Ninja clan: Klan Smoczego Ostrza.
Eyes of the Overking: Oczy Najwyższego Króla.
Greyhaunt Investigators: gra słów z Greyhound by się przydała Szarzy Gończy.
League of Boot and Trail: pieszy szlak? Liga Ostępów.
Nightsong guild: Gildia Nocnej pieśni.
Order of Illumination: Zakon Oświecenia.
Shadowmind Guild: Gildia cienistej myśli.
Talespinners league: Liga gawędziarzy.
 
Awatar użytkownika
Erpegis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1095
Rejestracja: sob cze 28, 2003 9:18 am

wt sie 14, 2007 11:03 am

Liga Ostępów to jest dobry pomysł.

Mędrcy Czarnego Zamka - ujdzie w tłoku. Bardzo ładnie pasuje do klasy nastawionej na zysk. Ach, ironia... sztuka prasowania.

Kolegium kondensacji wiedzy? To słowo musi zabrzmieć uczenie. Wszechwiedza niezbyt mi pasuje. Może Kolegium omnisciencji :>

Już zadecydowałem, że Investigators tutaj będę przekładał jako 'detektywi'. W fantasy też mieliśmy detektywów, od Świata Dysku, przez Thraxasa, tysiąc śledztw w WFRP, aż do Harry'ego Dresdena. Detektyw w fantasy, jak mi uświadomiono, jak najbardziej się mieści.
 
Awatar użytkownika
Jakub_Bartoszewicz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 889
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 6:24 pm

śr sie 15, 2007 11:15 pm

To, że fantasy zna detektywistyczny precedens nie znaczy, że ci detektywi wpasowują się w nią brzmieniowo.

A to kolegium to niezły ćwiek - zrastająca się wiedza - może olać samo kolegium i poszukać nazwy w innym kierunku? Bo wszelkie kombinacje ze zbieraniem wiedzy są ciut koślawe, za długie. Uderzyłbym w Szafarzy Wiedzy.
 
Awatar użytkownika
Erpegis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1095
Rejestracja: sob cze 28, 2003 9:18 am

czw sie 16, 2007 9:36 am

Według mnie jednak słowo "detektyw" w klasycznym rolplejowym fantasy jednak się mieści. Będę się upierał. Był ten tam gnom w WFRP na przykład.

Jeśli ktoś ma Pieśń i Ciszę:

W tym podręczniku opisano College of Concrescent Lore, Talespinner's League, a także League of Boot and Trail. Jak to przetłumaczono?
 
Awatar użytkownika
Erpegis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1095
Rejestracja: sob cze 28, 2003 9:18 am

śr sie 22, 2007 10:19 pm

League of Boot and Trail będzie jak w 3.0 = liga włóczykijów.

Przetłumaczyłem mniej więcej rozdział piąty: sprzęt. Jeśli quicksilver to żywe srebro, to quickfire i quickfrost to żywy ogień i żywy mróz:)
 
Awatar użytkownika
Rapo
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 390
Rejestracja: pn lip 30, 2007 4:42 pm

śr sie 22, 2007 11:26 pm

Talespinner's League - Liga Rozpowiadaczy

pierwszy nie pasuje mi do niczego więc wypiszę co zostało:
Kolegium Studiów Arkanobiologicznych
Kolegium Wiedzy Zespolonej
Konserwatorium Cudownego Akordu
Oczekujący Świtu
Zakon Żałobników
 
Awatar użytkownika
Mortis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1074
Rejestracja: sob lut 21, 2004 9:39 am

śr sie 22, 2007 11:42 pm

Przepraszam, że nie czytam całego tematu, ale jak ma być ogólnie przetłumaczony tytuł Complete Adventurer? I czy będzie on korespondował z innymi Complete?

BTW "mentor" jako tłumaczenie exemplara to żal. Sugeruje jednoznacznie, że klasa ta jest dla jakichś nauczycieli czy coś. A szczytem była propozycja "filid" dla Lyrista. Wiem, ze to nie jest konstruktywna krytyka i przepraszam, ale jakieś wyrazy nie z tej ziemi to nie jest dobra metoda.
 
Awatar użytkownika
Erpegis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1095
Rejestracja: sob cze 28, 2003 9:18 am

czw sie 30, 2007 1:36 pm

ole! Organizacje wstępnie są zrobione...
Zostało... No właśnie, kilka stron dodatków, i dużo, naprawdę dużo korekty...

BTW "mentor" jako tłumaczenie exemplara to żal. Sugeruje jednoznacznie, że klasa ta jest dla jakichś nauczycieli czy coś


Bo klasa jest, we fluffie przynajmniej, przedstawiona jako nauczyciele?

A szczytem była propozycja "filid" dla Lyrista. Wiem, ze to nie jest konstruktywna krytyka i przepraszam, ale jakieś wyrazy nie z tej ziemi to nie jest dobra metoda.


Filid dobrze pasuje jako połączenie barda i druida. Lirnik jest jedynym polskim słowem na 'gracza na lirze'.
Aha, Fochlucan bandore zostanie Fochlukańską mandoliną .
 
Awatar użytkownika
Cahir
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1276
Rejestracja: pt cze 06, 2003 8:31 am

czw sie 30, 2007 1:41 pm

Nie chcę się tu wypowiadać za autora, ale seria Complete będzie tłumaczona jako Kompendium, tak więc:
- Complete Arcane - Kompendium Wtajemniczeń
- Complete Divine - Kompendium Objawień
- Complete Warrior - Kompendium Wojowników

...tak więc Complete Adventurer podejrzewam że będzie Kompendium Poszukiwaczy Przygód.
 
Awatar użytkownika
Erpegis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1095
Rejestracja: sob cze 28, 2003 9:18 am

pt sie 31, 2007 4:16 pm

Raczej kompendium awanturników. Lub Kompendium Łowców Przygód. Osobiście wolę to pierwsze tłumaczenie.
 
Awatar użytkownika
Erpegis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1095
Rejestracja: sob cze 28, 2003 9:18 am

pn wrz 17, 2007 7:37 am

No i w zasadzie tekst jest skończony i wstępnie poprawiony/sformatowany. Na dniach wyślę do ISY.
Chciałbym podziękować wszystkim za pomoc i sugestie.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość