Zrodzony z fantastyki

Awatar użytkownika
dreamwalker
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

Czerwonoskórzy w FR

śr wrz 13, 2006 4:27 pm

Szukam informacji o społecznościach w Zapomnianych Krainach, kulturowo przypominających nieco "naszych" indian. <br />Najlepiej tez zeby zamieszkiwały one na terenach o typie i klimacie zblizonym do Dzikiego Zachodu.<br />Tzn chodzi mi dokładnie o północnoamerykańskich indian (takich jak z książek Karola Maya :]).<br /><br />Czy ktoś zna może jakieś strony/książki na których jest to opisane lub sam mógłby się pochwalić wiedzą na ten temat.<br /><br />Interesuje mnie tylko setting FR.<br />

Awatar użytkownika
Balgator
Zespolony z forum
Zespolony z forum

czw wrz 14, 2006 12:05 am

Może któreś z plemion Uthgarth? (nie wiem, czy dobrze napisałem).

Awatar użytkownika
dreamwalker
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

czw wrz 14, 2006 8:36 am

A mógłbyś może napisać o nich trochę więcej?<br />Nie znam FR dostatecznie odbrze żeby od razu skojarzyć :]<br />

Ratel
Zespolony z forum
Zespolony z forum

czw wrz 14, 2006 5:55 pm

Uthgardczycy to plemiona ludzi o czarnych w³osach niebieskich oczach. Zamieszkuj± tundry i lasy (klimat subarktyczny i arktyczny) zwane Dzikim Pograniczem (w okolicy Grzbietu ¦wiata). W wiêkszo¶ci to koczownicy, chocia¿ niektórzy pozak³adali osady.<br />Je¿eli chodzi o tryb ¿ycia i stosunek do natury, to ci barbarzyñcy s± nawet bardziej ekologiczni ni¿ pó³nocno amerykañscy Indianie, ale ró¿ni± siê od nich stosunkiem do wojny. Ten aspekt (no i futrzane wdzianka :wink: )upodabnia ich do Konana Barbarzyñcy, ca³a ich religia krêci siê wokó³ walki.

Scyzor
Użytkownik
Użytkownik

wt paź 09, 2007 7:03 pm

Hmm... zgodnie z filozofią ZK i ich podobieństwem do naszego świata("Chiny" na wschodzie, "Arabia" na południu itp.) to kraj takich Indian leżałby na północ od Maztiki. Choć nie słyszałem o tym by jakakolwiek kultura była wzorowana na Indianach. A proponowana lokacja to "Nieznane ziemie" czy jakoś tak - nie ma o ich wzmianki, więc masz pełne pole do popisu.

Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu

wt paź 09, 2007 7:53 pm

Jakiś czas temu temat naszych indian w realiach FR był już poruszany. Generalnie można powiedzieć tylko tyle, że żadna kultura bezpośrednio nie jest na nich wzorowana. Oczywiście można domniemywać z dość dużym prawdopodobieństwem, że "Nieznane ziemie" na północ od Maztiki to właśnia taka "Ameryka Północna" Zapomnianych Krain. Tam też najłatwiej ich umieścić, choć trzeba pamiętać, iż nie ma to wsparcia w oficjalnych materiałach.

Jeśli chodzi o, wspomniane wyżej, plemiona Uthgardu to akurat nijak nie pasują one do mieszkańców dzikiego zachodu. Ich kultura jest przeniesieniem klasycznego motywu barbarzyńców z północy do Faerunu. W odniesieniu do naszego świata najbliżej im do wikingów. W związku z tym uznawanie ich za "czerwonoskórych" byłoby mocno naciągane.

gryf_gryf
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

pn gru 17, 2007 7:27 pm

Ja bym tych Indian umieścił gdzieś na wschodzie lub północnym-wschodzie Maztiki, a co do Uthgardczyków , według mnie, kompletnie nie pasują (jeśli mają być jak z Karola Maya).

Awatar użytkownika
Freeeze
Stały bywalec
Stały bywalec

pn gru 17, 2007 8:27 pm

"Nieznane ziemie" na północ od Maztiki to właśnia taka "Ameryka Północna"

Nie wiem, czy się nie myle, ale czy te Nieznane Ziemie nad Maztiką nie są przypadkiem trochę mniej nieznane? Bo chyba gdzieś czytałem, że kontynent nad nią nazywa się Anchorome i żyją tam faktycznie ludzie na kształt Indian? Jednocześnie mam nadzieje, że nie podaje złych informacji, bo wyczytałem to w angielskiej Wikipedii, a w źródłach wymienione było między innymi Gold and Glory oraz strony spelljammer.org, choć w tekście były jakieś odnosniki do Baldurs Gate...

Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu

pn gru 17, 2007 8:44 pm

Anchorome jako region rzeczywiście jest wspomniany w Gold & Glory w kontekście wyprawy Baldurana do Maztiki, ale patrząc na zamieszczoną tam mapkę jest to raczej północna część samej Maztiki a nie nazwa "Nieznanych ziem". Natomiast ów "indianie" z Anchorome to plemiona dzikich elfów ubierające się w skóry i ozdoby z piór. W związku z tym do typowych czerwonoskórych nieco jeszcze brakuje.

Awatar użytkownika
27383
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

wt sty 15, 2008 2:13 pm

Moim skromnym zdaniem "Indianie z Karola Maya" pojawią się po kilku dziesięciu latach po najeździe konkwistadorów w Maztice. Bardzo możliwe, że stanie się to w 4 ed, której linia czasu przesunieta jest o ponad 100 lat. Nowa edycja może być wspaniałym czasem na rozwinięcie historii "faerunowej ameryki".

Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

wt sty 15, 2008 4:05 pm

Jeśli chodzi o typowych "czerwonoskórych", to - przynajmniej sądząc po ilustracjach - nie ma potrzeby ruszać się nigdzie poza Faerun. W dodatku pt. Lśniące Południe opisano nację Arkajunów, którzy są w pewnym stopniu zbliżeni do Indian. W pewnym stopniu tyczy się to również Shaaryjczyków.

Awatar użytkownika
Andman
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pt sty 09, 2009 8:10 pm

Przecież Mazticanie to praktycznie Indianie.

Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu

pt sty 09, 2009 8:28 pm

Tak, Mazticanie to "indianie", ale środkowo i południowoamerykańscy, natomiast pytanie zadane w tym temacie dotyczyło odpowiednika mieszkańców Dzikiego Zachodu, więc analogia nie jest do końca trafiona.

Awatar użytkownika
Amon
Zespolony z forum
Zespolony z forum

ndz sty 11, 2009 11:48 am

W 4 ed Maztica już nie istnieje (spadł na nią Abeir :p ) więcproblem indian w FR został rozwiązany: nie ma indian w FR

Awatar użytkownika
Balgator
Zespolony z forum
Zespolony z forum

ndz sty 11, 2009 12:27 pm

Amon pisze:
W 4 ed Maztica już nie istnieje (spadł na nią Abeir :p ) więcproblem indian w FR został rozwiązany: nie ma indian w FR

Co to jest Abeir?

Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pn sty 12, 2009 4:44 pm

Abeir to bliźniaczy świat Torilu (stąd pojawiająca się gdzieniegdzie w materiałach do 2 ed. nazwa Abeir-Toril). Pomysł nieistniejący przez całą edycję trzecią. Wprowadzony w życie z edycją czwartą. Skutki podane powyżej (i parę innych... :( )

Awatar użytkownika
Balgator
Zespolony z forum
Zespolony z forum

wt sty 13, 2009 10:33 am

Zireael pisze:
Abeir to bliźniaczy świat Torilu (stąd pojawiająca się gdzieniegdzie w materiałach do 2 ed. nazwa Abeir-Toril). Pomysł nieistniejący przez całą edycję trzecią. Wprowadzony w życie z edycją czwartą. Skutki podane powyżej (i parę innych... :( )

Mam rozumieć, że Abeir jest jakby alternatywnym światem równoległym Torilu? Można dowiedzieć się coś więcej? Co w nim jest takiego ciekawego? I co w 4 edycji zrobiono, że wrócono do tego pomysłu?

Moje pytania wynikają z braku ciągłości w śledzeniu losów Faerunu (czyli od planów wydania 4 ).

Awatar użytkownika
amnezjusz
Wyróżniony
Wyróżniony

wt sty 13, 2009 11:37 am

Abeir to taki babolek który powstał w głowie Jeffa Grubba bodajże, który chciał by w alfabetycznym spisie miejsc Faerunu w starym Grey Old Boxie (chyba jeszcze 1 edycyjnym) Toril zajmował pierwsze miejsce no a po dodaniu przedrostka Abeir tak wychodziło :-)

Teraz mądre głowy z Wizardów doszły do wniosku, że Maztica jest miejscem w którym mało kto gra i które w ogóle jest takie nijakie no i wymazali Mazticę i w jej miejsce wrzucili właśnie kontynent zwany Abeir. Abeir który wedle nowego FRCS (piszę z głowy bo nie mam go przy sobie) był bliźniaczym kontynentem/światem dla Torilu i był on zamieszkany przez Primordiali - książęta Żywiołów czy Bazim Goraga (podczas gdy Toril zamieszkiwali m.in. Bogowie). Między jednym a drugimi wybuchła wojna wygrana przez bogów, później pozostali przy życiu primordiale musieli poradzić sobie ze smokami z Abeiru które podniosły bunt bla, bla... Koniec końców Abier stał się miejscem rządzonym przez smoki i takim jest dziś (w dużej mierze). To co może czynić ciekawym jest właśnie to, że jest to ziemia niezbadana, ziemia po której nie wiadomo do konca czego się spodziewać (no i w końcu 17 storn w podręczniku poświęcone jest jemu ^^).

A dla mnie i tak Maztica jest lepsza i Abier jeśli już się pojawi to zajmie miejsce na południowy-wschód od niej :D

Awatar użytkownika
Fearghal
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

wt sty 13, 2009 10:17 pm

Jak czytam te różne wieści z 4-to edycyjnego FR to ciśnie mi się na usta jedno pytanie: Co oni zrobili z Zapomnianymi Krainami??!! Wychodzi na to, że jakby zmienić nazwy krain i kontynentów to nikt by się nie połapał, że o Faerunie czyta!
A co do indian, to wydaje mi się, że wystarczy trochę inwencji i można ich umiejscowić w Maztice, gdzie kultura nie znająca stali już w sumie istnieje (no chyba, że się mylę i mazticanie znają sekret jej obróbki...). Pozatym, jeśli popatrzeć na kulturę Dzikich Elfów to można odnieść wrażenie (przynajmniej ja odnoszę), że właśnie na "dzikozachodnich" indianach jest wzorowana.