Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
masllo
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 364
Rejestracja: czw sty 20, 2005 4:34 pm

Dalamar - Dragonlance

pt kwie 14, 2006 1:44 pm

Witam! Mam takowe pytanie i oczekuje na odpowiedż ze strony ludzi znających się i lubiących świat Dragonlance. O to one: Czy Dalamar (jeden z większych żyjących arcymagów tego świata, uczeń zresztą Raistlina Majera) jest tak naprawde mrocznym elfem niczym z świata FR (chodzi o wygląd itp.) czy poprostu jest tak nazywany jako ktoś kto się oddzielił od swej rasy i zajął się badaniami nad czarną magią w Wieży Wysokiej Magii w Palnathas (odziedziczył ja po swoim nauczycielu można powiedzieć)?

Pozdrawiam
 
Awatar użytkownika
Anwair DolGuldur
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 328
Rejestracja: czw gru 02, 2004 3:31 pm

pt kwie 14, 2006 3:50 pm

Wydaje mi się, że określenie mroczny elf wynika z zainteresowania Dalamara czarną magią i mrocznymi sztukami, a nie z jego wyglądu zewnętrznego. Jednak mogę się mylić bo w sprawach Dragonlance nie jestem ekspertem, a chwilowo nie mam pod ręką żadnego dzieła, które mogłoby poprzeć moje twierdzenie.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

pt kwie 14, 2006 6:46 pm

Dalamar w żadnym razie nie jest drowem, o ile mnie pamięć nie myli jest zwykłym elfem Silvanesti. Określenie mroczny elf odnosi się do jego zainteresowania czarną magią, noszenia czarnych szat a także tego, że został w pewien sposób wyklęty przez swoich braci. Co do ostatniego podobnie nazywano Alhanę i Porthiosa niedługo po ich ślubie kiedy zostali uznani za banitów. Tak samo nazywano czcicieli Takhisis
Drowy jako takie w Dragonlance nie występują o czym można przeczytać między innymi w dodatku na końcu "Smoków Wiosennego Świtu" III tomu Kronik, tam gdzie wspomniane jest o braku typowych niziołków, orków itp.
 
Awatar użytkownika
Liverrin
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 623
Rejestracja: pt lip 15, 2005 9:45 pm

pt kwie 14, 2006 10:57 pm

Zgadzam się, Dalamar był zwykłym elfem Silvanesti. Określenie "mroczny elf", moim zdaniem bierze się stąd, iż interesował się czarną magią - przywdział Czarne Szaty. Pamiętam dokładnie, że w książce został nazwany "czarnym elfem" (a nie mroczym, chociaż nie będę się sprzeczał :wink: ). Z początku również myślałem, że jest drowem, ale jednak nie. :)
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

pt kwie 14, 2006 11:04 pm

Określenia "czarny" i "mroczny" są używane zamiennie i zależą od tłumaczenia książki a Dalamara mrocznym też nazywano (wide najnowsza wydana w Polsce książka o Dragonlance po tytułem "Dalamar Mroczny" gdzie mamy przedstawioną historię tego czarodzieja)
 
Awatar użytkownika
Qball
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 643
Rejestracja: śr lis 02, 2005 11:43 pm

sob kwie 15, 2006 12:42 pm

Pzreczytałem prawie wszystko co wyszło z serii Dragonlance po polsku i wydaje mi się że "mroczny elf" w dragonlance, to określenie elfa silvanestii wyklętego ze społeczeństwa elfów. Po prostu taki banita nie ma już praw i przywilejów elfa w elfim społeczeństwie.
Wygląda jak zwykły, typowy dla dl elf, tyle że nie jest już akceptowany przez swych pobratymców.
 
Awatar użytkownika
Dalamar-MG
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: ndz sty 02, 2005 3:51 pm

wt kwie 25, 2006 10:30 am

Dokładniej. Dalamar Argent został "Czarnym elfem" za praktykowanie magii innej niż jedyna dozwolona przez elfy silvanestii magia czyli magia Solinarii, magia biała, i został osądzony za samo jej praktykowanie nawet jeśli robił by to w imię dobra.
Nadanie przydomku Czarnego elfa w Silvanestii łączy się z "Rytuałem Ciemności" odprawianym w światyni Paladina przez jego elfich kapłanów oraz magów z Domu Mistyków, po takim rytuale elf zostaje wygnany z kraju i od tej pory nazywany jest Czarnym elfem. Czarnym elfom po grożbą kary a nawet wygnania inne elfy nie mają prawa pomagać a nawet powinni ich za wszelką cenę unikać.

"Rytuał ciemności" miał miejsce tylko właśnie w przypadku praktykowania magii innej niż biała. Elfy wygnane za inne złe uczynki były sądzone przez Wielką Radę Domów (cechów) i Mówcę, po czym skazane na banicję i nadanie przydomka "Czarnego elfa" lub też uniewinnione.

Większość elfów silvanestii skazanych na banicję szybko umierała najczęściej z własnych rąk, uważali że życie poza Silvanestii jest i tak niemożliwe a zwłaszcza dla czarnego elfa. Dalamar akurat niebardzo sie smucił z powodu wygnania a nawet było mu to na ręke z koleji Alhana i Porthios też niebardzo sie przejmowali przydomkiem i tak mieli ogromne poparcie wielu elfów.

Aha a co do przydomku Dalamar "Mroczny" pochodzi one od znaczenia jego nazwiska Argent w języku Kagonestii znaczy Nightson czyli tyle co Syn ciemności. Dalamar sam sobie upodobał ten przydomek po przeczytaniu pewnej księgii...Ale nie będe sie tu rozpisywał.
 
Awatar użytkownika
Sodar
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 123
Rejestracja: ndz cze 13, 2004 11:26 am

sob lis 18, 2006 4:31 pm

Czarnym elfem nazywa się każdego elfa wyklętego przez społeczeństwo elfów za złe uczynki. np. praktykowanie czarnej magii.

Czarne elfy występują w każdej społeczności elfiej, nie tylko w Silvanesti, ale też np. w Kagonesti czy u elfów morskich.

Podręcznik do DL. strona 21 :P
 
Awatar użytkownika
Sortiarius
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 258
Rejestracja: sob lip 01, 2006 12:31 pm

czw kwie 05, 2007 4:36 pm

A czy określenie "drow" i "czarny elf" można stosować wymiennie w DL?
 
Awatar użytkownika
Behir
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 446
Rejestracja: czw kwie 27, 2006 4:51 pm

czw kwie 05, 2007 4:48 pm

Xorin pisze:
A czy określenie "drow" i "czarny elf" można stosować wymiennie w DL?


Nie, zamiennie można stosować określenia "mroczny elf" i "czarny elf". Drow, to nazwa rasy elfów, która nie występuje na Krynnie. To tak, jakby na Torilu wołać na dzikie elfy Kaganesti, na słoneczne/ księżycowe (nie wiem w sumie, które lepiej pasują, ale chyba słoneczne) Silvanesti, a na leśne Qualinesti.

No i czarne elfy to nie podrasa, a wyklęci osobnicy ze wszystkich elfich społeczności. Ich skóra nie jest hebanowa, jak w przypadku drowów, no i nie żyją pod ziemią.
 
Awatar użytkownika
Sortiarius
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 258
Rejestracja: sob lip 01, 2006 12:31 pm

czw kwie 05, 2007 5:04 pm

Behir pisze:
Xorin pisze:
A czy określenie "drow" i "czarny elf" można stosować wymiennie w DL?

Nie, zamiennie można stosować określenia "mroczny elf" i "czarny elf". Drow, to nazwa rasy elfów, która nie występuje na Krynnie.


Też mi się tak wydawało. Tylko czemu Raistlin, mówi do Fistandantilusa takie zdanie: "Zabrałeś mi część siły życiowej podczas Próby w zamian za ochronę przed elfem drow" [Wojna bliźniaków, str. 45]?
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

czw kwie 05, 2007 5:31 pm

O ile pamiętam (dawno to było, więc mogę się mylić), w Dragonlance "drow" oznaczał coś bliższego "banshee" - elfią zjawę lub coś podobnego rodzaju. Wg Wikipedii, mimo iż drowy oficjalnie nie występują w Dragonlance, "wystąpiły" w kilku książkach, podobnie jak orkowie czy likantropy, również "nieobecni" w tym świecie - doszło do tego najpewniej za sprawą błędu czy zapomnienia ze strony autorów. Nie zmienia to faktu, że czarne elfy na Krynnie są po prostu wyklętymi wygnańcami z elfich społeczności.
 
Awatar użytkownika
Sortiarius
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 258
Rejestracja: sob lip 01, 2006 12:31 pm

czw kwie 05, 2007 5:50 pm

Tylko że Raistlin podczas Próby faktycznie walczył z czarnymi elfami, a nie drowami ani banshee [Kuźnia dusz]. Stąd się wzięło moje pytanie, czy tych dwóch określeń można używać wymiennie.
 
Awatar użytkownika
Sony
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2660
Rejestracja: śr cze 23, 2004 9:21 am

czw kwie 05, 2007 7:45 pm

Podróże planarne są mozliwe w Dragonlance - więc Drowy mogły się "przyplątać" tyle Licencia Poetica autorów książek.

Kanoniczne jest stwierdzenie Drowów na Krynnie niet. :D Podobnie jak Halflingów.

Inna sprawa że Mroczny Elf bywa zamiennie stosowany przez wielu z Drowem. Podobne jest w Warhamerze :D wielu naiwniaków sądzi że Dakr Elves to Drowy. :razz: :razz:
 
Awatar użytkownika
Behir
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 446
Rejestracja: czw kwie 27, 2006 4:51 pm

czw kwie 05, 2007 8:24 pm

Sony pisze:
Podróże planarne są mozliwe w Dragonlance - więc Drowy mogły się "przyplątać" tyle Licencia Poetica autorów książek.

Mogły, ale oficjalnie się nie przyplątały ;). I z samego opisu w książce podanej przez Xorina opis był "zwykłego" czarnego elfa. Być może tłumacz się pomylił...

Sony pisze:
Kanoniczne jest stwierdzenie Drowów na Krynnie niet. Podobnie jak Halflingów.

+1. Chociaż w sumie, to kenderzy to sprawdzanie zawartości niziołka w niziołku. I jest go tam więcej ;). Na Krynnie nie ma także orków, wydaje mi się, że gnolli, niedźwieżuków i całej masy inszego tatałajstwa.

Sony pisze:
Inna sprawa że Mroczny Elf bywa zamiennie stosowany przez wielu z Drowem. Podobne jest w Warhamerze wielu naiwniaków sądzi że Dakr Elves to Drowy.


Nie tyle naiwniacy, co osoby nieobeznane z tematem. Zresztą, trochę sadzy, biała peruka i już mamy drowa w młotku ;).
 
Awatar użytkownika
Sortiarius
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 258
Rejestracja: sob lip 01, 2006 12:31 pm

pt kwie 06, 2007 1:28 pm

Być może tłumacz się pomylił...

I o tą informację mi chodziło. Czy to pomyłka tłumacza /autora (też człowiek, może się pomylić)? Bo do głowy przyszedł mi taki pomysł, że może "drow" znaczy w elfim coś w rodzaju "wygnany" albo "zły". Pasowało by to wtedy do standardowych drowów i do odrzuconych z elfich spoleczeństw czarnych elfów. To tylko takie moje przemyślenia, nigdzie nie znalazłem potwierdzenia tej teorii.
 
Awatar użytkownika
Qball
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 643
Rejestracja: śr lis 02, 2005 11:43 pm

wt kwie 17, 2007 1:34 am

Podobne jest w Warhamerze Very Happy wielu naiwniaków sądzi że Dakr Elves to Drowy.


Hehe. Ja uswiadomiłem moich graczy i teraz stosują w przypadku Dark Elves z Młotka słowo [i]druchii[/b] (bo tak się same określają) :)

Za Naggaroth!

OT: Zauważył ktoś może dziwną rzecz w Heroes of Might and Magic III którą jest imię pewnej postaci z dungeonu? Malekith.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości