Zrodzony z fantastyki

Czy Earthdawn to Dark Fantasy, czy heroic?

 
Liczba głosów: 0
 
Lenartos
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1805
Rejestracja: czw lis 06, 2003 6:25 pm

Dark czy heroic?

czw kwie 01, 2004 9:26 pm

Mam do was pytanie - jak postrzegacie świat ED - jako dark fantasy czy heroic fantasy?

Moje zdanie jest takie, że świat jest raczej mroczny - zdewastowane, opustoszałe kaery, cały czas aktualne zagrożenie ze strony horrorów i obawa przed wzrostem ich potęgi w przyszłości...
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

czw kwie 01, 2004 9:31 pm

ED to heroic. To, ze siwat jest zdewastowany, nie oznacza, ze konwencja jest mrofczna. Owszem, w ED mroczne rpzygody da sie zrobic jak najbardziej. Ale adepci to sliczne archetypy bohaterow na duza skale.
 
Awatar użytkownika
Gruszczy
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2775
Rejestracja: wt sty 20, 2004 10:25 pm

czw kwie 01, 2004 9:38 pm

Czemu fakt, ze adepci sa potezni, mialby decydowac o konwencji?

Jaki czas temu w MiMie byl artykul o mrocznym ED. Calkiem fajny, dla mnie to bylo swiezsze spojrzenie na ten swiat. Ale juz nie mialem okazji ani ochoty wprowadzac go w zycie...
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

czw kwie 01, 2004 9:47 pm

Potezni, jak potezni. Oni z definicji sa bohaterami. Sa adeptami, maja talenty itp. I zbieraja punkty legend ;). To nei sa zwykli ludzie, jak w WFRP, ktorzy gdzies tam maja swoje zwykle zycie i codzienne sprawy. Adpeci sa niejako predystynowani do bycia bohaterami.

I nie mowie, ze nie mozna na mrocznie grac w ED. Mozna. Bo heroic jest bardzo pojemne i dla bohaterow mozna zrobic cos mrocznego. Ale bedzie to raczej noir niz dark.

Edit: "Potezni jak potezni" - wolalem napisac tak, gdyz mechaniki ED za dobrze jednak nie znam i nie chcialem mowic kategorycznie "sa potezni" ;).
Ostatnio zmieniony czw kwie 01, 2004 10:06 pm przez Seji, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Wendigo
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 32
Rejestracja: pn wrz 01, 2003 5:46 pm

czw kwie 01, 2004 9:52 pm

Cóz, ja nie trzymam sie tylko jednej konwencji ponieważ swiat Ed jest na tyle elastyczny iz nadaje sie zarówno do pełnych heroizmu przygód jak i mrocznych klimatow.
Na przeszkodzie stac moze jedynie mechanika , ktora mimo wszystko faworyzuje heroizm(raczej nie ma tu miejsca na brutalne, szybkie walki jakie powinny cechowac dark fanatsy).Lecz nie jest to problem nie do przeskoczenia i po niewielkich modyfikacjach mozemy stworzyc świat równie straszliwy i przygnebiajacy jak ten znany z Warhammera czy ZC.
Artykuł z MiMa (tytuł o ile mnie pamiec nie myli "Brud i zlo tego swiata" )był tego świetnym przykladem.
 
Awatar użytkownika
kaduceusz
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2843
Rejestracja: śr lut 11, 2004 12:15 am

czw kwie 01, 2004 9:58 pm

ED to zdecydowanie heroic. Wymusza to mechanika. Świat zawiera różne motywy które można wykorzystać w celu prowadzenia przygód ponurych i ciężkich, ale potężni adepci pozostaną w nich potężnymi adeptami.

Filip pisze:
Jaki czas temu w MiMie byl artykul o mrocznym ED.


Dokładnie trzy takie artykuły były w różnych numerach MiMa. Patrz:
http://www.earthdawn.pl/kupigraj/MiMy.htm - archiwum ED w MiMach.

Seji pisze:
Potezni, jak potezni.


Zdecydowanie potężni. Za sprawą mechaniki :-)

Seji pisze:
I nie mowie, ze nie mozna na mrocznie grac w ED. Mozna. Bo heroic jest bardzo pojemne i dla bohaterow mozna zrobic cos mrocznego. Ale bedzie to raczej noir niz dark.


W pełni się zgadzam.
 
Awatar użytkownika
Gruszczy
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2775
Rejestracja: wt sty 20, 2004 10:25 pm

czw kwie 01, 2004 10:15 pm

Sa potezni, jak dla mnie zdecydowanie za potezni. Ale co z tego?
Adeptow jest bardzo malo. To, ze gra sie druzynami adeptow, nie znaczy, ze caly swiat taki jest. Jak by sie chcialo zachowac proporcje, to pewnie jeden na 10 bohaterow bylby adeptem. I to takim slabowitym. Naprawde poteznych adeptow jest bardzo niewielu. Moze Garthlik, moze J'Role. Alachia. Ktoz poza nimi?
 
Awatar użytkownika
kaduceusz
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2843
Rejestracja: śr lut 11, 2004 12:15 am

czw kwie 01, 2004 10:27 pm

Filip pisze:
Sa potezni, jak dla mnie zdecydowanie za potezni.


:-) Zbyt? :-)

Ale co z tego?Adeptow jest bardzo malo. To, ze gra sie druzynami adeptow, nie znaczy, ze caly swiat taki jest. Jak by sie chcialo zachowac proporcje, to pewnie jeden na 10 bohaterow bylby adeptem.


Nie, raczej 1 na dziesięciu bohaterów niebyłby adeptem :->

Naprawde poteznych adeptow jest bardzo niewielu. Moze Garthlik, moze J'Role. Alachia. Ktoz poza nimi?


To naturalne, że im wyższy krąg, tym adeptów mniej. Nie rozumiem jednak jak to ma wpływac na konwencję systemu. Zwróć uwage, że nazwa systemu nie wzięła się bez powodu. Świat się odradza, powstają nowe organizacje, dawcy imion wreszcie wydostawszy się z zamknięcia kaerów zapelniają pustkowia Barsawii, pozostałośc Długiej nocy. Starzy mistrzowie przekazują dalej nauki, tworza się małe zrzeszenia/gildie/grupy adeptów, które z czasem urosną w siłę. Nie widzę w małej ilości naprawdę potężnych adeptów niczego co przeszkadzałoby konwencji heroic.
 
Awatar użytkownika
Gruszczy
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2775
Rejestracja: wt sty 20, 2004 10:25 pm

czw kwie 01, 2004 11:01 pm

No ta ziemia sie dopiero przebudzila.I poki co jest bardzo mrooooczna. Duzo wody przeplynie w wezowej nim zrobi sie tu jasniej. I hordy adeptow tego nie zmienia.
 
Awatar użytkownika
kaduceusz
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2843
Rejestracja: śr lut 11, 2004 12:15 am

czw kwie 01, 2004 11:09 pm

Filip pisze:
No ta ziemia sie dopiero przebudzila.I poki co jest bardzo mrooooczna. Duzo wody przeplynie w wezowej nim zrobi sie tu jasniej. I hordy adeptow tego nie zmienia.


:-) Ach, w ten sposób. Ja do tego podchodze tak: to, ze świat jest groźny, drapieżny i co raz rzuca kłody pod nogi bohaterów daje tylko dodatkowe podłoże dla klimatu heroic: jest co przezwyciężać i gdzie dokonywac czynow wielkiej odwagi [najlepiej samemu przeciw całemu światu :o].

IMHO o tym, czy dany system jest heroic, czy nie decydują dwa czynniki: mechanika i podejście do postaci graczy. W ED mechanika pozwala dokonywać nie lada wyczynów, a gracze odgrywają podpierającyh się magia bohaterów. Dlatego klimatem wiodącym, przynajmniej w moim ED, będzie heroic. Da się grać w ED mrocznie, mimo mechaniki, ale, jak już wyżej rzekł Seji, nie będzie to takie "prawdziwe dark fantasy". Howgh.
 
Lenartos
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1805
Rejestracja: czw lis 06, 2003 6:25 pm

czw kwie 01, 2004 11:24 pm

kaduceusz pisze:
Zwróć uwage, że nazwa systemu nie wzięła się bez powodu. Świat się odradza


No to na pewno punkt na korszyść heroica. Ale ten nowy świt to jeszcze nic pewnego. Świat nadal jest poważnie zagrożony i w kazdej chwili równowaga moze zostać zachwiana. Nie można go uznać za świat prosperujący i ustabilizowany, któremu tylko co jakiś czas zagraża jeden czy drugi szalony nekromanta, lecz świat, którego droga do odrodzenia może zostać w każdej chwili przerwana.

I tu wchodzą na scenę Adepci...

Adepci, których porażka moze być ważąca dla losów świata, którzy nie poszukują tam bynajmniej sławy i skarbów (nie głównie, chociaz PL swoje robią), ale raczej wiedzy na temat zagrożenia - przede wszystkim Horrorów - i sposobów powstrzymania go.

Przynajmniej ja to tak odbieram. I zastrzegam, ze ekspertem od ED nie jestem, ale takie mam wrażenie po swojej z nim stycznosci.
 
Awatar użytkownika
kaduceusz
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2843
Rejestracja: śr lut 11, 2004 12:15 am

czw kwie 01, 2004 11:34 pm

Silencer pisze:
nowy świt to jeszcze nic pewnego. Świat nadal jest poważnie zagrożony i w kazdej chwili równowaga moze zostać zachwiana. etc.


Osobiście podzielam to podejście, choć gdy człowiek trochę przyjrzy się rozmachowi linii fabularnej Przebudzenia Ziemi, to pojedyńczy adepci robią się coraz mniejsi i mniejsi...

Adepci, których porażka moze być ważąca dla losów świata, którzy nie poszukują tam bynajmniej sławy i skarbów (nie głównie, chociaz PL swoje robią), ale raczej wiedzy na temat zagrożenia - przede wszystkim Horrorów - i sposobów powstrzymania go.


Takie podejście można silnie zaakcentować przesuwając akcję przygód PZ do tyłu wzgledem podstawki: do czasu, gdy jeszcze nawet do końca nie wiadomo czy Pogrom już się zakończył i czy zagrożenie nie powróci.
 
Lenartos
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1805
Rejestracja: czw lis 06, 2003 6:25 pm

czw kwie 01, 2004 11:40 pm

Tak ogólnie mówiąc, to mój pogląd na sprawe jest taki: O tym, czy prowadziło sie heroic, czy dark, decyduje zakończenie. Czy pod koniec kampanii/przygody gracze wiedzą, ze Zło zostało na zawsze pokonane (przynajmniej to jedno konkretne zło z którym walczyli) , czy też wiedzą, zę ich zwycięstwo jest tylko złudą, lub gdy odnieśli porażkę, a wielu z ncih zginęło na marne (i gdy niemal pewnym jest, ze Zło odrodzi się wkrótce, jeszcze silniejsze, to tylko kwestia czasu...)

I na dwoje babka wróżyła - Można zrobić tak, że Horrory traktuje się jak agentów permanentnego Pogromu, czyhających na chwilę słabości Dawców Imion, czy też jako plugawe stwory, które ostry miecz wojownika wysyła z powrotem w otchłanie piekieł... czy skądkolwiek przyszły ;)
 
Awatar użytkownika
Kot
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2551
Rejestracja: wt lut 03, 2004 11:20 am

pt kwie 02, 2004 7:24 pm

Fragment opisu z tylnej strony okladki.
"Przylacz sie do tych smialkow - w Earthdawn: Przebudzenie Ziemi, utrzymanej w konwencji heroic fantasy grze fabularnej, czekaja cie przygody o jakich nawet nie sniles."

Czy to rozwiazuje watpliwosci?
Pytanie bylo glupie...
 
Awatar użytkownika
Rheged
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 150
Rejestracja: ndz mar 23, 2003 6:17 pm

pt kwie 02, 2004 8:27 pm

Dla mnie ED to przede wszystkim Dark. Przewija się to zresztą w moich artykułach (Tamaturgia, Zakon Upadłych Adeptów). Uważam, że ED nadaje się tak do heroica jak i do darka i konwencje te ładnie się mogą pomieszać.

Ja jednak gram ostatnio dark, bo heroic znudził mnie. Uniwersum ED jest tak szerokie, że cudownie gra się darkowo. A mechanika? Czy przeszkadza mi w prowadzeniu takowym? Nie. A dlatego, że u mnie mechanika schodzi na plan dalszy i daje dużo pola do popisu graczom. A gdy przychodzi co do czego, chociaż w walce mogą wykazać w końcu, że radzą sobie z dark-plugastwami jakie im serwuję :lol:
 
Lenartos
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1805
Rejestracja: czw lis 06, 2003 6:25 pm

pt kwie 02, 2004 9:20 pm

MacKotek pisze:
Fragment opisu z tylnej strony okladki.
"Przylacz sie do tych smialkow - w Earthdawn: Przebudzenie Ziemi, utrzymanej w konwencji heroic fantasy grze fabularnej, czekaja cie przygody o jakich nawet nie sniles."

Czy to rozwiazuje watpliwosci?
Pytanie bylo glupie...


Pytanie było jak *wy* , jednostki wolne i nieskrępowane go postrzegacie, a nie o treść wydawniczego blurba
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

pt kwie 02, 2004 9:24 pm

Skoro autorzy mowia, ze to hf, podrecznik pisza pod hf, to pytanie, czy user X uwaza hf za cos innego, mija sie z celem. Bo uwazac sobie moze za co chce, nawet za SF, co nie zmieni faktu, ze to hf :).

To tyle na temat udowadniania, ze cos jest wielbladem. Mogl sie ten cytat wczesniej objawic.
 
Lenartos
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1805
Rejestracja: czw lis 06, 2003 6:25 pm

pt kwie 02, 2004 9:32 pm

To, że pisze pod heroic nie znaczy ze mu się to uda ;) Jeżeli są gracze uwaząjacy system za dark, to zaczy, zę przesłanie heroica do nich nie trafiło. I gózik mnie obchodzi, kto ma rację, a kto sie myli, bo nie o to pytam. Pytam o odczucia.

Nie neguję tego, zę ED był pisany jako heroic. Ale jeko gracz/MG mogę miec jego własną wizję i nikt mi tego nie zabroni. Moge naświetlić jedne wątki a pominać inne. Mogę przesuwać akcę na skali czasowej. System nie jest święty, bo napisał go jakiś potężny i wspaniały Autor (nie ujmując nic pracy wykonywanej przez ludzi piszących podręczniki - bo gdzie bylibyśmy bez nich)

W RPG IMHO jest miejsce na pewna elastycznośc, a nie kurczowe trzymanie się litery podręcznika, kości, zamysłu autora czy czego tam jeszcze. Jeżeli ktoś bawi się lepiej , prowadząc ED jako dark, to nie można mu tego zabraniać :)
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

pt kwie 02, 2004 9:35 pm

Nikt nie zabroni, owszem. Ale czy jest sens jesc zupe widelcem? Chce grac heroic, biore ED. Chce dark, biore WFRP. I tak dalej. Zacytuje Dhaerowa: Jesli chce zmiany konwencji, to zmieniam system :).
 
Lenartos
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1805
Rejestracja: czw lis 06, 2003 6:25 pm

pt kwie 02, 2004 9:39 pm

Na Sigmara, nie widelcem, co najwyżej mniejszą łyżką :P Widelcem to robienie z CP2020 urban fantasy :P A moze ktoś nie ma kasy na nowy podręcznik :P Albo po prostu przywiązał sie do miejsc, ras, historii i czuje się z tym dobrze - ale jednocześnie chciałby po prostu poprowadzić to samo, tylko inaczej? ;)
 
Awatar użytkownika
ymir
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 94
Rejestracja: śr wrz 17, 2003 9:08 pm

pt kwie 02, 2004 10:29 pm

MacKotek pisze:
Fragment opisu z tylnej strony okladki.
"Przylacz sie do tych smialkow - w Earthdawn: Przebudzenie Ziemi, utrzymanej w konwencji heroic fantasy grze fabularnej, czekaja cie przygody o jakich nawet nie sniles."
O. Skoro mamy już bezsprzeczne heroic fantasy, to może uda się wykuć jego definicję? (Poza punktami Joseppe).
PS. Nie ma czegoś takiego przypadkiem na okładce D&D? :wink: To by skróciło dyskusję w innym wątku, która chyba nie ma sznas na rozwiązanie :razz:
 
Awatar użytkownika
Rheged
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 150
Rejestracja: ndz mar 23, 2003 6:17 pm

sob kwie 03, 2004 7:37 pm

Seji pisze:
Nikt nie zabroni, owszem. Ale czy jest sens jesc zupe widelcem? Chce grac heroic, biore ED. Chce dark, biore WFRP. I tak dalej. Zacytuje Dhaerowa: Jesli chce zmiany konwencji, to zmieniam system :).


No to wybacz, ale płytkie to bardzo podejście do RPG. ED można grać na masę różnych sposobów, a że autorzy wybrali konwencję heroic fantasy nie oznacza, że gracze mają kurczowo się jej trzymać. Nie bądźmy ortodoksyjni.

Ja akurat w WFRP nic darkowego nie widzę, a w ED wręcz przeciwnie. Może to moje wypaczenie (Horrory mnie splugawiły :lol: ), ale tak już mam. A cytat z okładki niech będzie mottem dla tych, którzy kochają nie mieć swojego zdania.
 
Awatar użytkownika
Erpegis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1095
Rejestracja: sob cze 28, 2003 9:18 am

ndz kwie 04, 2004 9:54 am

Ale czy jest sens jesc zupe widelcem? Chce grac heroic, biore ED. Chce dark, biore WFRP.


1. Czasem chce się zmienić konwencję, bez zmieniania znanych realiów.
2. Kto powiedział, że nie ma czegoś takiego jak dark heroic fantasy?
3. W podręczniku do ED nie ma AFAIK jasnych wskazówek prowadzenia.
4. Na okładce D&D nie ma blurbów :)
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

ndz kwie 04, 2004 12:54 pm

Nie splycenie :). Nie mowie, zeby sie nie abwic konwencja. Ale jesli ktos prowadzi ED non stop jako dark, mrok i poniewierka, to IMO zle wybral system.

Zas co do "dark heroic fantasy" to sie to raczej wyklucza. Heroic jest o bohaterach, dark zwykle o osobach malo wyrozniajacych sie. heroic stawia na epike, magie, wielkie przygody - dark na realizm, ukazanie zycia takim, jakie jest, w wiekszej mierze codzienne, zwyczajne problemy. To sa dwie sprzecznosci. Heoic w dark fantasy jest na poziomie jednostki (przelamac sie doc zegos, pokonac wlasne slabosci), a w heroic fantasy zachowania heroiczne sa na skale danych realiow - oddzialywoja przede wszystkim na otoczenie, a w dalszej mierze dopiero na postac.
 
Awatar użytkownika
Umbra
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1158
Rejestracja: wt paź 07, 2003 10:59 am

ndz kwie 04, 2004 1:44 pm

"dark heroic fantasy" ??
Dzizes kto wymyslil taka glupote :razz: :spoko:
 
Lenartos
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1805
Rejestracja: czw lis 06, 2003 6:25 pm

ndz kwie 04, 2004 2:09 pm

Umbra pisze:
"dark heroic fantasy"


To takie fantasy, w którym jesteś takim wypasionym herosem, że życie wszystkich poza Tobą zamienia się w dark :razz:
 
Awatar użytkownika
KosA
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 0
Rejestracja: śr lut 11, 2004 11:52 am

ndz kwie 04, 2004 6:35 pm

Świat splugawiony przez "pozostałości" horrorów, "troska" Thery o reszte świata.
Adepci wzrastają na herosów dlatego, że radzą sobie z tymi przeciwieństwami, to bohaterowie - nie giną od ciosu byle żebraka.(co w młotku moze mieć miejsce).
BOHATEROWIE i ich CZYNY świadczą o tym że ED to heroic fantasy, nie świat w jakim żyją.
 
Awatar użytkownika
Wojteq
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1934
Rejestracja: ndz lut 08, 2004 12:00 am

pn maja 10, 2004 10:10 pm

Hmmm. Gram troche w Earthdawna i jednego jestem pewien.

ED jest bardziej dark niż heroic. Horrory są wieczne tak jak magia której są częścią. Zagrożenie wzrasta z każdym rzuconym zaklęciem. Adepci są potężni ale tylko do pierwszego kontaktu z Horrorem. Znamiona sprowadzają szaleństwo a nawet śmierć. Czasy pogromu to historia nie tych, którzy przetrwali, ale tych, których ściany kaerów były zbyt słabe.

W ED nie ma miejsca na chwałę. Adept prędzej czy później zginie. Horror ZAWSZE powraca.

Heroic to może być w D&D, ale na Bogów nie w ED!!
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

pn maja 10, 2004 10:23 pm

Etam ;). Horrory to az do Shadowruna nie powroca :P. I autorzy chyba wiedza, co piszą i jak konstruuja gre :).
 
Awatar użytkownika
KosA
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 0
Rejestracja: śr lut 11, 2004 11:52 am

pn maja 10, 2004 10:53 pm

Horrory są wieczne - nie.(niektóre nie zdążą wrócić do swej sfery).
Każdy prędzej czy później ginie, - ale w heroic z wielkiej chwale i z zapisaną legędą - np. Odkrywca Ksiąg Cierpienia.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości