Zrodzony z fantastyki

 
fester100
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 67
Rejestracja: czw sie 05, 2010 9:20 pm

Deck do Legacy

śr kwie 13, 2011 6:48 pm

Panowie właściwie do końca nie wiem gdzie o to zapytać więc zapytam tutaj, mianowicie który deck najlepiej składać do legacy po ogarnięciu tematu i wdrożeniu się grą burnem. Chodzi mi tylko o nazwę i jakaś dobrą rozpiskę, żebym w najbliższym czasie zaczął ją kompletować. Z góry dzięki za porady i odpowiedzi :)
Ostatnio zmieniony czw kwie 14, 2011 7:39 am przez Zephyel, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Re: [CAS] GW New Alara

śr kwie 13, 2011 10:03 pm

Zależy ile kasy masz na to przeznaczyć.

Format obecnie spowolnił. Counter-Top już nie jest tak skuteczny i coraz więcj decków obchodzi tego locka. To co widać w obecnym meta to talie ze skłonnością do midrange - nawet szybki napór jak Zoo spowolnił i wyewoluował w wersję Big Zoo. Obecnie masz dużo ciekawych decków. Jak masz trochę kasy na wydanie masz: Bant (bez NO i Counter-Topa), Dark/New Horizons, Maverick GW, High Tide, Big Zoo, Junk Taxes, Gobliny, Aggro Loamy itp. Opcji jest sporo, a jak zaopatrzysz się w podstawowe kartoniki, to można składać niemal każdy deck - tylko wymieniasz manabase
 
fester100
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 67
Rejestracja: czw sie 05, 2010 9:20 pm

Re: [CAS] GW New Alara

śr kwie 13, 2011 10:14 pm

Jako, że z legacy planuje zacząć (swoim burnem, którym gra mi się bardzo dobrze :) ) na poważniej więc liczę się z tym, że tanio nie będzie :razz: No nie wiem powiedzmy jakieś 600-700 złotych to max co mogę na chwilę obecną wydać. Bazuję na informacjach z forum i paru artykułach i bardzo podobają mi się gobliny/merfolki ale też dragon stompy wygląda ciekawie. Tylko niestety tak jak napisałem jestem nowy i nie na bieżąco więc nie wiem co się z czym teraz je
 
Awatar użytkownika
Gizmoo
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1195
Rejestracja: sob mar 07, 2009 1:26 am

[CAS] GW New Alara

śr kwie 13, 2011 11:21 pm

fester100 pisze:
bardzo podobają mi się gobliny/merfolki


Goby w kompetytywnej wersji turniejowej mono R to już wydatek rzędu 1400.

Po podwyższcie cen kart w legacy Merfolki Mono U kosztują minimalnie 1700.

Dragon Stompy, to talia trochę z innej półki - Tier 3. Może siadać w nieprzygotowanym meta. Mieści się w podanym przez Ciebie limicie cenowym, ale dosyć ciężko w Polsce zdobyć Ancient Tomby i City of Traitors.

P.S. Moderatora proszę o rozdzielenie i przeniesienie offtopicowego tematu do oddzielnego Topicu.
 
fester100
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 67
Rejestracja: czw sie 05, 2010 9:20 pm

Re: [CAS] GW New Alara

śr kwie 13, 2011 11:44 pm

Ok ale czy mefolki obecnie cos ugrywają czy są niewarte takiej kasy? Bo jezli tak i oplaca się inwestować to jak mawiaja ziarnko do ziarnka itd :wink:
 
Awatar użytkownika
Gizmoo
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1195
Rejestracja: sob mar 07, 2009 1:26 am

Re: [CAS] GW New Alara

czw kwie 14, 2011 12:34 am

Jest to deck ścisłego Tier 1. Niestety niekoniecznie siada w każdym meta, a dodatkowo - praktycznie każda talia ma obecnie hate na ryby na side, gdyż bez wątpienia jest to bardzo popularna aggro-kontrola (lub midrange). Na większych turniejach masz większe szanse na zrobienie topa niż na lokalnych, gdzie każdy się ciebie zhejtuje.

Wbrew pozorom nie jest to deck łatwy w prowadzeniu i trzeba się go nauczyć, a dodatkowo - mieć bardzo dużą znajomość meta i rozkminione matchupy.

Tutaj masz wyniki mefoli z ostatnich dużych imprez legacy:

http://www.thecouncil.es/tcdecks/tipo.p ... mat=Legacy

Sam mam złożoną tą talię (Mono U, Obecnie będę testował wersję UW z Dzidami, mystickiem i Swordami) i cały czas uczę się jej "obsługi". Niestety w Wawie zaczęły dominować w meta talijki, z którymi nie skorzystamy z dobrodziejstw Islandwalka. :(

Wersja najlepiej sajdowo przygotowana - to wersja UB (autorstwa Tohomaru Saito). Ma jednak dwie zasadnicze wady - cena (musisz doliczyć 4x Polluted Delta, które obecnie chodzą po 60zł i 4x Undergraound Sea - po 300. Do tego kilka innych fetchy z niebieskim). Wychodzi więc dodatkowo - około 1600zł - licząc dodatkowe fetche, sidowe Perishe i Plagi). Druga wada - manabase znacznie bardziej podatny na ponzę. Jeden Wasteland potrafi zamknąć grę.

Obecnie deck się nieco "zacina" poprzez brak zabójczego Islandwalka. Dlatego zamierzamy potestować rozwiązanie ze Spreading Seas - które niszczy manabase oponenta i pozwala na bezkarne wjazdy rybami. :spoko:

P.S. Jeszcze raz proszę moderację o oddzielenie wątku.
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Deck do Legacy

czw kwie 14, 2011 7:47 am

Gizmoo pisze:
Obecnie deck się nieco "zacina" poprzez brak zabójczego Islandwalka. Dlatego zamierzamy potestować rozwiązanie ze Spreading Seas - które niszczy manabase oponenta i pozwala na bezkarne wjazdy rybami.


Cel deklarujesz przy caście, więc opp może wastelandować targetowanego duala. Dziki tech co prawda, ale wybór bywa prosty - albo land w plecy albo gra w plecy :)
 
Awatar użytkownika
27383
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3267
Rejestracja: śr sie 01, 2007 5:44 pm

Deck do Legacy

czw kwie 14, 2011 8:05 am

Dwa landy plecy. 3 za 1 jeśli policzymy, że przeciwnik stracił dwie karty, a my nie stracimy swojego Mutavaulta ;)
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Deck do Legacy

czw kwie 14, 2011 8:19 am

Thoctar pisze:
Dwa landy plecy.


Wasteland rzadko kiedy bywa manasource, poza tym jak by patrzeć tylko na card disadvantage to by się FoW-ów nie rzucało. W takim przypadku Spreading Seas jest finisherem, więc albo zdobędziemy się na Wastelandowanie własnego manabase, albo wciry i shake hand.

No chyba że mamy inną odpowiedź, ale Gripa trzyma się bardziej na fiolki, dzidy itp.
Ostatnio zmieniony czw kwie 14, 2011 8:20 am przez Specu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Gizmoo
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1195
Rejestracja: sob mar 07, 2009 1:26 am

Re: Deck do Legacy

czw kwie 14, 2011 10:27 am

Grając z Merfolami - każdy fetchuje się po basic landy, bo wie, że jego dual może oberwać wastelandem. W grze z Zoo, po odpaleniu fetcha zagra albo mountain (dla Lavamancera), albo Forest (dla pierwszoturowego Nacatla). Odcinając go od czerwonego - odcinamy go od Bolta, Chaina, no i Lavamancer też jest bezużyteczny. Nacatl ma jeden mniej z przodu i z tyłu.

Wbrew pozorom nie jest to głupi tech, tylko trzeba potestować, czy gra rzeczywiście jest warta świeczki. Bo w tym slocie można włożyć np. jednego lorda więcej. Jak potestuje - powiem, czy to ma jakiś sens.
 
fester100
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 67
Rejestracja: czw sie 05, 2010 9:20 pm

Re: Deck do Legacy

czw kwie 14, 2011 5:58 pm

Dobrze wiec panowie ponawiam pytanie ale zadam je nieco inaczej: czym grać po wdrożeniu się w legacy? Widzę, że merfolki są strasznie drogie więc znajdzie się coś tańszego?
 
Awatar użytkownika
Gizmoo
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1195
Rejestracja: sob mar 07, 2009 1:26 am

Re: Deck do Legacy

czw kwie 14, 2011 8:20 pm

Najtańszy jest burn. Jeżeli potrafisz nim grać z głową, wiesz jak się sajdować, topdekujesz jak... dziffka i PRZEDE WSZYSTKIM - trafiasz na nieprzygotowane meta - masz szanse ugrać naprawdę dużo!

A za przykład niech posłuży pierwsze miejsce na turnieju w Legacy w Katalonii, na 118 osób:

http://www.thecouncil.es/tcdecks/deck.p ... deck=43054

Osobiście rozpiska mi się nie podoba, ale wynik mówi sam za siebie. Widać musiał nieźle trafić z tymi POPakami w meta! :lol: No i z powodu braku Counter - Topa, burn wreszcie coś ugrał.

Jeżeli chodzi o inne talie - tak jak pisałem wcześniej - Affka (najlepiej z Tezzeretami 2.0) i Elfball. Są tanie, w miarę proste w prowadzeniu i mają dużą szansę siadać na dużym turnieju (bo na lokalnym - po jednym turnieju będzie hate na Ciebie).

Reszta to decki powyżej tysiąca złotych (w najlepszym przypadku). Ja osobiście polecam bardzo uniwersalnego Banta. Kończę go składać (zostały mi już do zakupienia tylko cztery duale i trzy Goyfy). Można pójść w zależności od meta w wersję bardziej kontrolną, jak i w bardziej aggro. Żałuję, że Counter-Top nie jest już tak potężny jak kiedyś, bo CB Bant to była moja ulubiona konstrukcja. Mając podstawę kart do Banta, można pójść w zasadzie w każdą stronę, jak coraz bardziej grane New Horizons, czy NO Bant. a nawet znakomity combo deck - Show & Order (tylko trzeba mieć ze trzy i pół tysiaczka na niego)
 
fester100
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 67
Rejestracja: czw sie 05, 2010 9:20 pm

Re: Deck do Legacy

czw kwie 14, 2011 8:32 pm

Burna juz mam (Gizmoo nawet juz mi radziłes co z nim zrobić :) ) i gra sie nim przyjemnie jednak z czasem chciałbym cos ambitniejszego nie wiem czemu te merfolki robia na mnie wrażenie, może będę je powoli zbierał aż z czasem cos się uzbiera? :) A czy moge prosić o jakąś dobra rozpiske do tego affinity? aha i jeszcze co lepsze gobliny czy merfole? ewentualnie tutaj jeżeli znacie sprawdzony spis to też bym poprosił. Z góry dzięki
 
Awatar użytkownika
Gizmoo
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1195
Rejestracja: sob mar 07, 2009 1:26 am

Re: Deck do Legacy

czw kwie 14, 2011 9:13 pm

Zarówno Goby jak i Merfolki to świetne talie. Ja mam ryby, bo lubię grać kontrolnie. Jeżeli zaś chodzi o uniwersalność - to chyba Goby są nieco lepsze, ale tylko w wersji UB, która jest... Jeszcze droższa od merfolków mono U. Zarówno jedna jak i druga talia bardzo wymaga skilla i ogrania. I zarówno jedną jak i drugą - łatwo shejtować. Choć bez wątpienia - rybcie niestety ciut łatwiej.

Jeżeli zaś chodzi o opłacalność, to merfolki mają zdecydowanie więcej kart, które są przydatne w innych konstrukcjach i na pewno łatwiej będzie ci po złożeniu merfolków, rozpocząć składanie czegoś innego z niebieskim. W gobach z kart do użycia w innych konstrukcjach masz tylko Fiolki i Wastelandy (od biedy Porty, ale te grają ostatnio wyłącznie w Death&Taxes). W rybach poza fiolkami i wastelandami masz jeszcze: Force of Wille, Daze'y - które grają w każdym decku z niebieskim, a do tego Standstille, Mutavaulty (faeries), Spellpierce'y. Oraz sporo bardzo dobrych, sideowych kart - Kiry, Llawanki, Back to Basics, etc.

Co do Affinity, to najskuteczniejsza była rozpiska z SCG Open w Texasie:

http://www.thecouncil.es/tcdecks/deck.p ... deck=41941

Co do spisu merfoli - jest jeden kanon, ale ostatnio nie grało się np. na Standstillach. Jest to moim zdaniem tylko tymczasowa (chwilowa) sytuacja, spowodowana dużym wysypem ZOO i Gobów właśnie. Już teraz widać, że Meta spowalnia, więc i wrócą zapewne Stille. Rozpiska, którą ja gram ostatnio, to deck autorstwa Carlosa Ale:

http://www.thecouncil.es/tcdecks/deck.p ... deck=42254

Bardzo stabilna i całkiem niezła konstrukcja. Grałem nią trochę i muszę przyznać, że ma kilka świetnych rozwiązań. :spoko: Sowery są znakomite do Przejmowania dużych Terravor i Goyfów. Wraz z Kirą na stole to w zasadzie zwycięstwo.

Dziś testowałem najnowszą konstrukcję UW (z singlowym Mystikiem i Swordami) i muszę przyznać, że talia KOMPLETNIE nie radziła sobie z BIG Zoo i Dark Horizons'ami. Szczególnie z tym drugim miała bardzo słabo. Manabase jest jednak wrażliwy na ponzę, a fetchowanie się po singlowego plainsa - też jest słabe. Brak Standstilli, które uzupełnią łapę po niewykontrowanym hymnie zrobił swoje. Oczywiście możliwość wyszukania dzidy jest super, ale gra IMO nie warta jest świeczki.

Powracam więc do bardziej "kanonicznej" rozpiski, bo chyba pora wrócić do Standstilli. Np. Takiej:

http://www.thecouncil.es/tcdecks/deck.p ... deck=42837
 
fester100
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 67
Rejestracja: czw sie 05, 2010 9:20 pm

Re: Deck do Legacy

pt kwie 15, 2011 6:47 pm

Hmm zacznę chyba składać te merfoli, kręci mnie idea mono U na nich, dzięki za wszystkie porady. A tak z innej beczki wie ktoś gdzie w Warszawie odbywaja sie turnieje na których początkujący są mile widziani? :razz:
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Re: Deck do Legacy

pt kwie 15, 2011 8:22 pm

Jak chcesz po prostu przyjść i pograć czy to w formacie czy ot tak, to zapraszam do Blue City. Co niedzielę od ok 12.00-12.30 do wieczora gramy i testujemy. W tę niedzielę też będziemy, więc zapraszam - klasery z sytami też się znajdą :)

Poziom -1 CH Blue City, od fontanny namierzaj Rossmana i tą alejką trzymając się prawej strony cały czas prosto - napewno nie przegapisz - sklep Graal

Jak jednak chcesz spróbować sił na turnieju - Legacy Mobilizacja praktycznie w każdą sobotę w Paradox Cafe, od 10.30. Limit proxów to 15, więc można albo dokompletować do pełnego decku, albo testować rozwiązania.

W tę sobotę niestety nie będzie LegMoba, bo wypada BoM w Łodzi, a dla 5 osób nie opłaca się organizować...
Ostatnio zmieniony pt kwie 15, 2011 8:25 pm przez Specu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Gizmoo
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1195
Rejestracja: sob mar 07, 2009 1:26 am

Deck do Legacy

pt kwie 15, 2011 9:02 pm

Specu pisze:
W tę sobotę niestety nie będzie LegMoba, bo wypada BoM w Łodzi, a dla 5 osób nie opłaca się organizować...


Może inaczej... Nie wiadomo czy się odbędzie, bo na razie jest zbyt mało chętnych. Jeśli jednak przyjdzie jutro co najmniej osiem osób - turniej się odbędzie. Jak się nie odbędzie - i tak zamierzamy łupać w Legacy. Na razie na 100% zadeklarowało się pięć osób, więc jest szansa na turniej.

Tak więc jutro spotykamy się w ParadoX Cafe o 10:30. Jeśli frekwencja dopisze - będzie turniej. jeśli nie - granie w niestresującej atmosferze i testowanie techów na BOM.

Dojazd:

http://www.paradox-cafe.pl/index.php?op ... &Itemid=33

Najlepiej wysiąść na przystanku ROZBRAT.

Jeżeli chcesz się wdrożyć w format, to polecam przede wszystkim studiowanie archetypów. Musisz PRZYNAJMNIEJ znać karty (i wiedzieć co robią, bo nie ma nic zabawniejszego jak zapytać na turnieju: "A co robi ten cały Wasteland?") . Reszta przyjdzie z czasem. :spoko:

P.S. Limit proxów to nie 15 tylko 16 - czyli np. CZTERY PLAYSETY.
Ostatnio zmieniony pt kwie 15, 2011 9:05 pm przez Gizmoo, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód:
 
fester100
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 67
Rejestracja: czw sie 05, 2010 9:20 pm

Re: Deck do Legacy

sob kwie 16, 2011 1:21 pm

Dzięki wam za info, no niestety w ten weekend się nie wyrobie (doba ma niestety tylko 24h...) ale już niedługo przerwa na uczelni więc postaram sie zawitać w któreś z tych miejsc :)
 
fester100
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 67
Rejestracja: czw sie 05, 2010 9:20 pm

Re: Deck do Legacy

czw kwie 21, 2011 10:20 am

Panowie a czy w tygodniu w blue city też jesteście i można bezpiecznie przyjechać czy tylko weekendy tzn konkretnie w niedziele? Bo rozumiem, że ten paradox to tylko turnieje więc tam raczej się nieprędko pojawię :razz:
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Re: Deck do Legacy

czw kwie 21, 2011 10:42 am

Ciężko powiedzieć. W niedzielę jesteśmy na 100% mniejszą czy większą ekipą, ale zawsze jest z kim pograć. W tygodniu bywa różnie.
 
Awatar użytkownika
Gizmoo
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1195
Rejestracja: sob mar 07, 2009 1:26 am

Deck do Legacy

czw kwie 21, 2011 12:35 pm

fester100 pisze:
Bo rozumiem, że ten paradox to tylko turnieje więc tam raczej się nieprędko pojawię :razz:


Nie tylko turnieje. W tygodniu często umawiamy się w Paradoxie na testing. Np. dzisiaj po 17:00.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości