Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Gruszczy
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2775
Rejestracja: wt sty 20, 2004 10:25 pm

Delta Green

sob kwie 18, 2009 10:47 pm

Ostatnio zastanawiam sie nad zainwestowaniem w ten setting. Przegladalem troche recenzji, no i wszedzie zachwyty. Ale wolalbym uslyszec bezposrednio od ludzi, ktorzy grali. Mial ktos w rekach i to prowadzil? Fajne?
 
Awatar użytkownika
szelest
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1680
Rejestracja: sob lis 15, 2003 7:29 pm

ndz kwie 19, 2009 11:20 am

Taki tips - uważaj na tę wersje z d20;)
A tak ogólnie to dawno dawno temu byłem wręcz zachwycony settingiem:)
 
Awatar użytkownika
Gruszczy
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2775
Rejestracja: wt sty 20, 2004 10:25 pm

ndz kwie 19, 2009 11:28 am

Czemu mam uważać na wersję z D20?
 
Awatar użytkownika
szelest
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1680
Rejestracja: sob lis 15, 2003 7:29 pm

ndz kwie 19, 2009 12:33 pm

Gruszczy pisze:
Czemu mam uważać na wersję z D20?

Tzn chyba, że lubisz d20. Ale uważam osobiście, iż mimo lubie d20 to mi wiele lepsza jest wersja pod mechanikę Chaosium:)
 
Awatar użytkownika
Gruszczy
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2775
Rejestracja: wt sty 20, 2004 10:25 pm

ndz kwie 19, 2009 1:03 pm

Nie lubię ;-) Ale tam chyba są jakieś dual stat, no nie?
 
Awatar użytkownika
JesterRaiin
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 59
Rejestracja: pn kwie 28, 2008 5:05 pm

ndz kwie 19, 2009 7:41 pm

Hejo.

Grać nie grałem, podręczniki czytałem. D20 to po prostu D20, nie każdemu pasuje, ale fakt wydania bardzo ciekawego systemu w oparciu o źle kojarzącą się lub denerwującą mechanikę nie powinien chyba dyskwalifikować jego innych zalet. Pomijając inne rzeczy, DG ma bardzo ciekawe i nawet jak na dzisiejsze czasy oryginalne tło - o ile takie zdanie ma jakąkolwiek wartość.

Na ile się orientuję, DG nie posiada zastraszająco dużej ilości suplementów więc rychło może się pojawić kłopot z inspiracjami do scenariuszy. W takim przypadku proponuję zerknięcie tutaj :

http://www.greyfalcon.us/

Strona ma nieprzemyślany i paskudny design, ale to kopalnia konspiracyjnych tematów. Akcje Otto Skorzennego to niemalże gotowe scenariusze !

i tutaj (uproszczona, ale polska wersja kilku tematów z powyższej strony)

http://www.greendevils.pl/rozne/hyperbo ... wabia.html
 
Awatar użytkownika
Gruszczy
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2775
Rejestracja: wt sty 20, 2004 10:25 pm

ndz kwie 19, 2009 9:20 pm

Ale oprócz d20 jest standardowa mechanika chaosium, ta znana z Zewa?

Mała ilość dodatków mnie nie boli - dużo mogę wyciągnąć z nWoDu, w którego grywam od dawna. Planuję w ogóle mieszać trochę tematykę ;-)

Fajne linki, rzeczywiście sporo inspiracji.
 
Awatar użytkownika
JesterRaiin
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 59
Rejestracja: pn kwie 28, 2008 5:05 pm

ndz kwie 19, 2009 9:49 pm

Hejo

W roku 1997 DG zostało wydane jako suplement do ówczesnej edycji CoC. Kwestia tworzenia postaci w tej książeczce została opisana mniej więcej tak : "stwórz Badacza wg normalnych zasad Zewu, ale uwzględnij nowe umiejętności, które podajemy dalej". I to chyba wsio - musiałbym przewertować zasady jeśli interesują cię szczegółowe różnice.

Nie bardzo znam świat nowego nWodu, więc nie wypowiem się na temat "crossu". Przypominam sobie takie coś jak 6-cio książkowy "Orpheus" z oWodu, który pasowałby świetnie do DG z minimalnymi przeróbkami.

Mała kwestia : Nie wiem na ile mogę ufać swej znajomości angielskiego, ale wydaje mi się, że autorzy systemu zaznaczyli wyraźnie, iż celem agentów DG są bardziej ludzie i ew. wywołany przez nich bałagan niż istoty nadnaturalne, przybysze spoza Ziemi, czy w zasadzie wszystko z czym można było się zetknąć w oWoD. Nie znaczy to, rzecz jasna, że agenci będą mieli opory przed posłaniem do diabła wszystkiego co okaże się przyczyną problemów. Mimo to gdyby na biurko agenta DG trafiła sprawa typowo WoDowska, przekazałby ją pewnie komuś innemu, a sam zajął się raczej informacją o rzekomym pojawieniu się U-Boota na morzu Kaspijskim.

Jeszcze jeden link, który może się przydać :

http://scp-wiki.wikidot.com/

Nie pasuje mi trochę zbytnie robienie sobie jaj i bałagan panujący w niektórych opisach, ale jeśli odłożyć to na bok.... Inspiracji jest na długie miesiące grania. Damnation ! Inspiracji jest dość na cały system ! W każdym razie SCP powinno się przydać do scenariuszy DG.
 
Awatar użytkownika
Gruszczy
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2775
Rejestracja: wt sty 20, 2004 10:25 pm

ndz kwie 19, 2009 10:16 pm

Acha, czyli skoro mam podręcznik podstawowy do Zewu, to spokojnie mogę jechać z DG.

Wielkie dzięki za wyjaśnienie i linki, Jester :-)
 
Awatar użytkownika
JesterRaiin
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 59
Rejestracja: pn kwie 28, 2008 5:05 pm

ndz kwie 19, 2009 10:30 pm

Hejo

De pleżur is ol majn.

Jeśli będziesz miał możliwość, załatw sobie od razu dodatek "Countdown" z roku 1999. Miałem go tylko kilka razy w łapach, ale zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie - porusza on kwestie najważniejszych przeciwników agentów DG, którzy w "podstawce" są potraktowani dość umownie (oprócz Karotechii i reszty wesołej hałastry Adolfa), oraz zapewnia całą masę dodatkowych informacji. "Countdown" nie powinien być bardzo drogi, a warto go mieć.

Właśnie, a propos nWoDu ! Galt, jeden z przywódców Karotechii (prawdopodobnie najwięksi i najstarsi wrogowie Delta Green) ma dość dziwne upodobania kulinarne. Przedstawienie go jako elementu ze Świata Mroku będzie bezproblemowe.
 
Awatar użytkownika
Gruszczy
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2775
Rejestracja: wt sty 20, 2004 10:25 pm

ndz kwie 19, 2009 10:53 pm

No na amazonie używany countdown chodzi o 178 dolców. Gdzieś też widziałem, że ponoć są rzadkie i drogie. To jak w końcu jest :-)?
 
Awatar użytkownika
JesterRaiin
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 59
Rejestracja: pn kwie 28, 2008 5:05 pm

pn kwie 20, 2009 8:21 am

Hejo

O żesz... Nie spodziewałem się, że to będzie aż tak drogie. Wybacz wprowadzenie w błąd. Tak czy inaczej - podtrzymuję. "Countdown" to wartościowy podręcznik. Ale nie za taką cenę...

Mam dostęp do tej książeczki, muszę tylko stare kontakty odkurzyć. W razie czego służę pomocą jeśli chodzi o przybliżenie jakichś kwestii pokrytych w "Countdown".
 
Awatar użytkownika
Gruszczy
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2775
Rejestracja: wt sty 20, 2004 10:25 pm

pn kwie 20, 2009 4:22 pm

OK, jeśli tylko się zdecyduję, to na pewno się odezwę :-)
 
Awatar użytkownika
Martin Dallas
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: pt cze 12, 2009 2:28 am

pt cze 12, 2009 3:16 am

DG w chwili wydania byla faktycznie rewelacyjnym podrecznikiem. Podobnie DG:CD. Jest tylko jeden problem - setting jest mocno osadzony w polityczno-spolecznych realiach USA lat 90tych. Od tamtych czasow sytuacja w Stanach drastycznie sie zmienila wiec jesli chce sie prowadzic DG jako system wspolczesny trzeba wlozyc sporo pracy w jego 'uaktualnienie'.

Mozna oczywiscie poczekac na szykowany wlasnie dodatek DG: Targets of Opportunity i miec nadzieje ze autorzy poswieca pare(nascie) stron na przyblizenie obecnej sytuacji spisku... z drugiej strony moze okazac sie ze caly naklad rozejdzie sie w pol dnia na pre-odery oplacone pare miesiecy z gory.

JesterRaiin pisze:
Mimo to gdyby na biurko agenta DG trafiła sprawa typowo WoDowska, przekazałby ją pewnie komuś innemu, a sam zajął się raczej informacją o rzekomym pojawieniu się U-Boota na morzu Kaspijskim.


Nic z tych rzeczy. DG jak najbardziej zajmuje się sprawami nadnaturalnymi. Samo powstanie DG bylo wynikiem natkniecia sie przez rzad USA na Istoty z Glebin w Innsmouth. Wystarczy popatrzec na scenariusze w DG, DG:CD, DG:EO. Mamy polowanie na pasozytniczego obcego kradnacego martwe ciala, eksperymenty MiGo, kamienice w ktorej noca pojawiaja sie dodatkowe pietra pod wplywem Hastura, przygode zaczynajaca sie od przechwycenia przez DG paczki z nieumarla glowa psa-zombie, archeologa ktory odkopuje swoje wlasne cialo w ruinach majacych miliony lat...
 
Awatar użytkownika
czaki
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: wt lis 07, 2006 6:16 pm

Re: Delta Green

śr wrz 02, 2009 6:30 pm

Co do mechaniki - w nowej edycji (tej z d20) jest i mechanika ZC i d20, czyli niczego się nie bójcie kupując, nic nie tracicie, te dodatkowe 20 stron w porównaniu do edycji z mechaniką ZC to właśnie statystyki w d20. Układ stron został praktycznie zachowany taki sam, nie zniknęło ani jedno zdanie z pierwszej edycji. Lubisz d20 - grasz d20, lubisz mechanikę starego ZC - grasz mechanikę ZC.

Co do Countdown - dodatek jest niezniemski i bardzo przydatny, ale nie konieczny by grać. Są w nim opisane różne agencje spoza USA, w podstawce mamy koncentrację na agencjach działających w stanach. Co do zmian po 11.09 to jest ramka w podstawce (tej z zasadami d20, pierwsza wyszła przed 11.09), że zostaną one opisane w kolejnym dodatku, ale ten jeszcze nie wyszedł. Same zaś realia DG nie są aż tak bardzo związane z latami 90tymi XX w. Równie dobrze prezydenetem może być w grze teraz Obama, a FBI i CIA działają dalej tak samo, największe zmiany to chyba zaszły w kwestii uzbrojenia. ;) Praktycznie każda z agencji rządu USA opisanych w DG działa nadal.

Countdown jest tak drogi, ponieważ jego nakład jest już od jakiegoś czasu wyczerpany. A o ile samą podstawkę do DG dodrukowano (vide wersja z d20), to CD nie był dodrukowywany.

Cross z nWoD/oWoD - jak najbardziej, zwłaszcza z nowym WoDem! Cześć tego świata (nWoD), jak nie całość bez żadnych zmian można przenieść w realia DG. Oba settingi w moim przekonaniu aż proszą się o połaczenie!

Mam DG od paru lat i polecam tę grę niezmiennie każdemu fanowi horrorówi klimatów spiskowych. Może styl podręcznika się trochę zestarzał, może lepsza byłaby mechanika z nWoDu, ale przecież nie o to chodzi. To co jest mięcem w DG nadal jest bardzo atrakcyjne. Jeśli się Gruszczy wahasz - kupuj w ciemno, warto! :)
 
Michał Próchniak
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: śr wrz 28, 2005 12:45 am

Re: Delta Green

czw lis 19, 2009 5:48 pm

Co do Delty Green po 9/11: wejdź na stronę "Delta Green Wiki", wybierz w spisie treści "Covert Agencies" "Delta Green", w artykule znajduje się odnośnik "Delta Green After 9/11"

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości