Zrodzony z fantastyki

 
Filio

D&D 4 ed. - co z OGL?

pt sie 04, 2006 10:44 am

Wy tutaj gadu-gadu o edycji 3.5, a za morzem już o 4E myślą:

EN World pisze:
Yes, you saw that right. I've just added a news category for D&D 4th Edition News. Why? Because today I saw my first bona fide 4E rumour, and it came, aptly enough, from Eric Noah:

On a more serious note ... it is ironic that even yesterday I got some major scoops about the future of D&D. It is sounding like some of our most paranoid fears are in fact in the works.

-4E already in the works? Check.
-Even more miniatures-centric? Check.
-Much smaller bundles of game info, packaged and sold separately? Check.
-A plan to possibly sell off RPGs entirely? Check. (Apparently only miniatures and Magic are making any money for WotC).

Unfortunately I can't go into how I got the info or who gave it to me. And I don't think even WotC knows when they're going to announce anything. I got the impression that timing such an announcement with GenCon was no longer seen as optimal or necessary. But please take all as unsubstantiated speculation ... as usual!

:spoko:
Ostatnio zmieniony pt sie 04, 2006 12:39 pm przez Filio, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Deckard
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2097
Rejestracja: wt wrz 20, 2005 9:50 pm

pt sie 04, 2006 11:32 am

Tiaaa... Rezygnacja z OGL i krok w stronę Miniatures - ale to akurat żadna tajemnica. :razz:
 
Awatar użytkownika
Rebound
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9343
Rejestracja: czw cze 05, 2003 2:32 pm

pt sie 04, 2006 12:09 pm

Jeśli zrezygnują z OGL, to nie ma co się martwić, bo 3.5 wtedy nadal będzie żywa, a i legalne dodatki autorskie będą mogły powstawać. Jeśli natomiast D&D zamienią się w grę planszową w stylu tego, co już widzieliśmy na stronie WotC, to ja rezygnuję z tego systemu :>.
 
Anonim_1

pt sie 04, 2006 12:20 pm

Rebound pisze:
Jeśli natomiast D&D zamienią się w grę planszową w stylu tego, co już widzieliśmy na stronie WotC, to ja rezygnuję z tego systemu :>.

Mamy bądź co bądź kilka mniej lub bardziej interesujących alternatyw:
- Iron Heroes
- Arcana Evolved
- Spycraft
- True20
- Advanced
- Anime d20

Jeśli WotC zrezygnuje z D&D jako systemu RPG (ciekawe - nieco ponad trzydzieści lat minęło od pierwszej edycji a system wraca do korzeni), droa do tworzenia własnych modyfikacji i wariantów d20 będzie stała otworem. Możliwe, że wyjdzie to systemowi na dobre.
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

pt sie 04, 2006 12:22 pm

Owszem, jesli nie wycofaja OGL dla d20. A temu bym sie akurat nie zdziwil - bo wszyscy by na tym zarabiali, poza WotC. Owszem, kasa mala, ale zawsze jakies wplywy z licencji by byly.
 
Filio

pt sie 04, 2006 12:34 pm

Rebound pisze:
Jeśli natomiast D&D zamienią się w grę planszową w stylu tego, co już widzieliśmy na stronie WotC, to ja rezygnuję z tego systemu :>.

Nie będziesz jedyny.

ShadEnc pisze:
- Spycraft

Nie wiedziałem, ShadEnc, że doceniłeś ten system... :wink:
 
Awatar użytkownika
Rebound
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9343
Rejestracja: czw cze 05, 2003 2:32 pm

pt sie 04, 2006 12:41 pm

No własnie - ciekawa sprawa. Jeśli WotC nagle wycofa licencję na d20, to będziemy mieli do czynienia z niezłym bałaganem. Wszystkie wydawnictwa, które do tej pory zarabiały na d20 (jak np. Malhavoc Cooka) staną na krawędzi bankructwa :>.

Myślę, że byłoby to mocno nie-PR-owe posunięcie, a także krok w tył, jeśli chodzi o światek RPG-owy ogólnie.
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

pt sie 04, 2006 12:46 pm

Rebound pisze:
Myślę, że byłoby to mocno nie-PR-owe posunięcie, a także krok w tył, jeśli chodzi o światek RPG-owy ogólnie.

A bo sie Hasbro przejmie :P.

Mysle, ze tego nie zrobia - ale moga wpasc na cos innego, bardziej wyrafinowanego. W koncu to biznes, a nie caritas.
 
Filio

pt sie 04, 2006 12:47 pm

A może WotC planują odwrócić do góry nogami cały d20 World i z wyjściem 4E zagarnąć całą kasę dla siebie? Może szykuje się jakiś ogromny przełom?
 
Awatar użytkownika
Rebound
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9343
Rejestracja: czw cze 05, 2003 2:32 pm

pt sie 04, 2006 12:51 pm

Hasbro będzie to pewnie miało głęboko w Kolega Redaktor sie zapomnial, prawda? ;) - Seji, ale myślę, że tylko kwestią czasu będzie wysyp darmowych mechanik, które będą miały ambicję, żeby zastapić d20. I tutaj IMO WotC może się trochę przejechać, bo bądź co bądź jej system spadnie o ligę niżej - jestem przekonany, że wycofanie OGL będzie miał tzw. "efekt seppuku" ;). d20 przestanie być mechaniką globalną, a te hordy, które lubią mechanikę, a nie lubią samego klimatu klasycznych dedeków będą musiały znaleźć sobie inną rozrywkę.
 
Awatar użytkownika
TOR
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1188
Rejestracja: wt maja 11, 2004 1:04 pm

pt sie 04, 2006 1:07 pm

Słoneczka moje kochane, poczytajcie sobie OGL. Tej licencji się nie da "wycofać". Jest wieczysta. Gdyby było inaczej nikt przy zdrowych zmysłach z choćby namiastką niedorozwiniętego prawnika pod ręką nie wydawałby niczego w oparciu o OGL.
OGL pisze:
4. Zapewnienia i postanowienia: W zamian za akceptację używania tej Licencji, Licencjodawca zapewnia Ci wieczystą, ogólnoświatową, wolną od tantiem, niewyłączną licencję o postanowieniach niniejszej Licencji na Używanie Otwartej Zawartości Gry.

oraz
OGL pisze:
9. Uaktualnienie Licencji: Wizards lub jej określeni Przedstawiciele, mogą publikować uaktualnione wersje niniejszej Licencji. Możesz używać każdej autoryzowanej wersji tej Licencji do kopiowania, modyfikacji i dystrybucji każdej Otwartej Zawartości Gry, oryginalnie dystrybuowanej na niniejszej Licencji w dowolnej jej wersji.

Załóżmy czarny scenariusz: WotC wydaje 4E. System w nowym wcieleniu jest zupełnie do niczego. I nie jest na OGL, bo nie. Co z 3.0 i 3.5? Nic. Żyją sobie dalej własnym życiem. Simple as that.

Jedyne co może stanowić problem to znak towarowy "d20 System", bo ten jest wyłączną własnością WotC i udostępniany jest na odębnej licencji, która z tego co pamiętam wieczysta nie jest. Ale to akurat da się dość łatwo obejść - wystarczy ten system nazwać jakoś inaczej i dogadać się z innymi wydawcami, żeby też używali nowej nazwy i loga.

A jeśli chodzi o same plotki, to na razi nie będę się wypowiadał. Poczekam na oficjalny komunikat.

...dobrze, że do Moderna nie wydali figurek...
 
Awatar użytkownika
Rebound
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9343
Rejestracja: czw cze 05, 2003 2:32 pm

pt sie 04, 2006 1:20 pm

No to nam TOR przywalił teraz ;).

No to powiedzmy, ze sytuacja wygląda nieco inaczej. Co nie zmienia faktu, że i tak nie wróżę różowej przyszłość 4 ed, jeśli będzie wyglądało to tak, jak zapowiadają Wizardzi. Dla przypomniania - przygody mają wyglądać jak opisane krok po korku zrzuty z gier planszowych :>.
 
Anonim_1

pt sie 04, 2006 1:25 pm

Filio pisze:
Nie wiedziałem, ShadEnc, że doceniłeś ten system...

To nie jest tak, że uważam Spycrafta za zły system. Jest fajny, równie fajny co Modern, a jako, że za tym drugim przemawia cena (plus możliwość ukazania się po polsku), wybierając między nimi wybrałbym jednak Moderna.

TOR pisze:
wystarczy ten system nazwać jakoś inaczej i dogadać się z innymi wydawcami, żeby też używali nowej nazwy i loga.

True20 i Conan bodajże są przykładami gier, które będąc na d20 nie korzystają z loga d20.
 
Filio

pt sie 04, 2006 1:59 pm

OK.
OGL mamy z głowy. Wszystkie dotychczasowe systemu bazujące na d20 nie znikną z rynku.

Ale skupmy się teraz na głównym temacie: D&D.
4 edycja wychodzi i wygląda na to, że kieruje się w stronę planszówek.
- Czy nie za wcześnie WotC wyskoczyli z 4. edycją? Przecież w Polsce 3.5 ledwo się ukazało (chociaż nie wiem, czy czarodziei to za bardzo obchodzi...) . :D
- Co do planszówek, to wątpię czy będzie to taka tragedia. W końcu usunięcie figurek z rogrywki nie będzie żadnym problemem (a czasami obowiązkiem, dla bardziej hardocore'owych graczy :wink:). Ale kto wie, może takie rozwiązanie jeszcze bardziej umili rozgrywkę...
 
Anonim_1

pt sie 04, 2006 2:22 pm

Filio pisze:
OGL mamy z głowy.

Jedna plotka wystarczyła, żeby Cię do tego przekonać? :)

Filio pisze:
Czy nie za wcześnie WotC wyskoczyli z 4. edycją?

WotC jeszcze nie wyskoczyło z 4 edycją.
 
Filio

pt sie 04, 2006 2:43 pm

ShadEnc pisze:
Jedna plotka wystarczyła, żeby Cię do tego przekonać?

W sensie, że 'już OGL nie musimy się przejmować.' :wink:

ShadEnc pisze:
WotC jeszcze nie wyskoczyło z 4 edycją.

A ty znowu swoje...
Ale planuje z nią wyskoczyć.
 
Awatar użytkownika
Fungus
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 871
Rejestracja: śr paź 08, 2003 3:54 pm

pt sie 04, 2006 4:02 pm

Filio pisze:
Ale planuje z nią wyskoczyć.


Byc moze. Kiedys. Ale konkretnie nic nie wiemy, ciagle wychodza produkty do 3.5 i sa zapowiedzi na kolejne miesiace. W dodatku wcale nie widac trendu do przejscia w planszowki w tych dodatkach, wiec plotek sluchalbym ostroznie. Moze byc w nich prawda, moze nie byc, poczekalbym na oficjalne wypowiedzi WotC.
 
Filio

pt sie 04, 2006 4:11 pm

No dobra, może przesadziłem. Pewnie tak.
Ale chciałem Wami trochę poruszyć, bo ostatnio coś drętwo na D&D. :wink:

Zapodam jedną jedną wypowiedź:
Green Ronin pisze:
Moving into 2006 we had a problem though. Well, several problems really. First, Freeport: City of Adventure was sold out and had been for quite some time. Nor could we do a simple reprint because the original was written for the D&D 3.0 rules and since its publication the 3.5 edition had been released. To complicate matters further, all d20 publishers from WotC on down had been watching their d20 sales degrade after 3.5 came out. It would thus have been a risk to do a 3.5 revision of Freeport: City of Adventure. Doubly so, with 4th edition clearly on the horizon. We had already watched our 3.0 backstock rendered obsolete when 3.5 came out, so we didn’t want to do a new marquee product tied to 3.5 only to see the same thing happened when 4th edition was announced.

P.S.
Czy ja dobrze widzę, że ze statusu moderatora zabrano żółty kwadracik? :neutral:
 
Grzegorz Szulc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: śr sie 02, 2006 1:02 pm

pt sie 04, 2006 4:12 pm

Hmm, a pomyślcie o czymś takim. Edycja 3.5 czyli podręczniki przynosi kasę.
Edycja 4 skierowana na figurki też przynosi kasę. Nie trzeba drukować podręczników do 3.5 wystarczy sprzedawać je w pdf. Utrzymujesz 2 systemy przy życiu i zarabiasz większą kasę. Co do figurek. Praca ludzka w kilku miejscach świata jest naprawdę tania. Box figurek w produkcji to są niewilkie pieniądze.

Ale na razie to gdybanie. Przyszłość pokaże.
 
Anonim_1

pt sie 04, 2006 4:13 pm

Filio pisze:
Ale chciałem Wami trochę poruszyć, bo ostatnio coś drętwo na D&D.

Po Drużynie SRD, Dwóch Midnightach i Powrocie 3.5 plotka o 4 ed. raczej nie jest w stanie mną ruszyć. ;P
 
Grzegorz Szulc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: śr sie 02, 2006 1:02 pm

pt sie 04, 2006 4:16 pm

ShadEnc pisze:
Po Drużynie SRD, Dwóch Midnightach i Powrocie 3.5 plotka o 4 ed. raczej nie jest w stanie mną ruszyć. ;P


Co to jest Drużyna SRD?
 
Anonim_1

pt sie 04, 2006 4:18 pm

Grzegorz Szulc pisze:
Co to jest Drużyna SRD?

To smutna wiadomość z Pana ust na temat niewiadomego losu publikacji polskiego SRD. :|
 
Awatar użytkownika
TOR
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1188
Rejestracja: wt maja 11, 2004 1:04 pm

pt sie 04, 2006 4:28 pm

Heheh, ShadEnc, zamieszałeś. :P

Prównanie do kolenych części Władcy Pierścieni wcale nie było takie oczywiste, jak mogłoby się tobie wydawać. Przez sekudnę myślałem, że Drużyna SRD to jakaś grupa ludzi, którzy tłumaczą SRD gdzieś po cichu...
 
Awatar użytkownika
Deckard
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2097
Rejestracja: wt wrz 20, 2005 9:50 pm

pt sie 04, 2006 5:26 pm

TOR pisze:
...dobrze, że do Moderna nie wydali figurek...

Zerknij tutaj, następnie tu a może jeszcze tu.
Odpowiedz sobie też na pytanie, do czego służy Critical Locations ;)
 
Awatar użytkownika
TOR
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1188
Rejestracja: wt maja 11, 2004 1:04 pm

sob sie 05, 2006 2:46 am

Ty mi tu nie rób wody z mózgu, Deckard. ;)

Pisząc "nie wydali" (oni) miałem na myśli WotC. I WotC AFAIK nie ma w swojej ofercie odpowiednika D&D Miniatures dla Moderna. A że da się używać innych figurek, kostek, kapsli i rodzynków zamiast tego to jest jasne.

EOT.
 
Awatar użytkownika
Deckard
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2097
Rejestracja: wt wrz 20, 2005 9:50 pm

sob sie 05, 2006 11:42 am

Ze zgrozą w oczach czekam na nową edycję SW rpg - ponoć jakieś zmiany w zasadach walki, plus olbrzymi zbyt SW Miniatures - brrr. Jeszcze się doczekamy i wtedy WotCok nie będzie miał żadnych zahamowań do miniaturyzowania wszystkiego, co podleci :?
 
Awatar użytkownika
Sony
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2660
Rejestracja: śr cze 23, 2004 9:21 am

sob sie 05, 2006 9:26 pm

Zasadniczo to wina Lucasa - Nic nie słychać o rozwijaniu SW. Niby ma być serial, ale coś mało o nim słychać. Gry, które się doskonale sprzedawały (KOTOR i KOTOR II ) potraktowano dziwnie, gdy Bethesda na Morrowindzie i Oblivionie czesze kasę (po poprzez danie narzędzi do tworzenia dodatków - które podtrzymują zainteresowanie grą) Lucas położył lagę. Jedyną metodą jest ta GamesWorkshop'u : wydawanie coraz to nowych figurek i nowych edycji bitewniaka. No chyba, że wymyślą nowy film, który pchnie akcję. Deckard, sam przyznasz, że Time Line po Nowej Nadzieji generalnie się kupy nie trzyma. Przynajmniej w książkach. Trylogia pana T. to ostatnie sesnsowne dzieła.
Cofnięcie akcji do KOTOR-ów by pomogło. Dokładnie to samo dopadło Star Treki i Gwiezdne Wrota - 10 sezon GW jest dość słaby. Wcześniejsze darłem 1 minutę po premierze :D a obecnie czekam po półroku i jakoś mnie nie ciśnie. :D

Tak więc Bitewniak w świecie SW to jedyna szansa na zarabianie kasy.
 
Anonim_1

sob sie 05, 2006 11:19 pm

Sony pisze:
Zasadniczo to wina Lucasa

Tak, to Lucas kazał minimalizować gamizm w Star Wars ;)

Sony pisze:
Time Line po Nowej Nadzieji generalnie się kupy nie trzyma

+1 - EU ssie!

Sony pisze:
Trylogia pana T. to ostatnie sesnsowne dzieła.

-1 - Thrawn ssie również.
 
Awatar użytkownika
Deckard
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2097
Rejestracja: wt wrz 20, 2005 9:50 pm

ndz sie 06, 2006 12:31 pm

Serial ma mieć premierę w 2008 roku - Lucas jest znany z odcinania dostępu na plan (czytaj: odcinania dostępu do komputerów, na ktorych ten cykl robi ;) ), więc tu akurat obaw nie mam. Nowa edycja rpg to marzec `07 - aż mnie ciarki przechodzą, jak widzę nazwiska autorów, brr.

Timeline już chyba nigdzie nie jest spójny - w ramach NT też pojawiło się masę powieści i komiksów. Których zresztą nie czytam od `98 roku. :wink:

Cofnięcie akcji do Kotora - mmm, pomysł IMHO niezły, cóż poradzić, iż WotCok olał era sourcebooks, podobnie jak lepsze dostosowanie mechaniki d20 do realiów cyklu.

Miniatures ok, ale wskażcie mi gracza, który będzie chciał grać jakimś Kenobim, skoro można mieć AT AT :)

Jak dla mnie - priorytetem jest albo zmiana mechaniki, albo gruntowne jej przebudowanie. Do tego potrzeba ludzi z jajami i konceptem - dwójka przydzielonych tego nie gwarantuje.
 
Filio

wt sie 22, 2006 10:03 am

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości