Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Ginden
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 831
Rejestracja: pt gru 19, 2008 1:15 pm

D&D 4E PL

pt cze 18, 2010 9:28 pm

Będą go tłumaczyć przez rok, a potem zarzucą prace, bo niedługo DnD 5.0. :D
 
Awatar użytkownika
Schpeelah#144
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 939
Rejestracja: pn sie 21, 2006 8:26 pm

D&D 4E PL

pt cze 18, 2010 9:41 pm

No może nie 5.0 (choć to też będzie szybciej niż poprzednio) ale normalna 4.0 została już zarzucona na rzecz Essential DnD które wydaje się być czymś w stylu dawnego Basic DnD. Innymi słowy praktycznie 4.5.
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

D&D 4E PL

pt cze 18, 2010 11:45 pm

Nie przesadzałbym z tymi uwagami o ED&D - rzeczywiście najbliżej wydaje się być temu produktowi do BD&D, ale też deklarowana kompatybilność i ograniczenie tej pobocznej linii (przynajmniej póki co) do 10 produktów nie zapowiada żadnych rewolucji ani nagłego zarzucenia "pełnej" wersji systemu. Tym bardziej nie należy chyba dopatrywać się w tym "4.5". Prawdopodobnie poprowadzę o tym prelekcję czy dyskusję na tegorocznej Avangardzie - może ktoś chętny?

Księga potworów została przetłumaczona i poddana korekcie w podobnym czasie co dwa pierwsze podręczniki. Pracowały nad nią dwie osoby: Marta Górecka (tłumaczka pierwszej części PMP) i Stanisław Krawczyk (korektor - na Polterze udzielający się jako Scobin). Miałem wgląd do roboczej wersji tegoż przekładu... Opóźnienie premiery tego podręcznika nie wynika z zaniedbań polskiego zespołu.
 
Awatar użytkownika
Schpeelah#144
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 939
Rejestracja: pn sie 21, 2006 8:26 pm

D&D 4E PL

sob cze 19, 2010 11:03 am

Zsu-Et-Am pisze:
deklarowana kompatybilność
Skondensowanie PG z 320 do 32 stron bez zmian lub przynajmniej usunięcia niektórych mechanik jest fizycznie niemożliwe. Sam rozdział Walka ma 31 stron, "Jak grać" to to 8, Tworzenie Postaci 18. Będą duże cięcia zasad.
Zsu-Et-Am pisze:
nie zapowiada żadnych rewolucji ani nagłego zarzucenia "pełnej" wersji systemu
Od października nie będzie nowych książek z 4e, tylko Essentials. Ostatnim podręcznikiem będzie Rules Compedium we wrześniu.
 
Awatar użytkownika
Erpegis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1095
Rejestracja: sob cze 28, 2003 9:18 am

D&D 4E PL

sob cze 19, 2010 11:36 am

Od października nie będzie nowych książek z 4e, tylko Essentials. Ostatnim podręcznikiem będzie Rules Compedium we wrześniu.


Można wiedzieć, skąd czerpiesz takie informacje?

Zapowiadali co najmniej jeden setting poza Dark Sunem, także Heroes of Shadow na przyszły rok. Rules compendium będzie właśnie do Essentials. Pewnie dużo rzeczy będzie się przeplatać - mogą linię X Power zastąpić Essentialami, ale przygody i ew. settingi powinny dalej wychodzić. Do Essentials ma wyjść 10 książek mających być odpowiednikiem podstawek, więc nie sądzę by zrezygnowali z powerbooków.
 
Awatar użytkownika
Schpeelah#144
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 939
Rejestracja: pn sie 21, 2006 8:26 pm

D&D 4E PL

sob cze 19, 2010 12:34 pm

Z oficjalnej release schdule wizardów. Oczywiście nie ma nic wiadomego na temat przyszłego roku, ale w ostatnim kwartale 2010 nie ma planowanego wydania ani jednego podręcznika 4e, jest za to początek serii Essentials.

Z Rules Compedium jest niejasna sprawa - znajduje się w zapowiedzi suplementów do Essentials, ale najpierw było zapowiadane do 4e i w katalogu nadal figuruje jako takie.
 
Awatar użytkownika
Ginden
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 831
Rejestracja: pt gru 19, 2008 1:15 pm

D&D 4E PL

sob cze 19, 2010 1:32 pm

Zsu-Et-Am pisze:
Księga potworów została przetłumaczona

Complete arcane też było przetłumaczone.
Zsu-Et-Am pisze:
Opóźnienie premiery tego podręcznika nie wynika z zaniedbań polskiego zespołu.

Tylko z zaniedbań ISA?
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

D&D 4E PL

pn cze 21, 2010 2:13 am

Nie wiem jak z Complete Arcane, Complete Mage na pewno - i jeszcze kilka innych podręczników. Choć oczywiście o niczym to nie świadczy; wtedy problemem był proces wydawniczy, obecnie zmieniony (wyeliminowano "wąskie gardło"). Trudności są jeszcze gdzie indziej - ale w tym zakresie, w jakim jest mi to wiadome, wykracza to poza działalność tak polskiego zespołu, jak i wydawnictwa w Polsce. Więcej nie wiem. Staram się tylko rozwiać przynajmniej plotki o "nieudanym/przeciągającym się/stale odkładanym" przekładzie MM. Tekst jest gotowy - kiedy to samo będzie można powiedzieć o podręczniku (kiedy zostanie wydrukowany) - to już osobny problem.
 
Awatar użytkownika
Bajer
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1680
Rejestracja: wt cze 01, 2004 11:40 am

D&D 4E PL

pn cze 21, 2010 9:06 pm

Essentials to nic innego jak próba wciągnięcia nowych graczy do systemu. Nowy starter i podejście do gry (lepsze tilesy, pojawią się w końcu żetony, jako alternatywa do figurek). Essentials ma być wersją poprawioną, pozbawioną błędów, jakich nie ustrzegła się 4E, ale w żadnym razie nie jest to nowa edycja D&D. Nie bez powodu mamy teraz masę poprawek i łatek mechanicznych do podręczników. Twórcy 4E wzięli się solidnie za naprawianie błędów i chcą naprawić wszystko do wydanie Essentials. Nazwanie tego 4.5 to naprawdę zbyt wiele. Essentials ma po prostu nie być narażonym na kolejne poprawki mechaniczne - drugi start, ale nie nowa wersja systemu.
 
Awatar użytkownika
Schpeelah#144
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 939
Rejestracja: pn sie 21, 2006 8:26 pm

D&D 4E PL

pn cze 21, 2010 10:14 pm

Essentials ma być wersją poprawioną, pozbawioną błędów, jakich nie ustrzegła się 4E, ale w żadnym razie nie jest to nowa edycja D&D. Nie bez powodu mamy teraz masę poprawek i łatek mechanicznych do podręczników. Twórcy 4E wzięli się solidnie za naprawianie błędów i chcą naprawić wszystko do wydanie Essentials. Nazwanie tego 4.5 to naprawdę zbyt wiele. Essentials ma po prostu nie być narażonym na kolejne poprawki mechaniczne - drugi start, ale nie nowa wersja systemu.
Tym właśnie była 3.5 z punktu widzenia 3e. Prawdę mówiąc każda kolejna edycja aż do 3.5 była tylko trochę więcej niż rewizją i poprawką zawierającą najpopularniejsze houserule. Z tą niekończącą się erratą można powiedzieć że już teraz jest edycja 4.3.9.5.
 
Awatar użytkownika
ADHadh
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: pn lip 07, 2008 10:46 pm

Re: D&D 4E PL

śr sie 04, 2010 2:50 pm

Ja tylko chciałem wspomnieć, że jak Bugbear nie stanie sie Bobołakiem, to będę bardzo niezadowolony ;)
 
Awatar użytkownika
Squid
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 706
Rejestracja: wt maja 09, 2006 2:22 pm

D&D 4E PL

czw sie 05, 2010 1:52 pm

Hej, całkiem niezłe z tym bobołakiem! Nie jest to bugbear, ale na pewno lepsze od niedźwieżuka:D
Ostatnio zmieniony czw sie 05, 2010 1:52 pm przez Squid, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Heretyk
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5036
Rejestracja: pn mar 28, 2005 12:23 pm

D&D 4E PL

czw sie 05, 2010 1:59 pm

A może robakomiś? :D
 
Awatar użytkownika
Bajer
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1680
Rejestracja: wt cze 01, 2004 11:40 am

D&D 4E PL

czw sie 05, 2010 2:08 pm

W "Podręczniku gracza" widziadłem użytego bugbeara, więc bobołak niestety nie zatriumfuje ;)

PS. Z lasu wychodzi bobo... już widzę te klimatyczne sesje :)
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

D&D 4E PL

pt sie 06, 2010 3:18 pm

Heretyk pisze:
A może robakomiś? :D
Pluskwomiś bije wszystkich na głowę :)
 
Awatar użytkownika
ADHadh
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: pn lip 07, 2008 10:46 pm

Re: D&D 4E PL

pt sie 06, 2010 7:18 pm

Bajer pisze:
W "Podręczniku gracza" widziadłem użytego bugbeara, więc bobołak niestety nie zatriumfuje ;)

PS. Z lasu wychodzi bobo... już widzę te klimatyczne sesje :)

W PMP 3.0 PL tez były bugbeary, a i tak był niedźwieżuk.

PS. Misiobal ;)
Ostatnio zmieniony pt sie 06, 2010 7:21 pm przez ADHadh, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Tallos
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 50
Rejestracja: pt lis 04, 2005 1:11 pm

D&D 4E PL

sob sie 07, 2010 2:31 pm

Ja nie wiem, co wszyscy mają do tych niedźwieżuków. Lepsze to niż drakony i archony. Najlepszy był w występujący w Księdze Potworów 3,5 Naprawdę Przerażający Brunatny Kolos lub jeden z gigantów (tym razem 3.0), który "cały dzień spędzał na polerowaniu i podziwianiu swoich klaejnotów".

PS Czy Księga Potworów 4 ed wyjdzie w te wakacje, albo chociaż w tym roku?
 
Awatar użytkownika
ADHadh
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: pn lip 07, 2008 10:46 pm

Re: D&D 4E PL

pn sie 09, 2010 1:18 pm

Tallos pisze:
Ja nie wiem, co wszyscy mają do tych niedźwieżuków. Lepsze to niż drakony i archony. (...)

Taa, bo w przeciwieństwie do nich niedźwieżuk to nazwa prosta, chwytliwa, wpadająca w ucho i konkretnie odnosząca sie do stwora. Jak to mawiają starożytni Amerykanie "just rolls off the tongue!" ;P
 
Awatar użytkownika
Gegen
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: ndz gru 06, 2009 8:56 pm

Re: D&D 4E PL

ndz wrz 26, 2010 10:20 pm

Zadam pytanie, które wszystkim posiadaczom PG i PMP chodzi po głowie. KIEDY i CZY wyjdzie Księga Potworów?
To już nawet nie jest śmieszne. Raczej żenujące. Wydać w kwietniu dwa z trzech ŹRÓDŁOWYCH podręczników i do października (albo i dłużej) mieć wszystkich swoich klientów w ..... Jasne. Da się grać bez tej pozycji. Na trawiastym boisku do kosza Polacy pokazali, że też się da.

Tak, jestem sfrustrowany.
 
Awatar użytkownika
Tallos
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 50
Rejestracja: pt lis 04, 2005 1:11 pm

D&D 4E PL

wt wrz 28, 2010 7:12 am

Tak, jestem sfrustrowany.

Jak my wszyscy. Coś mi się zaczyna zdawać, że sprzedaż tych dwóch podręczników była tak niska, że ISA nie zamierza wydać trzeciego.
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

D&D 4E PL

wt wrz 28, 2010 5:28 pm

Bez obaw. Sam niestety wciąż nie wiem nic o wydaniu Księgi potworów, ale ISA jest daleka od stawiania krzyżyka na D&D - trwają nawet wstępne prace nad kolejnym dodatkiem.
 
Awatar użytkownika
Tallos
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 50
Rejestracja: pt lis 04, 2005 1:11 pm

D&D 4E PL

śr wrz 29, 2010 8:53 am

Niezbyt mnie pocieszyłeś. Zwłaszcza że bez Księgi Potworów to kolejny (a jaki był pierwszy) dodatek ISA może sobie wsadzić w słoik.

Ja w ogóle nie rozumiem, jak tłumaczenie czegokolwiek może trwać tak długo. Wg mnie spokojnie można jeden rozdział (może poza mocami) przetłumaczyć w jeden dzień. Tak więc miesiąc, może trochę więcej i powinno być po sprawie. Mogę się mylić, gdyż to tylko zdroworozsądkowe rozważania.
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

D&D 4E PL

śr wrz 29, 2010 1:53 pm

Ale nie mówisz o KP? Bo ta została dawno temu przetłumaczona i poddana korekcie... Choć z doświadczenia - na ogół tłumaczenie wcale nie idzie tak szybko, szczególnie gdy rozpatruje się wszystkie erraty i (potencjalne) błędy oryginału; nie tylko literówki, ale też rażące powtórzenia w opisach itp. Wszystko da się ograniczyć praktyką, lecz wciąż "zdroworozsądkowe" szacunki są trochę przesadzone.
 
Awatar użytkownika
Tallos
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 50
Rejestracja: pt lis 04, 2005 1:11 pm

D&D 4E PL

śr wrz 29, 2010 8:02 pm

Ale nie mówisz o KP? Bo ta została dawno temu przetłumaczona i poddana korekcie...

Więc czemu nie została dawno wydana? Tym bardziej nie wiem.
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

D&D 4E PL

śr wrz 29, 2010 8:47 pm

Niestety - nie potrafię odpowiedzieć.
 
Awatar użytkownika
ADHadh
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: pn lip 07, 2008 10:46 pm

Re: D&D 4E PL

czw paź 21, 2010 8:08 pm

Czemu na tym forum, a już szczególnie w tym temacie nic się nie dzieje? Bobołaki nie dają mi spać po nocach.
Ostatnio zmieniony czw paź 21, 2010 8:08 pm przez ADHadh, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

D&D 4E PL

pt paź 22, 2010 11:43 am

Bobołaków nie uświadczysz.

Dobra wiadomość - coś ruszyło z KP 4E. Brakuje jeszcze konkretnego terminu, ale można się pewnie spodziewać podręcznika na przełomie listopada/grudnia. Wszystko zależy od drukarni.
 
VeVeV
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 7:22 pm

Re: D&D 4E PL

ndz paź 24, 2010 8:27 pm

Witajcie. Czy są może jakieś informacje odnośnie wydania starterowego zestawu do D&D 4.0 w języku polskim? Chodzi mi o coś takiego http://www.rebel.pl/product.php/1,1314/19364/Dungeons-Dragons-Fantasy-Roleplaying-Game-Starter-Set.html.

Pozdrawiam.
 
Awatar użytkownika
Critical point
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 25
Rejestracja: czw kwie 12, 2007 4:43 pm

Re: D&D 4E PL

śr lis 03, 2010 1:19 am

Raczej bym nie liczył n wydanie Red box po polsku patrząc na historie starterów 3E w Polsce. 4E nie miała swojego pierwszego startera, jedynie playtesty w formie pdf, broszuerek. Przy starcie 3E bylł juz gotowy starter z papierowymi elementami jako promocja przejścia z 2E na 3 a dopiero potem prawdziwy starter w formie pudła z figurkami. Ponadto red box i jego zawartość jest częścią linii essentials i ciężko prosić wydawce o pchanie się w nową linie wydawniczą bez skończenia niezbędnych podstaw jak Monster Manual. Mimo tego chętniej widziałbym Red Box na polskich półkach niż jakikolwiek suplement.
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

D&D 4E PL

śr lis 03, 2010 1:32 am

Dobra wiadomość - coś ruszyło z KP 4E. Brakuje jeszcze konkretnego terminu, ale można się pewnie spodziewać podręcznika na przełomie listopada/grudnia. Wszystko zależy od drukarni.

Ostatnio jak mieli wydać w okolicach grudnia, to wydali w okolicach kwietnia dwa lata później. Może też tak będzie. :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość